واقع‌ نگری در لايحه بودجه 96
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۴۳۵۳۰۹
۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۴
۱۵۹۹
وحيد شقاقي‌شهري؛ اقتصاددان در روزنامه آرمان نوشت: دولت لايحه بودجه سال آينده را با سقف بيش از ۱۰۰۰ تريليون تومان و منابع عمومي ۳۲۰ هزار ميلياردي روز گذشته به مجلس تقديم كرد. آنچه مي‌تواند ما را به اجراي صحيح و بدون مانع اين لايحه اميدوار كند وجود نگاه واقع‌بينانه به اين لايحه است.
وحيد شقاقي‌شهري؛ اقتصاددان در روزنامه آرمان نوشت: دولت لايحه بودجه سال آينده را با سقف بيش از ۱۰۰۰ تريليون تومان و منابع عمومي ۳۲۰ هزار ميلياردي روز گذشته به مجلس تقديم كرد. آنچه مي‌تواند ما را به اجراي صحيح و بدون مانع اين لايحه اميدوار كند وجود نگاه واقع‌بينانه به اين لايحه است.
 
برآورد قيمت نفت تا محدوده ۵۵ دلار چندان دور از ذهن نبود و در اين زمينه دولت بر اساس انتظارات عمل كرد. همچنين پيش‌بيني نرخ ۳۳۰۰ تومان براي دلار در سال ۹۶ با توجه به روح اقتصاد، وضعيت فعلي بازار ارز و شكاف ايجاد شده بين تورم داخل و خارج كشور نرخ بسيار معقولانه‌اي است. البته آنچه در بازار ارز بايد اتفاق افتد و اكنون بيش از هر زماني نياز به آن احساس مي‌شود، تك نرخي شدن ارز است.
 
علاوه بر اين، تعيين ۱۱۲ هزار ميليارد توماني درآمدهاي مالياتي براي سال آينده نشان مي‌دهد كه دولت همچنان توجه زيادي به اين درآمدها دارد، اما اخذ درآمدهاي مالياتي در سال آينده با توجه به افزايش درآمدهاي مالياتي با فشار كمتري صورت مي‌گيرد. همانطور كه مشاهده كرديم دولت سقف درآمدهاي نفتي را مانند سال‌هاي گذشته كمتر از درآمدهاي مالياتي ترسيم كرد. طبيعتا با توجه به وضعيت كنوني اقتصاد ايران و ركودي كه بر آن حكم فرماست دولت بيش از اين نمي‌تواند بر افزايش ماليات‌ها تاكيد كند.
 
اكنون نيز دولت از افزايش درآمدهاي نفتي اطمينان كسب كرده است و كمتر صاحبان صنايع و بنگاه‌هاي توليدي را در تنگنا قرار مي‌دهد. بايد توجه داشت كه درآمد پيش‌بيني شده نفت براي سال جاري حدود ۷۶ هزار ميليارد دلار است و مقايسه اعداد و ارقام لايحه اين دو سال ديد واقع‌گرايانه‌تر سال آينده را به خوبي نشان مي‌دهد. همچنين توجه به هزينه‌ها و درآمدهاي بودجه هر سال، نقش مهمي براي خروج از ركود ايفا مي‌كند؛ به نظر مي‌رسد دولت براي خروج واقعي از ركود در سال ۱۳۹۶ هم نتوانست آنطور كه مي‌خواهد، بودجه عمراني در نظر بگيرد، در واقع دولت براي سال آينده چاره‌اي غير از در نظر گرفتن بودجه انبساطي نداشت.
 
دولت در سال ۱۳۹۶ سعي مي‌كند بر درآمدهاي نفتي تكيه كند و پروژه‌هاي عمراني را از اين طريق پيش ببرد. در دو سال گذشته كه قيمت نفت در پايين‌ترين سطح خود قرار گرفت، دولت يازدهم نتوانست به خوبي پروژه‌هاي عمراني را توسعه بخشد، طبيعتا دولت براي جبران عقب‌ماندگي‌ها ناچار است به سمت درآمدهاي نفتي حركت كند.
 
البته مسئولان بايد به ديگر ظرفيت‌هاي اقتصادي توجه داشته باشند، تا بار ديگر به معضل اقتصادي تك محصولي مبتني بر نفت دچار نشوند. برداشت بسياري از تحليلگران اين است كه دولت براي خروج از ركود بايد سياست‌هاي انبساطي را در پيش گيرد و دولت هم با بودجه‌اي كه تنظيم كرده است نشان داد بيش از هر فرد و گروهي بر اين امر واقف است.
 
حال به نظر مي‌رسد بودجه سال ۱۳۹۶ عملياتي‌تر از بودجه سال جاري تنظيم شده است، زيرا همانطور كه گفته شد در اين سال‌ها درآمد اصلي اقتصاد ايران كه از طريق فروش و صادرات نفت كسب مي‌شد، به كمترين حد خود رسيد، اما توافقي كه در در سازمان اوپك شكل گرفت، خريداران نفت را ناچار به خريد نفت با قيمت بالاتر كرد.
 
اين توافق بيشتر مبتني بر علم اقتصاد روي داد و كشورهاي عضو اوپك دريافتند كه بايد با توجه به منحني عرضه و تقاضا، از ميزان توليد و صادرات خود بكاهند. متاسفانه در چند سال گذشته كشور عربستان به دليل كارشكني‌هاي سياسي، خواسته‌هاي ساير اعضا را برآورده نكرد و بازار را در اين چند سال بر هم زد. با اين حال دولت در تنظيم بودجه سال آينده به خوبي عمل كرد و مبتني بر واقعيات برنامه‌ را به مجلس ارائه داد. البته نقدهايي به چند بند از اين لايحه وجود دارد كه اميد مي‌رود نمايندگان مجلس در بررسي لايحه در مسير اصلاح آن گام بردارند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1395/09/15
لایحه بودجه بدون پشتوانه عقلانی! اگه روزنامه آرمان تایید نکنه پس کی تایید کنه؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
کالابرد_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر
کالابرد_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
استیل رگال_فوتر
شفا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
سفیر بار ساقدوش_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر