بز کریسمس امسال در یوله
۴۴۷۴۶۸
۰۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۳
۲۷۰۰
هرسال حدود یک ماه قبل از کریسمس، شهر یوله در سوئد یک بز کریسمس بزرگ کاهی می سازد و هرسال آتش افروزان آن ها را می سوزانند.
برترین ها: هرسال حدود یک ماه قبل از کریسمس، شهر یوله در سوئد یک بز کریسمس بزرگ کاهی می سازد و هرسال آتش افروزان آن ها را می سوزانند. این بز نسخه بزرگی از بز یوله است که سال هاست سنت کریسمس سوئد و دیگر کشورهای اسکاندیناوی است، اگرچه منشا آن در تاریخ گم شده است.

بز یوله از سال 1966 به عنوان راهی برای جذب مشتریان به سوی کسب و کارها و رستوران های بخش جنوبی شهر آغاز شد. از آن زمان، بز یوله نماد کریسمس شده که هر سال در همان نقطه ساخته می شود. همچنین یک سنت قدیمی وجود دارد که کسی آن را خراب می کند، سال به سال این بز شهرت بین المللی به دست می آورد. در 50 سال گذشته این بز 37 بار سوزانده، انداخته، و حتی یک بار به رودخانه انداخته شده است. اما تخریب بز بخش رسمی سنت یوله نیست، اما هرکسی از این موضوع آگاه نیست. در سال 2001 یک توریست آمریکایی، با این اشتباه که مراسم سوزاندن بز قانونی است، بز را آتش زد و محبور شد 18 روز را در زندان بگذراند. بیشتر وقت ها، این کار را در شب انجام می دهند و عاملان آن موفق به فرار می شوند. تا به امروز تنها 4 نفر دستگیر یا محکوم به خراب کردن بز شده اند.

این شهر همه چیز را برای حفاظت از بز امتحان کرده است، نگهبان، حصار فلزی، دوربین های امنیتی اما فایده ای نداشته است. دوربین ها هک شده اند، نگهبانان رشوه گرفته اند یا پشت سر گذاشته شده اند و حصارها مانع تیرهای شعله ور نشده اند. آن ها حتی بز نسوز را امتحان کرده اند اما آبپاشی ماده ضدحریق را بی فایده می کند. گاهی گروهی از بازرگانان که بز را می سازند پس از آسیب دوباره آن را بازسازی می کنند تا دوباره خراب شود. در سال 1971 تنها پنج سال بعد از اولین بز آن ها که از آتش سوزی های مکرر خسته شده بودند تصمیم گرفتتند ساخت بز را متوقف کنند. باشگاه علوم طبیعی دانشکده واسا شروع به ساخت بز خود کرد که بز یوله نامیده می شد. اولین بز یوله کوچک بود و تنها حدود 2 متر ارتفاع داشت، اما بعدها بزرگ و بزرگتر شد تا اینکه آنقدر بزرگ شد که در سال 1985 وارد کتاب های گینس شد. در  آن سال ارتفاع بز یوله به 12.5 متر رسیده بود. بازرگانان که به عنوان رکورد جهانی گینس که باشگاه علوم طبیعی به دست آورده بود، حسادت کردند و ساخت بز یوله را دوباره آغاز کردند. از سال 1986 به بعد، دو بز در این شهر وجود داشته است، یکی بز یوله اصلی که توسط بازرگانان ساخته می شد و یکی بز یوله باشگاه علوم طبیعی، که هر دو هدف خرابکاران هستند. رقابت جدی بین این سازندگان بز وجود دارد. در سال 1993 باشگاه علوم طبیعی بار دیگر رکورد آن ها را با یک بز 14.9 متری شکست.
 
بز کریسمس امسال در یوله 
 
بز کریسمس امسال در یوله 
 
 بز کریسمس امسال در یوله
 
بز کریسمس امسال در یوله 
 
بز کریسمس امسال در یوله 
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج