کاهش نرخ ارز ادامه می یابد
۴۵۱۱۵۴
۰۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۴
۳۲۵۰
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با اعلام اینکه باکاهش تقاضا و افزایش عرضه، روند نزولی نرخ ارز ادامه می یابد، گفت:یکسان سازی نرخ ارز زمانی انجام می شود که فاصله نرخ بازار آزاد و بازار بین بانکی رسمی، به دامنه نوسان ۲ درصد برسد.
خبرگزاری تسنیم: مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با اعلام اینکه باکاهش تقاضا و افزایش عرضه، روند نزولی نرخ ارز ادامه می یابد، گفت:یکسان سازی نرخ ارز زمانی انجام می شود که فاصله نرخ بازار آزاد و بازار بین بانکی رسمی، به دامنه نوسان ۲ درصد برسد.

 صمد کریمی افزود: تلاش می کنیم تقاضای واقعی را پوشش دهیم البته تجارت غیررسمی و قاچاق کالا و ارز اگرچه کاهش یافته است اما با حجم بالایی که دارد تکانه های زیادی به نرخ ارز وارد می کند.

وی با بیان اینکه حجم بالای قاچاق می تواند تقاضای زیادی برای ارز در بازار ایجاد کند ، اضافه کرد: نرخ را بازار مشخص و بانک مرکزی نوسانات را کنترل می کند اما اگر بانک مرکزی و دیگر دستگاه ها روی بخش غیررسمی تجارت بیشتر تمرکز کنند تکانه های ارزی به این شکل نخواهیم داشت.

کریمی گفت: براساس تحلیل تاریخی که از بازار ارز کشور داریم معمولا در اواخر پاییز و اوایل زمستان نوسان ها تشدید می شود اما امسال عوامل دیگری از جمله تقویت دلار در بازارهای جهانی، افزایش تقاضای احتیاطی، سفته بازی و تبدیل دارایی به ارز در بازار ارز، تقاضای جدید، افزایش نرخ حواله درهم امارات، قاچاق کالا و ارز در کنار افزایش تقاضای تجاری به بیشتر شدن دامنه نوسان نرخ ارز کمک کرد.

وی افزود : ما مدیریت انتظارات کردیم ، حجم عرضه را در بازار بین بانکی ارز و بازار آزاد افزایش دادیم ضمن اینکه به بانک ها هم ارز به به نرخ بازار می فروشیم یعنی بانک ها می توانند در بازار بین بانکی به نرخ بازار از ما خرید کنند.

کریمی گفت: بازار ارز را رصد و تحلیل می کنیم ، مازاد تقاضا را شناسایی کردیم و می دانیم تا چه حد تجارت گسترده غیررسمی در کشور وجود دارد و چگونه بازار را تنظیم کنیم.

وی افزود : پیش بینی می کنیم تا پایان سال نوسان نرخ و شاخص ارز در بازار محدود شود و باتوجه به افزایش عرضه بانک مرکزی و افزایش عرضه از سوی صادرکنندگان غیرنفتی به ویژه شرکت های عمده پتروشیمی، نوسانات کنترل شود و روند نزولی قیمت ارز مانند سال های گذشته ادامه یابد.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با اشاره به تجربه سال های تاریخی گفت: اوج قیمت ارز، در ماه دی است ، پارسال 21 دی بود و امسال هم اوج قیمت در ماه دی است، البته در پایان سال میلادی تقاضای تجاری به شدت افزایش می یابد و تسویه های بنگاه های اقتصادی در این زمان است که به افزایش تقاضا و بیشتر شدن نوسان نرخ ارز کمک می کند.

کریمی با بیان اینکه نرخ ارز در چارچوب نظام شناور مدیریت شده ، هدایت می شود ، گفت : علاوه بر تورم ، تراز تجاری ، تراز پرداخت ها و نرخ های برابری در بازارهای ارز خارجی نیز در نرخ ارز موثر است.

وی افزود : نوسات نرخ ارز از 28 و 3 دهم درصد در سال 91 به حدود 3 و 9 دهم درصد رسیده در حالی که در شهریورماه 1 و 3 دهم درصد بوده است ؛ بنابر این نوسان کنترل شده است.

کریمی گفت : فاصله میان نرخ بازار آزاد و بازار بین بانکی با روند کاهشی به 13 درصد رسیده بود که در نوسان اخیر به 22 و 7 دهم درصد رسید ، البته با کاهشی که در نرخ ارز آغاز شد و ادامه این روند کاهشی ، فاصله میان نرخ بازار آزاد و بازار بین بانکی کمتر خواهد شد.

کریمی درباره زمان یکسان سازی و تک نرخی شدن ارز گفت : یکسان سازی نرخ ارز زمانی انجام می شود که فاصله نرخ بازار آزاد و بازار بین بانکی رسمی، به دامنه نوسان 2 درصد برسد اما برای یکسان سازی الزاماتی داریم و باید دارایی های بانک مرکزی به سمت نقد شوندگی بالا حرکت کند.

وی همچنین گفت: صادرکنندگان غیرنفتی به ویژه صادرکنندگان پتروشیمی با عرضه ارز به تنظیم بازار کمک می کنند و همیشه در این بازار حضور دارند اما بخشی از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به واردات مواد اولیه این فعالان اقتصادی اختصاص می یابد که می تواند بخشی از تقاضای بازار را پوشش دهد.

کریمی گفت : با توجه به روند تحولات عرضه و تقاضای بازار، در سه ماه پایانی سال، روند نرخ، همیشه نزولی است اما بانک مرکزی هم تا پایان سال ، فروش خود را در بازار آزاد و بازار رسمی بین بانکی افزایش خواهد داد یعنی با تقویت بردار و کاهش تقاضا، نوسانات کمتر می شود که در تعادل بخشی به بازار در نرخ های کمتر کمک می کند.

وی افزود: توصیه می کنیم افراد حقیقی یا حقوقی که به دنبال سفته بازی، تقاضای احتیاطی یا تبدیل دارایی هستند به هیچ عنوان وارد این بازار نشوند زیرا بازار روند باثبات خود را خواهد داشت.
برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1395/10/09
دلار را از 3000 تومان به 4200 تومان می رسانید. بعد 20تومان میاد پایین تشریف میاورید وشروع به خودنمایی وحرف زدن میشوید. دلار ظرف یک ماه 600تومان بالا رفت کجا بودید. خونه خواب بودید یا مسافرت دیگه چه فایده ای دارد شما اگر بتوانید قیمت دلار را پایین بیاورید که باور کردنی نیست نرخ .گوشت.لوازم خانگی .شویندها.حبوبات. وهزار تا دیگه از اجناس که بخاطر دلار گران شدن چطور میتوانید پایین بیاورید. مردم ایران چهار بار این سناریو را از دولت احمدی نژاد تا این دولت دیده است.و میداند این گرانی کار دولت است آقایان دولت مردان بدانید خیلی وقته دستتان برای مردم رو شده .شرم آور است خجالت هم که نمی کشید. فقط مردم بیچاره باید هر روز با این بابول بازی های شما فقیر تر شوند.
Canada
18:02 - 1395/10/09
مشتي خودتو مسخره كردي؟
دلار داره روز به روز گرونتر ميشه، به جاي گفتن أين اراجيف يه خورده أرز تو بازار بريزيد تا قيمتها متعادل بشه!!
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1395/10/09
باز ی مشت دروغ خورد مردم میدن اقا نمیتونین مملکتو اداره کنین برین کنار
Iran, Islamic Republic of
23:11 - 1395/10/09
ای وای بازم اینااومدن یه خودی نشون بده دلارورسوندن بالای۴۰۰۰تومن بعددرحد۲۰یا۳۰تومن آوردنش پایین حالااومدن باکمال افتخارداره میگن دلاروآوردیم پایین.آخه یکی نیست به اینبی وجدانابگن شماداریدبه عنوان نماینده این مردم توپست ومقام تون که اصلالیاقت شوندارین چه غلطی میکنین والادیگه ذله مون کردین ازبس این همه اراجیف وبه خوردمون دادین زندگی ومعاش مردم داره روزبه روزبدتروبدترمیشه اونوقت این آقایون ازهیچ کجابیخبرعین خیالشونم نیس خدالعنتتون کنه که باعث وبانی گرانی وبعدش فقرواقتصادضعیف مردم این جامعه شدین واقعااگرنمیتونیدکاری بکنیدبریدبمیریدبکشیدکنارتاکسی که درداین ملت ولمس میکنه بیادخدمت کنه
United States
01:18 - 1395/10/10
بقول مهران مدیری وقتی عرضه شو نداری بتمرگ توخونت .الان دلارروبه قیمت سه هزار وهشتصد یا نهصد میرسونند ومیگن ببین مدیریت جهانی مارو!
Iran, Islamic Republic of
01:44 - 1395/10/10
واقعا کشش دلار 4000 تومن به بالا رو نداریم.مملکتو به ورشکستگی رسوندید.
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1395/10/10
من به همه تان مثبت دادم.همه چیزها را نوشتید ولی اینها عین خیالشان نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج