NieR: Automata بهتر از بازی دویل می کرای!
۴۵۷۲۷۱
۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۲
۱۳۶۵۵
زمانی که شرکت بازی‌سازی اسکوئر انیکس از یک NieR جدید برای کنسول پلی‌استیشن۴ رونمایی کرد، بازی را زیاد جدی نگرفتیم. در اولین نگاه، به قسمت اول بازی NieR نگاه کردیم و در تصورات‌مان، این بازی جدید را هم شبیه به آن دیدیم.
وب‌سایت دیجی کالا - امیرحسین میرزایی: زمانی که شرکت بازی‌سازی اسکوئر انیکس از یک NieR جدید برای کنسول پلی‌استیشن۴ رونمایی کرد، بازی را زیاد جدی نگرفتیم. در اولین نگاه، به قسمت اول بازی NieR نگاه کردیم و در تصورات‌مان، این بازی جدید را هم شبیه به آن دیدیم. اسکوئر انیکس تریلری از این بازی جدید که NieR: Automata نام گرفته بود منتشر کرده و این تریلر، شگفت‌انگیز بود، اما تجربه‌ای که از بازی قبلی داشتیم، این اجازه را به ذهن‌مان نمی‌داد که از یک NieR جدید، ذوق‌زده شویم.
 
 بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)

تنها یک موضوع خوشحال‌مان کرده بود: اینکه سازنده‌ی NieR: Automata، استودیوی بازی‌سازی «پلاتینیوم گیمز» است؛ استودیویی که آن را به عنوان بهترین اکشن‌ساز دنیا می‌شناسیم.

یک دمو همه‌ی تصورات ذهنی‌مان را نابود کرد و از اینکه به پلاتینیوم گیمز اطمینان نکرده بودیم، از خودمان شرمنده شده‌ایم. دمویی که اسکوئر انیکس از NieR: Automata روی شبکه‌ی پلی‌استیشن عرضه کرده است، یکی از بهترین تجربه‌های صنعت بازی چند وقت اخیر است.

دموی NieR جدید شگفت‌انگیز است؛ از اکشن آن گرفته تا طراحی مکانیک‌ها و روند آن، انتظاراتی که از NieR: Automata داشتیم را از زمین تا آسمان تغییر داده است.

پلاتینیوم گیمز با یک دموی کوتاه باز هم ثابت کرده است که بهترین اکشن‌های صنعت بازی را می‌سازد و هیچ استودیوی بازی‌سازی دیگری حتی توانایی نزدیک شدن به این استودیو را هم ندارد.
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
بهترین اکشن‌سازهای دنیا

«تارو یوکو» (Taro Yoko)، کارگردان NieR و مجموعه بازی‌های «دراکنگارد» (Drakengard) است؛ بازی‌هایی که تمام آن‌ها نقش‌آفرینی‌های شگفت‌انگیز هستند، با این حال تک تک شماره‌های Drakengard و قسمت اول NieR، از مشکلات روند بازی بسیاری رنج می‌برند. تارو یوکو می‌داند که چگونه قصه‌ای خوب و شگفت‌انگیز تعریف کند، اما روند بازی‌های او چنگی به دل نمی‌زنند.

بازی‌های تارو یوکو، یعنی سه شماره Drakengard و NieR، همگی پر از شخصیت‌هایی جالب و داستانی پر از پیچ و خم‌ هستند. اگر یکی از عناوین را بازی کرده باشید، مطمئن آن را به خاطر دارید؛ هم به خاطر قصه‌های عجیب و مکانیک‌های جدید آن‌ها، و هم به خاطر روند بازی روی اعصاب‌شان.

کارگردان NieR می‌گوید که با علاقه‌ی بسیاری به سراغ تهیه‌کننده‌ی بازی‌های‌اش می‌رود و از او می‌خواهد تا دنباله‌ای برای این بازی بسازند؛ با این حال، تهیه‌کننده‌ی این بازی خیلی روراست به او می‌گوید که چون NieR فروشی بسیار بد داشته، علاقه‌ای به ساخت قسمت دوم آن ندارند. مدتی از این موضوع می‌گذرد و تارو یوکو دوباره برای ساخت دنباله‌ی بازی‌اش تلاش می‌کند؛ بازی‌ای که طرفداران خاص خودش را دارد. کارگردان NieR و تهیه‌کننده‌ی بازی‌های او، این بار ایده‌ی ساخت یک بازی اکشن را مطرح می‌کنند. شرکت اسکوئر انیکس هم ایده‌ی آن‌ها را می‌پذیرد، اما به شرطی که کیفیت بازی‌شان تنظیم شود. اگر می‌خواهید یک بازی اکشن بسازید و از کیفیت آن مطمئن شوید، فقط به یک اسم فکر می‌کنید: پلاتینیوم گیمز.
 
بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)

NieR: Automata یکی از بهترین و سریع‌ترین سیستم‌های مبارزه‌ای که تا به حال دیده‌ایم را در خودش جای داده.

بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)
 
«هیدئو کوجیما» هم قبلا به این مشکل برخورده بود. تیم سازنده‌ی بازی «متال گیر سالید:‌ رایزینگ» که از ساخت بازی اکشن‌شان ناامید شده بودند، به سراغ کوجیما می‌روند و با کلی پوزش، از او می‌خواهند که ساخت بازی را لغو کند. خالق مجموعه بازی‌های متال گیر به جای لغو پروژه‌ی متال گیر سالید: رایزینگ، مستقیما سراغ پلاتینیوم گیمز می‌رود و از آن‌ها می‌خواهد تا یک بازی اکشن برای‌شان بسازد. نتیجه‌ی نهایی هم که «متال گیر رایزینگ» باشد، یکی از بهترین بازی‌های اکشن تاریخ می‌شود.
 
 بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)

NieR: Automata هم چنین وضعیتی دارد. اسکوئر انیکس به سراغ پلاتینیوم گیمز می‌رود و از این استودیو می‌خواهد تا یک بازی اکشن بسازد. با این حال، دخالت اسکوئر انیکس در ساخت NieR: Automata بیشتر از پروژه‌ی متال گیر رایزینگ است. خود تارو یوکو کارگردانی بازی را بر عهده گرفته و افراد کلیدی اسکوئر انیکس را با خودش به همراه آورده است. این افراد، مجموعه‌ای از نویسندگان، آهنگسازان و طراحان شخصیت هستند. در حالی که از نظر بصری و داستانی، اسکوئر انیکس است که روند ساخت NieR: Automata را مشخص می‌کند، روند بازی را کاملا پلاتینیوم گیمز می‌سازد. این همکاری می‌تواند در نهایت یکی از بهترین تجربه‌های صنعت بازی را نتیجه دهد.
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

 
پس از ‌زمین

تارو یوکو خودش کارگردانی بازی را برعهده دارد. قصه‌ی بازی و فیلم‌نامه‌ی آن توسط یوکو نوشته می‌شود و این موضوع، بدون شک یکی از نقاط قوت بازی خواهد بود. کارگردان NieR سیستم فیلم‌نامه نویسی خاص خودش را دارد. او طبق گفته‌ی خودش، از ساختار «فیلم‌نامه نویسی برعکس» استفاده می‌کند؛ ساختاری که یوکو می‌گوید نظیرش را جایی ندیده است. یوکو در ابتدا پایان هر قصه را می‌نویسد و سپس، آن را شاخ و برگ می‌دهد و اتفاقات قصه را تا ابتدای آن مشخص می‌کند. می‌توانیم مطمئن باشیم که قصه‌های عجیب و غریب یوکو، در NieR: Automata هم حضور خواهد داشت. فقط نمونه‌ی کوچکی از قصه‌نویسی از عجیب او را در دموی این بازی هم دیدیم که با پایانی بسیار عجیب به پایان رسید.

می‌دانیم که NieR: Automata هنوز هم در دنیای Nier و مجموعه‌ی Drakengard اتفاق می‌افتد. با این حال، این بازی از نظر داستانی هیچ ارتباطی با قسمت اول NieR نخواهد داشت. از قصه‌ی بازی فقط می‌دانیم که در آینده‌ی دور، مبارزه‌ای بین انسان‌ها و ماشین‌ها شکل گرفته است. در پی این جنگ بزرگ، انسان‌ها همگی به ماه سفر کرده‌اند و در آن جا زندگی می‌کنند. برای پس گرفتن زمین از ماشین‌ها، انسان‌ها ربات‌هایی انسان‌نما یا همان اندرویدهایی ساخته‌اند و آن‌ها را به زمین می‌فرستند. این ربات‌ها، قرار نیست احساس داشته باشند و فقط ماشین‌هایی برای مبارزه هستند؛ طوری که ربات‌ها حق ندارند اسم داشته باشند. شخصیت اصلی بازی هم رباتی است که با کد ۲B خطاب می‌شود.
 
بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)

مبارزه با هر کدام از غولآخرهای بازی، نیازمند بررسی حرکت آن‌ها و به کارگیری تاکتیک‌های تازه خواهد بود. غولآخرهای NieR: Automata سخت و بزرگ هستند.

بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)
 
نه اسکوئر انیکس و نه طرفداران قسمت اول Nier، از طراحی ظاهری شخصیت‌های این بازی رضایت نداشتند. این موضوع موجب می‌شود تا تارو یوکو به سراغ «آکیهیکو یوشیدا» (Akihiko Yoshida) برود؛ یوشیدا طراح شخصیت بازی‌هایی مثل «فاینال فانتزی ۱۲» و Bravely Default است. یوکو تصور می‌کرد که یوشیدا طراحی شخصیت‌های بازی او را قبول نکند، اما اعضای استودیوی یوشیدا که از طرفداران قسمت اول NieR بودند، او را ترغیب می‌کنند تا این پروژه را قبول کند. نتیجه‌ی نهایی را می‌توانیم همین حالا هم ببینیم. شخصیت‌هایی که برای NieR: Automat طرحی شده‌اند، نه تنها از نظر ظاهری جذاب و دوست داشتنی هستند، بلکه با ظاهرشان قصه‌ای تعریف می‌کنند.
 
بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)

به غیر از داستان و شخصیت‌ها، موسیقی بازی هم توسط «که‌ایچی اوکابه» (Keichi Okabe) نواخته می‌شود. اوکابه آهنگساز قسمت اول NieR است. موسیقی او با بکار گرفتن آلات و صداهایی بسیار خاص تولید می‌شود و اتمسفر عجیبی را برای بازی رقم زده است. سازندگان NieR: Automata سیستم کاملا جدیدی برای موسیقی بازی طراحی کرده‌اند؛ سیستمی که با توجه به محیط بازی و وضعیتی که بازی‌کننده در آن قرار دارد، موسیقی را بسیار نرم تغییر می‌دهد.

داستان، شخصیت‌ها، موسیقی و شخصیت‌های NieR و بازی‌های سری Drakengard،‌ بهترین بخش‌های این بازی‌ها بودند. این عناصر در NieR: Automata هم حضور دارند، اما این بار، بهترین بخش بازی، روند بازی خواهد بود.
 

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
رایزینگ

پلاتینیوم گیمز استاد ساخت بازی‌های اکشن است و این استودیو در ساخت NieR: Automata، تمام آموخته‌های‌اش را به کار گرفته. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه اکشن خوب بازی را درک کنید، حتما دموی رایگان این بازی را که برای پلی‌استیشن۴ عرضه شده، امتحان کنید؛ همین دمو است که در نیم ساعت، توانست NieR: Automata را به یکی از مورد انتظارترین بازی‌های ما تبدیل کند.

اولین چیزی که نظر شما را در NieR: Automata جلب می‌کند، نرم بودن حرکات و کنترل شخصیت شما است. شخصیت اصلی بازی به زیبایی کنترل می‌شود و می‌توانید با چند حرکت دسته، به هر شکلی که می‌خواهید او را حرکت دهید.

اساس‌های اصلی یک اکشن بزن و بکش یا همان Hack & Slash در بازی وجود دارند. با کلید مربع ضربه‌ای سبک و با کلید مثلث ضربه‌ای سنگین می‌زنید. شمشیرهای متفاوتی در طول بازی پیدا خواهید کرد و می‌توانید آن‌ها را در دو ست متفاوت تنظیم کنید. امکان تعویض سریع ست‌های اسلحه در میان مبارزه هم وجود دارد و می‌توانید برای خودتان، چندضرب‌هایی بسیار خوب بسازید.

در کنار شمشیر شما، شخصیت اصلی بازی توسط یک ربات کوچک همراهی می‌شود؛‌ رباتی که به «پاد» (Pod) شناخته می‌شود. می‌توانید پادهای خودتان را عوض کنید. پادها هر کدام قابلیت‌ها خاصی دارند. می‌توانیم پادها را به تفنگ‌های دانته در «دویل می کرای» تشبیه کنیم. نکته‌ی جالب NieR: Automata این است که پاد شما، می‌تواند جدا از شما عمل کند؛ یعنی می‌توانید در حین اینکه مشغول حمله با شمشیر خود هستید، با پاد شلیک کنید. با نگه داشتن کلید R1 پاد شما شلیک می‌کند و با استفاده از کلید L1 از قابلیت ویژه‌اش استفاده می‌کند. این موضوع به شما اجازه می‌دهد که همزمان، حرکات مختلفی را در مبارزات انجام دهید و به هیچ وجه نگذارید مبارزه لحظه‌ای توقف کند.

برای خنثی کردن حرکات دشمنان، NieR: Automata از سیستمی شبیه به «بایونتا» استفاده می‌کند. با استفاده از کلید R2 جاخالی می‌دهید. اگر همزمان با حمله‌ی دشمن، جاخالی بدهید، شخصیت اصلی شما ضربه‌ی دشمن را از بین می‌رود و به شما این اجازه را می‌دهد تا با حرکتی قوی‌تر، او را از بین ببرید.
 
بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)

قرار است با دنیایی بزرگ و پساآخرالزمانی در بازی مواجه شویم؛‌ طوری که گشت و گذار در محیط باز NieR: Automata، بخش بزرگی از بازی خواهد بود.

بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)
 
مبارزات NieR: Automata بسیار سریع هستند. بازی با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه روی پلی‌استیشن۴ اجرا می‌شود و همه چیز در بازی، بسیار تند و سریع است؛ از حرکت شخصیت اصلی شما گرفته تا هر ضربه‌ای که می‌زنید.

بالانس و تعادل حرکات و مبارزات بازی به کنار، سیستم دوربینی که NieR: Automata به خدمت گرفته، این بازی را از دیگر عناوین اکشن هم‌سبک خودش جدا می‌کند. دوربین در NieR: Automata با توجه به مبارزه‌ای که انجام می‌دهید و محلی که در آن حرکت می‌کنید، تغییر می‌کند. برای مثال، دوربین در برخی مواقع کاملا به بالا می‌رود یا اینکه به کنار می‌آید تا بازی شبیه به سکوبازی‌های اکشن دوبعدی شود. حرکت دوربین در بازی، به قدری روند مبارزات را لذت‌بخش کرده است که به خود می‌گویید چرا دیگر بازی‌ها تا به حال از چنین سیستمی استفاده نکرده‌اند.
 
 بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)

بازی‌هایی مثل مجموعه‌ی «خدای جنگ» از دوربینی پویا استفاده کرده‌اند تا بازی را تا حد ممکن سینمایی کنند و به خوبی از پس از این کار برآمده‌اند، اما NieR: Automata به دوربین به عنوان ابزاری برای بهتر کردن روند بازی نگاه کرده است و این موضوع، روندی شگفت‌انگیز را نتیجه داده است. NieR: Automata به ما آموخته که واقعا همیشه هم لازم نیست تا یک بازی اکشن سوم شخص، دوربینی پشت شخصیت داشته باشد و هر صحنه‌ی بازی، با دوربینی متفاوت، تجربه‌ای جدید به بازی‌کننده می‌دهد.
‌‌‌‌‌‌‌‌‌

 
گشتالت

درباره‌ی ساختار کلی NieR: Automata زیاد نمی‌دانیم. با این حال اسکوئر انیکس گفته است که بازی عناصر نقش‌آفرینی را هم در خودش جای خواهد داد. بازی قرار است کم و بیش محیط باز باشد؛ طوری که بازی از نقشه‌های بسیار بزرگی تشکیل شده است که به هم متصل شده‌اند. حرکت در نقشه‌های بازی، بدون هیچ گونه صفحه‌ی لودینگی خواهد بود. هنوز مطمئن نیستیم، اما این طور که به نظر می‌رسد، بازی محیط-باز است.

آن طور که از دموی بازی برمی‌آید، نقشه‌ی بزرگ بازی پر از فروشگاه‌های مختلف خواهد بود که می‌توان از آن‌ها، اسلحه‌ها یا آیتم‌های مختلفی خرید. حتی در دموی بازی هم می‌توانیم کمی کاراکتر اصلی بازی را شخصی‌سازی کنیم. با توجه به اینکه شخصیت اصلی NieR: Automata یک ربات است، مهارت‌ها و قابلیت‌های او با چیپ‌های مختلفی که روی او سوار می‌کنید، فرق می‌کند. به احتمال زیاد، می‌توانیم چیپ‌های مختلفی را خریداری یا در نقشه‌ی بزرگ بازی پیدا کنیم.

بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)

دوربین بازی هر از گاهی کاملا عوض می‌شود تا بتوانید با توجه به مرحله‌ای که در آن قرار دارید، بهتر مبارزه کنید.

بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)
 
بازی خطی نخواهد بود و احتمالا با فصل‌های مختلفی طرف هستیم؛ فصل‌هایی که انتخاب‌هایی را مقابل‌مان را می‌گذارند و حتی ممکن است که در این فصل‌ها، با شخصیت‌هایی متفاوت بازی کنیم.

برای اینکه بتوانیم NieR: Automata را تجربه کنیم، باید حدودا دو-سه ماهی صبر کنیم. در این فاصله، فقط دموی بازی را بارها و بارها بازی خواهیم کرد و به شما هم پیشنهاد می‌کنیم که از بازی کردن دموی NieR: Automata غافل نشوید.
 
 بهتر از دویل می کرای (پیش نمایش NieR: Automata)

NieR: Automata، داستان و شخصیت‌های شگفت‌انگیز و عجیب تارو یوکو و گیم‌پلی بی‌نقص پلاتینیوم گیمز را در خودش خواهد داشت. تصور می‌کنیم که با یکی از بهترین بازی‌های سال طرف هستیم.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1399/01/12
مخالفم.البته بازی جذابیتهای خاص خودشو داشت.اما هیچ جوره به پای دویل می کرای نمیرسه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج