ادعای مذاکره ایران و آمریکا بر سر القاعده
۴۵۹۰۱
۲۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۵۶
۴۴۳۹
روزنامه کویتی القبس در گزارشی به نقل از منابع آگاه مدعی مذاکرات ایران و آمریکا با موضوع سرنوشت "سخنگوی القاعده در اردن" شد.
عصر ایران: روزنامه کویتی القبس در گزارشی به نقل از منابع آگاه مدعی مذاکرات ایران و آمریکا با موضوع سرنوشت "سخنگوی القاعده در اردن" شد.

این روزنامه کویتی اضافه کرد: این مذاکرات ایران و آمریکا را می توان بی نظیر توصیف کرد.


در این گزارش آمده است: مذاکرات ایران و آمریکا درباره "سلیمان ابوغیث"سخنگوی سابق القاعده و داماد اسامه بن لادن بود. شخصی که به تازگی در اردن بازداشت و تحویل آمریکا داده شد.

برپایه اطلاعات منتشر شده، نمایندگان سازمان های امنیتی ایران و آمریکا در اواخر 2002 و اوایل سال 2003 در اروپا مذاکرات محرمانه ای را انجام دادند. موضوع این مذاکرات انتقال ابوغیث و همکارانش از ایران به عربستان سعودی یا کشور دیگری بوده است.

آمریکا اطلاعاتی مدعی بود افرادی از اعضای ارشد القاعده در ایران حضور دارند که احتمالا با افراد تندرواسلامی در عربستان سعودی در ارتباط و برای این کشور خطرساز هستند.
 


در همین رابطه، محاکمه سخنگوی سابق القاعده پس از انتقال او به آمریکا، در دادگاهی در نیویورک آغاز شد.

روزنامه واشنگتن پست هم  نوشت: ابوغیث بعد از حمله آمریکا به افغانستان ، به ایران پناه آورده بود و به مدت 10 سال در شرایط غیرشفافی در این کشور می زیست!

بنا به نوشته این روزنامه،ایران اخیرا ابوغیث را به کویت اخراج کرد اما دولت کویت از پذیرش او امتناع کرد و ابوغیث به ناچار برای مدتی به ترکیه رفت و در ترکیه از سوی پلیس ترکیه تحت بازداشت قرار گرفت.

در نهایت دولت ترکیه اجازه داد تا ابوغیث با پرواز روز 28 فوریه   2012   از طریق اردن عازم کویت شود ولی ماموران اطلاعاتی آمریکا ابوغیث را در امان اردن دستگیر و برای محاکمه به آمریکا منتقل کردند.


شماری از اعضای جمهوری خواه کنگره آمریکا هم گفته اند سخنگوی سابق القاعده باید به زندان گوانتانامو منتقل شود و در آنجا درباره فعالیت های القاعده در ایران، تحت بازجویی قرار بگیرد.سلیمان ابوغیث سخنگوی القاعده (نفر اول از سمت چپ) در کنار پدر همسر خود اسامه بن لادن

سلیمان ابوغیث متولد 1965 در کویت است اما بعد از فعالیت به عنوان سخنگوی رسمی القاعده، دولت کویت تابعیت این کشور را از او گرفت.

او قبل از این به عنوان روحانی یکی از مساجد کویت فعالیت می کرد. سپس برای مشارکت در جنگ با صرب ها و نظامیان شوروی به بوسنی و افغانستان رفت.

 پس از حملات11 سپتامبر 2001 ،  پخش فیلم سخنرانی ابوغیث از شبکه الجزیره به عنوان سخنگوی القاعده و حضور او در کنار بن لادن، ماهیت فعالیت هایش را مشخص کرد.  

ابوغیث در یکی از پیام هایش به عنوان سخنگوی القاعده به مسلمانان آمریکا توصیه کرد از سوار شدن به هواپیماهای مسافربری و حضور در برج های مرتفع به عنوان اهداف عملیاتی القاعده خودداری کنند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج