چیزی که آیت الله را زجر می‌داد
۴۶۰۶۸۶
۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳
۵۹۳۳
فرزند ارشد آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان همواره خود را فردی فراجناحی می دانستند و ما نیز چنین برداشتی از شخصیت ایشان داشته ایم.
خبرگزاری ایرنا: فرزند ارشد آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان همواره خود را فردی فراجناحی می دانستند و ما نیز چنین برداشتی از شخصیت ایشان داشته ایم.

 محسن هاشمی شامگاه جمعه در گفت و گوی ویژه شبکه استانی کرمان که با حضور استاندار کرمان برگزار شد افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره به همه تذکر می دادند که متعلق به یک جناح خاص نیستند و همه می دانستند که نباید از ایشان توقع جناحی بودن را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: اینکه مواردی مطرح می شد که حزب کارگزاران را ایشان تشکیل دادند نیز صحت نداشت و می گفتند که این کار نیز براساس توصیه رهبری انجام شده است.

وی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران مبارزه، انقلاب، ریاست جمهوری، مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و تا آخرین روزهای عمر خود این فراجناحی بودن را حفظ کردند.

فرزند ارشد یار دیرین امام و رهبری بیان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره تلاش می کردند که جناح ها را به هم نزدیک کنند و تاکید داشتند که باید نقاط مشترک بین جناح ها را پیدا کنیم، اینکه برخی اوقات مطبوعات و حتی رسانه ملی به مسائل کشور ورود جناحی پیدا می کردند ایشان را زجر می داد که این موارد باعث ضعف اتحاد می شود.

وی گفت: ما نیز به عنوان فرزندان ایشان واقعا تلاش می کنیم که این مسیر را دنبال کنیم و من همیشه مواظب بودم کاری نکنم که نظریات ایشان خدشه دار شود و به خواهرها و برادرها نیز این موارد را توصیه کرده ام و آنها نیز همین نظر را دارند گرچه شاید انحرافاتی نیز پیش می آمد.

محسن هاشمی با اشاره به اینکه در بسیاری از ملاقات های خارجی و سفرها با پدر همراه بوده است تصریح کرد: ایشان سریع طرف خارجی را به خود جذب می کردند و اولین سفری که همراه پدر رفتم به ژاپن بود و در این سفر مراودات اقتصادی پیش بینی شده بود اما وقتی برای دیدار با امپراطور ژاپن در نظر گرفته نشده بود و ایشان خواستند که این دیدار انجام شود و مورادی را مطرح می کردند که موجب تعجب امپراطور این کشور شد.

وی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در بعد بین المللی تبحر بسیار ویژه ای داشتند و در هر حوزه که مانعی ایجاد می شد با تبحر خاصی آن را حل می کردند، ایشان به تشنج زدایی برای همراه کردن کشورهای دنیا برای توسعه ایران بسیار حساس بودند و سعی می کردند فرصتی ایجاد شود که همه کشورها بیایند توسعه و اشتغال در کشور محقق شود.

هاشمی از ملت ایران به دلیل همدردی هایشان تقدیر کرد و افزود: اگر بخواهم درباره مبارزات آیت الله هاشمی رفسنجانی صحبت کنم باید از ابتدای سال 40 سخن گفت که من در آن زمان نبودم و می توانم مواردی که شنیده ام را بازگو کنم.

وی خاطرنشان کرد: بعد از فوت آیت الله بروجردی، پدر و دیگر همرزمان ایشان به دنبال مرجعیت امام راحل وارد میدان سیاست شدند و تلاش بسیار زیادی برای اتفاقات 15 خرداد انجام داده اند و در نهایت منجر به دستگیری ایشان شده است که در زندان برای آنکه از وقت خود استفاده کنند به دنبال نوشتن می رفتند و کتاب هایی را در این دوران نوشته اند.

وی به مواردی از جمله کاپیتولاسیون اشاره و بیان کرد: امام راحل چون روی کاپیتولاسیون حساسیت ویژه ای داشتند از ایشان می خواهند که رادیویی را بخرند و مبلغی را برای این منظور پرداخت می کنند که رادیو خریداری می شود و اخبار مربوط از آن پیاده سازی و خدمت امام راحل مطرح می شد.

هاشمی گفت: این رادیو چون با پول امام راحل تهیه شده متعلق به امام است که در خانه ما بود و آن را به موزه رفسنجان اهدا کردیم.
وی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی در بعد فرهنگی، مذهبی و اجتماعی کتاب های قابل تقدیری داشتند که بسیاری از کتاب های ایشان بارها تجدید چاپ شد.

وی گفت: پدر بیش از هفت بار توسط ضد انقلاب دستگیر شدند و آخرین دستگیری مربوط به سال 1354 بوده است که در زندان در دفترچه هایی ، خاطرات و حاصل تفکرات خود را می نوشتند و در زندان نیز همواره به نوشتن و تحقیق اهتمام داشتند.

فرزند ارشد رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن فعالیت های مبارزاتی خود، تحقیق و بررسی را در بعد سیاست داخلی و خارجی نیز مد نظر داشتند و همواره در دانشگاه ها و حسینیه ها سخنرانی می کردند و می دیدم که چقدر مورد استقبال جوانان قرار می گرفتند.

وی گفت: ایشان در تثبیت انقلاب بعد از پیروزی آن نقش اساسی داشتند، تمام وقت خود را صرف انقلاب می کردند و فرصت جدی برای پرداختن به فرزندان خود را نداشتند و مادرم وقت مناسبی را برای فرزندان می گذاشتند.

وی از مادر خود نیز تقدیر کرد و افزود: ایشان همواره مواظبت می کردند که در بعد تحصیلی و سایر ابعاد زندگی در مسیر مناسبی حرکت کنیم چون پدر در دوران جنگ به دلیل مسئولیت هایی که بر عهده داشتند و بعد از جنگ و در دوران ریاست جمهوری نیز به دلیل فعالیت جدی برای بازسازی و حل مشکلات و معضلات ناشی از جنگ فرصت زیادی برای پرداختن به مسائل خانه و فرزندان خود را نداشتند این بار بر دوش مادر خانواده بود.

هاشمی بیان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره توصیه های زیادی به فرزندان خود داشتند که در فعالیت های عام المنفعه همکاری داشته باشید و در مواردی که موجب شایعه و موارد دیگر می شود، وارد نشوید.

وی انقلاب سلامی و عدم انحراف آن را برای یار دیرین امام و رهبری بسیار با اهمیت خواند و گفت: ایشان در دورانی که مسئولیت مجمع تشخیص مصلحت نظام را داشتند، وقت آزاد بیشتری داشتند و ما وارد چاپ خاطرات و اسناد مرتبط با پدر شدیم که یک ارتباط متقابل بین فرزندان و پدر ایجاد شده بود.

وی بیان کرد: آخرین روز خاطرات خود را شنبه نوشته بودند و روز یکشنبه را ننوشته بودند.

فرزند ارشد آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: حین جمع آوری خاطرات که اسناد جنبی را نیز جمع آوری می کردیم، انگار دوباره زندگی ایشان را با کمک خودشان بازخوانی می کردم و وقتی خاطرات ایشان را مرور می کنم در می یابم که چرا بسیاری از افراد پدر را مرد بحران ها می دانستند.

وی یادآور شد: آیت الله هاشمی تمام اطلاعات و گزارشات را به دقت می خواندند و اطلاعاتشان از کشور بسیار بالا بود و از این جهت با تجربه ایشان برای ما وضعیت مطلوبی برای یادگیری وضعیت کشور و کارهایی که باید انجام شود، فراهم می شد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج