محمد رحمانیان: تئاتر نسبتی با محافظه‌کاری ندارد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
۴۶۶۸۴۸
۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۹
۶۰۸۹
محمد رحمانیان که این روزها با نمایش «بیست نمایش کوتاه درباره سلفی» در جشنواره تئاتر فجر حضور دارد درباره فعالیت‌های اخیرش و این دوره از جشنواره تئاتر فجر سخن گفت.
خبرگزاری مهر: محمد رحمانیان که این روزها با نمایش «بیست نمایش کوتاه درباره سلفی» در جشنواره تئاتر فجر حضور دارد درباره فعالیت‌های اخیرش و این دوره از جشنواره تئاتر فجر سخن گفت. محمد رحمانیان نویسنده و کارگردان تئاتر که با نمایش «بیست نمایش کوتاه درباره سلفی» در بخش به علاوه فجر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد درباره کم و کیف این دوره از جشنواره به ما، گفت: من امسال زیاد از چند و چون جشنواره تئاتر فجر خبر ندارم و نمایشم هم در بخش به علاوه فجر به صحنه می‌رود اما می‌دانم که آقای اسدی امتحانش را به عنوان دبیر جشنواره پس داده و فرد معتدلی هم هست.
 
 به همین دلیل معتقدم که وی انتخاب خوبی برای دبیری جشنواره است. وی ادامه داد: اما از چند و چون کارها چه ایرانی و چه خارجی خبری ندارم چون همزمان هم درگیر این نمایش و هم درگیر اکران فیلم «سینما نیمکت» بودم و همچنین در کنارش مشغول نگارش چند نمایشنامه نیز هستم. به هر حال امیدوارم و خوشحالم که جشنواره تئاتر فجر یک سال دیگر برپا شده و شنیده ام که آثار خارجی خوبی هم به جشنواره دعوت شده اند. امیدوارم در پایان جشنواره بتوانیم مفصل در مورد کم و کیف و ویژگی‌های آن صحبت کنیم.
 
رحمانیان در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد به دلیل برخی ملاحظات جشنواره امسال بیشتر از اعتدال به سمت محافظه کاری سوق پیدا کرده است، گفت: در سینما ممکن است این اتفاق افتاده باشد اما فکر نمی‌کنم در جشنواره تئاتر شاهد چنین ملاحظاتی باشیم چون معتقدم اساسا تئاتر نسبتی با محافظه کاری ندارد چون حتی اگر بی دردترین نمایش را هم بخواهیم اجرا کنیم، می‌توان مساله‌های بی شماری در آن پیدا کرد.کارگردان نمایش «عشقه» یادآور شد: اما این سیاست محافظه کاری را در سینما می‌بینیم. همانطور که امسال به عینه تعدادی از فیلم‌های خوب حذف شدند و شاهد این اتفاق در دوره قبل جشنواره بودیم.
 
در این دوره از جشنواره فیلم فجر هیات انتخاب خیلی هیات انتخاب رادیکالی نبود البته رادیکال نه به آن معنا که به هر فیلمی اجازه حضور در جشنواره بدهد اما به هر حال کارگردانانی مثل کیانوش عیاری و شهرام مکری سرمایه‌های سینما هستند و نبودشان احساس می‌شود. وی متذکر شد: اما خوشبختانه در تئاتر می‌بینیم که از طیف‌های مختلف نمایش اجرا می‌کنند و خوشبختانه در این دو، سه سال اخیر متوجه شدم که شورای ارزشیابی و نظارت دارد ممیزی‌ها را کم و کمتر می‌کند که این اتفاق خوبی است و امیدوارم همچنان این رویه ادامه داشته باشد.
 
این کارگردان تئاتر درباره اجرای «بیست نمایش کوتاه درباره سلفی» توضیح داد: این نمایش یک تجربه کارگاهی است که از ۲۳ دی ماه در تئاتر آفتاب به صحنه رفته و سه اجرا از اول تا سوم بهمن ماه نیز در قالب بخش به علاوه فجر جشنواره دارد. این نمایش یک تجربه آموزشی از هنرجویان کلاس‌های بازیگری من و مهتاب نصیرپور است که یک سال و نیم شکل گرفت و بعد تعداد دیگری نیز به گروه اضافه شدند. از آنجایی که کلاس، کلاس جوانی بود بنابراین درباره موضوعی صحبت کردیم که مساله نسل جوان است و از منظرهای مختلف به آن پرداختیم. کارگردان نمایش «اسب‌ها» تصریح کرد: این ۲۰ نمایش، ۲۰ پنجره کوچک بودند که همگی به یک منظر باز می‌شدند که آن منظر پدیده‌ای به اسم سلفی بود. ما ابتدا از یکی، دو نمایشنامه کوتاه شروع کردیم و بعد به تدریج در طول این یک سال به ۲۰ نمایشنامه رسیدیم.
 
خوشحالم که بچه‌ها می‌توانند بخشی از توانایی‌هایشان را در این کار ارائه دهند و امیدوارم که تئاتر آینده ما تئاتر جوانان این نمایش و جوانانی که در دیگر کلاس‌های آموزشی مثل کلاس‌های سیما تیرانداز آموزش می‌بینند، باشند چون اعتقاد راسخ دارم که تئاتر فردا متعلق به این جوانان است نه متعلق به ما.وی متذکر شد: الان وقت آن است که نیروهای جدید، بازیگران، نمایشنامه نویسان و کارگردانان تازه نفس وارد تئاتر شوند همانطور که در همین ۱۰ سال اخیر تعداد زیادی کارگردان و بازیگر خوب وارد این عرصه شده اند و من همه این‌ها را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم این اتفاق مستمر باشد.
 
رحمانیان درباره فعالیت‌های جدیدش در تئاتر و سینما گفت: در سینما که فعلا دارم دوران تنبیهی ام را می‌گذرانم. این هنرمند ادامه داد: اما درباره تئاتر همچنان درصدد اجرای نمایش «صدام» هستم که فکر می‌کنم در همین چند روز آینده به نتیجه برسد. چند نمایشنامه دیگر نیز در دست دارم که اسفند ماه یکی از آن‌ها را به صحنه خواهم برد. ممکن است این اجرا در تماشاخانه کنش معاصر و یا در یک تماشاخانه تازه تاسیس دیگر باشد. اسم کار هنوز مشخص نیست اما با تعدادی از بازیگران صحبت کرده ام.وی در پایان صحبت‌هایش درباره بازیگران این نمایش توضیح داد: متاسفانه مهتاب نصیرپور را در این اجرا در اختیار ندارم چون وی سر یک پروژه سینمایی به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر است اما با دوستان دیگری مثل بهنوش طباطبایی، بهناز جعفری و سیما تیرانداز صحبت کرده ام و متن را بر اساس حضور این بازیگران می‌نویسم. نمایش «بیست نمایش کوتاه درباره سلفی» نوشته و کارگردانی محمد رحمانیان از اول، دوم و سوم بهمن ماه در بخش به علاوه فجر جشنواره تئاتر فجر ساعت ۱۹ در تئاتر آفتاب به صحنه رفت.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
عارفی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر