سه روز بي‌رمق جشنواره تئاتر فجر
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
دکتر استرکی_3
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
دکتر استرکی_2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۴۶۷۴۵۸
۰۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
۵۶۴۷
سي‌وپنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در حالي وارد چهارمين روز برگزاري شد كه اجراهاي سه روز گذشته واكنش‌هاي ‌چندان متفاوتي را در ميان افكار عمومي و اهالي رسانه به وجود نياورده است.
روزنامه اعتماد - بابك احمدي: سي‌وپنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در حالي وارد چهارمين روز برگزاري شد كه اجراهاي سه روز گذشته واكنش‌هاي ‌چندان متفاوتي را در ميان افكار عمومي و اهالي رسانه به وجود نياورده است. مشاهده‌هاي عيني خبرنگار «اعتماد» نشان مي‌دهد خروجي خبرگزاري‌ها در اين مدت تشابه زيادي به يكديگر دارد و تقريبا مي‌توان چنين عنوان كرد كه همه در يك موضع مشترك متفق هستند. «جشنواره تئاتر فجر در سه روز ابتدايي توان ايجاد نشاط مورد انتظار را نداشته است.» گرچه بليت بعضي نمايش‌ها به سرعت فروخته شد و تعدادي از سالن‌ها تقريبا پرتماشاگر بودند ولي اين ماجرا نيز با آنچه از واژه «نشاط» انتظار مي‌رود فاصله دارد. در اين مدت فقط يكي از نمايش‌هاي بخش بين‌الملل – من، سيزيف- نوشته و كارگرداني وسلكا كونچوآ از كشور بلغارستان موفق شد تا حدي شور و اشتياق مورد نظر را ايجاد كند.
 
روزهاي ابتدايي بود كه روابط عمومي جشنواره از پايان يافتن تمامي بليت‌هاي ١٠ نمايش بلافاصله بعد از آغاز فروش اينترنتي خبر داد. استقبالي كه چندان جاي تعجب نداشت. استقبال از نمايش‌هاي خارجي رويه‌اي آشنا در تمامي ادوار جشنواره تئاتر فجر محسوب مي‌شود و عطش مخاطب و هنرمند ايراني براي آشنايي با دستاوردهاي فعالان اين عرصه در ديگر كشورها را به نمايش مي‌گذارد. جشنواره تئاتر فجر در روزهاي ابتدايي از اين نظر چندان موفق عمل نكرد؛ به عنوان نمونه نمايش «سفيد» محصول كشور ژاپن نه تنها در جذب مخاطب موفق نبود – تنها نيمي از ظرفيت سالن اصلي مجموعه تئاتر شهر شاهد حضور تماشاگر بود- بلكه در بعد فني نيز با وجود بهره‌گيري از امكانات تكنولوژيك به وضوح از ضعف دراماتيك رنج مي‌برد و نكته تازه‌اي براي هنرمندان تئاتر ايران به همراه نداشت. گرچه تماشاگران در مقاطعي به تشويق گروه پرداختند.

در ميان ١٠ نمايش‌ مورد اشاره برخي آثار نيز هنگام اجراي عموم و خارج از روزهاي برگزاري جشنواره هم با استقبال تماشاگران مواجه شده بودند. «ديابوليك: رومئو ژوليت» به كارگرداني آتيلا پسياني، «ماتريوشكا» به كارگرداني پارسا پيروزفر يا «نامه‌هاي عاشقانه از خاورميانه» به كارگرداني كيومرث مرادي يا «از زيرزمين تا پشت بام» كار افسانه ماهيان از اين جمله هستند.

در مقابل، گشت و‌گذاري كوتاه در سالن‌هاي ميزبان جشنواره كافي بود تا ببينيم نمايش‌هايي مانند «خواب زمستاني»، «پنجگانه خون، خور، ملمداس»، «قاقمان»، «جي»، «همه دختران من»، «جزيره» از جمله حاضران در جدول اجراها بودند كه در سه روز ابتدايي به صحنه رفتند اما واكنش مثبتي از تماشاگران دريافت نكردند. به اين فهرست مي‌توان بعضي نمايش‌هاي به صحنه رفته در تالار هنر، تماشاخانه سنگلج و ديگر سالن‌هاي ميزبان را نيز افزود. به عنوان نمونه نمايش «خواب زمستاني» در سه پرده داستان سه خواهر را روايت مي‌كرد كه در تقابل با فقر انتخابي دارد اما نمايش نه تنها در پيشبرد داستان موفق نبود بلكه تمهيد‌هاي مورد نظر كارگردان در زمينه طراحي صحنه، ميزانسن و بازي‌ها از كاستي‌هايي در رنج بود و ضمن نياز به بازنويسي بايد زمان بيشتري را به تمرين اختصاص مي‌داد.

گرچه همه سالن‌هاي درگير جشنواره، شاهد شور و نشاط و حضور تماشاگران انبوه نبود اما محوطه بيروني مجموعه‌هايي مانند تئاترشهر تا اين لحظه هيجان بيشتري را بازتاب داده است. نمايش محيطي «جهش» به كارگرداني بريس باتان محصول كشور فرانسه روز شنبه در فضاي بيروني تئاترشهر اجرا شد كه تماشاگران زيادي داشت. اين نمايش ٢٥ دقيقه‌اي متكي بر زبان بدن و بدون ديالوگ اجرا شد اما به واسطه تكنيك و ابزاري كه از آن بهره مي‌برد موفق شد مخاطب را با خود همراه كند.

علاوه بر اين در همين روزها بود كه جمعي از هنرمندان تئاتر براي اداي احترام به آتش نشاناني كه جان خود را در حادثه آتش‌سوزي و فروريختن ساختمان پلاسكو از دست دادند گرد يكديگر جمع شدند. اين جمعيت با در دست داشتن شمع‌هايي به محوطه تئاترشهر آمدند و در سكوت ياد شهداي اين حادثه را گرامي داشتند.

ولي به طور حتم غيبت علي مرادخاني، معاون امور هنري وزير ارشاد گل سرسبد سه روز ابتدايي برپايي سي‌وپنجمين جشنواره تئاتر فجر است. معاوني كه در همين روزها و البته طبق انتظار فعالانه در جشنواره‌هاي موسيقي و تجسمي حاضر شد اما در روزهاي نخست جشنواره تئاتر فجر هيچ خبري از او نبود. مرادخاني در اين مدت تنها با انتشار دو پيام يكي به مناسب برپايي جشنواره تئاتر فجر و ديگري براي عرض تسليت به آنچه «همكاران و عزيزان فعال در عرصه توليد و توزيع پوشاك ايراني» دانست در روزهاي نخست با جشنواره همراه شده است.
 
خبرگزاري ايسنا در واكنش به اين غيبت مي‌نويسد: «سوم بهمن‌ماه و در واقع سومين روز جشنواره هم در شرايطي به پايان رسيد كه اين انتظار وجود داشت كه علي مرادخاني (معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي) همانطور كه در جشنواره موسيقي و همچنين افتتاحيه جشنواره تجسمي حضور پررنگي داشته در جشنواره تئاتر هم حضور پيدا مي‌كرد، اما نه تنها چنين اتفاقي نيفتاده بلكه كانال معاون هنري ارشاد هم در چند روز گذشته بيشترين حجم اخبار و عكس‌هاي ارسالي خود را به دو جشنواره موسيقي و تجسمي و حضور علي مرادخاني در آنها اختصاص داده است.»

گرچه فعالان تئاتري از ابتدا انتظار توجه بيشتر معاون امور هنري به عرصه موسيقي و تجسمي را داشتند ولي بايد ديد در روزهاي باقيمانده تا پايان اين رويداد چه اتفاقي رخ مي‌دهد. گذشته از اينكه حضور معاون هنري در جشنواره مشكلي از انبوه مشكلات اهالي اين عرصه را برطرف مي‌كند يا نه، بايد ديد كيفيت آثار حاضر در جدول اجراها در روزهاي پيش رو امكان ايجاد نشاط در جامعه غم‌زده هنرمندان و مخاطبان داغدار از اخبار ناگوار روزهاي گذشته را خواهد داشت يا خير.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_4
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
تاپ لپتاپ_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آف دکور _فوتر موبایل
آف دکور _فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
کیان برنا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر