چه کسی گاز سمی را اختراع کرد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
استخدام_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
استخدام_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۴۷۰۷۰۷
۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۴
۱۲۴۸۹
هابر حق انتخاب داشت. اما بدترین راه را انتخاب کرد، راهی که بسیاری از مردم با آن مخالفند. اهدای جایزه به فردی با سابقه ننگین سنت خطرناکی است. مطمئنا آلفرد نوبل نیز با اهدای جایزه به کسی که مخترع خطرناک ترین گاز سمی بود، مخالفت می کرد.
وبسایت تدبیر: "جنگ در تقابل با تکنولوژی و رشد علم است." این ادعا به راحتی قابل انکار است. درست از زمانی که در یونان از گلوله های آتش و کمان های دستی به عنوان آلات جنگ استفاده می شد  تا امروز که عصر هواپیماهای بدون سرنشین است نظامیان همیشه از حامیان سرسخت پیشرفت علوم محسوب می شدند.

امروزه نام بسیاری از دانشمندان با ادوات جنگی گره خورده است. به عنوان نمونه لوئیس فیشر ایالات متحده آمریکا را به بمب ناپالم مجهز کرد، اوپنهایمر و دیگر اعضای "پروژه منهتن" با ساختن بمب هسته ای فاجعه هیروشیما و ناکازاکی را رقم زدنند و سر بارنز والیسT به عنوان سازنده "بمب سنگر شکن" شناخته می شود.
 
 
چه کسی گاز سمی را اختراع کرد؟

بنابراین بسیاری از دانشمندان سهم تعیین کننده ای را در جنگ داشتند. یکی از دانشمندانی که در ساخت سلاح های شیمیایی و گازهای سمی نقش برجسته ای داشت فریتس هابر بود. او یکی از شیمیدانان آلمانی و برندهٔ جایزهٔ نوبل بود.

به نقل از روزنامه تلگراف، هابر در 9 دسامبر سال 1868 بدنیا آمد . توجهش بیشتر به الکتروشیمی بود. در سال 1909 الکترودی بلورین ساخت که توسط آن (pH) اندازه گیری می‌شود .

در آغاز قرن بیستم بیشتر شیمیدانان می‌کوشیدند تا روشی کار آمد برای استفاده از نیتروژن هوا به مقیاس وسیع، به دست آورند. ترکیبات نیتروژن ماده اصلی کودها و مواد منفجره را تشکیل می‌دهد، ولی مهم‌ترین و عظیم‌ترین منبع این گونه ترکیبات در دشت‌های "ازتی" صحرای شمالی شیلی بود .
 
بدیهی است، بر اثر دور بودن این ناحیه از مرکز صنعتی جهان، استفاده از آن مقرون به صرفه نبود. از طرفی با توجه به اینکه چهار پنجم هوا را گاز ازت تشکیل داده و در واقع هوا ذخیره‌ای تمام نشدنی از این ماده‌است، طبعا هر طریقه‌ای که برای تبدیل نیتروژن هوا به ترکیبات آن عرضه می‌شد مقرون به صرفه بود.
 
چه کسی گاز سمی را اختراع کرد؟

هابر مطالعاتی در خصوص امکان ترکیب نیتروژن و ئیدروژن، تحت فشار زیاد با استفاده از آهن به عنوان واکنش بار به منظور تولید آمونیاک به عمل آورد که بسیار کار آمد بود. هابر برای تهیه گاز آمونیاک، نیتروژن را از تقطیر جز به جز هوا بدست آورد. زیرا بیش از 78.9 حجم هوا را این گاز تشکیل داده‌است . هابر گاز هیدروزن را از اثر بخار آب داغ بر زغال کک داغ به دست آورد.

او با توجه به دو طرفه بودن واکنش تهیه آمونیاک طبق اصل لوشاتلیه با پایین آوردن دما واکنش به سمت چپ پیش می‌رود اما در دمای پایین سرعت واکنش بسیار پایین است. با افزایش دما سرعت واکنش زیاد اما واکنش به سمت چپ می‌رود . پس فشار را به 350 اتمسفر رساند تا واکنش در جهت رفت پیشرفت کند و آمونیاک تولید شود. همچنین عامل فشار بر دما غلبه کرده باعث شد آمونیاک بیشتر با سرعت زیاد تولید شود و از کاتالیزور مناسب مانند گل آتش خور یا آلومین استفاده کرد.
 
هنگامی واکنش به تعادل رسید دما را پایین آورد تا گاز ها با عمل میعان مایع شوند و چون پیوند میان آمونیاک قویتر بود زودتر مایع شد و او توانست آمونیاک مورد نیاز را جدا کند.اما باز هم مقداری گاز نیتروژن و هیدروژن در محیط باقی مانده بود چون هابر آمونیاک را جدا کرده بود این دو گاز با یکدیگر واکنش داده و آمونیاک تولید کردند.بدین وسیله او اولین بار گاز مهم آمونیاک را در شرایط آزمایشگاهی تولید کرد.

هابر یکی از دانشمندان برجسته دوران مدرن بود. او در این راه از کمک های کارل بوش شیمیدان آلمانی و بنیانگذار ای جی فاربن، بنیانگذار بزرگ ترین شرکت شیمیایی بسیار استفاده کرد. هدف هابر مقابله با پدیده خشکسالی بود با این حال به گفته عده ای از تحلیلگران او صدها سال پیش نتایج اختراعش را پیش بینی کرده بود. مطمئنا او اولین کسی بود که با استفاده از ذرات پراکنده در هوا توانست مخرب ترین سلاح کشتار جمعی را بسازد.
 
چه کسی گاز سمی را اختراع کرد؟

کلارا ایمرواهر، همسر فریتس هابر نیز به مانند شوهرش شیمی دان بود. او مدرک دکترای خویش را از دانشگاه برسلاو اخذ کرده بود. کلارا برخلاف شوهرش بسیار صلح طلب بود. او با نظر هابر مبنی بر این که گازهای سمی با دیگر ادوات کشنده تفاوتی ندارد به شدت مخالف کرده و همیشه فعالیت های علمی شوهرش را به چالش می کشید و تلاش داشت تا سیر تحقیقات او را منحرف کند اما نتوانست.
 
به همین دلیل روزی هفت تیرش را برداشت و خود کشی کرد. 44 سال بعد هرمان پسر هابر اعتراف کرد که مادرش به دلیل رفتارهای پدرش دست به خودکشی زد.

هابر برنده جایزه نوبل بود. کسانی که چنین جوایزی را به خود اختصاص می دهند مطمئنا باید نکته ای برجسته ای را در کارنامه خود داشته باشند. جالب است وب سایت نوبل در میان 1380 کلمه ای که برای توصیف زندگی نامه هابر به کار برده تنها در یک عبارت به ساخت گاز شیمیایی توسط برنده جایزه صلح نوبل اشاره کرده بود. مراسم اهدای جایزه به هابر در استکهلم توسط بسیاری از دیپلمات ها و دانشمندان برجسته تحریم شد. آنها منکر استعدادش نبودند اما به عقیده مخالفان، هابر حق انتخاب داشت.
 
اما بدترین راه را انتخاب کرد، راهی که بسیاری از مردم با آن مخالفند. اهدای جایزه به فردی با سابقه ننگین سنت خطرناکی است. مطمئنا آلفرد نوبل نیز با اهدای جایزه به کسی که مخترع خطرناک ترین گاز سمی بود، مخالفت می کرد.

هابر هیچ کاری برای ارتقای سطح زندگی مردم نکرد پس بهتر است بگوییم او نوبل گرفت چون صرفا یک نابغه بود.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:16 - 1395/11/12
بسیار عالی بود ممنونم. واقعا که این مقاله شما منو یاد داستان «پهلوان نه قهرمان»انداخت و همینطور درس عبرتهای بیشماری که ما در تاریخ میبینیم . واقعا خداوند ما رو هدایت کنه و همینطور«عاقبت به خیر بشویم» و نه اینکه رو سیاه خدا و خلق خدا بشویم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_4
تاپ لپتاپ_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
کلینیک فرشته_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو