الناز شاکردوست در «خفگی» همه را سورپرایز خواهد کرد
۴۷۱۸۶۵
۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۱
۱۰۱۲۹ 
بازگشت فریدون جیرانی به سینما با سورپرایز همراه است. او برای فیلم جدیدش دنبال دو هنرپیشه زن سرشناس رفته که این اواخر تقریبا از دایره بازیگران پرکار خارج شده اند.
روزنامه تماشاگران امروز - فاطمه پاقلعه نژاد: بازگشت فریدون جیرانی به سینما با سورپرایز همراه است. او برای فیلم جدیدش دنبال دو هنرپیشه زن سرشناس رفته که این اواخر تقریبا از دایره بازیگران پرکار خارج شده اند. خیلی ها اعتقاد داشتند الناز شاکردوست که تا سه یا چهار سال قبل، سوپراستار گیشه ها بود، بهترین انتخاب برای بازی در فیلم های گیشه ای است. او اما یکباره از این دایره بیرون افتاد. ستاره ای که حاشیه های زندگی شخصی اش، مدتی رسانه ای شده بود، بعد از بازی در رسوایی و چند فیلم این شکلی سینمای بدنه، یکباره ول کرد و دو سالی به انگلستان رفت.

شاکردوست که یکی از گرانقیمت ترین ستاره های نقش اول زن بود، با این کناره گیری اجباری، در بازه زمانی دو ساله، از بورس خارج شد، با این که هنوز در اینستاگرامش، یکی از پرطرفدارترین ها بود. شاکردوست به قدری در حاشیه قرار گرفت که درباره اش گفته شد جلساتی را با مشاوران رسانه ای خودش برگزار کرده تا بداند چرا دیگر روی بورس نیست. بازیگر فیلم هایی مثل بوی گندم، اما حالا با زاویه نگاه فریدون جیرانی به جشنواره فیلم فجر می آید. جیرانی خود را در تغییر سبک بازیگری چهره های سرشناسی مثل هدیه تهرانی در قرمز و مهناز افشار در سالاد فصل بی تاثیر نمی داند.
 
 الناز قبول کرد که زیبا نباشد

جیرانی حتی یکبار در فیلم شام آخر، تلاش داشت تا سبک بازی رضا گلزار هم عوض شود، اما گلزار علاقه زیادی به سبک بازی همیشگی اش داشت و بعد از تجربه همکاری با جیرانی، در همکاری با خیلی ها از بیضایی تا حاتمی کیا، تاب نیاورد و کارهای جدی تر را رها کرد!

فریدون جیرانی به این بهانه پاسخگوی سوالات ما شده است. البته او اصرار داشت که ابتدا بگذاریم فیلم دیده شود چون می خواهد بازی شاکردوست  در فیلم سورپرایزمان کند، اما سرانجام تصمیم گرفت توضیحاتی درباره بازیگر فیلم جدیدش بدهد. جیرانی بی کار ماندن شاکردوست را رد می کند و می گوید این هنرپیشه در بازگشت از انگلستان هم کلی پیشنهاد داشته اما می خواسته سبک بازی اش را عوض کند. این کارگردان می گوید شاکردوست «خفگی» قبل از هر چیز پذیرفته که برای زیبایی صورتش جلوی دوربین نرود و قرار است که زشت باشد.

کارگردان فیلم «خفگی» البته به سراغ ماهایا پطروسیان هم رفته است؛ سوپراستار سینمای دهه 60 ایران کسی که از کارهای مخملباف تا فیلم های مرحوم ملاقلی پور، سوپراستار بودن را تجربه کرد و رسیدن به میانسالی، دوره فروغش را از بین برد. حرف های کارگردان خفگی درباره او هم خواندنی ست.

شما برای فیلم جدیدتان به سراغ هنرپیشه هایی رفت آید که مدتی است بازی نمی کنند. آیا به خاطر صرفه اقتصادی از خانم شاکردوست و ماهایا پطروسیان استفاده کردید؟ در حقیقت هم سوپراستار دارید و هم دستمزد بالایی ندادید.

داستان ماهایا با الناز شاکردوست فرق دارد. ماهایا مدتی است که با خودش پیشنهادها را قبول نمی کند یا کمتر سراغش می روند. مدت ها بود که من می خواستم با ایشان کار کنم. دو بار هم تا پای کار رفتیم که هر دو بار هم نشد. ولی داستان خانم شاکردوست متفاوت است. او خودش فیلم ها را انتخاب نمی کرد. به هرحال یک مدتی به او، همه فیلم داده اند و کار کرده و مدتی هم هست که خودش دیگر نمی خواسته کار کند.
 
الناز قبول کرد که زیبا نباشد

جایگاه گیشه اش را از دست داد؟

نه، این طور نیست. همان زمانی که من با او صحبت کردم، سه، چهار فیلم را رد کرده بود. بعد از اینکه از لندن برگشته بود هم چند پیشنهاد داشت که آنها را رد کرده بود. یک فیلم هم قرار بود برای خانم میلانی بازی کند که به دلایلی که خودش باید بگوید از آن کار هم بیرون آمده بود.
 
به هر حال ما با او مذاکره کردیم و مایل بودیم با او کار کنیم، به این دلیل که مدت ها بود کار نکرده بود و دل مان می خواست یک فرم تازه و یک شکل تازه ای از الناز شاکردوست داشته باشیم که وقتی سناریو را خواند و موافقتش را گرفتیم، خودش هم خیلی راغب بود که این نقش را بازی کند. خواهید دید که نقش کاملا متفاوتی است و هیچ ربطی به الناز شاکردوستی که تا به حال در فیلم ها دید از نظر تیپ، چهره، فیزیک و... ندارد. اصلا آن الناز شاکردوستی که انتظار دارید باشد، نیست. در حقیقت الناز شاکردوستِ خوشگل و زیبا نیست.

چهره اش برای شما مهم نبود.

فقط برای ما بازی اش مهم بود.

اتفاقی که یک روز برای مهناز افشار افتاده اینجا قرار است برای الناز شاکردوست بیفتد؟

امیدوارم این اتفاق بیفتد. من معتقدم مهناز افشار در سالاد فصل نقش دوم بود و لیلا حاتمی نقش اول بود، ولی الان نقش اول را خانم شاکردوست بازی می کند و کاملا متفاوت. باید خودتان ببینید، من نمی توانم درباره اش چیزی جز این بگویم که کاملا متفاوت است.

این تحولی که شما ایجاد می کنید خواست خود هنرپیشه است یا شما می خواهید؟

هنرپیشه هم باید دلش بخواهد تغییر کند تا ما بتوانیم تغییرش بدهیم. یعنی هنرپیشه باید دلش بخواهد در یک کاری بازی کند که  کاراکترش با کارهای دیگرش متفاوت است و هیچ ربطی به کارهای قبلی اش ندارد و با گریمی که حتی او را از زیبایی بیندازد، موافق باشد.

خانم پطروسیان را هم برای فیلم تان آورده اید. ایشان سال هاست که کمتر جلوی دوربین رفته اند.

داستان ماهایا پطروسیان فرق می کند. ایشان نقش دو فیلم را بازی می کند. گفتم که همیشه دوست داشتم با ماهایا در فیلم هایم کار کنم، اما هر بار قسمت نمی شود. او واقعا هم بازیگر خوبی است، اما مدتی بود که کمتر بازی می کرد. خب این بازی نکردنش هم دلایل مختلفی داشته.
 
می توانسته خواست خودش باشد به خاطر سناریوهایی که به دستش رسیده، یا بالاخره تغییر سنش و به تبع آن نقش هایی که باید بازی کند، کمتر شده است.

این اتفاق همه جای دنیا برای همه سوپراستارها بعد از سن جوانی می افتد. خیلی های دیگر هم در سینمای خودمان بعد از سنین جوانی، یک مدتی پیشنهادهایشان کم شده. در حقیقت نقش هایی که می توانند بازی کنند، کم می شود.
 
الناز قبول کرد که زیبا نباشد

ماهای پطروسیان هنوز آن شمِّ بازیگری که در هنرپیشه داشته را دارد؟

به هر حال همه آن جنبه ها را دارد، بازیگر خوب و فهیمی است. بازیگری در خونش است، ولی وقتی سین بالا می رود آدم یک مقدار با سال های پیشش فرق می کند. آن زمان که ماهایا روی بورس بود برای یکسری نقش های جوانانه به بازی گرفته می شد.
 
نقش سوپراستار جوان دیگر به این بازیگر نمی خورد. این اتفاق نه فقط برای پطروسیان که برای خیلی از هنرمندان دیگر مثل او هم افتاده است، اما به هر حال توان بازی اش که فرقی نکرده. فقط دیگر بازی برای نقش های سن جوان به آنها پیشنهاد نمی شود یا خودش دیگر بازی نمی کند. به هر حال یک زمانی دوره یک هنرپیشه است، یک زمان دیگری دوره یک هنرپیشه دیگر است، ولی واقعا از بازی کوتاه او در فیلمم خوشحالم.

فرق نوید محمدزاده با بقیه!

هنرپیشه نقش اول مردم فیلم جیرانی هم نوید محمدزاده است. یکی از ستاره های این سال های سینما. او البته یک بازیگر خاص برای نقش های پرتنش و عصبی است. از عصبانی نیستم تا لانتوری و خشم و هیاهو یا ابد و یک روز. هر جا بوده، استرس خاصی در بازی هایش دارد. آیا نوید، این بار و در «خفگی» هم برای عصبانیت ذاتی اش جلوی دوربین به بازی گرفته شده و قرار است خودش را تکرار کند؟ این سوال ما از کارگردان فیلم است.

چیزی که جیرانی درباره آن می گوید: «شما باید فیلم را ببینید. وضعیت نوید با این دو بازیگر نقش زن که گفتید، تفاوت دارد. او الان یک ستاره روی بورس است که سال پرترافیکی داشته و همه دوست دارند در فیلم هایشان بازی کند. بالاخره یک قالب خاص هم در سبک بازی اش داشته که باعث شناخته شدنش شده است، اما در «خفگی»، نوید محمدزاده یک مقدار نسبت به فیلم هایی که بازی کرده، متفاوت است. باز هم می گویم نوید محمدزاده آدم مطحری است و الان همه به سراغش می روند. او داستان با بقیه متفاوت است.»
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج