خرازی: ایران، برج امن دیده‌بانی منطقه است
۴۷۴۳۱۴
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۱
۹۰۷۹
رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: هر سفیری که مدتی را در تهران مامور باشد، از امتیاز بالایی برخوردار است و آن امتیاز این است که می‌تواند از برج امن دیده‌بانی ایران، اوضاع منطقه را رصد کند.
خبرگزاری ایلنا: سیدکمال خرازی عصر امروز در دیدار جمعی از سفیران کشورهایی آسیایی و آفریقایی مقیم ایران به مناسبت ایام الله دهه فجر گفت: این برج دیده بانی در منطقه ای آشوب زده و دچار درگیری، به عنوان یک دموکراسی از امنیت لازم برخوردار است.

وی این امنیت را مرهون تلاش، ایثار و فداکاری بسیار زیاد ملت ایران دانست و گفت: در حالی سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می گیریم که از ابتدای پیروزی این انقلاب با سختی های بسیار زیادی از تلاش برای کودتا و جنگ تحمیلی هشت ساله گرفته تا اقسام تحریم ها مواجه بوده ایم.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اینکه هیچ کشور در هشت سال جنگ تحمیلی حامی جمهوری اسلامی نبود، گفت: با اتکا به قدرت مردم بود که توانستیم با تجاوزگری رژیم صدام که مورد حمایت غرب و شرق و کشورهای عربی منطقه بود، مقابله و جنگ را اداره کنیم و با همت مردم خود پیروز شویم.

خرازی با بیان اینکه با اتکا به همین قدرت مردمی است که امروز جمهوری اسلامی ایران قدرتی در منطقه است، افزود: این کشور باثبات، مردم سالار و متکی به آرای ملت، نمی تواند در قبال تحولات منطقه بی تفاوت باشد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از محورهای مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی کمک به کشورهای منطقه است، تصریح کرد: به همین دلیل با دعوت دولت های سوریه و عراق به کمک این کشورها شتافتیم و خوشبختانه امکان پیروزی و موفقیت ملت های سوریه و عراق را فراهم آوردیم.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: این بسیار متفاوت از اقدامات برخی کشورهایی است که موجب ظهور ارتش های تروریستی در این منطقه شده‌اند و می‌بینیم که این سازمان‌های تروریستی چه فجایعی را در این کشورها مرتکب شده اند.

خرازی گفت: اگر روزی گروه القاعده را در افغانستان شاهد بودیم، امروز لشکر داعش در عراق و سوریه سر برآورده که مجهز به تسلیحات و منابع مالی فراوان است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران برای حفظ امنیت خود هم که شده خود را موظف می‌داند به درخواست کمک این ملت ها و دولت ها پاسخ دهد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه بر اهمیت جایگاه کشورهای آسیایی و آفریقایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی تاکید کرد و گفت: نگاه ما به آسیا و آفریقاست، اما این به معنای صرف نظر از همکاری با دیگر کشورهای جهان نیست.

خرازی در بخش دیگری از سخنرانی خود برای سفیران آسیایی و آفریقایی مقیم ایران به تشریح فعالیت ها و جایگاه شورای راهبردی روابط خارجی پرداخت.

در ابتدای این جلسه، صلاح زواوی، سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران به عنوان مقدم السفرا سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و پیروزی انقلاب اسلامی را عامل تغییر وضعیت منطقه و همچنین روابط بین الملل خواند.

همچنین ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در این جلسه گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی کاملا شفاف و بر اساس دوستی ملت ها و کشورهاست.

وی همچنین با اشاره به اوضاع کنونی در آمریکا ابراز امیدواری کرد ثبات سیاسی به واشنگتن برگردد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه دوره ماموریت در جمهوری اسلامی ایران را همچون دوره ای دانشگاهی برای سفیران خارجی خواند و گفت: امیدواریم این تجربه توشه راه ادامه مسیر کاری تان و عامل پیوند هر چه بیشتر کشورهای مان باشد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج