آخرین نتایج پیگیری «فاجعه منا»
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۴۷۵۱۵۵
۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
۴۲۳۲
معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه کشورمان، آخرین پیگیری‌های صورت گرفته در ارتباط با پرونده فاجعه منا را تشریح کرد.
خبرگزاری مهر: حسن قشقاوی معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه درباره آخرین پیگیری‌های صورت گرفته در ارتباط با پرونده فاجعه منا اظهار داشت: این موضوع چون از یک طرف دستور مقام معظم رهبری بوده است که فاجعه منا نباید فراموش شود و از سوی دیگر همه ما در جمهوری اسلامی به نوعی داغدار این حادثه بوده‌ایم، به طور جدی پیگیری شده است.

وی افزود: در این رابطه یک فراخوان عام صادر کردیم و من نیز در قالب یک تلکس به همه سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های ایران در سراسر جهان از همه حقوقدانان درخواست مشاوره برای پیگیری این پرونده را مطرح کردم؛ یعنی اگر این ادعا را بکنیم که هیچ حقوقدانی در داخل و در خارج از ایران نبود که با او مشورت نکرده باشیم، این ادعا دور از واقعیت نیست.

نمی توانیم از عربستان در مجامع بین المللی شکایت کنیم

معاون کنسولی وزیر امور خارجه ادامه داد: در برخی جاها هیأت حقوقی معتبر به فلان کشور اروپایی فرستادیم و یا به فلان کشور منطقه که قوانین آن به قوانین عربستان نزدیک است، اعزام کردیم و این مسئله را مطرح کردیم که آیا امکان اقامه دعوی در دو نهاد قضایی بین‌المللی شامل دیوان بین‌المللی دادگستری و دیوان بین‌المللی کیفری وجود دارد یا خیر؟

قشقاوی با اشاره به پاسخ حقوقدانان مورد مشورت در این رابطه تصریح کرد: همه این افراد می‌گویند که چون ایران و عربستان کنوانسیون‌هایی را که بستر اقامه دعوی در این دو نهاد قضایی بین‌المللی فراهم می‌کنند به طور کامل نپذیرفته‌اند، بنابراین امکان اقامه دعوی در مجامع بین‌المللی علیه همدیگر را ندارند.

اینقدر نپرسید که وزارت خارجه برای پیگیری فاجعه منا چه کرد

وی خاطرنشان کرد: با وجود این مسئله ما این باب را نبسته‌ایم؛ خواهش من از رسانه‌ها این است که این‌قدر نپرسند چه کار کرده‌ای و به وزارت خارجه بابت این مسئله انتقاد نکنند، بلکه همراهی کنند؛ یعنی بخش حقوقی رسانه‌ها نیز جلو بیایند و در رابطه با این فراخوان کمک کنند.

معاون کنسولی وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه انتقاد نسبت به پیگیری حقوقی پرونده منا فایده‌ای ندارد، تأکید کرد: ما همچنان منتظر نظرات دیگر در این رابطه هستیم و این فایل برای ما باز است که هر کسی نظر حقوقی دیگری دارد، به ما ارائه دهد.

قشقاوی با اشاره به امکان پیگیری این پرونده در محاکم داخلی عربستان، اظهار داشت: از هنگام سفری که من بعد از فاجعه منا به عربستان داشتم تا زمان بسته شدن سفارت این کشور، خود طرف سعودی نیز این مسئله را رد نمی‌کرد و می‌گفت که داریم بررسی می‌کنیم، چرا که طرف سعودی نمی‌تواند مسئولیت خود را در این فاجعه رد کند، زیرا قاعده‌ای در فقه حنبلی وجود دارد که از آن با عنوان «قتیل‌الزحام» یاد می‌کنند.

وی در توضیح این قاعده گفت: بر اساس این قاعده، آدمی که در ازدحام کشته شود، بیت‌المال باید غرامت او را بدهد و این مسئولیت بر عهده کشور متوقف‌الفیه است؛ بنابراین از نظر فقه خود عربستان، آنها در این قضیه مسئول هستند.

کارشناسان نظرات حقوقی خود درباره منا را به ما ارائه دهند

معاون کنسولی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: از لحاظ ماهوی در مسئولیت عربستان نسبت به این فاجعه شکی نیست، اما از جهت شکلی و درباره نحوه پیگیری و طرح دعوی، نیاز داریم که همچنان نظرات حقوقی به ما ارائه شود.

قشقاوی تصریح کرد: با توجه به سلطه‌ای که حکومت عربستان بر محاکم این کشور دارد، پیش‌بینی احکام صادره و یا ضمانت اجرای آنها قدری سخت است؛ وزارت خارجه در این رابطه قوی پیگیری کرده و خودم هم به جهت انگیزه شخصی که خانواده یکی از شهدای منا هستم و هم به جهت مسئولیت سازمانی و کشوری، خیلی پیگیری کرده‌ام و این وظیفه ما بوده است.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سالگرد فاجعه منا و در جمع خانواده شهدای این فاجعه، اظهار داشت: حضرت آقا در سخنان خود در آن جمع، از جهان اسلام گلایه کردند و فرمودند که غیر از ایران، کسی به میدان پیگیری نیامد و این نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی پیگیر این مسئله بوده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:52 - 1395/11/18
عمرا اه عرضه گرفتن غرامت رو داشته باشین فقط حرف حرف حرف و دیگر هیچ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
اورانوس_فوتر2
ترجمه زندگی_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر