مسئول حادثه متروی قم کیست؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۴۷۸۷۴۲
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸
۳۱۷۷
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم گفت: چگونگی اصول مقاوم سازی در دیوار متروی قم یکی از سوالات فنی مردم است که باید در این خصوص شفاف سازی شود.
خبرگزاری ایسنا: عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم گفت: چگونگی اصول مقاوم سازی در دیوار متروی قم یکی از سوالات فنی مردم است که باید در این خصوص شفاف سازی شود.

 نعمت الله عواطف رستمی شنبه شب در  جلسه شورای اسلامی شهر قم، با تسلیت درگذشت دو تن از نیروهای قرارگاه خاتم الانبیاء در حادثه متروی قم افزود: تلاش های گسترده ای که در جهت پیدا شدن افراد در زیر آوار از سوی نیروهای امدادی صورت گرفت جای تقدیر دارد. مردم سوالات زیادی در مورد حادثه در ذهن دارند و آگاهانه یا ناآگاهانه فلش سوال به سمت و سوی شهرداری و شورای شهر است و شهروندان زیادی حتی با من تماس گرفتند و شاید به دلیل عدم اطلاع از روند حادثه سوالاتی در این باره مطرح کرده اند که باید پاسخ داده شود.

وی بیان کرد: به طور کلی از نظر فنی این سوال در ذهن مطرح می شود که در چنین وضعیتی آیا اصول مقاوم سازی دیوار انجام و محاسبه شده بود و مسئولیت آن بر عهده چه کسی بوده است.

عضو شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: با توجه به این فقدان اصول مقاوم سازی، وجود جرثقیلی سنگین در محل کارگاه چه خطراتی را می توانست در پی داشته باشد که همه این مسائل نیاز به بررسی لازم دارد و باید مسئولان امر در مورد مقاوم سازی کارگاه و مقاومت دیوار شفاف سازی کنند و مشخص شود مسئول حادثه چه کسی است.

عواطف رستمی همچنین در این جلسه پیرامون مصوبه ای جهت اخذ مجوز نرخ پیشنهادی کرایه انواع خودروهای فعال در حوزه حمل و نقل بار و مسافر درون شهری در سال 96 که توسط کمیسیون خدمات شهری قرائت شد، عنوان کرد: حجم زیاد رانندگان تاکسی موجب کاهش درآمد و افزایش کرایه و نارضایتی مردم شده است.

وی خاطرنشان کرد: قوانین جذب رانندگان تاکسی مربوط به سال 41 است در حالی که این قوانین نیاز به بازنگری و به روز رسانی دارد تا مانع از جذب این تعداد راننده و ایجاد مشکلات شویم.

این عضو شورای اسلامی شهر قم همچنین بیان کرد: طبق گفته شرکت های تاکسی روزانه گاهی تا 100 نفر متقاضی ورود به سیستم تاکسیرانی می شوند که این امر با توجه به حجم ترافیکی نیاز به توجه ویژه ای دارد و گران شدن کرایه تاکسی برای حل مشکلات اقتصادی این قشر می تواند نارضایتی مردم را در پی داشته باشد.

 این مصوبه با انتقاداتی که بر نحوه کرایه ها مطرح شد در نهایت در چند لایحه به تصویب رسید.

علت فوت دو قربانی حادثه متروی قم صدمات ناشی از آوار بود

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم گفت: علت فوت قربانیان حادثه خط A متروی قم صدمات ناشی از آوار و فرورفتن اجسام در پیکر دو قربانی این حادثه بود.

عباس جعفری در جلسه در خصوص حادثه مترو عنوان کرد: طبق نظر پزشکی قانونی دو نیروی قربانی در حادثه خط A متروی قم در همان ابتدا بر اثر صدمات ناشی از آوار و فرو رفتن اجسام در بدن شان فوت کرده و فوت بر اثر خفگی نبود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم افزود: نیروهای امدادی بیش از 14 ساعت در صحنه حادثه حضور داشتند و با ایجاد ایمنی در منطقه برای جلوگیری از ریزش مجدد دیوار به خارج کردن اجساد مشغول بودند.

وی در تشریح حادثه که 5 شنبه 21 بهمن ماه اتفاق افتاد گفت: حادثه در ایستگاه ولی عصر(عج) در ساعت 11:07 دقیقه به سازمان آتش‌نشانی اعلام شد و نیروها از ایستگاه 4 طی مدت 30 ثانیه به محل رسیدند. طول ریزش دیوار حدود 60 متر بود و در محل حادثه افراد زیادی جمع شده بودند که در ابتدا احساسی رفتار شد و حتی افراد جا مانده زیر آوار را تا 20 نفر نیز تخمین زدند از این رو از 5 ایستگاه گروه‌ نجات با 80 نفر نیرو و 13 خودرو به محل حادثه اعزام شد.

وی با بیان اینکه فرماندهی امداد در حادثه را آتش نشانی عهده دار بود تصریح کرد: محل حادثه شکل خاصی داشت و به نوعی بود که هر لحظه احتمال ریزش 100 تا 150 کامیون خاک وجود داشت به همین دلیل ورود به آنجا سخت بود و باید با احتیاط رفتار شد و برای حفظ جان نیروها، همه افراد را یک جا اعزام نکردیم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی قم یادآور شد: در ابتدا امداد رسانی با احتیاط کامل و با حداقل نیروی 10 نفر در حال انجام بود اما با توجه به پیش بینی هایی که در مورد ریزش مجدد وجود داشت 200 نفر از همکاران در شیفت استراحت را نیز فراخواندیم. تلاش بی وقفه‌ای برای بیرون آوردن افراد صورت گرفت و با حجم خاک پیش بینی شد که عملیات بیش از 20 ساعت زمان ببرد. با توجه به وجود قطعات بتنی حجیم و سنگین تا 50 تن وزن در این آوار، قطعات را با تجهیزات سوراخ کرده و با جرثقیل جابجا شد.

جعفری عنوان کرد: سعی شد طبق اطلاعات لازم از نیروهای حاضر در صحنه و شاهدان با شناسایی دقیق افراد همه فعالیت های امدادی را در یک نقطه متمرکز کنیم تا هر چه سریع افراد را از زیر آوار خارج شوند.

وی ادامه داد: در آمارهای دقیق متوجه مدفون شدن دو نفر در زیر آوار شدیم یکی از نگرانی های ما خطری بود که جان همکاران امدادی را با ریزش خاک تهدید می کرد اما با عنایت به خرید تجهیزات مدرن و دستگاههای برش بتن و فرز در ماه های اخیر، کار ما بسیار تسهیل شد وگرنه پیش بینی چند روزه در کار هم بود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی قم خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مکانیکی را از دهانه تونل وارد کردیم تا جان افراد زیر آوار سالم بماند و حتی از دستگاه زنده یاب استفاده شد و با سرعت و دقت کامل در صدد نجات جان افراد بودیم.

وی گفت: در ساعت 5 عصر اولین جسد را بیرون آوردیم متاسفانه میلگرد داخل بدن فرو رفته بود و این میلگردها آسیب زیادی به جسد زده بود و کار بیرون کشیدن جنازه را دشوار کرد. در جلسه پزشکی قانونی که شنبه برگزار شد متوجه شدیم علت فوت خفگی نبوده بلکه افراد به دلیل صدمات ناشی از آوار و فرو رفتن اجسام داخل بدن شان فوت کرده بودند.

وی بیان کرد: یکی از دغدغه های جدی ریزش باران بود که بر نگرانی های ما افزود و خاک رس را به گل تبدیل کرد اما با همه تلاش ها دومین جسد در حدود ساعت دو بامداد پیدا شد و این دو، کارگر و تکنسین برق بودند.

قرارگاه خاتم در حادثه ریزش دیوار متروی قم باید پاسخگو باشد

رئیس شورای اسلامی شهر قم گفت: قرارگاه خاتم به عنوان پیمانکار باید پاسخگوی حادثه باشد چرا که باید در روند اجرای پروژه اقدامات ایمنی را مورد توجه قرار می داد و به هر شکلی چه از طریق سازه نگهبان مانع از بروز حادثه می‌شد.

ولی الله بیاتی نیز در سالن جلسات ساختمان شهید باکری، ضمن تسلیت درگذشت دو تن از شهروندان در حادثه ریزش دیوار تونل مترو قم، افزود: در این جلسه گزارشی از حادثه و نحوه امداد رسانی و تلاش در جهت خارج کردن اجساد ارائه می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر قم گفت: آن چه شواهد و قرائن نشان می دهد حادثه متروی قم می توانست حادثه بسیار بزرگتری باشد اما به لطف خدا همه نیروها خارج شده بودند و بعد از آن حادثه اتفاق افتاده است. اگر حادثه ریزش دیوار جانبی مترو زمانی اتفاق می افتاد که نیروها در آن جا حضور داشتند یک فاجعه سنگینی را در پی داشتیم. این حادثه ناگوار باید برای ما درس عبرت شود و از این تجربه به خوبی استفاده کنیم تا از این دست حوادث مشابه دیگر اتفاق نیافتد.

رئیس شورای اسلامی شهر قم بیان کرد: به هر حال مسئولیت این کار با قرارگاه است. همچنین شهرداری نیز به عنوان کارفرما باید نظارت دقیقی بر ایمنی پروژه داشته باشد در این راستا وقتی دیده شد که مشکل ایمنی در روند اجرای پروژه وجود دارد باید به صورت کتبی اعلام می شد.

وی گفت: امید است در جهت احداث سایر ایستگاهها نظارت شهرداری دقیق تر باشد. ما در این جا باید از نیروهای امدادی از جمله آتش نشانی در جهت خدمت رسانی به موقع تقدیر و تشکر کنیم چرا که زحمات زیادی کشیده شد و با وجود خطراتی که در صحنه در جهت ریزش مجدد وجود داشت همچنان به خدمت پرداختند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: این دو نیرو از قرار گاه خاتم بودند و با توجه به برگزاری مراسم تشییع این دو متوجه شدیم که افراد اهل قم نیستند و ما برای این دو کارگر طلب مغفرت می کنیم.

وی گفت: کمیسیون زیربنایی نیز در رابطه با مساله ریزش دیوار با معاونت شهرداری همکاری کند که نتیجه ای از دلیل اصلی حادثه به دست بیاید و عوامل دخیل در ریزش دیوار بررسی شود.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:11 - 1395/11/24
اول استاندار ومعاون عمرانی . دوم شهردار.سوم شورای شهر.چهارم پیمانکار
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
ادیب_3
سوییچ ایران_4
ادیب_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کالازم_فوتر
تنورستان_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شاخه نبات_ فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو