فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۴۸۲۵۵۱
۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۳
۳۳۰۰۴
نخبگانی از شریفستان
شریفی ها دو دسته اند. عده زیادی از آنها چهره هایی علمی می شوند و قلل مرتفع علم را فتح می کنند. دسته دوم اما ترجیح می دهند خلاف جریان مسیر رود شنا کنند و از آنجا که «شریفی بودن» به عنوان یک برچسب همیشگی روی پیشانی شان سنگینی می کند، آنقدر می جنگند تا در آن حوزه شناخته شوند.
مجله همشهری دانستنیها - امین محمدی: این یک موضوع روانشناسانه در شریف است. خیلی ها اعتقاد دارند کسانی که وارد این محیط می شوند، محکومند به سرآمد شدن. جامعه، خانواده، دوستان و آشنایان با ورود به بالاترین دانشگاه فنی کشور توقعات بالایی از فرد پیدا می کنند. حتی خود آن فرد هم توقعش از خودش بالا می رود و محکوم می شود به موفقیت. برای همین متوسط بودن، افیون هر شریفی است.

شریفی ها دو دسته اند. عده زیادی از آنها چهره هایی علمی می شوند و قلل مرتفع علم را فتح می کنند. دسته دوم اما ترجیح می دهند خلاف جریان مسیر رود شنا کنند و از آنجا که «شریفی بودن» به عنوان یک برچسب همیشگی روی پیشانی شان سنگینی می کند، آنقدر می جنگند تا در آن حوزه شناخته شوند.

الگوریتم فارغ التحصیلی در شریف این گونه است: «اگر x می شوی، x خوبی خواهی شد.» حالا جای x می توانید مهندس بگذارید، دانشمند، ریاضیدان، سیاستمدار، ورزشکار یا حتی رفتگر. آن چیزی که بین همه این x ها مشترک است، تاثیری است که از شریف گرفته اند و این که اگر در جوانی راه شان به این دانشگاه باز نمی شد، شاید کلا تقدیر جور دیگری برای شان رقم می خورد.

علمی ها

مریم میرزاخانی؛ ریاضیدان

خاطره ای را به او منسوب می کنند که یک جلسه سر یکی از کلاس ها غیبت می کند. استاد مشق جلسه بعد را پای تخته می نویسد. سوالات روی تخته باقی می ماند و «میرزاخانی» فردا روزی می رود و سوال ها را می بیند. جلسه بعدی که می رسد، دو سوال و نیم را حل کرده است و شرمنده پیش استاد می رود که چرا نتوانسته سوال آخر را به انتها برساند. همه با تعجب او را نگاه می کنند. استاد اشاره می کند که این سه سوال سه تا از جدیدترین قضیه های حل نشده ریاضی بوده است.
 
 فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی

فضای تحصیلی میرزاخانی در شریف چیزی شبیه به همین خاطره بوده؛ درس، درس و درس. دست خدا اما همیشه زیر سر میرزاخانی بوده است. داستان آن مینی بوس معروف را حتما شنیده اید که در سال 76 سقوط می کند داخل دره و شش تا از ریاضیدان های آن موقع فوت می کنند. میرزاخانی و بهشتی دو تن از بازمانده های آن حادثه هستند. انگار در تقدیر نوشته شده بود که میرزاخانی باید اولین زنی باشد که جایزه فیلدز را می برد. کتابخانه دانشکده ریاضی شریف به اسم مریم میرزاخانی است و عکسی تمام رخ از او در فضای مرکزی این کتابخانه قرار دارد.
 


فرهنگی ها

پیمان یزدانیان؛ موزیسین

یزدانیان از فارغ التحصیلانی است که زیاد «مهندس بودن» به او نمی آید، مخصوصا که در دانشکده مهندسی صنایع درس خوانده. او موفق به کسب رتبه نخست در کنکور موزیکال فرانسه در رشته نوازندگی هم پیانو شد.
 
 فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی
 


احمد کیارستمی؛ عکاس و سینماگر

پسر بزرگ مرحوم «عباس کیارستمی» در شریف علوم کامپیوتر خواند و بعد در یو سی ال ای کالیفرنیا را در رشته فلسفه انتخاب کرد. حضور در مایکروسافت خاورمیانه و تاسیس شرکت عکاسی، برخی از فعالیت های او هستند.
 
 فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی
 


رضا امیرخانی؛ نویسنده

سال 71 به او لقب جوان ترین خلبان ایرانی را دادند اما خلبانی او ربطی به تحصیلش ندارد. او در دانشگاه شریف مهندسی مکانیک خوانده است اما شغل او نه به خلبانی ربط دارد نه مکانیک. او داستان نویسی محبوب است با کتاب های فوق العاده پرفروش.
 
 فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی
 


ورزشی ها

علی دایی

سخت است در شریف مهندس مواد باشی. شریفی ها «متال»ها (اسم دیگر مهندسی مواد، متالورژی است که به اختصار به آن «متال» می گویند) را جزء شریفی ها حساب نمی کنند. آخرین رشته مهندسی که در شریف پر می شود، مهندسی مواد است و این موضوع همیشه دستمایه طنز شریفی هاست. البته موادی ها همیشه یک جواب واضح دارند؛ «مهندس علی دایی از همین دانشکده فارغ التحصیل شده است.»

افتخار دانشکده متالورژی شریف، بیشتر از پرورش چهره های برجسته در این حوزه تربیت برترین گلزن جهان است؛ مردی با 109 گل ملی. پس از این که دو بار در سال های 66 و 67 او را به خاطر شلوار جین رد می کنند، بالاخره برای بار سوم به شریف می آید تا آنجا به جای مهندسی عمرانی که قبلا قبول شده بود، متالورژی بخواند.
 
 فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی

روایت های قدیمی های شریف حاکی از آن است که دایی در دوران دانشجویی اش کاملا لاکچری بود. با یک پیکان جوانان به دانشگاه می آمده است که در آن زمان یک رکورد برای یک دانشجو بوده است. همچنین روایت های دیگری هم وجود دارد که دایی سال های آخر تحصیل در شریف را بیشتر در اردوی تیم ملی بوده و اساتید با او راه می آمدند که قطعا هر کس با اساتید شریف آشنا باشد، خط بطلانی بر این فرضیه خواهد کشید.

البته کسی تا حالا مدرک دایی را ندیده و این که آیا واقعا دایی متالورژی شریف را تمام کرده یا نه یکی از رازهای مهر و موم شده دانشگاه است.
 


عادل فردوسی پور

خودش تعریف می کند که باید بازی فرانسه - پاراگوئه را در جام جهانی 1998 گزارش می کرده است. همان روز یک امتحان سخت داشته با استادی سختگیر به نام دکتر عشقی که الان رییس دانشکده صنایع شریف است. به حساب خودش امتحان دو ساعت طول می کشیده و یک ساعت هم زمان می برده تا برسد به جام جم. برگه ها را می دهند و می بیند بالای برگه نوشته است وقت امتحان چهار ساعت. به استاد مربوطه که خیلی هم فوتبالی بوده می گوید من عادل فردوسی پور هستم.

استاد نگاهی می اندازد و از آشنایی با او ابراز خوشحالی می کند. عادل می گوید با وقت چهار ساعته امتحان نمی رسد تا بازی جام جهانی را گزارش کند. استاد ابراز تاسف می کند و می گوید به او ربطی ندارد.
 
 فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی

مانیفست دوران دانشجویی عادل در شریف چنین چیزی است. عاشق شریف و شریفیان است، به طوری که به تعبیر خودش «شریفی های فوتبالی را از قنداق می گیرد و می برد سر نود»، همان طوری که الان دو تن از نزدیکانش در نود و دوتا از دانشجویانش در شریف بوده اند.

15 سال است که شریف را ول نمی کند و از بودن کنار آنها لذت می برد. استاد زبان تخصصی صنایع شریف، در اوایل دهه 70 در این دانشگاه مهندسی صنایع می خوانده است و با معدل چهارده و خرده ای لیسانسش را از شریف می گیرد.
 


سیاسی ها

علی لاریجانی

تصورش هم سخت است که «علی لاریجانی» روزی در دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر شریف تحصیل می کرده است. رییس مجلس، دوران کارشناسی اش را در شریف علوم کامپیوتر می خوانده و بخش مهمی از جوانی اش را با c# و c++ سپری کرده است.

لاریجانی در شریف هم چهره محبوبی است. شاهدی بر این مدعی چند باری است که او در سنوات اخیر به شریف آمده و هر بار با استقبال گرمی از طرف دانشجویان این دانشگاه مواجه شده است. حضور او در سالن جابر بن حیان و طنازی همیشگی اش در این جلسه یکی از خاطرات ماندگار فارغ التحصیلان دهه 70 شریف است. البته لاریجانی زیادی در شریف نماند و بعد از دوره کارشناسی اش تغییر رشته داد به رشته فلسفه در دانشگاه تهران.
 
 فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی
 


محمد علی نجفی

«نجفی» هم روزگاری در دانشکده ریاضی شریف تنفس می کرده است. او یکی از نخبگان این دانشکده است و فهرست افتخارات علمی اش چندین و چند صفحه می شود. نجفی علاوه بر پست های اجرایی که در این سال ها داشته، سال های سال استاد ریاضی شریف هم بوده است. قدیمی ترهای شریف او را یکی از بهترین اساتید می دانند که از فرط شلوغی در کلاس هایش جای سوزن انداختن هم نبود. فرض کنید در تالارهای شریف جمعیتی حدود 300 نفر می آمدند تا سر کلاس ریاضی یک نجفی بنشینند. گفته می شود نجفی از معدود چهره هایی است که لقب «معدل بیستی» شریف را یدک می کشد.
 
 فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی
 


اکبر ترکان

یکی از بازوهای اصلی ریاست جمهوری فعلی، «اکبر ترکان» است، مرد شصت و پنج ساله کابینه دولت یازدهم، سال 1349 از دانشکده مهندسی مکانیک شریف فارغ التحصیل شد. او از چهره های مهم دوره ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی بود و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دولت او.م ترکان روزگاری وزیر نفت بود و پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، به عنوان رییس گروه مشاوران روحانی فعالیت کرد.

ترکان یکی از تاثیرگذارترین افراد نزدیک به ریاست جمهوری است و همچنین در حال حاضر پست حساس دیگری هم دارد. او دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی است و علاوه بر آن، ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان را هم بر عهده دارد.
 
 فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی
 


اسحاق جهانگیری

«جهانگیری» روزگاری روی نیمکت هایی، درس ساخت و تولید را پاس کرده که سال ها بعد «عادل فردوسی پور» روی آن می نشسته است. او هم یکی از دانش آموختگان قدیمی شریف است که در دانشکده صنایع این دانشگاه درس می خواند. جهانگیری شصت ساله در مجلس دوم و سوم نماینده مردم جیرفت بود.
 
فارغ التحصیلان مشهور «شریف»؛ از دایی تا لاریجانی

او در دوران ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی هم سمت داشت و به جای «غلامحسین کرباسچی» بر کرسی استانداری اصفهان نشست. او در دولت اصلاحات هم جزء کابینه بود و به عنوان وزیر معادن و فلزات (که بعدا با ادغام وزارتخانه های معادن و صنایع به وزارتخانه معدن و صنایع تغییر نام داد) فعالیت می کرد. جهانگیری اما همیشه رابطه اش را با شریف حفظ کرده است و این دانشگاه را جایی می داند که به حل مشکلات کشور کمک می کند.
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1395/12/11
متن جالبی بود تشکر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۲
یه روز بهت میرسم ارزوی من
Iran, Islamic Republic of
11:34 - 1395/12/11
چقدر دنیامون کوچیک و بسته بود اون زمانی که فکر می کردیم قبولی در شریف یعنی اوج قله ی موفقیت و دانش! درحالی که این دانشگاه در مقیاس جهانی هیچی نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
حرفتون خنده دار بود و نشان از ناآشنایی با فضای دانشگاهی دنیا،این دانشگاه در مقیاس جهانی هم یکی از دانشگاههای معتبره .
همین الانشم قبولی تو شریف یعنی اوج موفقیت ،قضیه اینه که شریفی ها موفقیتشون همین جا تموم نمیشه،بعد از فارغ التحصیلی دانشگاهای دنیا رو دست میبرنشون
کنکوری
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
من امسال داوطلب کنکورم! برای من و همکلاسیام شریف یعنی تهش! یعنی اوج قله موفقیت! چیزی ک رویاش رو هم نمیبینیم
آرش
United States
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
ببخشید، شما که با فضای دانشگاهی دنیا آشنایی دارید میشه بفرمایید کجای رنکینگ جهانی قرار گرفته؟ این دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر جهان نیست، حتی در بین 200 و 300 دانشگاه برتر جهان اسمی از این دانشگاه به چشم نمیخوره، در بین 500 دانشگاه برتر جهان مقام 337 رو کب کرده که برای دانشگاهی با این همه ادعا رتبه خوبی به حساب نمیاد جهت مطالعه دوستان لینک 500 دانشگاه برتر جهان:https://www.washingtonpost.com/apps/g/page/local/us-news-global-top-500-universities/1409/
طهورا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
با اینکه نظرات خیلی قدیمیه اما دوست عزیز رنکینگ دانشگاه به خیلی مسائل مربوطه . مثلا تعداد اساتید مقالات ...فضای دانشگاه امکانات . واضحه ایران امکانات کشور های قوی تر رو نداره و شریف در خیلی مقیاس ها نسبت به دانشگاه های دیگه ضعیف تره اما در اینکه دانشجوهای بسیار با استعداد و با پشتکاری داره شکی نیست! اساتید معتبر ترین دانشگاه های دنیا هم دنبال همین پشتکار و استعداد ان و اگر اپلای کنن این دانشجوها رو به خیلی از دانشجوهای کشور خودشون ترجیه میدن
Iran, Islamic Republic of
23:55 - 1395/12/11
این خاطره ای که از میرزاخانی گفتی یه جا درباره ی انیشتین نوشته بود
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1395/12/12
دایی حتما مدرکشو گرفته چون بعدش فوق لیسانس تربیت بدنی گرفت و الانم میخواد دکتری بخونه و قطعا بدون داشتن مدرک لیسانس نمی تونسته بره مقطع بعدی
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1395/12/12
انتظار داشتم تمام صریفی ها رو بنویسید نه جناحی عمل کنید. مثلا احمدی نژاد هم توی این لیست بود و جزو اساتیدش. اما خب مثل همیشه....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۲
احمدی نژاد تا حالا پاش به شریف نرسیده عزیز جان،نه دانشجوش بوده نه اونجا درس داده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۲
شريفي نبوده علم و صنعتي بوده
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1395/12/12
دوست عزیز بهتره بدونی فارغ تحصیلان شریف جزو بهترین های جهان اند. و غرب زدگی بعضیا متاسفانه اجازه نمیده حتی این چیزاو بدونن.شما اگه خوشت نمیاد برو تو پیام نور دکتر شو بیا مردم رو به فنا بده.
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1395/12/12
تهران و شریف مخصوصا تهران جزو بهترینها هستن. فارغ التحصیلانش هم واقعا از نظر علمی بالا اند.ینی تولید علم دارن نه اینکه فقط مطالب رو حفظ کنن.
Iran, Islamic Republic of
13:03 - 1395/12/12
احمدی نژاد شریف درس نخونده که اسمش تو این لیست باشه، اونجا درس هم نداده البته.
United States
01:38 - 1395/12/14
اون حکایت درباره خانم میرزاخانی جعلیه. چقدر ما عادت داریم که انسانهای نابغه رو دست نیافتنی کنیم. این ماجرا برای یک ریاصیدان بسیار مشهوره که الان اسمش خاطرم نیست.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
درست میگی مربوط میشه به یه ریاضیدان دیگه به اسم:
George Dantzig
Iran, Islamic Republic of
07:41 - 1395/12/14
تمام این افراد . مخصوصا علی دایی که حالم به هم میخوره از ریختتش . بهترین گلزن جهان !!! داداش شما هم دم دروازه وایسی و توپ بندازن جلو پات ، میزنی توی گل . علی دایی تمام گلهاش رو بصورت لقمه جلوی دهانی زد .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر2
استیل رگال_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر