استارت انتخابات 96 در دو جبهه
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
کتاب لند_1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
دکتر استرکی_3
استخدام_3
استخدام_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
دکتر استرکی_2
استخدام_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۴۸۶۳۶۹
۰۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۸
۳۵۲۴
اصلاح‌طلبان و اصولگریان به‌طور جدی وارد صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری 96 شده‌اند.روز پنج‌شنبه همایش جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) اولین کنگره خود را برای رای‌گیری بر سر 10 کاندیدای نهایی خود برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار کرد.
روزنامه دنیای اقتصاد: اصلاح‌طلبان و اصولگریان به‌طور جدی وارد صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری 96 شده‌اند.روز پنج‌شنبه همایش جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) اولین کنگره خود را برای رای‌گیری بر سر 10 کاندیدای نهایی خود برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار کرد.
 
کنگره‌ای که هر چند با حضور غایبان بزرگی از جریان اصولگرا همچون علی لاریجانی و طیف نزدیک به او، آیت‌الله مصباح‌یزدی و جبهه پایداری، یاران احمدی‌نژاد و از سوی دیگر سعید جلیلی برگزار شد اما نام چهره‌های زیادی از جریان موردنظر در لیست آنها مشاهده می‌شود.
 
از آن‌سو پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری روز گذشته ودومین کنگره حزب اتحاد ملت ایران با حضور فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و نمایندگان فراکسیون امید روز پنج‌شنبه برگزار شد. در این میان دو همایش اصلاح‌طلبان، خروجی جز تاکید بر وحدت و انسجام میان اصلاح‌طلبان نداشت.
 
شاید به این دلیل که آنها تصمیم نهایی خود را برای انتخابات که همان حمایت قاطع از کاندیداتوری حسن روحانی باشد گرفته‌اند. البته دراین بین برخی نیز معتقدند که باید برای پیشگیری از برخی اتفاقات، اصلاح‌طلبان یک یا دو کاندیدای پوششی هم داشته باشند. دراین بین آنچه اولین کنگره جبهه مردمی نیروهای انقلاب را با اهمیت می‌سازد تصمیم بخشی از اصولگرایان برای خروج نام نهایی نامزد این جریان برای انتخابات ریاست‌جمهوری از فیلتر «جمنا» است.

براساس تصمیم آنها ابتدا آنها 21 نفر را به‌عنوان کاندیدای خود معرفی می‌کنند و پس از آن از بین آنها 10 نفر و در نهایت یک نفر به‌عنوان نامزد اصلی این بخش از اصولگرایان برگزیده می‌شود.همچنین 10 نامزد جبهه مردمی باید تعهد بدهند در صورتی که کاندیدای نهایی نبودند انصراف خود را کتبا اعلام کنند. «جمنا» 5 دی ماه سال جاری با حضور چهر ه‌هایی چون یحیی آل‌اسحاق، مهدی چمران، حمیدرضا حاجی‌بابایی، مهدی محمدی، علیرضا مرندی، نادر طالب‌زاده و مرضیه وحید دستجردی که سخنگوی این جبهه نیز هست اعلام موجودیت کرد، اما تشکیل آن از سوی همه اصولگرایان با استقبال مواجه نشد.
 
از همان ابتدا جبهه پایداری، علی لاریجانی و طیف نزدیک به او و احمدی‌نژادی‌ها به آن روی خوش نشان ندادند و حتی برخی چون سعید جلیلی نامزد مورد حمایت طیفی از جبهه پایداری ترجیح دادند تا راه خودرا به‌عنوان کاندیدای مستقل در پیش بگیرند. مواضعی که البته همواره از سوی اصولگرایان موافق جبهه مردمی نیروهای انقلاب مورد نقد قرار گرفته است. با تمام این نقدها و هشدارهای مبتنی بر ممنوعیت هرگونه تک روی در این جریان و حتی ابراز نگرانی از سوی برخی از چهره‌های اصولگرا که این کار در نهایت به شکستن رای اصولگرایان می‌انجامد،‌ اما سعید جلیلی، جبهه پایداری و یاران محمود احمدی‌نژاد حاضر نشده‌اند زیرچتر «جمنا» قرار بگیرند و این را روز پنج‌شنبه در همایش جمنا نیز به نمایش گذاشتند. به باور آنها این جبهه تنها اختلافات جدیدی را پدید آورده است.

شاهدی بر اختلاف در اصولگرایان

در این بین گفته می‌شود ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس تنها فردی است که اصولگرایان روی او وحدت‌نظر دارند.از همین‌رو نام او در لیست 21 نفره «جمنا» قرار گرفت و براساس گزارش‌ها حائز اکثریت آرا در رای‌گیری جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی شد. این خبر روز پنج‌شنبه از سوی حسین کنعانی مقدم عضو جبهه پیروان و حزب ایستادگی در گفت‌وگو با انتخاب اعلام شد. اما ساعتی بعد این خبر از سوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب با صدور اطلاعیه‌ای تکذیب شد. «جمنا» همچنین در این اطلاعیه تاکید کرد که نتایج نهایی در مجمع دوم که ظاهرا سال آینده برگزار خواهد شد به اطلاع مردم خواهد رسید.
 
پس از آن خوراکیان رئیس دفتر تولیت آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، پیرامون اخبار انتشار یافته پیرامون نامزدی حجت‌الاسلام رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری توضیحاتی ارائه کرد. او با بیان اینکه حجت‌الاسلام رئیسی عمل به حکم هفت‌بندی رهبر معظم انقلاب و خدمت به محرومان را بالاترین افتخار خود می‌داند، تصریح کرد: حجت‌الاسلام رئیسی ضمن ارج نهادن به ابراز محبت گروه‌های مختلف از مردم و نخبگان، تاکید داشتند که اهتمام ایشان به اجرای ماموریت‌های محوله از سوی رهبر معظم انقلاب در این آستان رفیع است. پیش از این محمدجواد ابطحي، نماينده اصولگراي مجلس نیز در گفت‌وگو با نامه‌نیوز، اعلام کرده بود که ابراهیم رئیسی حضور در انتخابات را نپذیرفته است.
 
این موضوع به باور بسیاری نشان‌دهنده این است که «جمنا» به جای آنکه اختلافات را حل کند، شکاف‌ها را نمایان‌تر کرده و به‌جای روشن شدن وضعیت کاندیدای نهایی، ابهام‌ها را بیشتر کرده است. پیش از این نیز مرضیه وحیددستجردی سخنگوی «جمنا» از برخی «بی‌مهری‌ها» یاد کرده بود. به باور این صاحب‌نظران، این مساله همچنین نشانگر بی‌برنامگی سیستم ائتلاف اصولگرایان است که حتی پیش از آنکه نام رئیسی را بین کاندیداها قرار دهند، هیچ مذاکره و گفت‌وگویی با او نداشته‌اند.

انصراف‌ها


از سوی دیگر هر چند نام‌های زیادی، در لیست 21 نفره جمنا قرار داشت اما برخی از حضور در انتخابات انصراف داده‌اند. به غیر از ابراهیم رئیسی که حضورش در انتخابات را تکذیب کرده است، روز گذشته روابط‌عمومی کمیته امداد نیز در اطلاعیه‌ای با اشاره به قرار گرفتن نام سیدپرویز فتاح در لیست جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی اعلام کرد که رئیس کمیته امداد نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نخواهد شد. در خبری دیگر صادق محصولی قائم مقام جبهه پایداری در گفت‌وگو با «ایرنا» گفت: جبهه پایداری نامزدی را برای انتخابات ریاست‌جمهوری به جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) معرفی نکرده است و انتساب دو نامزد به جبهه پایداری در رسانه‌ها جای تعجب و گلایه دارد.

اشاره او به قرار گرفتن نام پرویز فتاح و سعید جلیلی در لیست جبهه مردمی انقلاب است. از سوی دیگر به گزارش «ایلنا»، مرضیه وحید دستجردی نیز از انصراف خودش به همراه باهنر، حداد عادل و چمران از کاندیداتوری ریاست‌جمهوری‌ خبر داد. او همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: این جبهه تا قبل از آغاز تبلیغات برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده، نامزد نهایی خود را در مجمع ملی انتخاب و معرفی می‌کند. در خبری دیگر محمدحسن رحیمیان عضو هیات موسس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: ١٠ کاندیدای اولیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در دومین مجمع عمومی که اوایل سال آینده برگزار می‌شود، اعلام خواهند شد.

همایش اصلاح‌طلبان

از سوی دیگر، روز گذشته پانزدهمین کنگره حزب مردمسالاری با حضور چهره‌های اصلاح‌طلب برگزار شد. مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس در حاشیه این همایش درباره حضور خود و علی مطهری در انتخابات به‌عنوان ضربه‌گیران حسن روحانی، تاکید کرد که هیچ تصمیمی برای کاندیداتوری ندارد. مصطفی کواکبیان، دبیرکل این حزب نیز درباره انتخابات ریاست‌جمهوری با تاکید بر هماهنگی گروه‌های اصلاح‌طلب در انتخابات پیش‌رو، گفت: برای ما اصل شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است و ان‌شاءالله با همین وحدت در انتخابات‌های پیش‌رو کار خود را ادامه می‌دهیم. همچنین دومین کنگره حزب اتحاد ملت ایران با حضور فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و نمایندگان فراکسیون امید روز پنج‌شنبه برگزار شد.
 
مصطفی تاج‌زاده، علی شکوری‌راد، حسین کاشفی، علی صوفی، غلامرضا انصاری، ولی‌الله شجاع‌پوریان، غلامرضا حیدری، سیدفرید موسوی، میرلوحی، آذر منصوری، جلال جلالی‌زاده، هادی خانیکی، حمیدرضا جلایی‌پور، مرتضی مبلغ و سعید شریعتی از حاضران در این مراسم بودند. شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران در این کنگره گفت: ما امیدواریم که با پیشبرد گفت‌وگو، تفاهم و وفاق ملی، گره حصر و محدودیت باز شود. ما به پیدایش فضایی بهتر و پویاتر و راهگشاتر در پرتو فعالیت هرچه گسترده‌تر یکایک شما و همه اصلاح‌طلبان و شهروندان مسوول کشور در انتخابات پیش‌رو ایمان داریم. به گزارش «ایلنا» شکوری‌راد با تاکید بر اینکه در این حرکت ما تنها نیستیم، گفت: خوشبختانه فعالان بسیاری در احزاب و گروه‌های دیگر، در نهادها و تشکل‌های مدنی و اجتماعی و صنفی و سیاسی مختلف و حتی در میان شهروندان به چنین درک و تلاشی رسیده‌اند و به‌رغم موانع مختلف، جوهر امروز «حرکت رو به جلو» را در جامعه ایران نشان داده‌اند.
 
آنچه در همین ماه‌های اخیر در مراسم تشییع مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نمود یافت، جلوه‌ای از تحول و پیشرفتی است که در فرهنگ سیاسی جامعه و نظام به‌وقوع پیوسته است. او تاکید کرد: ما کار جبهه‌ای و هماهنگی و اتحاد و انسجام اصلاح‌طلبان، در عین حفظ هویت تشکیلاتی همه احزاب و تشکل‌ها را ضروری می‌دانیم. شکوری‌راد افزود: باید توجه داشت که انتخابات ریاست‌جمهوری آینده صرفا انتخاب مجدد یک رئیس‌جمهور نیست. قطب‌نمای تحولات سیاسی داخلی و سیاست‌ خارجی کشور در این انتخابات تعیین می‌شود، از این‌رو است که با مفروض دانستن چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌گفته رئیس‌جمهوری مستظهر به رای حداکثری و سقف آرای ملی می‌تواند با قدرت و اقتدار بر مشکلات داخلی و تهدید‌های خارجی فائق آید و مسیر سیاست‌ورزی و اداره جامعه را در آینده روشن اما دشوار ایران اسلامی هموارتر سازد.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر