هرمیداس باوند: روسیه، آمریکا را تعدیل کند
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
کتاب لند_3
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_4
استخدام_4
استخدام_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۴۹۰۹۹۴
۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸
۳۴۶۶
روسیه در‌حال‌حاضر و بعد از بحران اوکراین و تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برد.
داود هرمیداس‌باوند در شرق نوشت:روسیه در‌حال‌حاضر و بعد از بحران اوکراین و تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برد. این تحریم‌ها در ارزش پول ملی این کشور بسیار تأثير داشت، علاوه بر آنکه در این سال‌ها، در بازار‌های جهانی شاهد کاهش قیمت نفت و گاز بودیم و این در حالی است که بیش از ١٠٥ درصد درآمد ارزی روسیه از طریق فروش گاز و نفت حاصل می‌شود. این به آن معناست که روسیه در شرایط اقتصادی بسیار نامطلوبی به سر می‌برد.
 
اتحادیه اروپا و آمریکا ظاهرا برداشته‌شدن تحریم‌ها را منوط به مذاکرات آینده اعلام کرده‌اند. بنابراین مسئله اقتصاد روسیه در وضعیتی نیست که بتواند کمک مؤثری به دیگر کشورها کند. تنها موفقیتی که روسیه داشته، در نگاه به شرق بوده و قراردادهایی منعقد کرده تا در سیبری، سرمایه‌گذاری مشترکی در عرصه نفت پایه‌گذاری کند. این کشور با ترکیه به توافق رسیده تا از طریق ترکیه نفت و گاز به بالکان منتقل کند. اخیرا هم با ایران در آستانه انعقاد قراردادی است که ایران به روسیه نفت بفروشد که رقم درخورتوجهی است. در زمان شاه هم قرار بود ایران نفت به روسیه بفروشد که روسیه از آن طریق، نفت ايران را به کشورهای اروپایی منتقل کند، اما با وقوع انقلاب این اتفاق متوقف شد.

بنابراین بهبود روابط اقتصادی روسیه منوط به آن است که با مذاکره تحریم‌های اوکراین برداشته شود. بدون تردید برداشتن تحریم‌ها سبب می‌شود شکوفایی در اقتصاد روسیه پدیدار شود، چنانچه قبل از تحریم هم با ارتباطی که اتحادیه اروپا به‌ویژه آلمان‌ها با روس‌ها داشتند، وضعیت اقتصاد روسیه نسبتا ارتقا پیدا کرده بود.

بنابراین همه‌چیز اکنون بستگی به توافقی دارد که در لواي آن، چه شرایطی برای روسيه در زمينه برداشتن تحریم‌ها ایجاد شود و روسیه هم آن را پذیرا باشد. اما درحال‌حاضر بهبود روابط روسیه و آمریکا را مؤثر بر اقتصاد خاورمیانه تعبیر نمی‌کنم. روسیه درباره ایران هم سعی کرده تجارت خود را گسترش دهد و با ایران هم قراردادهایی برای ایجاد تکنولوژي هسته‌ای برای مقاصد صلح‌جویانه و خرید هواپیماهای جدید منعقد کرده است.

روسیه در تلاش است برای وضعیتی که به سبب تحریم‌های غرب به وجود آمده بتواند از طریق کشورهای شرقی به‌ویژه چین، هند، ایران و ترکیه اوضاع خود را جبران کند. به‌ویژه آنکه قراردادهای اقتصادی در سطوح بالا با چین برای بهره‌برداری از نفت سیبری منعقد کرده است. همچنين تركيه سعي مي‌كند در حل بحران سوريه، جايگاه ويژه‌اي براي خود به‌عنوان نقش ميانجيگري بين مخالفان با روسيه فراهم كند. تمام هم‌وغم روسيه هم آن است كه پيروزي در فرايند مسئله سوريه به دست آورد. اين پيروزي را، روسيه نيك مي‌داند كه بايد با توافق آمريكا باشد. براي روسيه حل اين معضل اولويت دارد و فعلا هم تركيه نقش ميانجيگري ايفا مي‌كند، در تصميم‌گيري نهايي، نقش روسيه، آمريكا و تركيه بيشتر مشخص خواهد بود و ايران عملا در حاشيه قرار خواهد گرفت.

در رابطه با نزدیکی پوتین و ترامپ و اينكه آيا اين نزديكي می‌تواند در لوای تأثيری که با افزایش قدرت روسیه در منطقه مي‌گذارد، موجب افزايش قدرت اقتصادي ايران هم شود، بايد گفت «بعيد مي‌دانم». اگر روسيه از ايران مانند سابق استفاده ابزاري نكند و سعي كند براي تعديل روابط ايران و روسيه تلاش و موضع مخالف آمريكا را تعديل كند، مي‌تواند روي سرمايه‌گذاري خارجي در ايران تأثیر بگذارد. چرا‌كه آمريكایي‌ها اخيرا تحريم‌هاي يكجانبه‌اي را نسبت به ايران آغاز كرده‌اند و گفتند تحريم‌هاي بيشتري را هم اعمال خواهند كرد. بنابراين تحريم‌هاي يكجانبه مضاعف آمريكا به اين ترتيب خواهد بود كه اگر ديگران در اين عرصه‌ها سرمايه‌گذاري كنند، در آمريكا تحريم خواهند شد.

كشورهاي اروپايي هم ارتباطات گسترده‌اي با‌ آمريكا دارند. آنها ممكن است از اين وضعيت ناراضي باشند، اما به ناچار مجبورند رعايت كنند. بنابراين امكان سرمايه‌گذاري و انتقال تكنولوژي خارجي بعد از برجام، اگر آمريكايي‌ها به همين منوال پيش بروند، برقرار نخواهد شد و اروپايي‌ها به تبع آمريكايي‌ها خطوط بيشتري را رعايت خواهند كرد و از برخي سرمايه‌گذاري‌ها در ايران خودداري مي‌كنند.

اگر روابط آمريكا و روسيه سر مسئله سوریه به صورتي شود كه تعديلي در نگاه آمريكا به جمهوري اسلامي ايران ایجاد شود، اين امر سبب مي‌شود جذب سرمايه خارجي و انتقال تكنولوژي به‌ويژه از طريق كشورهاي اروپايي كه موردنظر ايران است، انجام شود. اگر چنين نشود، مشكلات ما باقي خواهد ماند. زيرا تكنولوژي پيشرفته‌اي را كه ايران نياز دارد غرب و به‌ويژه آمريكا در اختيار دارد، بنابراين در درجه اول نياز ما به سرمايه‌گذاري، سرمايه‌گذاري در عرصه‌هاي مختلف است.

با اين حال به نظر نمي‌رسد ايران دوباره ريسك كند و به موجب اين فضا به سمت چين متمايل شود. چين، بارها با ايران در قالب مدل‌هاي مختلف قراردادي، قراردادهاي نفتي منعقد كرده، اما در عمل هيچ‌وقت انتقال تكنولوژي كه يكي از وعده‌هاي اين كشور به ايران محسوب مي‌شد و در قرارداد هم به آن اشاره شده بود، انجام نشده و وزير نفت مجبور شد آن قراردادها را كان‌لم‌يكن تلقي كند. چيني‌ها درباره انرژي‌ها به قراردادهاي خود هرگز پايبند نبوده‌اند. بنابراين در‌اين‌باره اميد چنداني به چيني‌ها ندارم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
تاپ لپتاپ_2
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آف دکور _فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
کیان برنا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آف دکور _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2