4 نمونه خاص و جالب از هواپیمای بویینگ 747
۴۹۷۲۳۷
۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۹
۲۶۰۴۰
"ملکه آسمان ها" نخستین بار پس از پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز آزمون های ایمنی، در سال 1970 به پرواز درآمد.
وب‌سایت تک شات - محمد خان بیگی: "ملکه آسمان ها" نخستین بار پس از پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز آزمون های ایمنی، در سال 1970 به پرواز درآمد. این هواپیمای غول پیکر مسافربری طی دهه هایی که از عمر آن می گذرد کارنامه ای درخشان از خود به جا گذاشته و تاکنون بیش از 1500 فروند از آن برای کاربری های مسافربری ،بابری، نظامی و علمی ساخته شده است. در ادامه نگاهی به برخی از کاربری های جالب هواپیمای بویینگ 747 خواهیم داشت.

دریم لیفتر

هواپیمای بویینگ 747 دریم لیفتر که با نام هواپیمای برابری برای کالاهای بزرگ نیز شناخته می شود در واقع نوعی از مدل 400-747 است که تغییرات زیادی در آن انجام شده است. این هواپیمای پهن پیکر به طور انحصاری توسط بویینگ برای جابجایی قطعات لازم برای ساخت هواپیمای 787 دریم لاینر بین کارخانه های این شرکت در مناطق مختلف استفاده می شود. طولانی ترین بدنه برای حمل بار در میان هواپیماهای مختلف در دنیا متعلق به این هواپیما است.
 
آشنایی با چهار کاربری جالب هواپیمای بویینگ 747
 


سوفیا


هواپیمای بویینگ 747 سوفیا در واقع یک 747 از نوع SP است که از آن برای حمل یک تلسکوپ به طول دو و نیم متر و انجام آزمایش های مادون قرمز در جو زمین استفاده می شود. این هواپیما که محصول مشترکی بین ناسا و مرکز فضانوردی DLR در آلمان است در استراتوسفر و ارتفاع 12 هزار متری از سطح زمین پرواز می کند. هدف از این پروژه، مطالعه روی چگونگی شکل گیری ستاره ها و بررسی احتمال وجود موجودات فرازمینی است.

آشنایی با چهار کاربری جالب هواپیمای بویینگ 747


 
نگهبان شب


چهار فروند از هواپیماهای بویینگ 747 سری 200Bs با تغییراتی که از سوی ارتش آمریکا در سال 1974 روی آنها ایجاد شده، دارای قطعات و مدارهای الکترونیکی هستند که در صورت برخورد امواج ناشی از انفجارهای اتمی با آنها همچنان به کار خود ادامه می دهند. به همین علت است که این چهار هواپیما هنوز از ابزارهای آنالوگ استفاده می کنند. این هواپیماها دارای قابلیت شلیک به اهداف نیز هستند و سه کابین پروازی در آنها تعبیه شده است. تیم پرواز این هواپیما حداکثر 112 نفر است و با قابلیت سوخت گیری در آسمان، می تواند در شرایط جنگی تا یک هفته در آسمان پرواز کند.

 آشنایی با چهار کاربری جالب هواپیمای بویینگ 747حمل کننده شاتل فضایی

ناسا دو فروند 747 را برای انتقال شاتل های فضایی خود به پایگاه فضایی کندی تغییر کاربری داده است. این هواپیماها در سال 1977 شروع به کار کردند و در سال 2012 بازنشسته شدند. نخستین فروند از این دو، SCA 905 نام داشت که شاتل فضایی اینترپرایز را در میانه راه به سوی فضا در آسمان رها کرده بود تا به طور مستقل به راه خود ادامه دهد.

 آشنایی با چهار کاربری جالب هواپیمای بویینگ 747
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج