«حجامت» به اندازه فست فود مضر است!
۵۰۶۱۲۸
۱۳ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۵
۱۹۳۷۷
اخیراً یکی از فعلان حوزه طب سنتی مدعی شده که «حجامت» به اندازه فست فود مضر است! دکتر «رضا منتظر» پژوهشگر و متخصص طب سنتی، مطلب کوتاهی درباره طرح این ادعاهای بی‌پایه منتشر کرده است.
خبرگزاری تسنیم: اخیراً مطلبی در قالب مصاحبه با یکی از فعلان حوزه طب سنتی در یکی از خبرگزاریهای کشور درباره حجامت منتشر شده که در این آن ادعا شده که «حجامت، درمان و پیشگیری از هیچ بیماری نیست»؛ این فرد در مطلب خود بدون ارائه کوچکترین سندی مدعی شده «متخصصان طب سنتی بر این عقیده هستند که حجامت برای احوال جامعه مضر است.»

در پاسخ به ادعاهای مطرح شده اخیر درباره حجامت، دکتر «رضا منتظر» پژوهشگر و متخصص طب سنتی که صاحب تألیفاتی از جمله «طب اسلامی گنجینه تندرستی» و «طب ایرانی در آینه تاریخ» است و به عنوان نخستین فردی که در کشور پایان‌نامه‌ رشته پزشکی خود را با موضوع "طب اسلامی و بررسی آزمایشگاهی بر روی حجامت" ارائه کرده است، مطلبی را منتشر کرده که در ادامه آمده است:

«دوستان، متن سخنان یک پزشک در مورد حجامت را ارسال کردند که خبرگزاری ... منتشر شده ... از شما چه پنهان، بنده در این سخنان هیچ‌ مطلبی که ارزش پاسخ دادن داشته باشد، نیافتم و حیفم آمد تا وقت عزیز را به حرفهایی اختصاص دهم  که بر خلاف نام و نشان گوینده آن‌ خالی از برهان است.

فقط یک‌ نکته تاسف‌بار است و آن اینکه این پزشک، عنوان متخصص طب سنتی را یدک‌ می‌کشد و ظاهراً عضو انجمن علمی طب سنتی است و این نکته می‌تواند مردم‌ را در تشخیص به اشتباه بیندازد.

به عبارت دیگر، جاهل بودن انسان به یک موضوع شاید فی‌نفسه اشکالی نداشته باشد اما وقتی عنوان متخصص طب سنتی را دارد و خود را به انجمن علمی طب سنتی منتسب می‌داند مسئله‌ساز می‌شود؛ خوب است ایشان که با اعتماد به‌نفس و بدون احساس نیاز به ارائه سند و مدرک، دهان به تهمت آلوده است به این سؤالها هم پاسخ دهد:

1. از روایات و سخن پیامبر اکرم و اهل بیت علیهم‌السلام چیزی نمی‌گویم چون میدانم‌ در مجموعه وزارت بهداشت و دانشکده‌های طب سنتی اعتقادی به طب اسلامی و روایات طبی وحود ندارد اما آیا ایشان بحث حجامت را در منابع طب سنتی هم نخوانده است؟ نوشته‌های واضح حکمای طب سنتی مثل رازی و بوعلی سینا و جرجانی را در مورد خواص متعدد حجامت ندیده است؟

2. آیا این حرفها را اساتید دانشکده طب سنتی به ایشان آموخته‌اند؟ و آیا در انجمن علمی طب سنتی که معلوم نیست چه افرادی بر اساس چه سابقه و کار علمی در آن حضور دارند، این حرفها گفته می‌شود؟ در این صورت باید به این تشکیلات تبریک گفت که خروجی کارشان افرادی شده که بسیار قویتر از برخی پزشکان متخصص که هیچ اعتقادی به طب سنتی ندارند، تیشه به مبانی طب سنتی می‌زنند.

3. آیا از منابع طب سنتی که بگذریم ایشان زحمت به خود نداده که یک search در مقالات علمی منتشر شده در مورد حجامت انجام دهد؟

4. ایشان گفته حجامت به اندازه فست فود مضر است! آیا یک‌ چهره علمی چنین باید سخن بگوید؟ مثل فست فود یعنی چه؟ یعنی مثلا اگر کسی حجامت کند، چاق می‌شود یا چربی و غلظت خون پیدا می‌کند یا سرطان می‌گیرد؟

5. سخن آخر اینکه واقعا تاسف‌بار است که خبرگزاری منتشرکننده این مطلب، به جای درج مطالب مستند در مورد حجامت به انتشار نظرات شخصی پزشکی که مشخص است هیچ تحقیق علمی در این مورد انجام‌ نداده، می پردازد؛ شما با این کار  بیشتر از هر نتیجه دیگری به‌ اعتبار خود لطمه می زنید.

آیا نباید قبل از انتشار سخن یک نفر ولو پزشک طب سنتی از صبغه‌ و میزان کار علمی و عملی او در این موضوع سوال کنید، آیا نباید حداقل  از او برای ادعاهایش مستندات بخواهید؟ یعنی عرصه رسانه و اطلاع‌رسانی به مردم این قدر ولنگار شده است؟»
برچسب ها:
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1396/01/13
این خودش این قدر حرف بیخود زد خوب برخلاف حرفای اونو ثابت اگه مطمینی به جای این حرفا دلیل منطقی بیار که حجامت مفیده
Iran, Islamic Republic of
20:05 - 1396/01/13
آخرش نفهمیدم حجامت خوبه یابد
Iran, Islamic Republic of
20:08 - 1396/01/13
راست گفته حجامت ضرر داره
Iran, Islamic Republic of
20:16 - 1396/01/13
من سالها از جوش زدن ودرد کلیه رنج می‌بردم که خوشبختانه بعداز انجام چند جلسه حجامت خوب شدم
Iran, Islamic Republic of
20:37 - 1396/01/13
چنانچه مردم برنامه گیاهخواری یا میوه خواری که بالاترین مرحله سلامتی میباشد را شروع کنند و به آن مداومت بخشند خواهند دید که هیچگونه نیازی به حجامت نخواهند داشت و پاکسازی بدن بخوبی و ملایمت صورت میگیرد و دکان این اساتید محترم که از حجامت منبع در آمد خوبی باز کرده اند ، بسته میشود .
شاید حجامت یک نوع در مان باشد ولی با گیاهخواری ، افراد نیازی به درمان نخواهند داشت .
سپاسگزارم .
Iran, Islamic Republic of
20:44 - 1396/01/13
از نظر علمی و طب جدید خوبه یا نه
Iran, Islamic Republic of
20:46 - 1396/01/13
خوب حالا اسم این پزشک نماکیست ؟
حرف های بی ارزشش چرامنتشرشده؟
چرادر وزارت بهداشت ودانشکده طب اعتقادی به روایات
معصومین دراین رابطه نیست؟؟ایا نباید تاسف خورد
جایی که رسول خداص وامامان روی مزایای حجامت فر
مایشاتی داشته بعد ادم نادانی پیدابشه اینجور حرف بزند
Iran, Islamic Republic of
21:34 - 1396/01/13
اولا سواد خودتون چیه؟ ثانیا برای قضاوت باید عین مطلب گفته شده توسط یه گروه متخصص اون رشته با رعایت بی طرفی بررسی بشه؟ شاید شما بد برداشت کرده باشید ثالثا اگه طرف متخصص طب سنتی باشه در مورد رشته خودش نمیاد بی گدار به آب بزنه.
Iran, Islamic Republic of
22:16 - 1396/01/13
شما که از حجامت طرفداری میکنی چرا مدارک ازمایشات بالینی نداری که حداقل روی هزار نفر ازمایش شده باشد وروند بهبود انها جایی رکورد شده باشه اینکه شعار بدی فایده نداره گیرم که همه حرفای ان پزشک پوچ است شما مدرک ارائه بدهید که ازمایش بالینی کرده ای و مفید بوده است
Iran, Islamic Republic of
23:20 - 1396/01/13
دکتر حتما از حجامت نکردن مردم،این بابا سودی می برده که این حرف ها رو زده.به نظرم به زودی زود طب حاضر جای خودش رو به طب سنتی خواهد داد.انشاالله
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1396/01/13
این که شد قوز بالای قوز
حالا یه چند تا دلیل علمی می آورد
Iran, Islamic Republic of
23:41 - 1396/01/13
آقا یا خانم آرام،این همه روایت از ائمه اطهار،بوعلی سینا و... وجود داره که چقدر حجامت برای بدن مفیده بعد شما میگی گیاه و سبزی خواری؟بی سواد ترین مردم دنیا هستیم،مطالعه نداریم،سرانه مطالعه بسیار پائینی داریم ولی جالبه در مورد همه چی اظهار نظر می کنیم و سریعا کارشناس میشیم.اول مطالعه بعد اظهار نظر
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۴
آقا مهدی مثل اینکه هنوز ایرانیهارو نشناختی ، از نظر بیشترشون البته جدیدیا روایات ائمه اطهار و ابوعلی سینا و ... کیلو چند ، فقد تز روشنفکری اونم گیاه خواری و میوه خواری ، کلاس اینا بیشتره ، اینجوری باید به قضیه نگاه کنی برادر من
Iran, Islamic Republic of
00:56 - 1396/01/14
من خیلی غلظت خون داشتم و به حجامت روی آوردم که شش ماه یکبار در پاییز و بهار انجام میدم .الحمدا...کاملا که خوب شدم هیچ جوشای بسیار ناراحت کنندهء صورتم هم خیلی تغییر کرد.البته من فقط موسسه تحقیقات حجامت در خیبان جمالزاده نصرت تهران میرم نه جای دیگه
Iran, Islamic Republic of
00:58 - 1396/01/14
آقای منوچهرشمسی چرا خودتون امتحان نمیکنین .من خودم امتحان کردم و خیلی راضی هستم .
Iran, Islamic Republic of
04:38 - 1396/01/14
اقایی یا خانم بینام من که متخصص این کار نیستم واینکه من یه یه نفر امتحان کنم .باید ازمایش بالینی بشه یعنی زیر نظر متخصصین این کار روی چند هزار نفر ازمایش بشه بعد که اثبات شد انجام بدن .من هیچ جایی که دارای پزشکی پیشرفته باشه ندیدم از سبک مداوا استفاده کنند .یادت نره ازمایش بالینی باید بشه
Iran, Islamic Republic of
06:51 - 1396/01/14
حجامت طب امام صادق است درزمان آن امام بیش از۲۰۰۰ دانشجو ازسر اسر دنیا شاگرد بودن(طبق روایات)یک طب مدرن دران عصر.هم اکنون درعصر حاضر حجامت حرف برای گفتن دارد.مثلا اینکه فردی که فشار خون وغلظت خون داردنمی تواند خون بدهد ولی میتواند حجامت کند بدون عارضه.......واینکه پزشک طب سنتی انرانفی کند بسیار عجیب است.
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1396/01/14
یک روزی میفهمین حجامت چی هست فعلا برین همون سبزیاتونو بخورین
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1396/01/14
هیچ حرفی را بدون مدرک علمی و تحقیقات معتبر قبول نکنید.علم زمان ابوعلی سینا به درد همان زمان می خورده و اگر قرار باشه که امروز اونها رو قبول کنیم باید تحقیق علمی اونها را اثبات کنه.
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1396/01/14
کاربر فرید
باوجود ادمایی باتفکرات تو دیگه نیاز به ابن سینا نیست

چون اینقدر برای مملکت خود افتخار افرینی کرده اید
که حتی دانشمندی مانند ابوعلی سینا را زیرسوال می بری
عزیزم یه کم خجالت بدنیست.
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1396/01/15
باید با ارائه دلیل و مدرک نشان بدهند که حجامت ضرر دارد یا خیر
البته اگر فواید در احدایث صحیح آمده باشد پس مطمئنا در مواردی مفید خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1397/02/20
والله مامان من رگ دستش گرفته بود و مدتها از دردش نمی تونست دستشو بالای سرش ببره کلا فلج شده بود و هزارتا دکتر هم رفته بود ولی تاثیر نداشت با معرفی همسایه مون دو جلسه رفت حجامت خوب خوب شد من به حجامت ایمان آوردم اونو دیدم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج