طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه
۵۰۷۳۴۷
۱۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲
۲۶۷۰ 
تبدیل سازمان گردشگری و میراث فرهنگی به وزارتخانه برای چندمین بار در مجلس کلید خورد.
غصر ایران:  تبدیل سازمان گردشگری و میراث فرهنگی به وزارتخانه برای چندمین بار در مجلس کلید خورد.

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود و عضو کمیسیون برنانه و بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با پول نیوز در مورد این طرح گفت: حال سازمان میراث فرهنگی خراب است به همین جهت طرحی با امضای 200 نماینده مجلس آماده شده تا این سازمان به وزارتخانه تبدیل شود.

وی ادامه داد: در سال جاری این طرح که پیشتر نیز به مجلس رفته بود به جریان می افتد چرا که این سازمان عملا تعطیل است و نتوانسته آنگونه که باید از ظرفیت های گردشگری در کشور بهره ببرد.

به گفته این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درآمد بسیاری از کشورها از گردشگری تامین می شود حال آنکه درآمد کشور ما از این مقوله کمتر از یک میلیارد دلار است و سخنانی در مورد درآمد 7 میلیارد دلاری در این حوزه نادرست است.

بائوج لاهوتی تصریح کرد: اگر از ظرفیت های گردشگری استفاده بشود هر گردشگر خارجی ظرفیت ایجاد اشتغال برای 10 نفر را دارد به همین جهت باید این سازمان توسعه یافته و به وزارتخانه تبدیل شود تا هم کارایی بیشتری داشته باشد و هم نظارت بر آن دقیق تر صورت بگیرد.

نماینده لنگرود تصریح کرد: اگر بخواهیم حال اقتصاد کشور را بهبود ببخشیم باید از ظرفیت های گردشگری موجود در کشور حداکثر استفاده صورت بگیرد.

به گزارش پول نیوز تبدیل شدن سازمان گردشگری و میراث فرهنگی بارها در مجلس به جریان افتاده و هر بار به نوعی به حاشیه رفته است؛  اول بار مجلس هشتم به دلیل عملکرد پرحاشیه اسفندیار رحیم مشایی و دیگر نزدیکان او در سازمان میراث فرهنگی و پاسخگو نبودن آنها در مقابل نهاد‌های نظارتی از جمله مجلس، طرح وازتخانه شدن این سازمان را ارائه کردند بلکه بتوانند نظارت بر این سازمان را افزایش بدهند به همین منظور طرح  یک فوریتی آماده شده و به صحن علنی رفت اما فوریت این طرح در صحن علنی مجلس رای نیاورد و قرار شد کمیسیون‌های تخصصی به صورت عادی این موضوع را پیگیری کنند.

عمر کوتاه مجلس هشتم، پیگیری‌ها درباره طرح وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی را ناکام گذاشت. بسیاری از نمایندگان حامی این طرح همچون علی‌اکبر اولیا، نماینده یزد در مجلس هشتم که خود از طراحان این طرح بود، به مجلس نهم نیامدند و موضوع وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی در مجلس نهم و بین نمایندگانی که بیشترشان برای اولین بار نمایندگی پارلمان را تجربه می‌کردند، به فراموشی سپرده شد.

اگرچه برخی نمایندگان مجلس نهم نیز در سال‌پایانی دولت دهم، اشاره‌هایی به وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی کردند، اما این پیگیری‌ها به دلایل مختلف هیچ گاه جدی نشد. شاید اصلی‌ترین دلیل این بود که مجلس جدید قصد نداشت در ماه‌های پایانی دولت احمدی‌نژاد چالشی جدید با این دولت ایجاد کند.

در دولت یازدهم هم محمدعلی نجفی که نتوانسته بود برای حضور در وزارت آموزش و پرورش رای اعتماد نمایندگان مجلس را جلب کند، با تصمیم روحانی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رفت. نجفی اگرچه تخصصی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نداشت، اما بسیاری از متخصصان حوزه میراث فرهنگی را که در هشت سال گذشته حاشیه‌نشین شده بودند، به سازمان بازگرداند.

معاون‌ها و مشاورهای متخصص نجفی در سازمان میراث فرهنگی از یک سو و سابقه اجرایی او در وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و سازمان برنامه و بودجه از سوی دیگر، دلیلی شد تا بسیاری از کارشناسان میراث فرهنگی به آینده این حوزه امیدوار شوند.

اما گویا تخصص‌گرایی در سازمان میراث فرهنگی باعث نشد تا پیگیری طرح تبدیل این سازمان به وزارتخانه به فراموشی سپرده شود. در شرایطی که این سخن در مورد این طرح در بهارستان داغ بود محمدعلی نجفی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در اظهاراتی به طرح وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی واکنش نشان داد و ضمن مخالفت با این طرح، گفت: هر گونه تغییر در تشکیلات سازمان باعث می‌شود کار سازمان یک سال به تاخیر بیفتد.

نجفی در نخستین نشست مدیران کل استان‌های سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد که تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، این سازمان را ضعیف کرده، بر این اساس طرح مذکور در شرایط فعلی قابل دفاع و به نفع سازمان نیست.

این طرح ناکام در زمان ریاست سلطانی فر هم ادامه یافت و کلیات آن در کمیسیون اجتماعی مجلس به تصویب رسید اما باز هم عاقبت به خیر نشد و حالا با ریاست زهرا احمدی پور بر این سازمان بار دیگر این طرح از سوی 200 نفر از نمایندگان مجلس به جریان افتاده است. اما با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم بعید است  فضای مجلس به سمت مسائلی همچون ادغام وزارتخانه ها و یا تاسیس وزارتخانه جدید پیش برود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج