نقش آمریکا و ناتو در تجارت مواد مخدر افغانستان
۵۰۸۵۶۶
۱۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۰
۵۶۱۱ 
وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که آمریکا و ناتو در تجارت مواد مخدر و قاچاق هروئین از افغانستان به سایر کشورها نقش دارد.
خبرگزاری تسنیم: به نقل از «مینت‌پرس‌نیوز»، «سرگئی لاوروف» وزیر خاجه روسیه در نشست خبری سالانه این وزارتخانه اعلام کرد که از آمریکا و ناتو در افغانستان خواسته تا به قاچاق هروئین و تجارت مواد مخدر در افغانستان پایان دهند.

وی تصریح کرد که آمریکا و ناتو از سربازان خود برای محافظت از کشت، تولید و قاچاق هروئین از افغانستان به سایر کشورهای جهان استفاده می‌کند.

لاوروف با اشاره به اینکه افغانستان هم اکنون 90 درصد از هروئین جهان را تامین می‌کند با متهم کردن آمریکا به نادیده گرفتن این مسئله، گفت که این آمار نشانگر آزادی  در تجارت، کشت و تولید هروئین در افغانستان است.

وزیر خارجه روسیه افزود: حتی اگر نیروهای ناتو و سربازان آمریکایی بصورت مستقیم دخیل در تجارت مواد مخدر در افغانستان نباشند، اما شواهد واقعی مبنی برنادیده گرفتن قاچاق مواد مخدر از سوی نیروهای خارجی در افغانستان وجود دارد.

وی تاکید کرد که تمرکز ویژه‌ای باید برای مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان صورت گیرد که این امر فقط با از بین بردن مزارع خشخاش و آزمایشگاه‌های تولید هروئین در این کشور تحقق خواهد یافت.

از آغاز حضور نظامی آمریکا به افغانستان، مسکو همواره نگرانی خود در رابطه با قاچاق مواد مخدر و عدم تمایل آمریکا برای از بین بردن مزارع خشخاش در افغانستان را مطرح کرده است.

لاوروف گفت که آمریکا در جنگ افغانستان شکست خورده زیرا علی‌رغم ریشه کن نشدن تهدیدات تروریستی در این کشور کشت و قاچاق مواد مخدر در این کشور افزایش چندین برابری داشته است.

وزیر خارجه روسیه همچنین آمریکا را به ایجاد و مدیریت هرج‌ومرج در افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و یمن به منظور مداخله و تاثیرگذاری در امور این کشورها متهم کرده است.

این در حالی است که قبل از این نیز برخی از رسانه‌های غربی از دخیل بودن سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در قاچاق موادمخدر در افغانستان پرده برداشته بودند.

«جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان نیز چند ماه قبل در اولین گزارش این سازمان به دونالد ترامپ تصریح کرده بود که کشت مواد مخدر علی‌رغم هزینه‌های میلیاردی واشنگتن در امر مبارزه با موادمخدر در افغانستان چندین برابر افزایش یافته است.

با وجود اینکه مقامات افغان همواره تاکید کرده‌اند که کشت و تجارت مواد مخدر نقش اساسی در دوام جنگ و تامین مالی مخالفان مسلح دولت در افغانستان دارد، آمریکا و ناتو در امر مبارزه با کشت و تجارت مواد مخدر صادقانه عمل نکرده‌اند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج