رونمایی از عامل اخلال در بازار میوه
۵۰۹۴۶۹
۱۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
۳۲۹۸
رییس اتحادیه میوه و تره‌بار گفت: ما سیب روی درخت را کیلویی 1500 تومان می‌فروشیم، اما سیب وارداتی که 30 روز روی آب است، ارزان‌تر از سیب روی درخت ما به فروش می‌رود.
خبرآنلاین: رییس اتحادیه میوه و تره‌بار گفت: ما سیب روی درخت را کیلویی 1500 تومان می‌فروشیم، اما سیب وارداتی که 30 روز روی آب است، ارزان‌تر از سیب روی درخت ما به فروش می‌رود.

حسین مهاجران درباره تغییرات قیمتی میوه طی سال‌های گذشته اظهار داشت: از سال 85 اولین توزیع و ذخیره‌سازی شروع شد که ما هم دخالت داشتیم. تا سال 92 قیمت مرکبات افزایشی نداشت.

وی افزود: در سال 92، 93 و 94 که متولی این کار وزارت جهادکشاورزی شد، از بدشناسی آنها چند اتفاق افتاد. یکی این‌که سال 93 درخت‌ها بار کم آورد و پرتقال‌ها درشت بی‌قواره بود. این یک معضلی شد برای ذخیره‌ساز که وزارت جهادکشاورزی بود.

رییس اتحادیه میوه و تره‌بار عنوان کرد: در سال 94 بیش از مصرف، تولید صورت گرفته بود. به حدی بازار اشباع بود که قیمت‌ها پایین آمد. باز این هم معضلی شد که وزارت جهادکشاورزی ضرر کند.

مهاجران متذکر شد: پارسال هم سرمازدگی باغ‌ها اتفاق افتاد. اگر این سه سال را در نظر بگیریم که این اتفاقات باعث نابه‌سامانی قیمت‌ها شد، در سال‌های قبل می‌توانیم بگوییم در تنها محصولی که افزایش قیمت نداشتیم، میوه بوده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در بسیاری از اقلام مصرفی مردم نسبت به سال‌ها قبل افزایش قیمتی نداریم؛ مثل سیب‌زمینی و پیاز و سبزی. چون مردم به روز خریداری می‌کنند.

رییس اتحادیه میوه و تره‌بار ادامه داد: توازن بر تولید و مصرف برقرار شده و هیچ مشکلی وجود ندارد. اگر هم می‌بینید یک محصولی تغییر قیمتی به یک‌باره دارد، مثلا می‌بینیم در منطقه‌ای سرمازدگی اتفاق می‌افتد. همین موضوع باعث می‌شود که محصول در بازار عرضه نشود و قیمت‌ها بالا رود.

مهاجران درباره بازار میوه و تره‌بار در سال 96 گفت: ما یک کشور چهار فصل هستیم که در همه مناطق کشور تولید صورت می‌گیرد. سال گذشته 9 ماه هندوانه یک قیمت بود. یک زمانی هم هندوانه در شب یلدا 5 هزار تومان شد.

وی افزود: بازار بستگی به حوادث هم دارد. اگر حوادثی مثل سیل، سرمازدگی و طوفان اتفاق نیفتد، تولید بیش از مصرف خواهد بود. حوادث نقش مهمی در تولید دارد.

رییس اتحادیه میوه و تره‌بار تاکید کرد: ما برای پرتقال باید باب صادرات را باز کنیم، چون تولیدمان ارزان در می‌آید. در رابطه با سیب نیز باید کاری کنیم که تولید آن ارزان تمام شود، چون رقبایی مثل ترکیه و لهستان را داریم.

مهاجران تصریح کرد: ما سیب روی درخت را کیلویی 1500 تومان می‌فروشیم، اما سیب وارداتی که 30 روز روی آب است، ارزان‌تر از سیب روی درخت ما به فروش می‌رود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج