ناکامی گوگل، اوبر و آمازون در بازار آنلاین روسیه
۵۱۵۵۸۳
۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
۴۷۴۷
درحالی‌که در بسیاری از کشورهای جهان این شرکت‌های فناوری آمریکایی هستند که سهم اعظم بازار را در اختیاردارند، شرایط در روسیه کاملاً متفاوت است.
فارس: درحالی‌که در بسیاری از کشورهای جهان این شرکت‌های فناوری آمریکایی هستند که سهم اعظم بازار را در اختیاردارند، شرایط در روسیه کاملاً متفاوت است.

ناکامی گوگل، اوبر و آمازون در بازار آنلاین روسیه 

در روسیه شرکت یاندکس 64 درصد از کل بازار جستجوی اینترنتی را در اختیار دارد و گوگل را به حاشیه رانده است.

این شرکت همچنین توانسته 61 درصد از کل بازار تبلیغات آنلاین کشور روسیه را از آن خود کند و درآمد سرشاری به جیب بزند. یاندکس خدمات فروش آنلاین موسوم به Yandex.Market هم ارائه می‌کند که ماهانه 19 میلیون نفر کاربر دارد و مدتی است ارائه خدمات تاکسی یابی آنلاین به نام Yandex.Taxi را هم آغاز کرده که 60 درصد از کل موارد جابجایی با تاکسی در مسکو را به خود اختصاص داده است.

اگرچه بسیاری از شرکت‌های آمریکایی تلاش می‌کنند تا سهمی از بازار فناوری پررونق روسیه را از آن خود کنند، اما این تلاش‌ها چندان مثمر ثمر نبوده است.

یاندکس کار خود را از سال 1997 یعنی یک سال قبل از تأسیس گوگل آغاز کرده و Arkady Volozh مؤسس و مدیرعامل یاندکس راز این موفقیت را رویکردی متفاوت به کسب‌وکار می‌داند که آن را با واژه تبدیل این شرکت به یک شرکت بین محلی توصیف می‌کند.
وی در این مورد می‌گوید: یاندکس بازارهایی که رقبا در آن ضعیف هستند را شناسایی می‌کند و جایگزین‌های مناسب خود را در آن‌ها بنا می‌نهد. این شرکت در سال‌های اخیر در اوکراین، قزاقستان، بلاروس و ترکیه فعال‌شده، ولی روسیه نقطه تمرکز آن است.

مؤسس 53 ساله یاندکس هرگونه رابطه نزدیک با دولت روسیه را رد کرده و می‌گوید این مسئله عامل موفقیت او نیست و وی باعرضه خدماتی که کاربران به آن‌ها نیازمندند به موفقیت رسیده است. البته وی کاهش رابطه روسیه با کشورهای غربی را نیز در موفقیت خود تأثیرگذار می‌داند.

یاندکس در سال 2011 سهام خود را در بازار بورس نیویورک عرضه کرد و از این طریق 1.3 میلیارد دلار به جیب زد که از زمان عرضه سهام گوگل در سال 2004 به این‌سو بی‌سابقه بود. این شرکت از سال 2014 در بازار بورس مسکو و سپس در بازار سهام کشورهای چین، فرانسه، آلمان، هلند، سوئیس و ترکیه حضور یافته است. این حضور بین‌المللی نیز باعث شده این شرکت از نوسانات بازار روسیه در امان بماند.

یک نکته جالب در این میان دوستی مؤسس یاندکس با سرگی برین روسی الاصل است. این دو نفر 15 سال قبل در مسکو بر روی طراحی موتورهای جستجوگر کار می‌کردند و برین بعد از مدتی به امریکا رفت و یکی از مؤسسان گوگل شد. Arkady Volozh جدی‌ترین تهدید برای یاندکس را مهاجرت کاربران به گوشی‌های همراه اندرویدی می‌داند و معتقد است این سیستم عامل می تواند کاربران بیشتری برای گوگل و سیستم عاملش در روسیه به ارمغان آورد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج