این گلدان‌هاي چند منظوره
۵۱۷۱
۱۱ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۶
۱۷۵۲۶ 
گلدان ها از قسمت‌هاي مهم در هر دسته گلي هستند. نبايد به آن‌ها بي توجهي كرد و در پایان كار به گلدان فكر كرد بلكه در همان آغاز بايد با تجسم شكل پایانی دسته گل، به گلدان و ظرف مناسب براي آن انديشيد و مناسب‌ترين گزينه را انتخاب كرد.

برترین مجله اینترنتی ایران

گلدان ها از قسمت‌هاي مهم در هر دسته گلي هستند. نبايد به آن‌ها بي توجهي كرد و در پایان كار به گلدان فكر كرد بلكه در همان آغاز بايد با تجسم شكل پایانی دسته گل، به گلدان و ظرف مناسب براي آن انديشيد و مناسب‌ترين گزينه را انتخاب كرد. اهميت ظرف يا گلدان در يك دسته گل به اندازه‌ای است كه اگر يك چيدمان گل به اندازه كافي زيبا و كامل باشد اما در ظرفي نامناسب قرار گيرد زيبايي و جلوه آن، چنان كه بايد به چشم نمي‌آيد . برعكس يك گلدان متناسب و زيبا مي‌تواند جلوه يك چیدمان معمولي گل را با شكوه‌تر و تكميل سازد.

ظرف‌هایی كه در يك چيدمان گل مي‌توانند مور استفاده قرار بگيرند تنوع فراوان دارند. البته گلدان‌ها و جام‌ها از رايج‌ترين و پر استفاده‌ترين گزينه براي استفاده و قرار دادن دسته گل به شمار می‌روند اما با اين حال در انتخاب ظروف متنوع ديگر كه بتواند آب را در خود نگه دارد هيچ محدوديتي نیست. انواع بطري‌ها، ظروف سفالين در اشكال مختلف، پارچ‌هاي قديمي و حتي قوري‌هاي زيبا و قديمي مي‌توانند ظروف مناسبي براي قرار گرفتن از چيدمان يك دسته گل باشند.در ادامه به یک نمونه از چيدمان‌هاي زيبا در ظروف مختلف توجه كنيد:


علفزار بهاري

اين چيدمان به خوبي تداعي‌كننده تازگي و لطافت يك علفزار بهاري است. با تماشاي اين چيدمان مي‌توانيد نسيم روح‌بخش بهاري را به خوبي احساس كنيد و از آن تازه و شاداب شويد. در اين طراحي براي ايجاد حس بهتر كار يك جعبه چوبي براي ظرف اين چيدمان مناسب ديده شده و در نظر گرفته شده است. براي گل‌ها نيز از رنگ‌هايي استفاده شده است كه بهتر بتوانند حال و هواي يك علفزار و مرغزار بهاري را القا كنند که تا حد زيادي سبك روستايي را براي اين چيدمان تعريف می‌كنند.

  • وسايل مورد نياز:

·         گل‌هايي مانند نرگس و زنبق و رز و سنبل

·         جعبه چوبي

·         اسفنج مخصوص گل‌آرايي

·         خزه

·         مقداري شاخه خشك

·         روبان

·         نايلون

  • مراحل انجام كار:


1.       كف جعبه را با ورقه نايلوني عايق و جعبه را با اسفنج خيس پر كنيد . فاصله‌هاي موجود بين اسفنج و ديوار جعبه را با خزه‌هاي تزئيني پر كنيد. شاخه‌هاي خشك بلند‌تر را از عقب به صورت رديف داخل اسفنج فرو كنيد و به ترتيب شاخه‌هاي متوسط را در رديف هاي مياني و شاخه‌هاي كوتاه‌تر را در رديف‌هاي اول قرار دهيد. ارتفاع بلندترين شاخه‌ها بايد حدودا دو برابر ارتفاع ديواره جعبه باشد.


2.       ابتدا گل‌هايي را كه ساقه‌هاي بلند دارند (در اين مدل زنبق‌هاي زرد) لابه‌لاي شاخه‌ها و باز هم از بلند به كوتاه‌ به ترتيب از عقب به جلو (مانند شاخه‌هاي خشك) در اسفنج فرو كنيد. براي اين كه گل‌ها راحت‌تر در داخل اسفنج فرو روند، انتهاي ساقه آن‌ها را به صورت اريب برش دهيد.


3.       در اين مرحله بايد گل‌هاي رز را به دسته‌گل اضافه كنيد. ساقه‌هاي آن را كه بايد مقداري از گل‌هاي زنبق كوتاه‌تر باشند بين شاخه گل‌هاي زنبق و شاخه‌هاي خشك قرار دهید و در اسفنج فرو كنيد. چيدمان و قرارگيري گل‌ها بايد در پايان به صورت پلكاني در آيد.


4.       ساقه گل‌هاي نرگس را نيز كوتاه‌تر كنيد و آن‌ها را در رديف مقابل گل‌هاي رز قرار دهید و در اسفنج فرو كنيد.


در پايان در قسمت جلوي جعبه، رديفي از گل‌هاي سنبل را با ساقه‌هاي بسيار كوتاه جاي دهيد تا رنگ نارنجي به چيدمان اضافه شود. سپس فواصل موجود و نمايان اسفنج را با خزه‌هاي تزئيني بپوشانيد و در نهايت براي پایان کار، روباني با رنگي هماهنگ با رنگ چيدمان گل‌ها را دورتا دور جعبه ببنديد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج