تجارت، به نام خدا، به کام دلالان!
۵۲۶۲
۲۷ تير ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۹
۱۵۷۶۸
خرید و فروش غیرقانونی فیشهای حج آن هم در چند قدمی سازمان حج و زیارت چند سالی است که برای رهگذران خیابان رودکی عادی شده؛ دلالانی که با آزادی تمام در خیابان آزادی درحال معامله هستند و از هیچ چیز ابایی ندارند.
خرید و فروش غیرقانونی فیشهای حج آن هم در چند قدمی سازمان حج و زیارت چند سالی است که برای رهگذران خیابان رودکی عادی شده؛ دلالانی که با آزادی تمام در خیابان آزادی درحال معامله هستند و از هیچ چیز ابایی ندارند.

تقاطع خیابان رودکی و آزادی، روبروی سازمان حج و زیارت، دلالان براحتی قدم می زنند و در حال خرید و فروش فیشهای حج عمره مفرده و تمتع هستند. اینها از نام خدا، نان فراوانی را به کام می زنند.

 خرید و فروش غیرقانونی فیشهای حج آن هم در چند قدمی سازمان حج و زیارت چند سالی است که برای رهگذران خیابان رودکی عادی شده؛ دلالانی که با آزادی تمام در خیابان آزادی درحال معامله هستند و از هیچ چیز ابایی  ندارند.

اگر طالب زیارت خانه خدا باشید، کافی است دقایقی را در این خیابان قدم بزنید و با دلالان سر صحبت را باز کنید؛ آنها از جدیدترین فیشهای حج، چند ماه آینده و حتی سال بعد را در چنته دارند و شما را به سفر هر چه سریعتر به خانه خدا تشویق می کنند.

فیشهای یک میلیون و 300 هزار تومانی تا سه میلیون تومان و چهار میلیون تومان و....البته چانه زنی در این مقوله راه ندارد و فروشنده به راحتی خداحافظی می کند؛ " انقدر مشتری هست، شما نه! یکی دیگه"

اما وقتی از فروش فیش حجتان سخن بگویید، ورق بر می گردد، دلالان کمترین قیمت ممکن را برای خرید عنوان می کنند و با لحنی سرد و با چندین بهانه سعی می کنند فیشتان را بی ارزش جلوه دهند.

" این تاریخ فیش زیاده، زمان اعزام هوا گرمه، خریدار این فیشها کم هستن، در این تاریخ فیش زیاد داریم قیمتش پایینه و..."

به هر حال نان این دلالان در روغن پر چرب زیارت خانه خدا سرخ شده و کارشان هیچ گاه از سکه نمی افتد؛ کسب و کاری که شیفتگان خانه خدا با غفلتشان نسبت به قوانین سفر به آن رونق می دهند و بازار کاذبی را ایجاد می کنند.

البته جدا از این دلالان، تبلیغات وسیع خرید فیشهای حج را در خیابانها هم می توان دید، پوسترهای تبلیغاتی که در معابر اصلی شهر نصب شده اند و شهروندان را دعوت به خرید و فروش فیشهای حج می کنند.

تعداد این تبلیغات به حدی در سطح شهر وسیع است که تصور آن می رود که این عمل کاملا قانونی است و شرکتهای مذکور دارای مجوز از سازمان حج و زیارت هستند.

البته بارها مسئولان سازمان حج و زیارت از غیر قانونی بودن خرید و فروش آزاد فیش حج سخن گفته و تاکید داشته اند که با عاملین برخورد شدید می شود، اما جای سئوال است که چطور با اولین عاملان این امر غیرقانونی که روبروی درهای سازمان تجمع کرده اند، برخورد نمی شود.

معرفی متخلفان به دادستانی
حجت الاسلام سید علی قاضی عسگر، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت عنوا در پاسخ به این پرسش که چرا هنوز خرید و فروش فیش حج در روزنامه‌ها و در سطح شهر انجام می‌شود، گفت: خرید و فروش فیش حج در حوزه سازمان حج است و این کار غیرقانونی است.

وی افزود: متاسفانه افرادی هستند که از ناآگاهی مردم سوءاستفاده کرده و فیش‌های حج را ارزان خریده و به صورت گران به دیگران عرضه می‌کنند که در این مورد سازمان حج دادخواستهایی را علیه برخی از متخلفان به دادستانی و دادگاه ارائه کرده و هم اکنون برخی از متخلفین در زندان به سر می‌برند.

نماینده مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت اظهار داشت: براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است پشت برگه های فیش‌های حج این نکته لحاظ شود که این فیش قابل نقل و انتقال نیست و تنها افراد می‌توانند به بستگان نزدیک خود فیش را ارایه کنند.

با وجود این تاکید حجت الاسلام قاضی عسگر، این برچسبها بر فیش های موجود در دست متقاضیان نخورده و بازار دلالان داغ داغ است.

منبع: تابناک

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران


نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج