اگر قصد «رای دادن» ندارید، بخوانید
۵۳۱۴۸۸
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
۱۹۴۸۲
در انتخابات شورای شهر و روستا (سال 81) در تهران فقط 13 درصد مردم شرکت کردند. یعنی 87 درصد قهر یا تحریم کردند. هیچ جا از مشروعیت نیفتاد هیچ کس مشروعیت اش را از دست نداد!
هفته نامه امید جوان - احسان محمدی: در انتخابات شورای شهر و روستا (سال 81) در تهران فقط 13 درصد مردم شرکت کردند. یعنی 87 درصد قهر  یا تحریم کردند. هیچ جا از مشروعیت نیفتاد هیچ کس مشروعیت اش را از دست نداد! بلکه آبادگران (تیمی که الان بسیاری از چهره های آن حامی قالیباف و رییسی هستند) پیروز انتخابات شدند. محمود احمدی نژاد را شهردار تهران کردند و جاده برای او هموار شد تا رییس جمهور  شود!... این مهم ترین دستاورد تحریم کنندگان و قهرکنندگان با صندوق رای در طول تاریخ ایران است! از تاریخ  درس اگر نمی گیریم، دست کم عبرت بگیریم!

1. بعضی ها می گویند ما رای نمی دهیم چون این 6 نفر را قبول نداریم.

اینجا زمین است نه آسمان. این 6 نفر هم خاکستری اند. نه فرشته، نه شیطان. درست مثل خود ما. سیاست، هنر بازی کردن با کارت هایی است که در دست داریم نه در رویا. اگر بهترین کارت ها روی میز باشد که پیروز شدن کاری ندارد! به کسی رای بدهیم که روی زمین کارآمدتر از دیگران است. به سیاست مداران و پزشکانی که وعده های بزرگ می دهند اعتماد نکنیم. یادمان نرود که در هیچ جای دنیا فرشته ها نامزد انتخابات نمی شوند. آنها رییس جمهورهای خوبی هم نمی شوند!
 
اگر قصد رای دادن ندارید، بخوانید

2. بعضی ها می گویند ما رای  نمی دهیم چون به قول جورج اورول: «اگر رای دادن چیزی را عوض می کرد، ممنوعش می کردند.»

جورج اورول مال 70 سال پیش بود. ما خودمان سعدی مذگان داریم. سعید علیه الرحمه 700 سال پیش فرمود:

به راه بادیه رفتن، به از نشستن باطل
که گر مراد نیابم به قدر وسع کوشم

ترجمه: به سوی بیابان قدم زدن، بهتر از بیهوده نشستن است که اگر به هدفم نرسم، به اندازه توانم تلاش می کنم.

نکته کم اهمیت!: حالا اگر خواستید جایی اون جمله بالا رو برای خاک تو سر کردن اونایی که رای میدن بگید یعنی خیلی اطلاعات تان بالا است عرض کنم که اون جمله از جورج اورول نیست، از «اِما گُلدمن» آنارشیست مشهور روس است که در اواخر عمر بسیاری از نظراتش را پس گرفت.

3. بعضی ها می گویند ما رای نمی دهیم، این طور خودشون خسته می شن!

فقط یک مثال بزنید که یک سیستم با رای ندادن خودش «خسته شده» کمی آرام تر! اینقدر مبارزه سنگین و قهرمانانه برای تغییر اوضاع کشور اصلا برای پوست تان خوب نیست! بعضی ها می گویند ما رای نمی دهیم، این طور کار یکسره می شود. خرابی چون که از بگذرد آباد می گردد! شما وقتی لوله خانه تان می ترکد، سقف ترک بر می دارد یا شیشه می شکند، تعمیرش می کنید یا می گویید ولش کن بذار خراب بشه بریزه رو سرمون خودش آباد می گردد؟! آلمان و ژاپن ویران شده هم خود به خود آباد نشدند، مردم شان به جای قهر و نفرین و انتظار معجزه برای آباد کشورشان مشارکت کردند.
 
اگر قصد رای دادن ندارید، بخوانید

4. بعضی ها می گویند شما که رای می دهید حتما چیزی گیرتون میاد!

ایران، خوب یا بد، زشت یا زیبا امروز در دست ماست، باید آن را اندکی بهتر به فرزندان مان تحویل دهیم. لبخند آنها و زیستن در یک ایران دور از جنگ و نفرت مهم ترین چیزی است که «گیر» ما می آید.

5. بعضی ها می گویند رای نمی دهم چون رییس جمهور تاثیری در زندگی ما ندارد.

همسایه شما اگر شلوغ، بی فرهنگ، بی مبالات و کثیف باشد روی 80 درصد کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارد آن وقت رییس جمهور ندارد؟

6. بعضی ها می گویند رای نمی دهیم، چون توی این کشور دموکراسی وجود ندارد.

ایران سرزمینی است که در غرب آن داعش مردم را زنده زنده توی قفس می سوزاند، در شرق اش پشمینه پوش های طالبان به روی دختران اسید می پاشند که به مدرسه نروند، در جنوب آن کشورهای عربی هنوز  دست شان از خون ما در جنگ 8 ساله سرخ است، در شمال آن خرس روسیه مثل همیشه در طول تاریخ آماده بلعیدن مان است... ما در قلب خاورمیانه زندگی می کنیم نه دامنه های آلپ. اینجا سوییس نیست. دموکراسی را هیچ فروشگاهی بسته بندی شده نمی فروشد. هیچ حکومتی به مردم دموکراسی «نمی دهد». دموکراسی آموختنی است و صندوق رای یک نشانه از دموکراسی. با آن قهر نکنیم.

7. بعضی ها می گویند رای نمی دهیم، چون به قول مارک تواین «آنجا که آزادی نیست، اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، اجازه نمی دادند که رای بدهید!»

او فقط همین یک جمله را نگفته، نقل می کنند که گفته است: «بیست سال بعد، بابت کارهایی که نکرده ای بیشتر افسوس می خوری تا بابت کارهایی که کرده ای. بنابراین، روحیه تسلیم پذیری را کنار بگذار، از حاشیه امنیت بیرون بیا، جست و جو کن، بگرد، آرزو کن و کشف کن». فراموش نکنیم که سال 84 احمدی نژاد مدیون کسانی نبود که به او رای دادند، مدیون کسانی شد که اصلا رای ندادند!!
 
اگر قصد رای دادن ندارید، بخوانید

8. بعضی ها می گویند آقا عمر من کفاف نمیده به درست شدن این کشور، برم رای بدم که چی بشه؟

در طول تاریخ 2500 ساله ایران، هزاران نفر برای دفاع از این آب و خاک به جنگ رفتند، با این پیش فرض که شاید کشته شوند و هرگز برنگردند. اگر امروز ایران وجود دارد مدیون کسانی است که برای آن کاری کردند نه آنها که فقط برای منافع خودشان و اینکه عمر من کفاف نمی دهد با آن قهر کردند.

9. بعضی ها می گویند رای نمی دهیم تا اینها مشروعیت شون رو از دست بدن!

در انتخابات شورای شهر و روستا (سال81) در تهران فقط 13 درصد مردم شرکت کردند. هیچ کس مشروعیت اش را از دست نداد! بلکه آبادگران (تیمی که الان بسیاری از چهره های آن حامی قالیباف و رییس هستند) پیروز انتخابات شدند. محمود احمدی نژاد را شهردار تهران کردند و جاده برای او هموار شد تا رییس جمهور شود!... این مهم ترین دستاورد تحریم کنندگان و قهرکنندگان با صندوق رای در طول تاریخ ایران است! از تاریخ درس اگر نمی گیریم، دست کم عبرت بگیریم!

10. بعضی ها می گویند رای نمی دهیم چون از قبلی ها خیری ندیدیم.

ممکن است از قبلی ها «خیری» ندیده باشید اما قطعا از کم سوادی، فقدان مدیریت و ماجراجویی برخی از آن ها «شر» دیده اید! با رای ندادن جاده را دوباره برای افرادی که پست ریاست جمهوری را زمین تمرین و بازی مدیریت می کنند هموار می کنید. با رای ندادن «خیر» شما دقیقا به همان ها می رسد!
 
اگر قصد رای دادن ندارید، بخوانید

11. بعضی ها می گویند رای نمی دهیم، تا صدای اعتراضمان را به گوش دنیا برسانیم!...

واقعا فکر می کنید در دنیای که داعش مثل گوسفند سر آدم ها را می برد، در آفریقا قبیله ها با تبر همدیگر را می کشند، ماهی های اقیانوس از خوردن گوشت تن بچه های مهاجر چاق شده اند، در بخش هایی از سوریه مردم به خوردن گوشت سگ و گربه روی آوردند و دبیر کل سازمان ملل در مقابل این فجایع تنها به «ابراز نگرانی» کفایت می کند اصلا کسی به رای ندادن شما فکر هم می کند؟!

12. بعضی ها می گویند رای نمی دهیم چون ما با سیاست کار نداریم!...

شما با سیاست کار نداشته باشید سیاست با شما کار دارد. این سیاست است که تعیین می کند شما چه بخورید یا نخورید، چه موسیقی گوش کنید یا نکنید، چه فیلمی ببینید یا نبینید، حق حضور در ورزشگاه برای دیدن یک مسابقه ورزشی داشته باشید یا نداشته باشد... واقعا فکر می کنید با رای ندادن سیاست با شما کار نخواهد داشت؟!

13. بعضی ها می گویند رای نمی دهیم چون نمی خواهیم سفیدی شناسنامه مان از بین برود!...

خسته می شوید از این همه عملیات شجاعانه چریکی! شناسنامه تان مهر بخورد ایراد دارد اما به واسطه عملکرد برخی روحتان، ذهن تان و سرمایه های مادی و معنوی تان سیاه شود ایرادی ندارد؟!
برچسب ها:
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1396/02/24
خیلی جالب بود...امیدوارم هم نسلی هامون به این موضوع هم فکر کنن که هممون تو یه کشتی نشستیم... نمیتونن بگن ما تصمیم داریم زیر پای خودمونو سوراخ کنیم به کسی ربطی نداره....عواقبش برای همگی ماست....ایشالا روز بیست و نهم اردیبهشت دست در دست هم برای آبادی کشورمون یه قدم دیگه به جلو بر می داریم....الان شرایط خیلی بهتر از ۴سال پیشه و ایشالا چهارسال بعد خیلی بهتر از الان میشه...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
چرا آمار دروغ میدهید کجا و کی وزارت کشور اعلام کرد 10 درصد مردم در تهران در سال 81 شرکت کردند .آمار وزارت کشور درصد مشارکت سال 81 را برای شوراهای تهران 49096درصد اعلام کرد.
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1396/02/24
حق رای ندادن هم هست وقتی کاندید مورد نظر نیست
پاسخ ها
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
از بدو بدتر یکشو انتخاب کن اونهم روحانی بهتریت گزینه هست
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1396/02/24
مرسی . تحلیلهای خوبی بود . درست بود .
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1396/02/24
بهترین حرفایی که میشد زد. ممنون
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1396/02/24
مردم ما نباید پس بکشند. ما باید واقعیات را ببینیم و با گذشته مقایسه کنیم. ما باید حتی کوچکترین نکات مثبت را با عمق جان محافظت کنیم. نباید اجازه دهیم آنچه که با سختی فراوان بدست آمده یک شبه بر باد رود.
مردم وطنم، چشمهاتون رو بر روی حقایق نبندید. به حداقل ها بسنده کنید تا انشاء الله به حداکثرها برسیم.
فراموش نکنید که در طول این سال چه سختی ها بر ما گذشت، نخواهید و نگذارید به گذشته بازگردیم.
تمامی نکاتی که در این مطلب ارائه شده، جای تامل دارند. برای آینده خود تلاش کنید و قدری به خود زمان دهید و فکر کنید و با منطق دلیل روشن تصمیم بگیرید.
من رای میدهم چون کمی بیشتر از قبل به آینده ام امیدوارم شدم.
پاسخ ها
Arash
United States
۰۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
برای کدوم آینده باید تلاش کنیم؟ کدوم آینده در انتطار ما ایرانیان است؟ لطفا دست از این همه خوش خدمتی بردارید و به فکر کشور باشید، با این آقایان کار به جایی نمیبریم، همان به که پای صندوقهای رای آقایان نرویم
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1396/02/24
درود برشما وهمکاران گرامی
جناب محمدی نویسنده مطلب, خیلی مختصر ومفید گوشزد کردند . به سوالاتی جواب دادند که بیشتر ما ایرانیان سالها وفرصتهای زیادی را با غرور وتکبر وندانم کاری ونااگاهی وعدم همبستگی از دست دادیم از مشروطه تا کنون .مصلحت جمع را با منفعت فردی درو نکنیم . باشیم تا زندگی کنیم نه اینکه فقط زنده باشیم . بدرود
Iran, Islamic Republic of
15:20 - 1396/02/24
ولی من میگم رای نمیدم
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1396/02/24
من راهی دیگر برای اعتراض به بی عدالتی ها باند باند بازی ها روابط و ضوابط فاسد دزدی ها خراب شدن زندگی من و هزاران جوان مثل من نمی بینم.وارد کردن کالای قاچاق توسط افراد شناخته شده ربطی به امنیت ندارد.
Iran, Islamic Republic of
00:26 - 1396/02/25
جالبه بعضیا میرن رای میدن ولی سفید یا اسم خودشونو مینویسن که چی مثلا؟ به مطالب خوبی اشاره کردید. امیدوارم بیان پای صندوق. و یه نقد به سایت برترینها من با گوشی میام نمیتونم لایک کنم با کامپیوتر میام نمیتونم جریان چیه؟ لطفا یه فکری بحال گزینه لایکتون کنید
Iran, Islamic Republic of
00:44 - 1396/02/25
وام 300 میلیاردی چرا بانک داده با سود صفر درصد طرف گذاشته بانک سود 15 میلیاردی میگیره
Iran, Islamic Republic of
07:08 - 1396/02/25
رای من حسن روحانی
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1396/02/25
اینجا ایران ژاپن نیست اینجا تختگاه کسانی است که به فکرع خودشون هستند نه مردم
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1396/02/25
آقای نویسنده آقای سیاستمدار شما که نظر میدی و فکر میکنی حرفات حجت و آخر حرف همه است شما که واسه هر دلیل مردمی که رای ندادن یا نمیخوان بدن هزار دلیل و مدرک از سعدی و مارک تو این چرچیل و عوارض نرفتن پای صندوق رای سال ۸۱انتخاب سازندگی تیم قالیباف و رئیسی و برنده شدن احمدی نژاد میدی با شمام اره خود خودت اگه برگردیم به عقب و سنت بخوره به اون سالها خدا میدونه اون موقع نون رو با چه نرخی میخوردی ولی اگه سن شما میخوره به قدیم و سال ۴۵و ۵۰ و ۵۹ و انقلاب و جنگ و بلاهای دیگه که سرمون اومده فقط اگه تونستی یه کم واسه خون شهدای عزیزمان واسه کسایی که رفتن تا تو الان راحت بنویسی حرمت قائل باش شرف قلم رو حفظ کن راست بنویس تاریخ ایران پر از کسانی هست که رسوایی شون رو همه دیدن آموزگار خوبیه اگه عبرت بگیریم ....
عار داره یک اشاره بی عاره صد مناره
معنی رو شما بهتر میدونی.
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1396/02/25
در جواب اون دوستی که اسمشو گذاشته هموطن بگم شما مثل اینکه فقط امسال و سال قبل رو یادت مونده نه برادر من برگرد به سی سال قبل سال ۵۷و ۵۹ جنگ و هزار بدبختی دیگه حافظه ضعیفی داری یا خواب بودی تا حالا
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1396/02/26
پس دورود بر سربازان گمنام امام زمان عج به خاطر آرامشی که داریم ،هر چند هم تیم آقای روحانی برای برقراری صلح گفتگو و تلاش کرده باشند ،اما به عمل کار براید ! هر چقدر به بعضی ها بگوییم ما تهدید نیستیم و کاری به شما نداریم حتی اگه اسلحه مان را زمین بگذاریم ،باز هستند کشورهایی که کلا با ما مشکل دارند و در پی ناامنی در ایران اند .
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1396/02/27
من به شخصه طرفدار هیچکدوم از کاندیداها نیستم،ولی رای میدم،انتخابم بینِ بد و بدتره قطعن ولی این که رای ندم ،حقِ انتخاب رو دو دستی تقدیم کردم به کسی که به لحاظِ انتخاب شاید بهتر از من نتونه عمل کنه
United States
15:09 - 1396/02/28
با کمال تشکر از تمام حرفهایی که زدین واقعا خیلی خوب صحبت کردین ممنونم ازتون
Iran, Islamic Republic of
22:19 - 1397/10/15
با سیستم هستی وکائنات نمیشه شوخی کرد چرخش میچرخه وتغییر میده تا نظم وعدالت برقرار بشه
Iran, Islamic Republic of
00:52 - 1398/08/18
من رای نمی دهم،نه بخاطر اینکه از این نظام بدم میاد،بخاطر این رای نمی دهم چون دوست دارم تا آخر عمرم شناسنامم بدون رای باشه :-) :-) :-)
Iran, Islamic Republic of
00:17 - 1398/09/29
رای نمیدم. تاوقتی زنان و دختران ایرانی برای رفع گشنگی فرزندانشون تن فروشی میکنن .
تا وقتی همه دروغ گو هستن یکیش شما ک میگی فلان کشور گوشت سگ میدادن ب مردم.مگ همین اتفاق تو ایران نیوفتاد.مگ هنوز آوارگان زلزله زدهامون یا سیل زده هامون ک همه.زندگیشونو از دس دادن خونه دار شدن.شمایی ک ایران ایران میکنی.مردم دارن از گشنگی میمیرن بعد.مجلس چهار مدل نهار میده ب نمایندش شما میتونی با حرفات منو گول بزنی ولی خودتو نمیتونی گول بزنی بعدشم گربه در راه خداموش؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:29 - 1398/11/16
من رای نمیدهم چون اون که هرکاری خودش بخواد میکنه
من رای نمیدم چون رفا اجتماعی ندارم
من رای نمیدم چون خس و خاشاک بهم میگن
من رای نمیدم که حکم تیر خودم امضا کنم
من رای نمیدم چون شما اعتقادات خودتون رو پیروی مکنید
اگه حلال زادی انتشار بده
Germany
15:27 - 1398/11/17
تنها راه اعتراض رای ندادن است ( حداقل اشوبگر نمی شوم ) اگر قرار باشد پای صندوق بروم تا بین بد و بدتر انتخاب بکنم و سر انجام هر دو نیز منتصب شوند پس بین بد ( شرکت در انتخابات ) و بد تر ( شرمت نکردن در انتخابات ) بد تر را انتخاب می کنم
Iran, Islamic Republic of
01:07 - 1398/11/19
فاتحه بخون به قلمت که یه ذره ادب نداری
من رای نمیدم به هیچکسم مربوط نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج