شکنجه های رایج در زندان های ساواک چه بود؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۵۳۵۱۵۵
۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
۵۶۲۷۰
سابقه شکنجه شاید قسمتی به اندازه تاریخ داشته باشد؛ مصریان باستان به وحشتناک ترین شیوه ها، مخالفان شان را شکنجه می دادند و آنها را می کشتند؛ مثلا آنها را درون نیل می گذاشتند، روی صورت شان شیر و عسل می ریختند تا حشرات آنها را بخورند و همه بدن قربانیان عفونت کند.
ماهنامه همشهری خردنامه پایداری - سیدمحمد سادات اخوی: سابقه شکنجه شاید قسمتی به اندازه تاریخ داشته باشد؛ مصریان باستان به وحشتناک ترین شیوه ها، مخالفان شان را شکنجه می دادند و آنها را می کشتند؛ مثلا آنها را درون نیل می گذاشتند، روی صورت شان شیر و عسل می ریختند تا حشرات آنها را بخورند و همه بدن قربانیان عفونت کند. شیوه های بدتر را می شود در تاریخ قرون وسطی پیدا کرد که به بهانه های مختلف پوست بدن افراد را زنده زنده می کندند.

به مرور زمان و با وضع قوانین حقوق بشری، این نوع شکنجه ها کمرنگ شد اما از بین نرفت و شمایل تازه ای به خود گرفت که در دوره شاهنشاهی توسط ساواک روی انقلابیون اجرا می شد. وقتی پای صحبت های انقلابیون می نشینید، حرف های زیادی درباره شکنجه ها دارند و هر کدام به نوعی آن را تجربه کرده اند. در اینجا به برخی از انواع شکنجه های ساواک اشاره می کنیم تا ببینیم گام های انقلاب در چه مسیر ناهموار و خشنی برداشته شده و امروز به ثمر نشسته است.

شلاق زدن یک شکنجه معمولی بود

کریم حسین زاده یکی از زندانیانی است که دوران شاه به خاطر فعالیت های سیاسی نزدیک به 18 ماه را در زندان گذرانده. او که در این مدت انواع شکنجه ها را تحمل کرده، درباره اقدامات ساواک می گوید: «یکی از معمولی ترین شکنجه های ساواک که در ابتدای ورود به زندان صورت می گرفت، شلاق زدن بود.
 
 شکنجه های رایج در زندان های ساواک چه بود؟
 
البته من از مشت و لگدهایی که از ابتدای دستگیری خوراک زندانیان می شد صرف نظر کردم. معمولا از ترکه های نازک درختانی مانند بید، انار و گلابی یا ترکه های بافته شده از ساقه های گندم و جو و کتان و لیف خرما و کنف و نخ های بافته به هم از لیف و کتان و ابریشم و چرم و پوست تا سیم های نازک مسی و سربی تا کابل برق چند لایه و تاب داده یا افشان استفاده می شد.»

این طور که آقای حسین زاده می گوید، برای دردناک تر شدن، سر شلاق ها را سرب می بستند که در اثر برخورد با کمر زخم های عمیقی ایجاد کند. او این طور ادامه می دهد: «بعضی وقت ها هم فقط به شلاق زدن اکتفا نمی کردند. برای مثال یک تخت فلزی را به آرامی داغ می کردند و ما را روی آن می خواباندند، بعد شروع می کردند به شلاق زدن. از طرف دیگر برای آزار ما روی زخم ها را هم نمک یا آب لیمو ترش می ریختند که این باعث می شد سر زخم تا مدتی طولانی باز بماند.»

شکنجه های روحی علیه زندانیان زن

یکی از وحشیانه ترین برخوردهای ساواک با زنان زندانی بوده است. ساواک معمولا در برخوردهایش با زنان تلاش می کرده تا ابتدا آنها را شکنجه روحی دهد. صدیقه اعلایی از زندانیان ساواک در این باره می گوید: «شکنجه های روحی ساواک واقعا شرم آور بود. با کلمات بسیار ناشایست با ما صحبت می کردند.
 
 شکنجه های رایج در زندان های ساواک چه بود؟
 
یک بار که بازجوهای ساواک سراغم آمدند، یکی شان سیگارش را روی سر من خاموش کرد؛ هیچ موقع دردی را که آن روز کشیدم فراموش نمی کنم. از دیگر شکنجه های مرسوم در ساواک، آویزان کردن بود؛ یعنی کف پای ما را شلاق می زدند و دو سه روز همین طور از دست آویزان می کردند تا خون کف پای مان جمع شود. دوباره شلاق می زدند و پای ورم کرده ما پر از خون می شد. بعد از آن هم ما را دور زندان بدو می بردند.»

او اگرچه با اکراه ولی در توضیح بیشتر می گوید: «تهدید به تجاوز هم یکی از رایج ترین مسائل در بازجویی ها بوده است. در کلانتری ها، اغلب پلیس، زندانیان جوان یا بانوان را با رکیک ترین کلمات تهدید می کرد. بدون تردید اگر نبود آرمان های اصیل و آموزه های انقلابی و قرآنی، هیچ کس تاب و تحمل آن شرایط را نداشت.»ن

از آتش تا گیره

یکی از منابع خوبی که درباره شکنجه های ساواک موجود است، خاطرات منصور رفیع زاده رئیس شعبه ساواک در آمریکاست. او درباره آتش زدن زندانی ها به عنوان یکی از معروف ترین شکنجه های این طور می گوید: «در میان روزنامه نگاران دوره ملی شدن صنعت نفت کریم پورشیرازی سردبیر روزنامه شوش به دلیل حملات گسترده و بی باکانه اش به خانواده پهلوی به ویژه شخص شاه و اشرف پهلوی، بیش از همه مورد خشم ملوکانه قرار گرفت. بعد روزنامه ها خبر مرگ تصادفی شیرازی را در یک آتش سوزی در زندان منتشر کردند.
 
 شکنجه های رایج در زندان های ساواک چه بود؟
 
سال ها بعد هنگامی که برای تعطیلات در تهران بودم یکی از بدنام ترین این افراد در مقابلم سبز شد. او می دانست که من چه کاره هستم و خواهش کرد سفارش او را به تیمسار سفیری بکنم. من بی درنگ او را شناختم. وی در زمان اعتراض های دانشجویی زندانبان من بود. او با افتخار از کارهای خود و شرکت در قتل شیرازی سخن گفت. هنگامی که برای دانستن جزییات پافشاری کردم، وی با گستاخی در مورد شب آتش سوزی در سال 1331 گفت من فردی بودم که در حالی که چند نفر شیرازی را گرفته بودند، نفت بر سر و بدن او ریختم.
 
چون لباس های خودم نیز نفتی شده بود نمی توانستم او را آتش بزنم چون ممکن بود لباس های خودم هم آتش بگیرد. یکی دیگر از ماموران زندان، کهنه ای را آتش زد و به طرف او پرتاب کرد. ما نیز به سرعت از سلول او دور شدیم.»

در خاطرات زندانیان دوره شاه چیزی که زیاد به چشم می خورد، استفاده از گیره است. در این نوع شکنجه سر متهم را میان دو گیره قرار می دادند و کم کم فشار آن را زیاد می کردند که در برخی گزارش های ساواک آمده که جمجمه بعضی از این زندانیان بر اثر فشار زیاد له می شد. در کنار این گیره کلاه خودهایی هم وجود داشت که روی سر زندانی قرار می دادند و تقریبا به شیوه گیره کار می کرد با این تفاوت که زندانی در آن شرایط احساس خفگی می کرده است و در عین حال فشار را هم تحمل می کرد.»

سلولی پر از خشم

متهمان در حالت کلی در زندان های ساواک حضور داشتند اما برای سخت تر کردن کار و همین طور گرفتن اعتراف از آنها گاهی چند ماه شخص را در سلول انفرادی زندانی می کردند. وقتی هم کسی در زندان انفرادی می رفت شکنجه های مخصوص به آن محیط را رویش اجرا می کردند. حبیب الله صحرایی از زندانیان سیاسی زمان ساواک درباره شکنجه های سلول انفرادی توضیح می دهد: «معمولا اتاق ها یک در یک بود.
 
 شکنجه های رایج در زندان های ساواک چه بود؟
 
باز دو نوع اتاق وجود داشت که گاهی می شد زندانیان را در آنها جابجا کرد. اتاقی بسیار تاریک و اتاقی کاملا سفید که تمام مدت چراغی با ولتاژ بالا در آن روشن بود تا زندانی نتواند بخوابد. زندانبان ها برای این که شخص را اذیت کنند در فواصل مختلف زندانی را از جا بلند می کردند و از او می خواستند خودش را معرفی کند.
 
معمولا هم این اتفاق زمانی می افتاد که زندانی خواب بود. با این کار روحیه زندانی را به هم می ریختند. حالا تصور کنید در چنین اتاقی و چنین شرایطی بخواهند شما را شکنجه هم بدهند. مثلا خیلی وقت ها در را برای دستشویی رفتن باز نمی کردند و ما مجبور بودیم همانجا قضای حاجت کنیم یا گاهی از طرف آنها بود. مثلا بازجو به اتاق می آمد و شروع می کرد روی ما یا در اطراف غذای ما ادرار کردن.»

او از دیگر شکنجه های زندان می گوید، از شکنجه کشیدن ناخن هایش: «یک بار که در انفرادی بودم دو سه نفر از شکنجه گرهای ساواک داخل سلول ریختند. من هم در اتاق سفید بودم. ابتدا تا جایی که می شد با شوکر مرا اذیت کردند. بعد یکی از آنها برای این که درباره بقیه دوستانم اعتراف کنم، شروع کرد به کشیدن ناخن های دستم.
 
ابتدا ناخن های دست راستم را کشید و بعد دست چپ را. یادم هست کف اتاق سفید کاملا قرمز شده بود و من از درد زیاد بی هوش شدم. وقتی به هوش آمدم دیدم که مرا به تختی بسته اند. بعد دوباره شروع کردند به شکنجه دادن. یکی از شکنجه گرها خودکار لای انگشت هایم گذاشت و دیگری انگشتانم را شکست. آن موقع اسم این کار را اشکلک گذاشته بودند.»
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:9
Iran, Islamic Republic of
17:08 - 1396/03/13
خیلی ها واسه این مملکت جون دادن شکنجه شدن تا ایران الان به اینجا برسه یعنی امنیت چیزی که تو کشور های همسایه نیس این همه ادم از گذشته تا الان برای ایران جان خودشونو فدا کردن تا حجاب از بین نره امنیت از بین نره ولی الان بعضیا جوری میگن آزادی که باید بهشون اینارو نشون داد آزادی یعنی امنیت
Iran, Islamic Republic of
18:14 - 1396/03/13
اره واقعا. مثل کهریزک
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
هیچ ربطی به حجاب نداره یکی بی حجابه اما جونشو واسه کشورش میده مثل خود من
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
نه هنوز درک درستی از زندگی ندارید... در کهریزک اتفاق ناگواری افتاد اما به هیچ وجه قابل مقایسه با این نیست....خطا و گناه چند نفر و به همه تعمیم نمیدن... و اگر اینکار و میکنید آدم بی اخلاق و بدی هستید!واقعا بد!
مساله کهریزک و تمام رسانه هامون پوشش دادن...باهاش برخورد شد... و مجرمین به جزاشون رسیدن! زمان شاه اگه بچه یکی و می گرفتن حتی ممکن بود جسدشم هیچ وقت پیدا نشه...

پس وقتی چیزی نمیدونید حرف مفت نزنید... خوبه که جز همین هم مثال دیگه ای ندارین...
Iran, Islamic Republic of
21:58 - 1396/03/13
خدا ازشون نگذره اون از خدا بی خبرا رو.. ایشاله تو اون دنیا بدترین شکنجه ها رو ببینن
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۰۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۱
کدوم دنیا؟
Iran, Islamic Republic of
02:58 - 1396/03/15
خداب بدترین دردشکنجه شون کنه.خدایاتموم کسانیک بخاطرسرزمینم ایران جان دادن وشهیدشدن بیامرز.آمین یارب العالمین.
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1396/03/29
خدا لعنت کند رضاخان پالانی و فرزندان نالایق و عیاشش را.
Iran, Islamic Republic of
06:37 - 1396/11/12
سلام. واقعا شوکه شدم وقتی این خاطرات و نحوه شکنجه ها را خوندم. اگر من تو اون دوران بودم قطعا خودکشی میکردم. من بیشتر از دوران دفاع مقدس میدونم تا انقلاب اما
Iran, Islamic Republic of
02:03 - 1397/01/15
چه فایده داره وقتی الان همه رابطه نامشروع تو مملکت شیعه رایج شده هیچ کس دیگه به فکر دینش نیست . خدا رحمت کنه شهدای انقلاب رو که زیر شکنجه موردن .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
توهم فساد از خودش بیشتره کو کلی رابطه نامشروع این مملکت هشتاد و هفت میلیون جمعیت داره وقتی می گید کلی یعنی بیش از نیمی از جمعیت مشغول رابطه رابطه نامشروع باشن... یه عده قلیلی که اگر سرشماری بشن اینکارا رو میکنن و خودشون و سر زبونا میاندازن...مقصر من و شماییم که در مقابلش باید راه درست و کار درست و نشون بدیم...اما بلد نیستیم کار رسانه ای بکنیم...

حرام زادگی در ایران طبق آمار خود سازمان ملل زیر یک درصده...

محرم و ببینید کل کشور سیاه پوش میشه...

رضاشاه به زورم نتونست دین و امام حسین و از مردم بگیره فکر میکنید اینطور کارها میتونه؟!

هزار و چهارصد سال تلاش کردن که دین و نابود کنن... نتونستن... فکرمیکنید حالا میتونن؟!؟!
United States
10:21 - 1397/02/26
خدا کنه هیچ شکنجه ای نباشه چه تو این دنیا چه توی اخرت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
تو آخرت شکنجه نیست مجازاته... و در عین حال درمان...مجازاتت میکنن تا درمان بشی و کثافاتی بهت چسبیده کنده بشه ازت تا بتونی بری بهشت مثل حمام میمونه!
United States
21:45 - 1397/02/30
اولا که بنده تا به چشم نبینم هیچیو باور نمیکنم دوما اینکه کاش این شکنجه هارو به سره اونی میاوردن که صد میلیارد اختلاس کرد و اونی که حق مردم رو میخوره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
باید یه ماشین زمان اختراع کنی بری ببینی...یا بری زندان گوانتانامای آمریکا یا زندان های اسرائیل و...زندان های مخوف معروف دنیا... اینکارا همه جا مشترکه چون موساد استاد همه شون بوده...

حتی تو فیلماشونم مشابه همین شکنجه هار و میارن... اینا تخیل نویسنده ها است؟! خیر از واقعیات کمک میگیرن...
Germany
20:56 - 1397/03/26
حتی تصورشم دردناکه!...قدر این امنیت رو بدونیم.خدایا شکرت.
United States
14:47 - 1397/05/09
واقعا وحشتناک بود
این آدماوجدان نداشتن
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1397/10/12
اون قسمت ادرار روی زندانیا ...هی روزگار ...خداخودش عاقبت مارو بخیر کنه و اون ساواکیا تیکه تیکه شن ب حق علی
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1397/11/15
ما ازادیمون، زندگی و ارامش و همه وهمه چیزمون را مدیون این اشخاص انقلابی هستیم
پاسخ ها
.
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
دقیقا از کدوم آرامش صحبت می کنید
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1397/11/30
خوداگاهی انسان به مرحله ای میرسدکه احساس میکنی خدادرتک تک سلولهاست وبخاطرش مرده شدن وسپس زنده شدن رامیپذیری.خدایعنی شکنجه بده ای بیخدای رذل.من ازمرگ نترسم که پوست اندازی منست.برمیگردم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
استیل رگال_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دیاکو_فوتر داخلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر