پیام انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری چه بود؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۵۳۵۴۱۲
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۶
۲۶۰۵۴
مطهرنیا در ادامه با اشاره به جنبه دوم بحث خود افزود: «این انتخابات بعد از انتخابات های سال های 92 و 94 با پس زمینه بحران سال های 84 و 88 پیروزی طبقه متوسط چه در بخش مدرن و چه در بخش سنتی را نشان می دهد»
فرارو: نتایج انتخابات ریاست جمهوری نشان می دهد حسن روحانی با پیروزی قاطع و با کسب حدود 23 میلیون رای باز هم از ملت رای اعتماد گرفت. رقیب او ابراهیم رئیسی بیش از 15 میلیون از آرا را کسب کرده است. دیگر رقبای حسن روحانی مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا مجموعا حدود 700هزار رای کسب کرده اند که از آرای باطله کمتر است.

پیام انتخابات دوازدهم ریاست جمهور چه بود؟ چه تفسیری از روند آرایش سیاسی در این انتخابات می توان داشت.
 
مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی  از دو جنبه به بررسی انتخابات ایران پرداخت. او در توضیح جنبه اول آن گفت: «انتخابات 96 بازگشت آرامش به فضای سیاسی کشور را رقم زد.  کابوس انتخابات اواخر دهه گذشته، استرس های ناشی از آنچه که در آن انتخابات بر فعالان سیاسی گذشت. یا در لایه بیرونی به صورت مسائلی همچون قطع اینترنت و سیستم پیام کوتاه و ... متجلی شده بود از اذهان زدوده شده است.»

به گفته این کارشناس مسائل سیاسی "این آرامش میمون و مبارک است و پیروزی یک ملت و عظمت اراده ملی در پرتو خردورزی سیاسی لایه های گوناگون مردم را نشان می دهد."

مطهرنیا در ادامه با اشاره به جنبه دوم بحث خود افزود: «این انتخابات بعد از انتخابات های سال های 92 و 94 با پس زمینه بحران سال های 84 و 88 پیروزی طبقه متوسط چه در بخش مدرن و چه در بخش سنتی را نشان می دهد»

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به روند آرا نامزدهای انتخابات گفت: «طیف آرای به دست آمده توسط نامزد پیروز انتخابات نشان می دهد، توده گرایی دموکراتیک بر عوام گرایی محافظه کارانه پیروز شده است. طبقه متوسط جامعه ملی و توده های فعال جامعه توانستند به یک ادراک مشترک سیاسی در حوزه ملی برسند.»

مطهرنیا معتقد است: «بعد از انتخابات های 92 و 94 اکنون شاهد تثبیت این جهت گیری در قالب جریان تحولخواهان دموکراتیک هستیم، کسانی که به اصول انقلاب اسلامی معتقدند اما خواهان تحولات بزرگ در راستای پیشرفت و توسعه ملی ایران هستند. این عده اگرچه خود در استخوان بندی وضع موجود قرار دارند اما رهیافت های آنها تحول خواهانه و روش های آن ها دموکراتیک است.»

به گفته این استاد دانشگاه "این گروه تازه شامل اعتدالگرایان، اصلاح طلبان، و اصولگرایان منطقی می شود که در مصادیق می توان به سید محمد خاتمی، حسن خمینی، ناطق نوری و علی لاریجانی اشاره کرد."

مطهرنیا گروه مقابل جبهه تحول خواهان دموکراتیک را اینگونه توضیح داد: «در مقابل محافظه کاران اقتدارگرا شامل راستگرایان رادیکال و نئومحافظه‌کاران جناح راست کلاسیک به اتحاد تاکتیکی رسیده اند که ظهور و بروز این اتحاد تاکتیکی در نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات است. »

به گفته این استاد دانشگاه "اتحاد تاکتیکی این دو گروه نسبت به گذشته انسجام بیشتری دارد و این انسجام با تکیه بر طبقات پایین جامعه به عنوان عوام تحریک پذیر نه توده های فعال جامعه صورت گرفت."

مطهری نیا گفت: «از این رو این جبهه تلاش کرد تا دن کیشونت وار به دستاوردهای دولت یازدهم، از جمله دستاوردهای اقتصادی و برجام حمله کند. تلاش کرد رابین هودوار به تقسیم ثروت بپردازد. 96 درصد و 4 درصد نماد این حرکت بود. تلاش کرد که مسیح گونه خود را مقدس و سخنگوی توده های مردم معرفی کند. سخنان ابراهیم رئیسی در مناظره سوم آنجا که القا می کند او "سید محرومان" است، به این موضوع بر می گردد.»

این استاد دانشگاه با اشاره به نتیجه انتخابات گفت: «در این وزن کشی قدرت جناحی که تحول‌خواه بود از روش دموکراتیک استفاده کرد و بر جناح محافظه‌کار با روش های اقتدارگرایانه پیروز شد.»

به عقیده مطهرنیا "انتخابات اخیر یک نقطه عطف و در عین حال محصول سیر تغییر جناح های سیاسی از نیمه دوم دهه 80 تا نیمه دوم دهه 90 بود." او می گوید: "دیگر اصولگرایی و اصلاح طلبی واژه هایی مناسب برای آرایش نیورهای سیاسی داخل ایران نیست."

او گفت: «جامعه ایران همیشه به سمت دو قطبی حرکت کرده است. دو قطبی دهه اول "چپ – راست"، دهه میانی "اصولگرا – اصلاح طلب" و اکنون با پوست اندازی دو قطبی "تحول خواه دموکراتیک" و "محافظه‌کار اقتدارگرا" شکل گرفته است.»
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1396/02/30
تحلیل منطقی و علمی بود . لطفا از این دست تحلیل ها که براساس اصول علمی هستند بیشتر منتشر فرمایید.
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1396/02/30
پیام واضح است . روند تغییرات و اصلاح که اصل علمی است ، می توان آنرا را کند ولی نمی تواند جلوی آترا گرفت
اگر بقیه کانون قدرت به موقع اصلاحات لازم را بعمل نیاورند قطعا دچار مشکل غیر قابل جبران خواهند شد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
استیل رگال_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
استیل رگال_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
کالابرد_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر عارفی - فوتر