جاى خالى مديا کاشیگر پر نمی شود
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نداف کرمانی 3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی 2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۵۷۴۷۱۷
۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
۴۴۲۵
نمي‌توانم اندوه و تالم خود را در سوگ دوست اديب و دانشمندم زنده‌ياد مديا كاشيگر پنهان كنم. در ابتدا لازم مي‌دانم بيهقي‌وار، قلم را لختي بر وي بگريانم و سوگ درگذشتش را به خانواده محترم ايشان به‌خصوص همسر، فرزندان و پدر بزرگوارشان دكتر لطيف كاشيگر كه از بزرگان علم فيزيك كشور و از اعضاي وابسته شوراي واژه‌گزيني فرهنگستان زبان و ادب فارسي هستند، تسليت بگويم.
محمد جواد حق شناس در اعتماد نوشت: نمي‌توانم اندوه و تالم خود را در سوگ دوست اديب و دانشمندم زنده‌ياد مديا كاشيگر پنهان كنم. در ابتدا لازم مي‌دانم بيهقي‌وار، قلم را لختي بر وي بگريانم و سوگ درگذشتش را به خانواده محترم ايشان به‌خصوص همسر، فرزندان و پدر بزرگوارشان دكتر لطيف كاشيگر كه از بزرگان علم فيزيك كشور و از اعضاي وابسته شوراي واژه‌گزيني فرهنگستان زبان و ادب فارسي هستند، تسليت بگويم.
 
جامعه‌ ادبي و فرهنگي كشور، اعم از مترجمان، شاعران، داستان‌نويسان، فعالان فرهنگي و رسانه‌اي و هنرمندان جوان كه انس و الفتي هميشگي با ايشان داشتند، ناباورانه سوگمندند. درگذشت او را به همه آنها تسليت مي‌گويم و آرامش روان و آمرزش يزدان را برايش آرزومندم.
براي گفتن و نوشتن از ابن انيان وارسته، نمي‌شود تنها به يك وجه از هنر و زندگي او بسنده كرد.
 
كافي است به فعاليت‌ها و كارنامه پر بار او در عمر كوتاهش نگاهي گذرا بيندازيم تا به گستردگي حوزه‌هاي مورد علاقه او كه در همه آنها نيز صاحب‌نظر و توانا بود، پي ببريم. بي‌گمان همه ما او را با ترجمه‌هاي دقيق و زيبايش از بزرگان ادبيات مي‌شناسيم.
 
كدام دوستدار شعر و ادبيات جهان را مي‌شناسيد كه ماياكوفسكي و «ابر شلوارپوش»اش را نشناسد و نخوانده باشد؟ كتابي كه براي خيلي از شاعران و مترجمان جوان سرمشق، راهگشا و چراغ راه بوده و از آن خاطره‌ها دارند و چه بسا آشنايي‌شان با ادبيات امروز جهان را مديون اين كتاب و كاشيگرند.
 
به شهادت شاعران و نويسندگان فرانسوي‌زبان كه شهرت‌شان در ايران را وامدار ترجمه‌هاي خيلي خوب او هستند، كاشيگر پلي محكم و رخنه‌ناپذير در آشنايي با آثار آنان به فارسي‌زبانان بوده است.
 
از سوي ديگر، به گواهي صاحب‌‎نظران و پژوهشگران، تاليفات كاشيگر چه در حوزه شعر و داستان و چه در حوزه مقالات ادبي، هنري و فلسفي، آموزنده و تاثيرگذار بوده، به طوري كه رمان نوجوان او با نام «وقتي مينا از خواب بيدار شد»، جايزه شوراي كتاب كودك را نصيب خود كرده است. دامنه فعاليت‌هاي مديا كاشيگر به همين‌جا ختم نمي‌شود.
 
خيلي‌ها تلاش‌هاي سازنده و مستمرش را در برگزاري جوايز ادبي پررنگ‌تر مي‌بينند و او را به طور مستقيم يا غيرمستقيم در راه‌اندازي و برگزاري جوايز ادبي در دو سه دهه اخير، ميدان‌دار مي‌دانند.

برگزاري چند دوره جايزه ادبي «روزي روزگاري» به دبيري و مسووليت او و همچنين عضويت در هيات‌مديره بنياد زنده‌ياد محمود استادمحمد براي اعطاي جايزه ادبيات نمايشي از جمله مواردي است كه كاشيگر به طور مستقيم در آنها نقش داشته است.
 
نمي‌توان از مديا گفت و دلمشغولي‌ها و تلاش‌هاي او را در حوزه مطبوعات ناديده گرفت. در بسياري از نشريات و مجلات ادبي و فرهنگي چند دهه گذشته، رد پاي او را مي‌توان ديد؛ حال چه به صورت عضو دور يا نزديكي از تحريريه و چه به صورت همكاري كه نوشته‌هاي زيادي را در حوزه‌هاي مختلف قلمي كرده است.
 
از علاقه وافر او به اين حوزه همين بس كه در ماه‌هاي آخر عمر، با بيماري و ضعف شديدي كه داشت، خواهان انتشار مجله‌اي در حوزه فلسفه بود كه بر اساس معيارهاي او، جايش در بين نشريات ما خالي بود؛ نشريه‌اي فلسفي كه بتواند نظريات و ايده‌هاي جديد نسل امروز را در اين حوزه بازتاب دهد.
 
بيش از يك دهه هست كه مديا را از نزديك مي‌شناختم و از اين حيث شايد عمر دوستي ما آنچنان ديرينه نباشد. در همه ديدارهاي اين سال‌هاي‌مان او را انساني با دانش و فروتن يافتم كه تشنه و شيفته آموختن بود. فرقي نمي‌كرد كه در چه زمينه‌اي باشد. مي‌توانستي در بسياري از زمينه‌ها به دانش او اعتماد كني و با وى به مشورت بنشينى.
 
به طيف بي‌شمار دوستانش كه نگاه كنيد، درمي‌يابيد كه با آدم‌هاي گوناگوني از هر فكر و مسلك مي‌جوشيد. پير و جوان هم نداشت. با اغلب آدم‌ها به راحتي ارتباط برقرار مي‌كرد و براي همين بود كه در حوزه‌هاي مختلف، دوستان مختلفي داشت. انساني جامع‌الاطراف كه دوستانش جميع اضداد بودند.
 
حالا و اينجا ديگر تكراري است كه بنويسم مهر و محبتى ويژه در تمام اين سال‌ها نسبت به من داشت. حتما مي‌دانيد كه او از مترجمان رسمي مورد تاييد سفارت فرانسه در تهران و از همكاران آنها در بخش فرهنگي اين سفارتخانه بود و بدون اغراق در همه اين سال‌ها همراه با عشق ستودني‌اش به ايران و فرهنگ پربارش به منظور تقويت ارتباط فرهنگي ميان دو كشور ايران و فرانسه تلاش بسيار كرده بود.
 
جامعه‌ فرهنگي و ادبي ايران در غياب مديا كاشيگر، متحمل خسران ديگري شده است. او در اين سال‌ها تلاش بسيار كرد كه در حوزه فرهنگ و ادبيات، جوانان را به آينده دلگرم و اميدوار كند. بار ديگر رفتن او را از عرصه شعر، فرهنگ و ترجمه به همه دوستداران فرهنگ و ادبيات ايران كه دوستدار او هم بودند، تسليت مي‌گويم.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
سوییچ ایران_2
عارفی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
تدبیرکالا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو