منصوریان مخالف افراطی برانکو!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
لایکو_1
لایکو_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
سمپاشی امحا_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۵۷۷۵۶۲
۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸
۹۸۰۵
تغییرات پی در پی در ترکیب استقلال یکی از موضوعاتی است که منصوریان انتقادات زیادی را پیرامون آن متحمل شده است.
ورزش سه: سیستم چرخشی علیرضا منصوریان باز هم با نتیجه نگرفتن استقلال برای او دردسر ساز شد. سرمربی آبی ها  در ترکیب اولیه خود مجید حسینی در مرکز خط دفاعی، امید نورافکن در خط میانی، علی قربانی در خط حمله و سرور چپاروف را در خط میانی به ترکیب اصلی استقلال در پست های جدید اضافه کرد و البته پست داریوش شجاعیان و خسرو حیدری را تغییر داد تا آبی ها با تغییرات زیادی پا به این مسابقه بگذارند. تغییراتی که البته با مصدومیت حیدری یکی از آنها پیش از شروع مسابقه انجام نشد تا وریا باز هم در سمت راست قرار بگیرد. تغییرات پی در پی علیرضا منصوریان در ترکیب آبی ها، در تضاد کامل با سیاست های برانکو در پرسپولیس است. سرمربی آبی ها بر خلاف مربی رقیب سنتی خود، ترکیبی سیال و با استفاده از نزدیک به 20 بازیکن در طی فصل در اختیار دارد.

سرمربی استقلال در دفاع از این استراتژی در نشست خبری گفت: "من ترکیب ثابت ندارم و فصل گذشته نیز نداشتم. اگر قرار باشد 11 بازیکن ثابت داشته باشیم و 3 بازیکن تعویضی دیگر نباید بازیکن جذب کرد." او در ادامه عنوان کرد: ترکیب ما ترکیبی از بهترین های هفته است. هر سرمربی یک اعتقادی دارد و نگاه ما طی فصل است که در بهمن و اسفند بازی سختی برای ما وجود دارد.

ترکیب چرخشی، غلط مصطلح
 
جلال چراغپور کارشناس فوتبال اما نظری مخالف نظر منصوریان دارد. او درباره استفاده از سیستم چرخشی می گوید: ترکیب چرخشی یک غلط مصطلح است. همه سرمربیان دنیا به دنبال این هستند که 11 بازیکن اصلی خود را بشناسند و این موضوع یک هدف در میان مربیان تیم های ملی و باشگاهی است. به مجرد اینکه یکی از نفرات از ترکیب خارج می شود، سه درک متقابل بازیکن از جناحین و عمق به هم می ریزد.

او در ادامه گفت: هر جا که یک تیم آرایش ثابت ندارد، باید متوجه شویم که مربی مردد است و در شناخت دچار مشکل شده است. نتیجه این موضوع آن است که داریوش شجاعیان 7 مرتبه به دو متری مدافع مرکزی سمت راست استقلال رفته و از او توپ می گیرد و در دقایقی از بازی نیز با میلاد زکی پور مدافع چپ استقلال یک و دو کرد. با این تغییرات این سوال پیش می آید که آیا این بازیکن پست یا وظیفه در پست ندارد؟ سردرگمی بازیکنان یکی از نتایج این تغییرات است.

این کارشناس فوتبال در جمع بندی صحبت های خود این موضوع را کاملا رد شده می داند تا یکی از مخالفان جدی منصوریان برای تغییرات پی در پی در ترکیب باشد.

شرایط درباره ترکیب چرخشی نظر می دهد
 
هومن افاضلی دیگر کارشناسی است که در این باره با ورزش سه به گفت و گو پرداخت. افاضلی در ابتدای صحبتهای خود می گوید: ترکیب چرخشی به خودی خود غلط یا درست نیست و شرایط و وضعیت است که باعث می شود درباره آن صحبت کنیم. البته این شرایط و نتایج نیز نسبی هستند.

افاضلی در ادامه صحبت های خود ضمن اشاره به این موضوع که علت تغییر در ترکیب در بررسی این موضوع اهمیت دارد، می گوید: اگر یک مربی برای شناخت بازیکنان دست به چنین کاری بزند، بسیار خوب است و این موضوع به او کمک می کند و یا اگر به دلیل شرایط بدنی در اواخر فصل تحت فشار باشد، باید حتما این کار را انجام دهد. گاهی هم محرومیت و مصدومیت است که باعث می شود مربیان این کار را انجام دهند.

این کارشناس فوتبال صحبت های خود را اینگونه ادامه داد: اما اگر یک مربی در ابتدای فصل ترکیب خود را تغییر دهد، نشان می دهد هنوز به جمع بندی نرسیده است. اگر این مربی پروژه ای را قبلا شروع کرده و در فصل جاری ادامه می دهد، باید هر چه سریعتر خود را از این شرایط خارج کند و به جمع بندی دست پیدا کند تا سیستم اصلی و نفرات اصلی را بشناسد. چرخش و شانس دادن به بقیه بازیکنان باید از بازی هفتم به بعد باشد. اگر در ابتدای فصل این موضوع را داشته باشیم که در استقلال چنین است، این محل اشکال است.

مربیان مطرح دنیا چه می کنند؟
 
در میان تیم های مطرح دنیا نیز سلایق در این باره تصمیم گیر است. لوییز انریکه در بارسلونا در خط دفاعی به سیستم چرخشی علاقه داشت اما خط هافبک و حمله او به ندرت تغییر می کردند. زیدان نیز چنین وضعیتی در رئال مادرید داشت و به همین دلیل در اکثر هفته های فصل، خامس رودریگز بازیکن نیمکت نشین این تیم بود و البته موراتا در نهایت با پایان فصل از این تیم جدا شد.

الکس فرگوسن اما از جمله مربیانی بود که به سیستم چرخشی اعتقاد داشت؛ رختکن او همواره مملو از بازیکنان هم سطح و آماده بود که این عدد گاهی به 26 بازیکن نیز می رسید. تغییرات حد فاصل دو بازی در تیم های تحت هدایت فرگی گاهی به عدد 7 نیز نزدیک می شد. کونته اما در لیگ برتر بعد از هفته چهارم که ترکیب خود را شناخت، دست به ترکیب اصلی این تیم نزد و در نهایت به عنوان قهرمانی رسید.

جمع بندی صحبت های چراغپور و افاضلی نشان می دهد که تغییرات پی در پی در هفته های ابتدایی لیگ تجربه موفقی تحت هر شرایطی نیست و سرمربی آبی ها باید بیشتر به دنبال ایجاد ثبات در جمع آبی پوشان باشد. استقلال هنوز در کسب پیروزی و گلزنی ناکام است و منصوریان به خوبی می داند در فصل جدید انتظار هواداران از او نسبت به فصل گذشته تغییر کرده است. دیدار با تراکتورسازی برای سرمربی آبی ها متفاوت از گذشته است و منصوریان باید با وسواسی متفاوت از همیشه ضمن برگزاری تمرینات، یازده بازیکن ابتدایی خود را انتخاب کند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر