امان از خشکی دهان
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
لایکو_1
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۵۷۸۰
۰۴ مرداد ۱۳۹۰ - ۲۲:۴۶
۳۰۲۰۷
توصیه های متخصصان را جدی بگیرید
دهان وقتی خشک می‌شود که بزاق ترشح نشده یا خیلی کم ترشح می‌شود. وقتی بزاق کمتر ترشح می‌شود، فقط کمی احساس تشنگی می‌کنید، اما خشک شدن دهان بیش از احساس تشنگی است.
برترین مجله اینترنتی ایراندختری 24 ساله هستم که گاهی دهانم بیش از حد خشک می‌شود و حتی نمی‌توانم آب دهانم را قورت دهم، علت آن چیست و چه باید بکنم؟

دهان وقتی خشک می‌شود که بزاق ترشح نشده یا خیلی کم ترشح می‌شود. وقتی بزاق کمتر ترشح می‌شود، فقط کمی احساس تشنگی می‌کنید، اما خشک شدن دهان بیش از احساس تشنگی است. بزاق به چشیدن مزه آنچه می‌خورید و می‌نوشید کمک می‌کند و بر هضم غذاها نیز موثر است. علاوه بر این ذرات غذاها را از دندان‌ها دور می‌کند و اسیدها را خنثی می‌کند. بنابراین از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. اما کاهش میزان ترشح بزاق باعث خشکی و سفتی پوست اطراف دهان نیز می‌شود. لب‌ها ترک می‌خورند و حتی ممکن است در گوشه‌های دهان زخم‌هایی ایجاد شود. زبان نیز خشک و سفت می‌شود. ممکن است در قورت دادن غذاها و یا حتی صحبت کردن نیز دچار مشکل شوید. از دیگر علائم خشک شدن دهان، ایجاد بوی بد است، چون بزاق ترشح نمی‌شود تا ذرات را از روی دندان‌ها پاک کند و اگر از برق لب یا رژلب استفاده کنید، آنها به دندان‌های شما خواهد چسبید.
  •  داروها نیز در این امر بی‌تاثیر نیستند
بیش از 400 نوع دارو، از جمله داروهای مخصوص سرماخوردگی و آلرژی‌ها باعث خشک شدن دهان می‌شوند. داروهای مخصوص افزایش فشار خون و داروهای درمان بیماری‌های روانی نیز گاهی این اثرات را دارند. پرتودرمانی و درمان‌های مخصوص سرطان‌ها نیز گاهی به غدد ترشح‌کننده بزاق آسیب می‌رسانند، شیمی‌درمانی نیز فعالیت بزاق را کم می‌کند.
  • آسیب‌دیدگی عصب‌ها نیز می‌تواند عامل باشد
گاهی اوقات خشک شدن دهان با آسیب‌دیدگی عصب‌های سر یا گردن مرتبط هستند. عصب‌های خاصی مسئول انتقال پیام‌ها بین مغز و غدد بزاقی هستند. اگر این عصب‌ها آسیب ببینند قادر نخواهند بود به غدد بزاقی دستور بدهند تا بزاق تولید و ترشح کنند. بدون ترشح بزاق مزه غذاها را حس نخواهید کرد، زیرا بزاق مسئول انتقال مزه‌ها به سلول‌های عصبی در دهان و گلو  است
  •  سیگار این شرایط را حادتر می‌کند
سیگار به تنهایی باعث خشکی دهان نمی‌شود، اما کشیدن سیگار، پیپ و استفاده از دیگر موادمخدر، خشکی دهان را تشدید می‌کند. بنابراین سیگار خود را از همین حالا ترک کنید.
  •  مراقب دندان‌هایتان باشید
کاهش ترشح بزاق برای دندان‌ها خطرناک است. بنابراین بررسی منظم دندان‌ها لازم و ضروری است. هر روز مرتب دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا بقایای غذا و باکتری‌ها روی دندان‌های شما باقی نماند، اگر به هر دلیلی بعد از صرف غذا نتوانستید مسواک بزنید، دهان خود را بشویید و از دهان‌شویه نیز استفاده کنید.
  •  بزاق را تحریک کنید
با پزشک متخصص مشورت کنید و از او بخواهید داروهای موردنیاز را برایتان تجویز کند. برای تحریک بزاق آبنبات‌های بدون قند بخورید و یا آدامس بدون قند بجوید. جویدن باعث تحریک و ترشح بزاق می‌شود. نوشیدن متناوب آب به مرطوب نگه‌داشتن دهان کمک می‌کند. نوشیدن آب یا شیر با غذا باعث افزایش رطوبت دهان شده و به جویدن و قورت دادن غذا کمک می‌کند. در اتاقی بخوابید که دارای دستگاه بُخور برای مرطوب نگه داشتن دما و هوای اتاق باشد.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1390/06/31
ضمن تشکر ، لطفا" درمورد خشکی چشم و راه درمان نیز توضیح نمایید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کیان برنا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر