هشدار پولتیکو در مورد عواقب بر هم زدن برجام
۵۷۸۸۳۷
۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۱
۴۲۹۸
نشریه پولتیکو در گزارشی با تاکید بر این‌که در صورت کنار گذاشتن توافق هسته‌ای از واشنگتن تا تهران و حتی خاورمیانه عواقبی در بر خواهد داشت، نوشت: آمریکا با نابود کردن توافق با ایران، مسیر دیپلماتیک برای رسیدن به راه‌حلی درباره چالش‌ هسته‌ای کره شمالی را نیز مسدود خواهد کرد.
خبرگزاری ایسنا: نشریه پولتیکو در گزارشی با تاکید بر این‌که در صورت کنار گذاشتن توافق هسته‌ای از واشنگتن تا تهران و حتی خاورمیانه عواقبی در بر خواهد داشت، نوشت: آمریکا با نابود کردن توافق با ایران، مسیر دیپلماتیک برای رسیدن به راه‌حلی درباره چالش‌ هسته‌ای کره شمالی را نیز مسدود خواهد کرد.

 نشریه آمریکایی پولتیکو در ادامه نوشت: اگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم بگیرد، همان‌گونه که به روشنی تمایل خود را برای این کار ابراز کرده، عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را در ماه اکتبر اعلام کند، عواقب آن در تهران و در خاورمیانه احساس خواهد شد، اما تلفات جدی‌تر این کار حتی می‌تواند گسترده‌تر و در نقطه‌ای دورتر باشد، هزاران کیلومتر آن طرف‌تر، در شبه جزیره کره.

آمریکا برای مواجهه با چالش هسته‌ای کره شمالی گزینه‌های محدودی دارد که خوب هم نیستند. یک حمله پیش‌دستانه خطرات غیرقابل توصیفی به همراه دارد. تحریم‌ها نیز تاثیری نداشتند و سخت‌تر کردن آنها احتمالا باز هم بی‌تاثیر خواهد بود. مذاکرات دیپلماتیک برای آمریکا سخت خواهد بود، زیرا حصول یک توافق باید شامل این باشد که کره شمالی تسلیحات هسته‌ای‌اش را حفظ کند. با این حال اگر هدف این است که از دستیابی پیونگ یانگ به موشک‌های بالستیک قاره‌پیما با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای جلوگیری شود، مذاکره با پیونگ یانگ تنها راه تلاش برای خنثی کردن یک بحران در حال ظهور است.

با این حال کنار گذاشتن توافق هسته‌ای یا ایجاد شرایطی که ایران مجبور به خروج از آن کند، نه تنها یک بحران هسته‌ای با تهران به وجود خواهد آورد، بلکه شاید تنها گزینه ممکن برای جلوگیری از وقوع یک بحران به مراتب خطرناک‌تر با کره شمالی را نیز از بین می‌برد.

کره شمالی در حال حاضر نسبت به انگیزه‌های واشنگتن بی‌اعتماد و بدبین است. بنا بر این چرا باید در شرایطی که می‌داند واشنگتن پس از حصول توافق با ایران به دنبال راه‌هایی برای نابودی آن است، اصلا توافق کند؟

پیام آمریکا نه تنها در پیونگ یانگ شنیده نخواهد شد، بلکه تلاش برای مجبور کردن ایران به خروج از توافق هسته‌ای اعتبار آمریکا در میان کشورهای دیگر که باید با آنها بر سر کره شمالی همکاری کند را تضعیف خواهد کرد. متحدان آمریکا هم‌چنین اعتقاد خود را به تحریم‌ها از دست خواهند داد. تصور کنید واکنش چین در صورتی که آمریکا با توافق هسته‌ای چنین رفتاری داشته باشد، چه خواهد بود. پکن با توجه به نفتی که از ایران خریداری می‌کند و سرمایه‌گذاری که در این کشور داشته، به طور قطع عصبانی خواهد شد.

پولتیکو در پایان تاکید کرد که کنار گذاشتن توافق هسته‌ای با ایران، مسیر دست یافتن به یک راه‌حل دیپلماتیک با شبه جزیره کره را نیز نابود خواهد کرد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1396/05/17
اگه برجام توسط ترامپ ملغی بشه آمریکا به انزوا میره ویک پیروزی سیاسی و دیپلماتیک بزرگ برای ایران حاصل میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج