انتقاد «پاموک» از وضعیت رسانه‌ها در ترکیه
۵۸۰۸۳۷
۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱
۳۶۹۴
«اورهان پاموک» نویسنده ترکیه‌ای برنده نوبل ادبیات که به عنوان برنده جایزه «لامپه‌دوزا» راهی ایتالیا شده، در سخنرانی خود به " فضای خفقان‌آور رسانه‌ای" در ترکیه اشاره کرد.
خبرگزاری ایسنا: «اورهان پاموک» نویسنده ترکیه‌ای برنده نوبل ادبیات که به عنوان برنده جایزه «لامپه‌دوزا» راهی ایتالیا شده، در سخنرانی خود به " فضای خفقان‌آور رسانه‌ای" در ترکیه اشاره کرد.

 «لایو سیسیلیا» نوشت: جایزه «تومازی دی لامپه‌دوزا» یکی از جوایز ادبی ایتالیاست که به یاد «جوزپه تومازی دی لامپه‌دوزا» ـ نویسنده رمان مشهور «یوزپلنگ» ـ برگزار می‌شود. امسال این جایزه به «اورهان پاموک» رمان‌نویس برجسته ترکیه‌ای تعلق گرفته است.

«پاموک» برای دریافت این جایزه به سانتا مارگریتا دی بلیچه در ایتالیا سفر کرد و در مراسمی با حضور شهردار پالرمو و سانتا مارگریتا جایزه‌اش را دریافت کرد.

او طی سخنرانی خود، از وضعیت آزادی رسانه‌ها در وطنش انتقاد کرد و گفت: ترکیه از کمبود آزادی بیان رنج می‌برد و این به شدت بر فضای رسانه‌ای اثر می‌گذارد.

نویسنده «نام من سرخ» در نشست خبری بعد از دریافت جایزه، اظهار کرد: سانسور بر تازه‌کارها تاثیر نمی‌گذارد، اما بر روزنامه‌نگارها و مسائل حساسی مثل کردها، چرا.

«پاموک» طی مراسمی که در کاخ «تومازی دی لامپه‌دوزا» ترتیب داده شده بود، این جایزه را برای نگارش «زن موقرمز» به دست آورد و از سوی شهردار سانتا مارگریتا عنوان شهروند افتخاری را دریافت کرد.
 
انتقاد «پاموک» از وضعیت آزادی رسانه‌ها در ترکیه
پاموک در مراسم دریافت جایزه «لامپه‌دوزا»

امسال چهاردهمین دوره جایزه ۱۰ هزار یورویی «جوزپه تومازی دی لامپه‌دوزا» که به یاد این نویسنده برجسته ایتالیایی راه‌اندازی شده، برگزار شد. در این مراسم دو هنرمند مطرح ایتالیایی «پپه سرویلو» موسیقی‌دان و «لاندو بوزانکا» بازیگر هم حضور داشتند. این جایزه ادبی پیش‌تر به نویسندگان سرشناس دیگری همچون «کلودیو ماگریس»، «کازوئو ایشی‌گورو»، «آموس اوز» و «طاهر بن جلون» اعطا شده است.

«جوزپه تومازی دی لامپه‌دوزا» (۱۹۵۷ - ۱۸۹۶) نویسنده‌ای اهل سیسیل و آخرین شاهزاده لامپه‌دوزا بود که مشهورترین اثرش «یوزپلنگ» نام داشت. این تنها رمان «لامپه‌دوزا» بود که سال ۱۹۵۸ پس از مرگ او به چاپ رسید.

«اورهان پاموک» به عنوان یکی از مطرح‌ترین رمان‌نویسان ترکیه، خالق آثاری چون «زندگی نو»، «موزه معصومیت»، «برف»، «کتاب سیاه»، «نام من سرخ» و اثر زندگی‌نامه‌ای «استانبول» است. «پاموک» اولین رمانش «جودت بیک و پسرانش» را در سال ۱۹۸۲ به چاپ رساند و یک سال پس از آن «خانه خاموش» را منتشر کرد. او نوبل ادبیات را در سال ۲۰۰۶ به خود اختصاص داد. «پاموک» در سال ۲۰۰۳ جایزه «ایمپک دوبلین» را برای «نام من سرخ» دریافت کرد. آثار این نویسنده تاکنون به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۱۱ میلیون جلد در سرتاسر جهان فروش داشته‌ است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج