تاریخچه ممنوعیت زنان از ورزشگاه شیرودی تا آزادی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۵۸۱۷۸۳
۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۶
۵۷۸۸
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برگزاری مسابقات ورزشی برای مدتی معلق بود و اولین بازی بعد از انقلاب هم در شرایط امنیتی و با حضور مأموران مسلح برگزار شد.
روزنامه شرق: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برگزاری مسابقات ورزشی برای مدتی معلق بود و اولین بازی بعد از انقلاب هم در شرایط امنیتی و با حضور مأموران مسلح برگزار شد. آقای محمد شریعتمداری که امروز به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت به مجلس معرفی شده و از طرفداران وقت پرسپولیس بود، با موتور ١٢٥ هوندا به استادیوم می‌آمدند. شور انقلابی به‌گونه‌ای بود که ممانعت‌هایی برای پوشیدن شورت ورزشی وجود داشت و برخی از بازیکنان مانند محمود حقیقیان، بازیکن تیم ملی آن زمان با گرمکن بازی کردند. در زمان آقای حسین آبشناسان بازی‌ها برگزار و طرح جلوگیری از بازی بازیکنان بالای ٢٧ سال در فوتبال اجرا شد، در این فضا کم‌کم خود خانم‌ها هم به استادیوم نیامدند و تفکیکی بین ورزش و حضور زن‌ها ایجاد شد.
 
قبل از انقلاب و همچنین اوایل انقلاب زنان به صورت معمولی وارد استادیوم‌ها می‌شدند اما بعد از تصویب قانون حجاب، کم‌کم زنان وارد استادیوم‌ها نشدند و بعد از آن‌ هم دیگر آنها را به آن محیط ورزشی راه ندادند. اما این ممنوعیت هیچ‌گاه به صورت رسمی اعلام نشد. از آنجا که در فضاهای تک‌جنسیتی معمولا ادبیاتی به کار گرفته می‌شود که مناسب بیان عمومی نیست، کم‌کم در استادیوم‌ها هم با شرایط فرهنگی نامناسبی روبه‌رو شدیم. برخی که شاهد وضعیت بحران‌آمیز استادیوم‌ها بودند، مطلوب‌شدن فضای استادیوم را وابسته به حضور زنان دانستند. به عقیده این افراد با آزادشدن ورود زنان، فضای فرهنگی استادیوم هم بهتر خواهد شد. از سوی دیگر ورود زنان به استادیوم هم وارد مطالبات خود خانم‌ها شد. برای مثال یکی از دختران دانشجوی دانشگاه تهران در سال ١٣٦٣ شرط بسته بود که آن زمان وارد استادیوم می‌شود. این خانم آن‌قدر مقابل در استادیوم شیرودی ایستاد و با مسئولان صحبت و اصرار کرد که او را به قسمت وی‌آی‌پی بردند و گفتند همان گوشه طوری که کسی او را نبیند، بازی را تماشا کند. آن زمان برخوردها با زنان هنوز حذفی نشده و با زنانی که مایل به حضور در استادیوم بودند، محترمانه برخورد می‌شد. بعد از حضور این دانشجو در این بازی با افرادی که اجازه ورود این خانم را داده بودند، برخورد شد. در واقع رسما از همان وقت ورود زن‌ها ممنوعیت پیدا کرد. با افزایش برخوردها هم دختران علاقه‌مند به فوتبال با لباس مبدل به ورزشگاه می‌آمدند. به خاطر دارم سال ١٣٧٥ در ورزشگاه آزادی همراه آقای مهدی اربابی، رئیس هیئت فوتبال وقت استان تهران و مسئول برگزاری مسابقات لیگ، خانمی را از بین تماشاچی‌ها شناسايي کردند. یکی از مأموران با تندي با او برخورد كرد و دختر با مقاومت زیاد مقابل مأمور ایستاده بود. خدابیامرز آقای شیرازی، خبرنگار شبکه خبر که در سقوط هواپیمای ٣٣٠ شهید شدند، از این صحنه فیلم‌برداری کرد و با اصرار نیروی انتظامی قول داد این فیلم را منتشر نکند. مقامات بالاتر هم با فردی که آن زن را مورد ضرب‌وشتم قرار داده بود، برخورد کردند.

پیش از انقلاب زنان تماشاچی فوتبال را اغلب اعضای خانواده، دوستان بازیکنان یا بازیکنان تیم‌های هما و دیهیم (تیم‌های فوتبال زنان) تشکیل می‌دادند. وقتی آنها وارد استادیوم می‌شدند، دیگر با مشکلات فرهنگی روبه‌رو نمی‌شدیم. آن زمان زنان عمدتا در صندلی‌های تاشو فلزی ارج بخش وی‌آی‌پی و جلوي زمین می‌نشستند و بازی را می‌دیدند. بعد از انقلاب هم برخی از معدود زنان به‌خصوص در بازی‌های استقلال و پرسپولیس با پوشاندن سر و رنگ‌کردن صورت خود وارد استادیوم می‌شدند. کم‌کم با افزایش محدودیت‌ها فرهنگ غالب افرادی که به استادیوم می‌آمدند، تغییر کرد. اغلب آنها عموما بی‌هیچ ابایی هر حرف رکیکي را مي‌زدند و هر رفتاری را که می‌خواستند در فضای کاملا مردانه انجام می‌دادند و رفتار همین افراد بهانه ممنوعیت ورود زنان به استادیوم شد. در مقابل، بعد از انقلاب اسلامی هم تلاش‌هایی برای ورود زنان به ورزشگاه صورت گرفت اما برخی فکر می‌کردند حذف ممنوعیت ورود زنان به استادیوم را می‌توان با حرف و مصوبه انجام داد اما امروزه هم از لحاظ فرهنگی و هم از لحاظ اعتقادی محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال می‌شود. اگر مسائل اجتماعی را با جمع‌بندی کارشناسی به مراجع دینی ارائه و راه‌حلی برای مشکلات فرهنگی ورزشگاه ضمیمه کنیم، می‌توان راه ورود خانواده‌ها به ورزشگاه را باز کرد.
 
برای مثال در اولین دوره جام باشگاه‌های فوتسال آسیا که در ساوه برگزار شد، نیمی از استادیوم به زنان اختصاص یافت. همان زمان هم با مخالفت زیادی روبه‌رو شدیم و مسئولان استان نگران درگیری‌ها و مخالفت‌های مراجع بالاتر بودند اما نه‌تنها هیچ اتفاقی نیفتاد بلکه استاندار نامه‌ای را برای تقدیر از ما به رئیس وقت فدراسیون، آقای مهرعلیزاده ارسال کرد. این در حالی بود که بعد از صعود فوتبال ایران به جام جهانی در بازی ایران- استرالیا حوادث ناگواری رخ داد که ادله برخی مخالفان ورود زنان به استادیوم را تقویت کرد. مخالفان با دیدن آن حوادث ادعا می‌کردند این اتفاق‌ها در هر بازی دیگری برای خانم‌ها تکرار می‌شود. اما ما در سال ١٣٨٥ برای بازی فوتسال جام باشگاه‌های آسیا با فکر و سیاست مسیر ورود و خروج زنان و مردان را به‌گونه‌ای که هیچ تداخلی با هم نداشته باشند، مجزا کردیم. از شرکت اتوبوس‌رانی هم تقاضا کرده بودیم که در قسمت‌های مجزایی به خانم‌ها و آقایان سرویس دهند. حتی یک شعار نامناسب هم در آن زمان داده نشد. بعد از آن در تمام بازی‌های آن جام، زنان توانستند در استادیوم حضور داشته باشند. برای همین در بازی‌های ایران و سوریه هم اگر ما با برنامه و درنظرگرفتن آسیب‌شناسی‌ها تصمیمی را برای رفع ممنوعیت ورود زنان بگیریم، مشکلی ایجاد نخواهد شد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
ادیب_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
عارفی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
کالازم_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
اورانوس_فوتر2
تنورستان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر