نرخ بیکاری در این شهرهای ایران، صفر است
۵۸۴۴۱۹
۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴
۸۲۶۷ 
چه کسی باور می‌کند که در گوشه و کنار کشورمان شهرستان‌هایی هستند که نرخ بیکاری در آنها آن‌قدر پایین است که گاهی به صفر هم می‌رسد؟
روزنامه شهروند: چه کسی باور می‌کند که در گوشه و کنار کشورمان شهرستان‌هایی هستند که نرخ بیکاری در آنها آن‌قدر پایین است که گاهی به صفر هم می‌رسد؟ «دهق» و «علویجه» شاهد مثال‌هایی هستند بر این ادعا؛ در گوشه و کنار استان اصفهان که با تکیه بر تولیدات بومی خود نرخ بیکاری را به صفر رسانده‌اند. خوربیابانک هم یکی دیگر از توابع نصف جهان است که بر اساس آخرین پایش‌های مرکز آمار ایران تنها ٢,٧‌درصد بیکار دارد.
 
 «طارم» زنجان، پرچمدار یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در کشور شده است. این شهرستان در همسایگی قزوین و گیلان، با نرخ بیکاری ٤درصدی، یکی از پررونق‌ترین کسب‌وکارهای منطقه را راه انداخته و کمتر کسی در آن بدون شغل زندگی می‌کند.
 
 خراسان‌رضوی توابعی دارد که نرخ بیکاری در آنها از ٣‌درصد هم کمتر است؛ «خلیل‌آباد» و «خوشاب» شهرهای کوچکی هستند که ٢,٥ و ٣‌درصد نرخ بیکاری برای آنها ثبت شده است و از طرفی «بجستان» هم با ثبت ٣.٦‌درصد نرخ بیکاری، یکی دیگر از نقاط درخشان کارنامه خراسانی‌ها به شمار می‌رود.

همه به تولید روی آورده‌اند
 
دهق و علویجه درمنطقه مهردشت و در شهرستان نجف‌آباد قرار دارند. دغدغه‌ روستایی‌ها در این مناطق اصفهان تغییر کرده و حالا همه می‌خواهند هر طور شده یک بنگاه‌ تولیدی راه بیندازند. سهل‌آبادی، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان به «شهروند» می‌گوید: نرخ بیکاری در دهق و علویجه صفر است. فعالان اقتصادی در این دو شهرستان کارخانه‌های نساجی به راه انداختند و همه مشمولین را سر کار برده‌اند. کار به جایی رسیده که از شهرستان‌ها و روستاهای اطراف هم برای کار به این‌جا می‌آیند. «همه می‌خواهند کارخانه‌دار شوند!»
 
به‌ گفته سهل‌آبادی، بعد از موفقیت نساجی، کارخانه‌های دیگری هم کار خود را در دهق و علویجه شروع کردند. اکنون در این شهرستان‌های کوچک، چند کارخانه قطعه‌سازی هم شروع به کار کرده‌اند.
 
در «خوربیابانک» تقریبا همه مشغول به کارند. فعالان اقتصادی این شهرستان که امروزه تبدیل به یکی از جاذبه‌های کویری توریستی شده است، بار اشتغالزایی را با جذب توریست به دوش کشیده‌اند و این منطقه اصفهان را تبدیل به یکی از مراکز کویرگردی ایران کرده‌اند.
 
سهل‌آبادی توسعه بوم‌گردی را عامل اصلی از بین رفتن بیکاری در این منطقه می‌داند. او می‌گوید: کسانی که شغلی از این قسم عایدشان نشده هم به مشاغل خانگی روی آورده‌اند. تولیدکنندگان به جای این‌که ماهی به مردم بدهند، به آنها ماهیگیری یاد داده‌اند. خیلی از زنان و مردان در خوربیابانک، مرغ یا شترمرغ در خانه پرورش می‌دهند و دارای شغل ثابت هستند.
 
به برکت زیتون..
 
شغل غالب طارمی‌ها، باغداری و کشاورزی است و «فرآوری» زیتون برای آنها اشتغالزا شده است. نیازعلی ابراهیمی، مشاور وزیر کار و مجری طرح زیتون کشور، در این‌باره می‌گوید: درحالی‌که در کل استان قزوین به‌طور میانگین از هر هکتار، ٤ تن زیتون برداشت می‌شود، در طارم زنجان گاهی برداشت زیتون از هر هکتار به ٥‌میلیون تن می‌رسد.
 
او ادامه می‌دهد: اگر قرار بود طارمی‌ها به صرف باغ‌های زیتون با نرخ بیکاری مقابله کنند، به این نرخ دست پیدا نمی‌کردند. طارمی‌ها به فرآوری زیتون روی آوردند تا سود سالیانه خود را افزایش دهند و شغل‌های متفاوت خانگی ایجاد کنند. البته برخی از آنها هم زیتون را به شکل شور، شکسته و ترشی هم عرضه و در این حلقه برای همدیگر شغل پایدار ایجاد می‌کنند.
 
کشت زعفران و بخش خصوصی ناجی خراسانی‌ها شد
 
 نرخ بیکاری در شهرستان‌های خراسان ‌رضوی به‌طرز عجیبی پایین است و این درحالی است که نرخ بیکاری خراسان‌ شمالی، چنگی به دل نمی‌زند.
 
علت پایین بودن بیکاری در شهرستان‌هایی مثل خلیل‌آباد، خوشاب و بجستان را از فعالان اقتصادی این استان جویا می‌شویم. محمد حسین روشنک، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان مشهد و عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران و خراسان رضوی است. این فعال اقتصادی می‌گوید: ٣سالی‌ می‌شود که تلاشی همه‌جانبه از سوی همه مسئولان برای کاهش نرخ بیکاری در شهرستان‌های این استان کلید خورده است؛ از استاندار گرفته تا فعالان بخش خصوصی و حتی خود مردم.
 
در ابتدا سعی شد که هیچ شغلی از بین نرود و هیچ کارگری از کار بیکار نشود. بنگاه‌های اقتصادی ما امروزه مشکل سرمایه ندارند، خیلی وقت‌ها «مدیریت ناکارآمد» آنها را زمین زده‌ است. این بنگاه‌ها شناسایی و ساماندهی شد. کارآفرینان را در کانونی دور هم جمع و آنها را به شیوه‌های مختلف تشویق کردیم تا هرچه می‌توانند شغل ایجاد کنند.
 
«اشتغال فقط منوط به صنعت نیست. کشاورزی گاهی می‌تواند چندین برابر بیشتر از صنعت در ناحیه‌ای از کشور اشتغالزایی کند. این موضوعی بود که در این سال‌ها، سرلوحه کار خود قرار دادیم.»
 
شغل غالب خراسانی‌ها، کشت زعفران است. می‌کارند، می‌چینند و پاک می‌کنند؛ در این چرخه همه صاحب شغل می‌شوند.
 

 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1396/05/28
یعنی فقط بگم از این چیزهایی که نوشتی یکم شرم
کن .بیکاری تو ایران داره بیداد میکنه دکترش بیکاره چون پستها و کارها دست کسایی هستش که فقط چون پارتی دارن شدن یک کاره ای نه از روی کاربلدی و تجربه و سواد خیلی ادم باید بی انصاف باشه که چنین چیزی و بگذاره به عنوان خبر..ایران از بیکاری داره منفجر میشه بعد این اقا چی نوشته انگار خوابه .برو اقا جان شما هم چون کارت خوبه و شکمت سیره این چیزهای صدمن یه غاز و نوشتی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۸
در اینکه مشکل اشتغال وجود داره شکی نیست اما کار کردن در بسیاری از موارد به جنم شخص برمیگرده بعضی منتظرند که کار خودش بیاد یا حتما دولت یک کاری بکنه در صورتی که همین الان در کشور تعداد زیادی مهاجر هستند که کار میکنند و چون خوب کار میکنند یا به هر دلیلی در کارشون صداقت دارن کار فر ما به سراغ اونها میره
tnt2
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۸
,کار به جنم بستگی داره مال کشورهای دیگه هستش اینجا به پارتی بستگی داره شما بالاترین سطح تحصیل و تجربه رو داشته باش اگه با یه ادمی که سوادش به مراتب از شما پایین تر،و هیچ تجربه کاری هم نداشته باشه بخوای جایی استخدام بشید خدایی اگه طرف پارتی داشته باشه و شما نه کدومتون استخدام میشید?این هیچ کار ازاد و تولیدی هم سرمایه میخواد که با این مقدار وامهای مسخره که برای اون هم انقدر واست مانع میگذارند که خودت بیخیال گرفتنش بشی دیگه چه کاری هست که جنم بخواد شما هم انگار از نظر کرده هایی یا تو ایران نیستی یه نگاه دور وبرت کن .امار ازدواج و ببین که برای بیکاری چقدر پایین اومده ...جامعه داره منفجر میشه شما میگی جنم ?کل پستهای مملکت و پارتی گرفته اقا کجای کاری
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1396/05/28
این نمره صفر نمره بی مدیریتی است شما شهرستانهای دیگر را ول کر دید رفتی سراغ دهق وعلویجه؟
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1396/05/28
این نمره صفر نمره بی مدیریتی است شما شهرستانهای دیگر را ول کر دید رفتی سراغ دهق وعلویجه؟
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1396/05/28
خیلی هم خوب ..ولی بیکاری در کلان شهرها وجاهای دیگر است که مشکل اصلی است .
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1396/05/28
ای کاش بجای آمار و ارقام ارائه شده که عمدا جنبه تبلیغاتی و گزارشی آنهم در آینده ممکنست محقق شود کاش یه کمی عمل میکردند و از سیاستهای اشتغال گریزی دوری میکردند
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1396/05/28
درسته چون مردم اونا اومدن مرکز ديگه آدمي نمونده بيکار باشه
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1396/05/28
ما شا الله به همتشون دستشون درد نکنه واقعا در این زمان کار آفرینی مثل یک عبادت است .
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1396/05/28
اسم این چندجا که گفتی به گوشم نخورده تا حالا اصلا کحا هستن..حتما جمعیتشون پانصدنفر بیشتر نیستع..اغا اینجا ایران کشور پارتی..اونی که استعداد داره بیکار اونی که پارتی داره و بدون استعداد سر کارهسته..صدوپنجاه سال پیش المان اولی داشت شکل میگرفت وضعیت الان ایران رو داشت..ایران راه درازی درپیش دلره و عمر مردمشون کم..
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1396/05/28
بابا شما ها چرتا ناراحت میشین . این آقای نویسنده اخبار داغ بنده خدا یه گزارش خوبی نوشتن . از اشتغال برخی از روستاها و شهرکهای مختلف ایران که به تولید مشغولند و بیکاری ندارن . خوب این خبر میتونه برا سایر شهرکها و روستاها و حتی کلانشهرا میتواند الگو باشه . چرا ایراد بنی اسرائیلی میگیرید . به خدا انقد حرف از بیکاری شنیدیم خسته شدیم . یه بار هم از اشتغال بشنویم . البته من خودم هم مشکل دارمآ . فکر نکنید که آره ........‌ ممنون آقای نویسنده از این خبر جالبتون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج