گردش مالی،دست قاچاقچیان حرفه‌ای را رو می کند
۵۸۹۶۹۱
۰۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴
۳۷۳۶
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: در گذشته از طریق قاچاقچیان مواد مخدر موفق به شناسایی گردش مالی آن ها می شدیم ولی امروز از گردش های مالی مشکوک، به مجرمین می رسیم.
خبرگزاری مهر: قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: در گذشته از طریق قاچاقچیان مواد مخدر موفق به شناسایی گردش مالی آن ها می شدیم ولی امروز از گردش های مالی مشکوک، به مجرمین می رسیم.
 
علی مویدی شب گذشت در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به لزوم توجه متوازن به موضوع مبارزه با اعتیاد اظهار کرد: اعتیاد در عصر جدید متناسب با تکنولوژی تغییر کرده و اگر به صورت متوازن به آن توجه نشود مشکلات متعددی را به وجود خواهد آورد و در کشور ما هم با توجه به جمعیت و وسعت قابل توجه، ما نیز از این تهدید رنج می بریم؛ البته بعد از انقلاب اسلامی توفیقات خوبی در این عرصه داشتیم و در عین حال اشکالاتی هم وجود داشت که باید با رویکرد جدید توفیقات بهتری را کسب کنیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص تغییر رویکرد مبارزه با اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر در دولت یازدهم گفت: در ۴ سال گذشته و از بدو انتصاب آقای رحمانی فضلی، ایشان با یک نگاه علمی و تمرکز بر مباحث مطالعاتی و دانشگاهی، رویکرد جدیدی را ترسیم کردند و در ابتدا مطالعه دقیقی در حوزه آسیب های اجتماعی و به ویژه اعتیاد صورت گرفت تا اقدامات بعدی مبتنی بر مباحث علمی و آمار باشد.

وی اضافه کرد: در گام دوم چون نگاه گذشته به مبارزه با مواد مخدر یک نگاه حاکمیتی بود تلاش شد از تجربه سایر کشورها مبنی بر بهره مندی از پتانسیل های مردمی استفاده شود و نهادهای اجتماعی را به حاکمیت نزدیک کنیم و گفتمان جدیدی را بین مردم، نهادهای اجتماعی و حاکمیت ایجاد کنیم که خوشبختانه توفیقات نسبی خوبی به دست آمد. در این آسیب شناسی متوجه شدیم اعتیاد جزو مطالبات اصلی مردم است و بر رویکرد اجتماعی شدن مبارزه، متمرکز شدیم که این رویکرد به عنوان مدل خوبی از سوی سازمان ملل شناخته و معرفی شد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه برخی از کشورهای دنیا از مدل ایران در مبارزه با اعتیاد و موادمخدر استفاده می کنند گفت: اخیرا کشورهای آسیای مرکزی به رویکرد ما اقبال نشان دادند و در بخش مشارکت های مردمی، از مدل کشورمان استقبال کردند.

مویدی با بیان اینکه امروز خوشبختانه همه سطوح مختلف دولتی، برنامه های مشخصی در این بخش دارند افزود: وقتی مطالعه ای در دفتر رهبری با هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر در طول دو سال گذشته انجام شد ۴ جلسه در خصوص آسیب های اجتماعی برگزار شد و شخص رهبری و روسای قوا به موضوع آسیب های اجتماعی ورود کردند که در گذشته چنین اتفاقی نیفتاده بود و در مهر ماه نیز جلسه بعدی تشکیل خواهد  شد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص افزایش مشارکت های مردمی در دولت یازدهم نیز گفت: قبل از دولت یازدهم تعداد سمن های موجود در حوزه مبارزه با اعتیاد حدود ۱۲۰۰ مورد بود ولی در طول ۴ سال گذشته این تعداد ۱۰۰ درصد رشد داشت و تعداد سمن های فعال در این حوزه به عدد ۲۳۶۵ سمن رسید که نشان دهنده نزدیک شدن نهادهای اجتماعی به بخش حاکمیتی است.

وی با بیان اینکه یکی از کارهایی انجام شد طی ۴ سال اخیر، شفاف سازی آمار در حوزه اعتیاد بوده است افزود: در گذشته بنا به مصلحت ها و به تشخیص مسئولین وقت، آمارها در این حوزه شفاف نبود ولی در سال ۹۴ مطالعه ای انجام شد و در حوزه آماری شفاف سازی کردیم؛ در بررسی های انجام شده مشخص شد که نزدیک به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار مصرف کننده مستمر مواد مخدر در کشور وجود دارند که این تعداد شامل کسانی که به صورت تفننی هم موادمخدر مصرف می کنند نیز می شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص اقدامات انجام گرفته در حوزه پیشگیری گفت: ما معتقدیم اگر یک ریال در حوزه پیشگیری هزینه کنیم، در بخش درمان، ده ها ریال صرفه جویی کرده ایم؛ لذا طی این سال ها سعی کردیم محیط آموزشی، خانواده و محیط کار را در حوزه آموزش های پیشگیری از اعتیاد دخیل کنیم.

وی با بیان اینکه در ۴ سال اخیر آموزش های پیشگیرانه در محیط های آموزشی، ۴۵ درصد و در محیط خانواده ۶۰ درصد افزایش داشته است گفت: ما همچنین کارگاه های با ظرفیت بالاتر از ۵۰ نفر را تحت آموزش های خود قرار دادیم.

مویدی با اشاره به برنامه های مشترک ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزات آموزش و پروش افزود:  بر اساس کار جدیدی که در حوزه آموزش و پرورش انجام گرفته، کتابی برای همه معلمین در تمام مقاطع مختلف آموزشی تالیف شده تا موضوع آگاهی بخشی در این حوزه به صورت جدی تر دنبال شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر اضافه کرد: به عنوان مثال در مقطع ابتدایی کتاب درسی خاصی در این حوزه در اختیار معلمین عزیز قرار می گیرد که می بایست به صورت روزانه بخشی از آن را به دانش آموزان تدریس کنند. همچنین در حوزه اول متوسطه نیز همه معلمین موظف هستند به این کتاب مسلط شوند و در دوره دوم دبیرستان هم این برنامه دنبال می شود که این اقدام جزو دستاوردهای مهم دولت یازدهم در حوزه آگاهی بخشی در موضوع اعتیاد است.

وی با بیان اینکه والدین باید نسبت به مهارت فرزندانشان در خصوص این درس همچون سایر دروس حساسیت لازم را داشته باشند و نسبت به ارتقاء دانش فرزندانشان در این بخش نیز از معلمین مطالبه کنند گفت: علاوه بر این موارد، در دوره دانشگاهی نیز دو واحد درسی تعریف شده و از سال گذشته توسط وزارت آموزش عالی ابلاغ شده است.

مویدی در ادامه این برنامه با انتقاد از برخی سیاه نمایی ها در حوزه اعتیاد اظهار کرد: متاسفانه در برخی حوزه ها سیاه نمایی می شود مثلا در حوزه زنان می گویند رشد اعتیاد در این حوزه بسیار زیاد است این در حالی است که کمتر از یک درصد زنان جامعه ما به اعتیاد مبتلا هستند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اهمیت و حساسیت موضوع درمان معتادان افزود: بخش درمان حساسترین بخش در فرایند مبارزه با اعتیاد است و خوشبختانه در یک دهه اخیر تمرکز خوبی در این بخش داشتیم و در ۴ سال گذشته هماهنگی خوبی بین وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و سمن ها به وجود آمده است و امروز شاهد هستیم که ۸۰ درصد درمان اعتیاد توسط سمن ها و بخش خصوص انجام می شود و ما تلاش می کنیم تا از ظرفیت خوب نهادهای مردمی نهایت استفاده را ببریم.

وی در ادامه گفت: البته انتظار ما از وزارت بهداشت و رفاه این است که در بخش طرح تحول سلامت هم به موضوع اعتیاد توجه کنند.

مویدی اضافه کرد: همچنین انتظار می رود با توجه به دستور رئیس جمهور و مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت رفاه در بخش بیمه معتادان ورود کرده و بیمه آنها را تضمین کند و این در حالی است که ما در این بخش مشکلاتی را داریم.

وی با بیان اینکه مراکز ماده ۱۶ در۲۰ استان کشور فعال هستند گفت: در ۴ سال گذشته ظرفیت مراکز ماده ۱۶ تهران در حدود ۴۰۰ نفر بود و این در حالی است که امروز بین ۸۵۰۰ تا ۱۰ هزار معتاد متجاهر در تهران ساماندهی می شوند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر جایگاه ویژه ایران در حوزه مقابله با مواد مخدر در دنیا گفت: کشور ما در حوزه مقابله در دنیا صاحب مدل است و این موفقیت حاصل خون هزاران شهیدی است که از ابتدای انقلاب تا امروز برای حفظ امنیت این مرز و بوم تلاش کرده اند.

وی با اشاره به تقدیر سازمان های بین المللی در امر مبارزه کشورمان با موادمخدر گفت: ما در چند ساله گذشته تمرکز خود را بر مجاری ورودی در استان های شرقی و جنوبی کشور گذاشته ایم و از سوی مقابل مبادی خروجی را  نیز مورد توجه قرار داده ایم؛ از این رو به جرات می توانم بگویم بیش از ۷۵ درصد از کشفیات مواد مخدر کشورمان در مرزها و جدار مرزی رخ می دهد و ما سعی می کنیم ورود مواد مخدر به کشور به حداقل ممکن برسد.

مویدی با اشاره به ارتقاء توانمندی کشورمان در حوزه رصد شبکه های بین المللی قاچاق مواد مخدر نیز افزود: در حال حاضر بانک اطلاعاتی شبکه های بین المللی برای شناسایی عناصر اصلی این باندها تشکیل شده است.

وی گفت: یکی از اقدامات جدید انجام شده ارتقاء قدرت ضربه زدن به بنیان های مالی و اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر است که قبلا یکی از حلقه های مفقوده در این حوزه بود به شکلی که در گذشته از طریق قاچاقچیان مواد مخدر موفق به شناسایی گردش مالی آن ها می شدیم ولی امروز از گردش های مالی و بانکی مشکوک، به مجرمین و قاچاقچیان موادمخدر می رسیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تقدیر از ورود مجلس به موضوع اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر گفت: اخیرا مجلس به موضوع اعتیاد و مواد مخدر ورود پیدا کرد ولی ما از مجلس انتظار بیش از این داریم چراکه برخورد برشی راهی برای ما هموار نمی کند.

وی افزود: پس از اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در سال ۸۹، مجلس می بایست لیست مواد جدید و «ان پی اس» ها را تهیه، تصویب و ابلاغ می کرد ولی هنوز این اتفاق نیافتاده است.

مویدی در پایان خاطرنشان کرد: مخاطب اصلی ما در ستاد مبارزه با مواد مخدر، دانش آموزان و خانواده ها هستند و اگر ما بتوانیم بنیه آنها را در این بخش تقویت کنیم در مراحل بعدی نگرانی کمتری داریم و از این رو با توجه به ورود مواد مخدر و روانگردان جدید که با رنگ و لعاب بسیار جذاب وارد بازار می شوند این انتظار وجود دارد که والدین توجه بیشتری به فرزندان خود داشته باشند و با محبت و مهربانی، مهارت های خودکنترلی را به فرزندانشان بیاموزند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج