آمار ازدواج سفید در ایران بالا نیست
۵۸۹۷۷۰
۰۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
۵۳۷۴
یک جمعیت شناس با اشاره به پدیده تاخیر در ازدواج جوانان مسأله اشتغال آنها را اصلی‌ترین مانع بر سر راه ازدواج آنان دانست و مدعی شد: در حال حاضر نزدیک به 70 درصد از بیکاران کشور از این قشر هستند و طول مدت بیکاری نیمی از آنان بیش از 2 سال است.
خبرگزاری ایسنا:  یک جمعیت شناس با اشاره به پدیده تاخیر در ازدواج جوانان مسأله اشتغال آنها را اصلی‌ترین مانع بر سر راه ازدواج آنان دانست و مدعی شد: در حال حاضر نزدیک به 70 درصد از بیکاران کشور از این قشر هستند و طول مدت بیکاری نیمی از آنان بیش از 2 سال است.

رسول صادقی درباره اولویت‌های پرداختن به مساله ازدواج جوانان ادامه داد: همانطور که می‌دانیم بخش قابل توجهی از جمعیت کشور ما در سنین جوانی قرار دارند و در این سنین شاهد حجم قابل توجهی از وقایع اجتماعی و جمعیتی هستیم. در چند دهه اخیر شاهد افزایش سن ازدواج بوده‌ایم، تا جایی که در سال 90، حدود 40 درصد از پسران تا 30 سالگی ازدواج نکرده‌بودند، این رقم در مورد دختران نیز 26 درصد است.

معاون پژوهشی موسسه مطالعات جمعیتی کشور با اشاره به اینکه در زمینه آمار استانی ازدواج تفاوت هایی بین استانهای مختلف وجود دارد افزود: در برخی از استان‌ها مثل ایلام، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، و لرستان نسبت مجردین تا 30 سال، بالاتر از سایر مناطق است. همچنین براساس مطالعات انجام شده، مطلوبیت ازدواج در سنین 20 تا 27 سالگی در بالاترین میزان خود قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه وقتی می‌خواهیم درباره ازدواج صحبت کنیم،باید سه عامل کلیدی یعنی «امکان ازدواج»، «مطلوبیت ازدواج» و «فراهم بودن و دسترسی» را در نظر داشته باشیم بیان کرد: باید دید در هر سه عامل چه اتفاقی افتاده که سن ازدواج در کشور افزایش یافته و تبدیل به مساله اجتماعی شده است؟. درخصوص «مطلوبیت ازدواج» خوشبختانه در کشور وضعیت خوبی حکم فرماست. یعنی درصد کسانی که قصد ازدواج ندارند پایین است. اما در مورد «امکان ازدواج» در کشور مشکلاتی به چشم می‌خورد چراکه ازدواج دارای پیش‌شرط‌هایی مانند اشتغال، خصوصا برای مردان است.

صادقی مهمترین مانع بر سر راه ازدواج جوانان را معضل بیکاری و نبود امنیت شغلی در جامعه دانست و بیان کرد: البته زمانی هم که از دختران این پرسش مطرح می شود که چرا درباره ازدواج دیر تصمیم می گیرند بازهم به بیکاری پسران اشاره می‌کنند، سپس به ارائه دلیلی مانند نبود حق انتخاب می‌پردازند.

وی با انتقاد از ناکارآمدی قوانین و برنامه‌هایی مانند وام ازدواج برای تسهیل این مساله ادامه داد: تا زمانیکه جوانان درباره اشتغالشان امنیت خاطر نداشته باشند وام ازدواج نمی تواند مشکلی از آنها رفع کند. مطالعات نشان می‌دهد که مهم‌ترین و ایده‌آل‌ترین موقعیت ازدواج پسران بعد از اشتغال آنهاست.

دانشیار جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه در مورد نگرش دختران نسبت به ازدواج شاهد تغییرات فرهنگی هستیم، بیان کرد: براساس مطالعاتی که انجام شده، تا پیش از این موقعیت مطلوب و ایده‌آل و ازدواج دختران بعد از اخذ مدرک دیپلم بود، اما در حال حاضر موضعیت ایده آل برای ازدواج آنان را بعد از دوره کارشناسی می‌دانند. بنابر پژوهش‌های انجام شده، پاسخگویان در اغلب استان‌ها به جز استان یزد، در پاسخ به این سوال که اگر دخترتان دیپلم گرفت و همزمان خواستگار مناسبی داشت بهتر است ازدواج کند یا ادامه تحصیل دهد؟ می‌گویند، ترجیح می‌دهند که می خواهند به دانشگاه برود. البته در این استان نیز پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مردم ترجیح می‌دهند دخترشان هم به دانشگاه برود و هم ازدواج کند. به همین دلیل است که در یزد شاهد پایین‌ترین میانگین سن ازدواج هستیم.

معاون پژوهشی موسسه مطالعات جمعیتی کشور در ارتباط با پدیده «ازدواج سپید» نیز گفت: چندان با استفاده از این واژه به معنای اینکه شناسنامه سفید باقی می‌ماند، موافق نیستم. اتفاقی در سطح جهانی افتاده و آن، تغییر الگوی ازدواج است. تا پیش از این ازدواج‌ها به شکل_ arrange marriage _ یا «ازدواج ترتیب یافته» توسط والدین بود که خود آنها شرایط زندگی فرزندشان را انتخاب می‌کردند یا پیشنهاد می‌دادند. بدین ترتیب نقش والدین خیلی پررنگ بود، اما هرچه به جلو حرکت می‌کنیم، نقش والدین کمرنگ‌تر شده و میزان ازدواج‌های «خودانتخابی» بیشتر شده است. این نوع تغییر در الگوی ازدواج است، اما گاهی افراد برای افزایش شناخت نسبت به یکدیگر وارد مقوله «هم‌باشی» می‌شوند.

صادقی با اشاره بر اینکه در بسیاری از کشورها پدیده «هم باشی» به دو شکل وجود دارد بیان کرد: در حالت اول این مساله مقدمه‌ای برای ازدواج است و در حالت دوم نیز جایگزینی برای ازدواج محسوب می‌شود که رقم آن چندان بالا نیست.

وی با تاکید بر اینکه در کشور ما آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد تا بتوانیم به طور قطع در این مورد صحبت کنیم ادامه داد: اما می‌توان گفت که این پدیده در کلانشهرهایی مانند تهران وجود دارد، اما رقم و درصد بالایی ندارد. همچنین نظرسنجی ها نشان می دهد که پدیده ازدواج سپید در کشور ما به لحاظ فرهنگی و اجتماعی، مقبولیت زیادی ندارد.

صادقی در پایان با اشاره بر اینکه دلایل «هم‌باشی» در کشور ما با کشورهای دیگر متفاوت است گفت: در کشورهای دیگر تغییرات فرهنگی و ارزشی باعث رواج این سبک از زندگی شده ولی در کشور ما مسائلی که برسر راه ازدواج است افراد را به این سمت سوق می‌دهد. در حال حاضر نیاز داریم که در سیاست‌گذاری‌هایمان روی حل مساله اشتغال تمرکز کنیم. با حل مشکل اشتغال می‌توان مساله ازدواج را حل کرد اما متاسفانه در برخی لوایح و قوانینی که در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، برعکس عمل می‌شود یعنی شرط اشتغال را ازدواج قرار می‌دهند یعنی گفته می‌شود ازدواج و فرصت‌های شغلی باید برای افراد متاهل فراهم شود .در حالی که خود این افراد وقتی برای ازدواج مراجعه می‌کنند به آنها گفته می‌شود که باید شغل مناسبی داشته باشند.در نتیجه باید تلاش کنیم در چارچوب‌های فرهنگی و اجتماعی خودمان نسبت به حل این مساله اقدام کنیم.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1396/06/06
کلک ملت بیکارن و بی پول زن گرفتن چه معنی داره
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1396/06/06
بابا ما کار هم داریم کسی زنمون نمیشه
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1396/06/06
متاسفانه امید و رغبت به اینده اونقدر خراب شده که جوانان شاغل هم چندان رغبتی به ازدواج و زندگی ندارند..خدا اخرو عاقبتمون بخیر کنه...
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1396/06/06
نه جون خودت...نوبت مردم هم میشه این حرف منو به گوش دولت برسونید...اگه دولت بیس هزار نفر هسته مردم هشتاد میلیون..خدا حق به مردم میده و راهی برا مردم پیدا میکنه مطمعن باشید
Iran, Islamic Republic of
14:15 - 1396/06/06
حالا امار میره بالا.نگران نباشید
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1396/06/06
با سلام من یک جوان به چه امیدی برم جلو خواستگاری یک دختر جوان که با هزار امید میخواد از خونه پدر به خونه شوهر بیاد بیشتر جوانان ما هنوز دنبال کار می گردن هر شرکت که میری سابقه کار می خواد استخدامی دولت که شکر خدا همش سر کاری اونای که قرار باشن چندین ماه قبل ازمون چندمین حقوق خودشونم گرفتن و یک سرکاری بزرگ و پول در اوردن برای دولته خدایش به این جونای بدبختم فکر کنین با هزار بد بختی پول شرکت در ازمونو جور می کنن اقای دولت مردان عزیز چرا ایندی ایران رو دارین خراب می کنین اگه این وضع ادامه داشته باش شاهد نابودی ایران به دست دولت مردان خودمون میشه نیازی به داعش و دیگر کشورهای زور گو و مفسد نیس یه نگاهی به امار ازدواج بندازین ببینن از هر صد پسر و دختر در سن ازدواج چند نفرشون میرن سر خونه زند گیشون این نشون دهنده بیکاری فقر تنگ دستی مردم .... اقا خیلی هز جونا خیلی از دوست های من خودم من و خیلیای دیگه به خاطر نبود کار و شرایط درست کار مجبوریم ر جواب پدر و مادرامون که کی می خوای زن بگیری یه لبخند زده و بگیم هیچ وقت چرا جوانان ما باید بیکار تو خونه بشینن چرا کسای که بلز نشته شده از این اداره به اداره دیگع منتقل میشن چرا طرحی برنامه ریزی کاری نمی کنید کع هیچ باز نشته ا ی دیگه شاغل در ادارات یا شر کتها نباشد ... شما الان هر ادارای که میری دست کم چهار پنج نفر باز نشته سرکارن مگه ما جوانا درس نخوندیم که بشینیم جای اینا ما بایذ تا می صبر کنیم که در یه اداره شرکت جای خالی بشه که ما هم البته اگه پارتی داشته باشیم استخدام بشیم تا کی نا بذابری این دین محمده این اسلام ناب محمدی اقایان علما شما که مامورین دین هستید به فکر ما جوانان باشید....... جدای از این حرفا یک پسر که هیچ چیزی از خودش نداره هیچ وقت به خودش این اجازه رو نمی ده که دست یک دختر که خونه پدرش با هزار ناز و نعمت بزرگ شده بیار تو خونش و نتونه مخارج اولیه زندگیشم تامین کنه .... خواهشا اگه نظر گذاشتین اینم بزارین پاک نکنید ..... ان شا لله که ما هم یک روز بتوانیم به اروزهای که داریم برسیم .... ... چرا ایرانی و ایران همیشه باید در بد ترین شرایط در بهترین جای دنیا جای که سر شار از نعمت خدا دادیه در فقر زندگی کته در تنگنا در بیکاری .... هر استان ایران می تونه یک کشور مستقل باشه با این همه ذخایر که داره ولی متا سفانه در بدرترین شرایط هستیم مانند قاره افریقا که رو گنج خوابیده و استعمار گران کنج و زندگی انان را غارت می کنند ما نیز به مانند انها هستیم
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1396/06/06
پناه برخدا ازدواج سفید چیه این ازدواج چه مدلی
Iran, Islamic Republic of
03:19 - 1397/05/24
یکی بگه ازدواج سفید یعنی چه.چه مدلیه
Iran, Islamic Republic of
03:19 - 1397/05/24
ازدواج سفید یعنی چه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج