سناريوي ناتمام «قانون احزاب»
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۵۹۳۰۴۶
۱۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
۲۱۰۱
وزارت كشور: لايحه فعاليت احزاب را تهيه كرده‌ايم
«لايحه‌اي درباره فعاليت احزاب در وزارت كشور تهيه شده كه اكنون در دولت است و اميدواريم به عنوان قانون در مجلس هم تصويب شود.» اين را سيدسلمان ساماني، سخنگوي وزارت كشور گفته است.
روزنامه اعتماد: «لايحه‌اي درباره فعاليت احزاب در وزارت كشور تهيه شده كه اكنون در دولت است و اميدواريم به عنوان قانون در مجلس هم تصويب شود.» اين را سيدسلمان ساماني، سخنگوي وزارت كشور گفته است.
 
او توضيح داده در مورد نحوه فعاليت احزاب نيازمند بازنگري قانون هستيم تا حدود فعاليت‌ها، حقوق و نقش‌آفريني احزاب در فضاي سياسي كشور تعريف شود و احزاب بدانند تا چه حد مي‌توانند در فضاي سياسي كشور كنش‌هاي خود را انجام دهند و در قبال رفتارهاي‌شان مسووليت‌پذيري لازم را هم داشته باشند.
 
ساماني در حالي از ضرورت تصويب لايحه فعاليت احزاب براي تعيين حدود فعاليت آنها سخن مي‌گويد كه پروانه مافي، نايب رييس كميسيون شوراها و عضو كميسيون ماده ١٠ احزاب به «اعتماد» مي‌گويد كه در جريان چنين لايحه‌اي قرار ندارد و براي نخستين‌بار است كه درباره آن مي‌شنود.
 
او در پاسخ به اينكه با اين لايحه احتمالا چه كاستي‌هايي در قانون فعلي قرار است حل شود، گفت: بايد محتواي لايحه مذكور را ببينم اما مبناي ما در حال حاضر همان قانوني است كه اواخر مجلس نهم تصويب شد و فعلا هم پاسخگو است و مشكلي با آن نداريم كه نيازمند لايحه تازه‌اي باشد.

ماجراي ادامه‌دار قوانين احزاب
 
به هر حال موضوع تدوين لايحه احزاب از سوي دولت يا طرح آن از سوي مجلس نخستين‌بار نيست كه مطرح مي‌شود. پيش از اين مجلس نهم همزمان با روي كار آمدن دولت يازدهم به صرافت بازنگري در قانون احزاب افتاده بود. از وعده‌هاي انتخاباتي رييس‌جمهور فعاليت آزادانه احزاب در چارچوب قانون بود و اين موضوع نمايندگان اصولگراي نهم را نگران كرده بود.
 
بنابراين مجلس طرح اصلاح قانون احزاب را در دستور كار خود قرار داد؛ اما اين موضوع با واكنش دولت روبه‌رو شد و حسينعلي اميري، سخنگوي وزارت كشور از مجلس درخواست كرد تا موضوع بررسي اصلاح قانون احزاب را كه قرار بود در ١٨ تيرماه ٩٣ در صحن علني مجلس مطرح شود، مسكوت نگه دارد تا دولت لايحه‌اي براي اين موضوع به مجلس تقديم كند.
 
چندماه بعد در دي‌ماه همان سال اصغر افتخاري، مسوول كميته احزاب، مجلس و دولت براي بررسي قانون احزاب در وزارت كشور از ارسال نامه رحماني‌فضلي، وزير كشور به مجلس براي در دستور كار قراردادن لايحه نحوه فعاليت احزاب خبر داد؛ اتفاقي كه البته رخ نداد و در نهايت لايحه دولت براي بررسي به صحن مجلس نرسيد.
 
همان موقع در برخي از گمانه‌زني‌ها چنين مطرح شد كه دولت بيم تغيير رويكرد لايحه احزاب در مجلس اصولگراي نهم را دارد و در نتيجه تعلل دولت عمدي و براي تغيير تركيب مجلس بوده است. شايد همين موضوع هم نمايندگان مجلس نهم را به صرافت تدوين طرحي از سوي خودشان واداشت.
 
امير خجسته، عضو كميسيون شوراها اعلام كرد كه طرح چگونگي فعاليت احزاب كه در ٢٤ بند تنظيم شده بود در مجلس بررسي مي‌شود. همزمان با اعلام خجسته براي بررسي طرح نظارت بر احزاب، وزارت كشور هم پيش‌نويس لايحه قانون احزاب را براي نظرخواهي از احزاب منتشر كرد.

مجلس منتظر دولت نماند
 
همان موقع محمدجواد كوليوند، نايب‌رييس كميسيون شوراها با بيان اينكه مجلس بيش از اين نمي‌تواند معطل ارايه لايحه احزاب از سوي دولت باشد از بررسي طرح مجلس درباره احزاب در صحن علني خبر داد، خجسته هم اعلام كرد كه نظر دولت در طرح مجلس تامين شده است.
 
اينچنين بود كه طرح نظارت بر فعاليت احزاب درست در ماه‌هاي پاياني مجلس نهم در دستور كار مجلس قرار گرفت و ٢٤ ماده طرح به تصويب نمايندگان رسيد. از جمله مجلس اصطلاحات «حزب» و «جبهه» را تعريف كرد.
 
همچنين اعضاي كميسيون ماده ١٠ احزاب وزارت كشور به اين نحو مشخص شدند: دادستان كل كشور، نماينده رييس قوه قضاييه، يك نماينده از ميان دبيران كل احزاب ملي و يك نماينده از ميان دبيران كل احزاب استاني داراي پروانه، معاون سياسي وزارت كشور، دو نماينده به انتخاب مجلس شوراي اسلامي از بين نمايندگان داوطلب يا موافقت نمايندگان مجلس.
 
به علاوه انجام فريضه امر به معروف و نهي از منكر در جهت اجراي اصل هشتم قانون اساسي در چارچوب مقررات اين قانون، اظهارنظر آزاد و علني در مسائل كشور در راستاي وظايف قانوني احزاب، معرفي و حمايت از نامزدهاي انتخاباتي در تمام انتخابات و ائتلاف با ديگر احزاب به عنوان حقوق و امتيازات احزاب داراي پروانه قيد شد.
 
همچنين حق انتشار روزنامه و تاسيس پايگاه اطلاع‌رساني براي آنها به رسميت شناخته شد. بر اساس مصوبه نمايندگان همچنين تصويب شد برگزاري راهپيمايي و تشكيل اجتماعات با اطلاع و صدور مجوز وزارت كشور و استانداري و رعايت اصل ٢٧ قانون اساسي باشد. با اين تبصره كه دبيران كل احزاب موظفند حداقل ٧٢ ساعت قبل از برگزاري اجتماعات و راهپيمايي‌ها مراتب را به اطلاع مسوولان ذي‌ربط برسانند.
 
همچنين برخورد قانوني با عدم‌شفاف‌سازي منابع مالي از سوي احزاب و همين‌طور معافيت احزاب از پرداخت ماليات، كمك‌‌ها و هداياي دريافتي از ديگر مصوبه‌هاي قانون احزاب بود. همچنين موارد تخلفات حزبي هم در اين قانون به تصويب نمايندگان رسيد.

ايرادات شوراي نگهبان به طرح‌مجلس
 
البته بعد از تصويب قانون احزاب، بررسي برخي از بندهاي اين قانون در شوراي نگهبان چالش‌برانگيز شد. از جمله حق راي نمايندگان مجلس در كميسيون ماده ١٠ احزاب كه شوراي نگهبان آن را به رسميت نمي‌شناخت. موضوع بعد از ماه‌ها رفت و برگشت به شوراي نگهبان و مجلس به مجمع تشخيص مصلحت رفت كه در نهايت مجمع نظر مجلس را تصويب كرد و قانون احزاب چندماهي است كه رسما براي اجرا به دولت ابلاغ شده است.
 
با همه اينها اما هنوز معلوم نيست وزارت كشور دقيقا قرار است با لايحه تازه خودش چه طرح نويي در قانون احزاب بيندازد. بايد منتظر ماند و ديد دولت بالاخره لايحه خودش را در اين باره به مجلس خواهد فرستاد؟ و با اين لايحه آيا وضعيت فعاليت احزاب تسهيل خواهد شد يا خير؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
ادیب_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
اورانوس_فوتر2
کالازم_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تنورستان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر