دلیل کاهش سطح آب دریای خزر پیدا شد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۵۹۳۱۳۷
۱۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳
۸۹۰۸
برای دانشمندان همیشه سوال‌هایی بدون جواب درباره دریای خزر وجود داشته است. کف آن حدود 27.5 متر پایینتر از سطح آب بوده و آب از آن خارج نمی‌شود. از آنجایی که این دریا از اقیانوس‌ها دور بوده و اتصالی با آن‌ها ندارد، برای حفظ سطح خود تنها به چند رودخانه تکیه می‌کند.
وب سایت گجت نیوز - دانیال حجاری: سطح آب دریای خزر رفته رفته در حال کاهش پیدا کردن است. محققان با در نظر گرفتن چندین فاکتور و درست کردن یک مدل، سرانجام به دلیل آن پی بردند.
 
 محققان سرانجام دلیل کاهش سطح آب دریای خزر را پیدا کردند

برای دانشمندان همیشه سوال‌هایی بدون جواب درباره دریای خزر وجود داشته است. کف آن حدود 27.5 متر پایینتر از سطح آب بوده و آب از آن خارج نمی‌شود. از آنجایی که این دریا از اقیانوس‌ها دور بوده و اتصالی با آن‌ها ندارد، برای حفظ سطح خود تنها به چند رودخانه تکیه می‌کند.

تیمی از محققان دانشگاه‌های سراسر دنیا، مدتی قبل چندین فاکتور اصلی دیگر که در تغییر سطح آب دریای خزر دخالت دارند را محاسبه کردند. سطح آب این دریا طی چند دهه اخیر افزایش و کاهش پیدا کرده است. بارش و تبخیر جزو فاکتورهای تاثیرگذار در این اتفاق‌ها بوده‌اند.

آن‌ها در مطالعه خود که ماه گذشته در مجله Geophysical Research Letters منتشر شد، به گرم شدن متناوب و ادامه‌دار نیم کره شمالی اشاره کردند. به همین دلیل انتظار می‌رود رفته رفته نرخ تبخیر آب دریا بیشتر شده و وسعت دریای خزر در آینده‌ای نه چندان دور کاهش پیدا کند.

 محققان سرانجام دلیل کاهش سطح آب دریای خزر را پیدا کردند

نگرانی محققان از یک مدل ساده، که به منظور درک داده‌های دریافت شده ایجاد شده است، ناشی می‌شود. مهمترین عواملی که بر روی سطح آب دریای خزر تاثیر می‌گذارند باران، تبخیر و ریزش درونی است. در ریز درونی بیش از همه رودخانه ولگا و همچنین رودخانه‌های دیگر همچون اورال تاثیر می‌گذارند. میزان تاثیر هر رودخانه سال به سال متفاوت است.

 محققان سرانجام دلیل کاهش سطح آب دریای خزر را پیدا کردند

تجزیه و تحلیل وضعیت، نیازمند جمع کردن حجم تخلیه رودخانه از داده‌های به دست آمده و پر کردن جاهای خالی با مدل‌های پیش‌بینی شده است. به این منظور می‌توان از مدل‌های مراکز ملی پیش بینی محیط زیست استفاده کرد. جمع‌آوری این دسته از داده و آنالیز آن‌ها، در نهایت یک پاسخ ساده داشت؛ نرخ تغییر سطح آب دریای خزر با نرخ تغییر بارش به علاوه نرخ تغییر تخلیه رودخانه منهای نرخ تغییر تبخیر برابر است.

وقتی محققان مدل خود را تکمیل کردند، آن را با نرخ‌های به دست آمده از طریق مشاهده‌های مستقیم و همچنین داده‌های ماهواره‌ای مقایسه کردند. نتیجه نشان داد آن‌ها در تخمین فاکتورهای تاثیرگذار بر روی سطح آب دریای خزر خیلی خوب عمل کرده‌اند. از سال 1996 تاکنون، سطح آب سالانه به صورت متوسط 13.09 سانتی‌متر افزایش و 6.72 سانتی‌متر کاهش داشته است.

 محققان سرانجام دلیل کاهش سطح آب دریای خزر را پیدا کردند

اما اهمیت مدل آن‌ها تنها به خاطر از نو خلق کردن داده‌ها نبوده است. این مدل به محققان کمک کرد علت اصلی کاهش سطح آب دریای خزر را پیدا کنند. افزایش تبخیر از سال 1979 تا 2016 مهمترین دلیل کوچک شدن دریای خزر بوده است. از طرفی دیگر، تبخیر ارتباط کاملا مستقیمی با افزایش دما دارد. پس انتظار می‌رود به خاطر تغییرات آب و هوایی و روال ادامه‌دار افزایش کلی دمای کره زمین، باز هم شاهد کاهش میزان آب دریای خزر طی گذر زمان باشیم.
متاسفانه دلیل کاهش سطح آب دریای خزر نیز افزایش دمای کره زمین است

البته این تنها یک مدل است و هرگز نمی‌توان به طور دقیق رفتار عجیب سیاره زمین را پیش‌بینی کرد. به عقیده مجله تاریخ طبیعی، در هر صورت طی قرن اخیر سطح آب در پاسخ به پروژه‌های سنگین رودخانه‌ای و همچنین دیگر فاکتورها افزایش و کاهش داشته است. البته تیم تحقیقاتی از مدل خود به منظور پیش‌گویی وضعیت آینده استفاده نکرد.

 محققان سرانجام دلیل کاهش سطح آب دریای خزر را پیدا کردند

به نظر ما در این مدل برخی فاکتورها همچون آب‌های زیرزمینی در نظر گرفته نشده‌اند. مدل آن‌ها از سال 2010 و مخصوصا در سال‌های 2011 و 2012 رفتارهای عجیبی را نشان می‌دهد که به یکباره از روال تغییر پیشین خود خارج شده است. محققان هنوز دلیل این امر را نمی‌دانند.

کاهش سطح آب دریای خزر و دیگر آب‌ها خطری جدی است که متاسفانه تا زمان پیدا نشدن چاره‌ای برای جلوگیری از تغییرات سریع آب و هوایی، همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. به عنوان نمونه‌ای دیگر می‌توان به دریاچه آرال اشاره کرد که روزی چهارمین دریاچه نمک بزرگ دنیا به شمار می‌آمد، اما اکنون تبدیل به یک فاضلاب کاملا خشک شده است. این اتفاق وقتی افتاد که در زمان اتحاد جماهیر شوروی، رودخانه‌هایی که دریاچه از آن‌ها تغذیه می‌کرد از بین رفتند.

 محققان سرانجام دلیل کاهش سطح آب دریای خزر را پیدا کردند

دریای خزر به هیچ اقیانوسی متصل نیست، به همین دلیل کوچکترین تغییر در وضعیت رودخانه‌های متصل به آن، در سطح آب تاثیر می‌گذارد. با توجه به وضعیت جغرافیایی و منزوی بودن از اقیانوس‌ها، خر کاهش وسعت دریای خزر جدی است.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1396/06/12
از محققین عزیز خواهش دارم به موضوع کانال ولگا - دن و سرریز کردن آب به دریای خزر که سبب افزایش شدید تراز آب دریا در سالهای 60 شد نیز اشاره کنید و اینکه از نظر شما چرا امکان تکرار آن را مطرح نفرمودید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
ادیب_2
خرید باکس 2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_فوتر بلفارو