بوتاکس به درد اخموها می‌خورد!
۵۹۳۷۴۲
۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۱
۴۱۷۸۱
بوتاکس هم درمانی و هم پیشگیری‌کننده است. در برخی افراد جوان به‌دلیل بعضی عادات مثل اخم کردن حین تمرکز روی یک مساله یا مواجهه طولانی با نور آفتاب، چین‌های دینامیکی روی پیشانی و کنار چشم‌ها ظاهر می‌شود.
هفته نامه سلامت - دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست: این روزها یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی بوتاکس است و تمام مراکز زیبایی نیز آن را انجام می‌دهند. در مورد بوتاکس سوالات زیادی تکرار می‌شود که تا به حال در مقالات متعدد به آنها پاسخ داده‌ایم. این هفته مجدد به بخشی دیگر از سوالات متداول شما خوانندگان عزیز در مورد بوتاکس پاسخ داده‌ام.
 
 آیا تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی مجاز است؟

در دوران بارداری و شیردهی تزریق بوتاکس ممنوع است و منطقی نیست خانم‌ها در این دوره سم بوتولینیوم وارد بدن کنند زیرا به هر حال این احتمال وجود دارد که مقداری از آن هرچند ناچیز از شیر به نوزاد یا از جفت به جنین برسد. البته تاکنون در تحقیقات انجام‌شده عارضه‌ای در خانم‌هایی که در دوران شیردهی تزریق بوتاکس داشته‌اند، دیده نشده است.
 
 بوتاکس به درد اخموها می‌خورد!
 
من نیز در بیمارانی که در دوران بارداری به اصرار و به دلایل گوناگون این‌کار را انجام داده‌اند، مشکلی ندیده‌ام، با این وجود آن را توصیه نمی‌کنم. بهتر است خانم‌ها صبر کنند بعد از اتمام این دوره تزریق را از سر بگیرند. البته اگر خانمی بدون اینکه بداند باردار است تزریق بوتاکس انجام دهد، نباید نگران نباشد زیرا بوتاکس دارویی نیست که به واسطه تزریق آن لازم باشد فرد جنینش را سقط کند و تجربیات نشان داده مشکلی ایجاد نخواهد شد.
 
اگر خانمی در دوران شیردهی خواست بوتاکس تزریق کند حتما باید از برندهای مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده کند. موارد چینی دوزهای غیراستاندارد و پروتئین‌های عجیبی دارند که هم برای خود فرد هم نوزاد و جنین خطرناک است.

 چرا بوتاکس صورت بعضی‌ها را مصنوعی می‌کند؟

اصولا اگر نقاطی که بوتاکس تزریق می‌شود متخصص پوست تعبیه کند، چهره فرد غیرطبیعی نخواهد شد و اصلا حسن انجام عمل زیبایی هم همین است. اگر قرار باشد با تزریق بوتاکس ابروها تغییر شکل پیدا کند، صورت فرد زیبا نخواهد بود.
 
موضوع دیگر در نوع بوتاکس تزریقی است. بوتاکس چینی به‌دلیل دوز بالای سم چهره فرد را فریز و ماسکه می‌کند. هرچقدر هم تزریق خوب باشد به‌دلیل غیراستاندارد بودن دوز دارو، میزان فلج بودن عضلات بالاست و صورت مصنوعی می‌شود. پس هم خود ماده مهم است، هم چگونگی تزریق.

 بوتاکس یک روش درمانی است یا یک راهکار پیشگیرانه؟

بوتاکس هم درمانی و هم پیشگیری‌کننده است. در برخی افراد جوان به‌دلیل بعضی عادات مثل اخم کردن حین تمرکز روی یک مساله یا مواجهه طولانی با نور آفتاب، چین‌های دینامیکی روی پیشانی و کنار چشم‌ها ظاهر می‌شود. ابتدا در حالت آرام بودن چهره این چین‌ها باقی نمی‌ماند و دیده نمی‌شود، اما با گذر زمان و تکرر این عمل الیاف کلاژن و الاستین پوست می‌شکند و چین‌های دینامیک استاتیک می‌شوند. در این شرایط حتی در حالت آرام چهره هم چین‌ها دیده می‌شوند.
 
بوتاکس درمان‌کننده چین‌های دینامیک است و تا 70-60 درصد چین‌های استاتیک را هم رفع می‌کند. اگر فرد چند بار هر 6-5 ماه یکبار بوتاکس را تکرار کند، این چین‌ها ممکن است کاملا از بین بروند. به طور کلی، در افرادی که زیاد اخم می‌کنند و چشم‌ها را جمع می‌کنند، تزریق بوتاکس ضروری است و از بروز چین‌های استاتیک پیشگیری می‌کند.

 اثر بوتاکس موقتی است یا دائمی؟

با تزریقات مکرر اثر بوتاکس تقریبا دائمی می‌شود زیرا به‌تدریج زمانی که به عضله‌ای سم یوتولینیوم تزریق می‌شود، عضله مربوط آتروفیک و ضعیف می‌شود. هدف از تزریق هم همین است. عضلات قوی در ناحیه پیشانی زمینه‌ساز چین است و ضعیف شدن عضلات از این مساله پیشگیری می‌کند.
 
از سوی دیگر، بوتاکس به‌تدریج عادت اخم کردن را از سر فرد می‌اندازد. افرادی که هر 5-4 ماه یکبار بوتاکس تزریق می‌کنند، بعد از 5-4 بار هر 1 تا 5/1 سال نیاز به تزریق دوباره خواهند داشت.

 بوتاکس پوست را روشن می‌کند؟

نه، بوتاکس تاثیری روی رنگدانه‌های پوستی ندارد، ولی در کاهش تعریق موثر است. از بوتاکس برای کاهش عرق زیر بغل هم استفاده می‌کنند که اثر آن 8-7 ماه می‌ماند. بوتاکس تاثیرات درمانی ثابت‌شده دیگری هم دارد، مثلا در درمان برخی خارش‌های عصبی موثر است و در برخی موارد برای بهتر جوش خوردن زخم‌ها مخصوصا در ناحیه پیشانی توصیه می‌شود تا نتیجه زیبایی نهایی بیشتر شود.
 
از آنجا که بوتاکس باعث افزایش خونرسانی می‌شود در بهبود ریزش موی آندروژنتیک نیز نقش دارد. کاهش میزان افسردگی و سردرد‌های میگرنی هم از آثار شناخته‌شده بوتاکس است.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج