بانک مرکزی، تجاری می اندیشد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
۵۹۳۸۰۶
۱۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۵
۴۲۰۵
به نظر مي‌رسد اهدافي كه بانك مركزي در زمينه نرخ سود بانكي تعريف كرده با سياست‌هايي كه اتخاذ كرده‌بود، هماهنگي ندارد و كاري كه انجام شده است، پخته به نظر نمي‌رسد.
كاظم دوست حسيني در روزنامه قانون نوشت: به نظر مي‌رسد اهدافي كه بانك مركزي در زمينه نرخ سود بانكي تعريف كرده با سياست‌هايي كه اتخاذ كرده‌بود، هماهنگي ندارد و كاري كه انجام شده است، پخته به نظر نمي‌رسد.
 
اولين نكته اينكه دليلي وجود نداشت كه همه مشتريان بانك‌ها براي تغيير وضعيت سپرده‌هاي خود به بانك مراجعه كنند. بهتر اين بود كه بانك‌ها به مشتريان اعلام مي‌كردند كه اين كار را به صورت اتوماتيك براي آن‌ها انجام خواهند داد و اگر كسي نسبت به اين مساله اعتراض دارد، اعلام كند.
 
شايد با اين كار از اين ميزان هجومي كه به بانك‌ها اتفاق افتاد، جلوگيري و جوي كه ايجاد شد تا حد زيادي آرام مي‌شد. تاثير اين مساله را بر بازارهاي ديگر نيز در همين روزهاي اخير ديده‌ايم. يكي از بازارهايي كه به شدت از اين مساله تاثير پذيرفته است، بازار اجاره مسكن است.
 
مشاهده مي‌شود كه بسياري از مالكان در حال حاضر ترجيح مي‌دهند كه پول رهن از مستاجر دريافت نكنند و اجاره‌بها با رقم بالا دريافت كنند؛ يعني با همان نرخ افزايش 36درصدي كه در بازار مسكن رايج بوده و به طور مسلم نرخ اشتباهي بوده است.
 
زماني‌كه اين سياست از سوي بانك مركزي اتخاذ شد، درست در ميانه تابستان و فصل نقل و انتقالات مسكن براي اجاره بوده و شايد بهتر بود در پايان تابستان انجام مي‌شد كه حداقل زمان اوج بازار رهن و اجاره مسكن بگذرد.
 
به هر حال به نظر من در اين مورد شتاب‌زده عمل شده است و جزيياتي كه در بخشنامه اعلام شده، ابهام‌هاي زيادي دارد و با اين هدف بوده است كه بانك‌ها براي جذب سپرده‌ها با نرخ بالا با يكديگر رقابت نكنند.
 
در اين شرايط بانك مركزي، مشوقي براي بانك‌ها قرار داده است تحت عنوان خط اعتباري براي اضافه برداشت‌ها كه به خوبي شفاف نيست كه اين مورد مربوط به گذشته است يا اگر بانكي در آينده نيز نزد بانك مركزي اضافه برداشت داشته باشد و حساب آن بانك قرمز شود، آيا اين خط اعتباري به آن تعلق مي‌گيرد يا نه؟
 
مقصود از خط اعتباري، حسابي است كه به طور مداوم به بانك‌‌ها داده مي‌شود و اگر از آن استفاده كنند، دوباره مي‌توانند آن را دريافت كنند؛ بنابراين همه بانك‌ها ترجيح مي‌دادند از اين خط اعتباري استفاده كنند. اين شرايط در حال حاضر به گونه‌اي ‌است كه بانك‌هاي بدحساب از سوي بانك مركزي، تشويق و آن دسته‌اي كه عملكرد خوب داشته‌اند، در واقع تنبيه مي‌شوند.
 
نكته بعدي اين است كه بانك مركزي قصد دارد از بانك‌هايي كه از خط اعتباري استفاده مي‌كنند، وثيقه دريافت كند و به آن‌ها دو درصد تخفيف بدهد. اين نشان مي‌دهد كه در بانك مركزي به نوعي نگاه بانكداري تجاري حاكم شده است؛ درحالي‌كه بانكداري مركزي هرگز نبايد به اين شكل باشد.
 
دريافت وثيقه از بانك‌هايي كه خود به عنوان منشا وثيقه هستند، معنايي ندارد. به نظر مي‌رسد منظور بانك مركزي از دريافت وثيقه، ملك باشد زيرا پول و سپرده كه نمي‌تواند باشد، قرارداد نيز به درد بانك مركزي نمي‌خورد؛ بنابراين فقط مي‌تواند ملك باشد. سوال اين است كه اين ملك چه سودي براي بانك مركزي دارد كه روي سود مربوط به خط اعتباري، دو درصد تخفيف اعمال مي‌كند؟
 
نكته بعدي اين است كه چارچوب اقتصاد اسلامي به‌طور كلي در اين مساله فراموش شده است. به چه استناد و منطقي، خط اعتباري و تخفيف به بانك‌ها داده مي‌شود؟ كه باعث شود بانك مركزي به شركت‌هاي خودروساز رجوع كند و در نرخ سودي كه در اوراق پيش‌فروش تعريف كرده‌اند نيز، دخالت كند.
 
اين مساله نه‌تنها منطق اقتصادي اسلامي و حتي غير اسلامي ندارد بلكه به نوعي دخالت در كار نهادهاي ديگر است. انتقادي كه به بانك مركزي وجود داشته و خود بانك مركزي نيز آن را مي‌پذيرد، اينكه اقتصاد كشور ما يك اقتصاد بانك محور است و اگر به اين سمت برود، باعث مي‌شود كه واسطه‌گري بانك‌ها افزايش و انتقال وجوه سرمايه‌گذاران به پروژه‌ها كاهش پيدا كند. حال برفرض كه بانك مركزي قصد كنترل بخش خودروسازي را داشته باشد، خودروسازي در كشور ما نسبت به صنايع غذايي و دارويي و پتروشيمي كمترين بازده را دارد.
 
در چنين شرايطي اگر اين صنايع بخواهند از منابع عمومي و منابع شركت‌هاي سرمايه‌گذار استفاده كنند و سود بالا بازپرداخت كنند، بانك‌مركزي چه كاري مي‌تواند انجام دهد؟ در نتيجه بانك مركزي نبايد در كار نهادهاي ديگر دخالت كند. اگربانك مركزي در بخش موسسات مالي و اعتباري غيرمجاز دخالت كند كه كار مالي مي‌كنند، در حوزه اختياراتش است و مي‌تواند ورود كند و برخورد قانوني بكند ولي ورود به حوزه بخش‌هاي توليدي، كار ناپخته و از نظر من اشتباه است.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:12 - 1396/06/13
بانک مرکزی مانند دیوانگان کم عقل به جان سرمایه مردم افتاده و فقط به مردم کم درامد مملکت ضرر میزند
Iran, Islamic Republic of
20:36 - 1396/06/13
تنها چیزی که اصلا دربانک مرکزی وجود ندارد سیاست است.بانک مرکزی هر دفعه با یک حرکت غلط و غیرمنتظره باعث اخلال درنظام اقتصادی کشور میشود و ثبات و آرامش بازار را برهم میزند واقعا سیف باید برکنارشود.سود بانکی باید رقابتی باشد و نرخ دستوری در ایران غیرقابل اجرا میباشد.در دنیا برعکس ایران است و نمیتوان وضعیت اقتصادی کشور را با کشورهای پیشرفته مقایسه کرد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر