توفیق در بازپس گیری 40 درصد بازار نوشت افزار
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_3
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
کتاب لند_2
سمپاشی امحا_2
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۰۰۶۸۲
۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۷
۴۱۹۵
بازار هشتاد میلیونی ایران در سال های اخیر صحنه جولان کالاهای وارداتی بوده و تولیدکنندگان داخلی در برخی حوزه ها عرصه را به رقیبان خارجی واگذار کردند. در بازارهایی چون نوشت افزار اما تولیدکنندگان ایرانی در بازپس گیری سهم و جایگاه خود موفق ظاهر شده اند.
خبرگزاری ایرنا:  بازار هشتاد میلیونی ایران در سال های اخیر صحنه جولان کالاهای وارداتی بوده و تولیدکنندگان داخلی در برخی حوزه ها عرصه را به رقیبان خارجی واگذار کردند. در بازارهایی چون نوشت افزار اما تولیدکنندگان ایرانی در بازپس گیری سهم و جایگاه خود موفق ظاهر شده اند.

تحول در وضعیت تولید کالاهای ایرانی و افزایش توان رقابتی تولیدکنندگان داخلی در برابر رقبای خارجی نمود عینی تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است؛ از تولید لوازم التحریر و توسعه صادرات فرش گرفته تا تولید فولاد و دیگر صنایع سنگین.
 
این گزارش بخشی از مهمترین تحلیل رسانه ها در یک هفته گذشته را در زمینه عملکرد دولت در اجرایی سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار داده است.

** افزایش تولید نوشت افزار در ایران
 
یکی از اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی به منابع خارجی و تکیه بر دستاوردهای تولید داخلی و تلاش برای خوداتکایی است. درحالی که در سال‌های نه‌چندان دور ایرانی‌ها تنها به سهم کمتر از 10 درصدی از بازار لوازم‌التحریر بسنده می‌کردند، حالا آماری که مسئولان این صنف ارائه می‌دهند گویای بهبود نسبی شرایط است هرچند که هنوز راه درازی تا وضع بهینه باقی است به طوری که به گفته رئیس اتحادیه نوشت افزار و لوازم مهندسی هم‌اکنون 60 درصد محصولات این بازار وارداتی است و سهم ایرانی‌ها به 40 درصد رسیده است.

** لزوم توسعه صادرات فرش ایران
 
یکی از مهمترین اهدافی که اقتصاد مقاومتی دنبال می کند، توسعه صادرات کشور است. در حال حاضر دولت و فعالان اقتصادی ملزم به رعایت اقتصاد مقاومتی هستند، یعنی تولید باید صادرات‌محور و درون‌زا و برون‌نگر باشد. از این منظر اگر قرار است تولیدی صادرات محور ایجاد شود، باید از کیفیت و نرخ مناسب و مطلوب و از شرایطی برابر نسبت به رقیبان سرسخت خود در دنیا برخوردار باشد.
 
ایران یکی از بزرگترین تولیدکننده و صادر کنندگان فرش جهان است. این صنعت کهن ایرانی مدت‌ها سهم مهمی‌در صادرات غیرنفتی ایران داشته است. حدود 2 دهه قبل، ایران رکورد بالای صادرات حدودا 690 میلیون دلاری فرش دستباف (17.5 درصد کل صادرات غیرنفتی کشور) را به خود اختصاص داده بود. اما طی یک دهه گذشته، ارزش صادرات فرش کشور به دلایل مختلف کاهش یافته است.
 
به گفته «حمید کارگر» رئیس مرکز ملی فرش ایران، هر سال حدود 3 میلیون متر مربع فرش در ایران بافته می‌شود که 65 درصد آن به حدود 80 کشور جهان صادر می‌ شود.

** اعطای تسهیلات در جهت رونق تولید
 
پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی، از پیش نیازهای رونق تولید است. در همین زمینه آمارهای رسمی نشان می‌دهد در ســال گذشته برای واحدهای کوچک و متوسط حدود 18 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بیش از 12 هزار بنگاه صنعتی و همین تعداد بنگاه کشاورزی پرداخت شد.
 
برای سال 96 نیز پرداخت تسهیلات 30 هزار میلیارد تومانی به بنگاه های صنعتی برنامه ریزی شده است. در 4 سال گذشته حدود یک میلیون اشتغال جدید در بخش صنعت، معدن، تجارت و اصناف ایجاد شده و برای امسال 450 هزار شغل جدید دیگر قرار است ایجاد شود.
 
همچنین بر اساس گزارش انجمن فولاد ایران، تولید فولاد خام در فصل اول سال جاری به 3.5 میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد رشد داشته و صادرات نیز 67 درصد افزایش یافته است. از آن طرف، واردات فولاد به کشور کاهش 81 درصدی داشته است.

** خوداتکایی با رشد صنعتی
 
بر اساس گزارش دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، رشد بخش‌های صنعت و بازرگانی در سه ماهه اول سال 96 به ترتیب به 5.8 و 8.8 درصد رسید.
 
در بخش دیگری از گزارش دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است: رشد محصول ناخالص داخلی و ارزش‌افزوده بخش معدن که در سه ماهه اول سال 95 منفی 6.4 درصد بود در سه ماهه اول 96 به رقم مثبت 4.2 درصد رسید. رشد منفی این شاخص با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در سال گذشته به تدریج متوقف شد به طوری‌که در سه ماهه چهارم سال 95 به مثبت 3.1 درصد رسیده بود.
 
گفتنی است رشد محصول ناخالص داخلی و ارزش‌افزوده بخش معدن در سه ماهه دوم و سوم سال 95 به ترتیب منفی 3.6 درصد و منفی 2.8 درصد شده بود. از سوی دیگر رشد محصول ناخالص داخلی و ارزش‌افزوده بخش صنعت نیز در سه ماهه ابتدای سال 96 نسبت به مدت مشابه سال گذشته روندی افزایشی داشت.

** افزایش تولید و اشتغال در صنایع فولاد
 
توسعه صادرات غیرنفتی از جمله راهبردهای مهم در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی بوده که باید بر اساس اسناد بالادستی از جمله سند توسعه صادرات غیرنفتی کشور و برنامه ششم توسعه عملیاتی شود. یکی از مهم‌ترین بند‌های سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بر تولید صادرات‌محور تاکید دارد. تجربیات بعد از انقلاب نشان می‌دهد که اقتصاد وقتی رونق و شکوفایی را تجربه خواهد کرد که تولید بر صادرات متکی باشد. از طرف دیگر برون‌گرایی همراه با درون‌نگری که در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است، نشانه دیگری از لزوم توجه به محوریت صادرات در اقتصاد است.
 
در همین زمینه «مهدی کرباسیان» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در دولت یازدهم، بازگشت به وضعیت مناسب در شرکت ملی فولاد در دستور کار قرار گرفت، اظهار داشت بر این اساس تولید و اشتغال و توجه به صادرات، در حوزه فولاد به خوبی حاصل شد. وی افزود: فولاد سال گذشته بیش از 6 میلیون تن صادرات داشت، در حالی که در سال 91، کل صادرات کشور 200 هزار تن بود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
United Kingdom
18:01 - 1396/06/26
کل صنعت مملکت رادادیم به چین و کره وترکیه ودوبی درصورتیکه زمانی خیلی از چیز هایی که وارد میکنیم را صادر میکردیم حالا شاهکار کردیم چهل درصد لوازم التحریر رو پس گرفتیم ولی موفقیت اونه که بتونیم حداقل چیز هایی که دانش تولیدش را داریم وارد نکنیم مثل لوازم خانگی منسوجات لباس وکفش وخیلی چیز های دیگه
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1396/06/27
چهل درصد حجمی یا ارزشی !!!؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
کیان برنا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
ایرانیان-فوتراصلی222
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر