چاقی خطرناک شکمی در دانش‌ آموزان ایرانی
۶۰۲۴۶۲
۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
۳۷۴۴
قائم مقام وزیر بهداشت چالش‌های سلامت و همچنین تغذیه‌ای دانش‌آموزان را تشریح کرد.
قائم مقام وزیر بهداشت چالش‌های سلامت و همچنین تغذیه‌ای دانش‌آموزان را تشریح کرد.

دکتر ایرج حریرچی در تشریح چالش‌های تغذیه‌ای و سلامت دانش آموزان گفت: متاسفانه با افزایش رفتارهای غربی در کشور شاخص‌های مصرف غذاهای پرچرب، پرشیرینی و پرنمک در میان دانش آموزان افزایش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۱۵.۵ درصد دانش آموزان هر هفته و ۱۱.۵ درصد آنها هر روز فست فود می‌خورند، افزود: ۶۰ درصد دانش آموزان هر روز شیر مصرف نمی‌کنند و این در حالی است که سال گذشته ۴۰۰ میلیون واحد شیر در میان دانش آموزان توزیع شد.

حریرچی خاطرنشان کرد: ۶۸ درصد دانش آموزان سبزی و ۴۰ درصد آنها روزانه میوه مصرف نمی‌کنند؛ در حالی که ۶۸ درصد دانش آموزان، مادران خانه‌دار دارند که می‌توانند برای آنها لقمه سالم فراهم کنند.

وی افزود: ۲۱.۵ درصد دانش آموزان یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند که این آمار چاقی در شهرها دو برابر روستاهاست. بیش از ۲۱ درصد از دانش آموزان چاقی خطرناک شکمی دارند و ۳۷.۹  درصد آنها در خانه از روغن‌های اشباع استفاده می‌کنند.

حریرچی گفت: ۳.۶ درصد از دانش آموزان هر روز صبحانه نمی‌خورند و ۲۷.۷ درصد دانش آموزان چربی تری گلیسیرید بالا و ۲۸ درصد آنها چربی اچ دی ال خون پایین دارند. البته در سه سال گذشته شاخص‌های بهداشت در مدارس بهبود یافته است.

حریرچی افزود: بر اساس معاینات پزشکی برای دانش آموزان که همه آنها چهار بار در سال معاینه می‌شوند، ۱.۵ درصد دانش آموزان اختلال شنوایی و ۲.۵ درصد آنها اختلال بینایی دارند.

وی گفت: از سال ۹۱ تا ۹۵ شاخص دندان‌های پوسیده از ۲.۰۹ به ۱.۸۴ درصد کاهش یافته است. اکنون ۱۵ درصد دانش آموزانی که بیشتر آنها در دوره متوسطه هستند مشکل دندانی ندارند، در حالی که در گذشته این آمار هشت درصد دانش آموزان را شامل می‌شد. ۷۲ میلیون پرونده الکترونیک سلامت در کشور تشکیل و برای ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر خدمت انجام شده است.

وی افزود: ۱۲۳ هزار بازرسی سال گذشته از مدارس درباره نظافت دستشویی ها انجام شد که بهبود شاخص‌ها در مناطق شهری از ۷۵ درصد به ۸۵ درصد و در مناطق روستایی از ۵۵ درصد به ۶۳ درصد افزایش یافته که برای بهبود وضع این اماکن ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گوژپشتی، زانو ضربدری و زانو پرانتزی را عارضه‌های اصلی در اختلالات اسکلتی دانش آموزان خواند و گفت: ۱. ۲ درصد از دانش آموزان در این زمینه نیاز به مداخله پزشکی و حرکات جبرانی دارند.

بنابر اعلام وب‌دا، حریرچی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، افزود: دو میلیون و ۳۰۰ هزار دانش آموز دبیرستانی سال گذشته ۱۶ بار مکمل آهن و ویتامین D دریافت کردند. سن آغاز استفاده از سیگار در سال‌های گذشته در کشور رو به کاهش بوده، اما آنچه که مهم است موضوع بسیار خطرناک قلیان است.
 
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: بر اساس ۸۹ هزار بازرسی از مدارس درباره فروش سوسیس، کالباس و نوشابه های گازدار فقط ۲.۵ درصد فروش این مواد دیده شد.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج