تغییر نقش بال های پروانه با اصلاح ژنتیکی
۶۰۲۵۴۶
۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۶
۳۸۴۲
محققان دانشگاه جورج واشنگتن با کمک اصلاح ژنتیک نقش و رنگ بال های پروانه را تغییر دادند. به عبارت دیگر در این تحقیق دانشمندان «ژن نقاشی» پروانه را دستکاری کردند.
خبرگزاری مهر - شیوا سعیدی قوی اندام: محققان با استفاده از ابزار اصلاح ژنتیک نقش و رنگ بال های پروانه را تغییر دادند.
 
 با اصلاح «ژن نقاشی» انجام شد؛تغییر نقش بال های پروانه با اصلاح ژنتیکی

به نقل از پی ای ساینس، محققان دانشگاه جورج واشنگتن با کمک اصلاح ژنتیک نقش و رنگ  بال های پروانه را تغییر دادند. به عبارت دیگر در این تحقیق دانشمندان «ژن نقاشی» پروانه را دستکاری کردند.

محققان با استفاده از ابزار اصلاح ژنتیک CRISPR/Cas۹ نقش ژن WntA را در خلق نقش و رنگ بال های پروانه مطالعه کردند. آنها با حذف این ژن در هفت گونه پروانه توانستند ظاهر حشره را تغییر دهند و حال آنکه نقش و رنگ بال ها نیز به طور غیر منتظره تغییر کرد.

آرنولد مارتین رهبر این تحقیق می گوید: ما می دانیم که پروانه ها بال هایی با نقش و رنگ های زیبا دارند. اما نحوه پدید آمدن آنها مرموز است. ما با کمک ابزار اصلاح ژنتیک نه تنها توانستیم  تحول این ژن در یک گونه را توضیح دهیم بلکه قادر به انجام مقایسه عمیقی میان گونه های مختلف این حشره بودیم.  

محققان با ابزار ژنتیک، ژن WntA را قبل از تبدیل شدن کرم ابریشم به پروانه هدف گرفتند.

این درحالی است که هم اکنون بیش از ۲۰ هزار گونه پروانه در سراسر جهان  وجود دارند. به گفته محققان می توان از این یافته ها برای مطالعه جانداران دیگر از جمله انسان ها نیز استفاده کرد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج