بازار در اختیار برندهای وارداتی!
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
سمپاشی امحا_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
سمپاشی امحا_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
سمپاشی امحا_4
دکتر نداف کرمانی 4
سمپاشی امحا_2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۶۰۴۳۳۱
۰۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۳
۲۶۸۲
منطق درهاي باز پس از برجام به غير از لوكس‌گرايي چيست؟
در جاي جاي تهران و فروشگاه‌هاي بزرگ، برندهاي لباس اروپايي و امريكايي اجناس خود را مي‌فروشند و بازار فروش خودرو نيز به برندهاي اروپايي درحال واگذاري است! آيا اين منطق درهاي باز شده پس از برجام است؟
روزنامه جوان: در جاي جاي تهران و فروشگاه‌هاي بزرگ، برندهاي لباس اروپايي و امريكايي اجناس خود را مي‌فروشند و بازار فروش خودرو نيز به برندهاي اروپايي درحال واگذاري است! آيا اين منطق درهاي باز شده پس از برجام است؟
 
در خبرها داريم كه هر چند روز يك بار يك برند خودرو مجوز فروش و عرضه در بازار كشور را مي‌گيرد در حالي كه قرار بود با برجام شرايط ورود شركت‌هاي بزرگ به منظور همكاري مشترك و بازارهاي منطقه‌اي فراهم شود.

پس از توافق هسته‌اي ايران با قدرت‌هاي جهاني، بعضي از شركت‌هاي بين‌المللي به فعاليت در ايران اشتياق نشان دادند كه بيشتر با نگاهي به بازار مصرف وارد ايران شده‌اند كه از جمله مي‌توان به پژو سيتروئن و رنو، فولكس واگن و بنز اشاره كرد.
 
شركت خودروسازي رنو فرانسه دو ماه پيش در گزارشي اعلام كرد در شش ماه اول سال جاري ميلادي با فروش بيش از ۶۸ هزار خودرو در بازار ايران، فروش محصولاتش در اين بازار دو برابر شده است.

شركت فولكس واگن آلمان نيز مدتي پيش گفته بود با برداشته شدن تحريم‌هاي بين‌المللي، اين خودروساز پس از ۱۷ سال غيبت، به بازار ايران بر‌مي‌گردد.
 
اين غول خودروسازي كه سازنده محصولاتي نظير آئودي، پورشه و اشكوداست اعلام كرده بود از ماه آگوست فروش خودرو به ايران را آغاز خواهد كرد. آمارهاي گمركي نيز نشان مي‌دهد هزار دستگاه خودرو از اين برند به كشور وارد شده است.

واردات اين حجم حكايت از آن دارد كه اين شركت فعلاً برنامه‌اي براي ساخت محصولات خود در داخل ايران نداشته و بيشتر ترجيح مي‌دهد از بازار ايران براي فروش خودروهاي خود استفاده كند اين در حالي است كه قرار بود مطابق اعلام مسئولان وزارت صنعت، فولكس واگن آلمان در همكاري مشترك با شركت ماموت خودرو در توليد مشترك سرمايه‌گذاري كنند.
 
صالحي‌نيا معاون امور صنايع وزارت صنعت قبل از امضاي قرارداد اين دو شركت گفته بود: «در صورت تحقق اين موضوع، دو شركت به توليد مشترك در عرصه خودروي سواري خواهند پرداخت كه از دستاوردهاي برجام خواهد بود.»
 
همچنين شركت دايلمر تراكس آلمان نيز در 21 شهريور با گروه صنعتي ايران خودرو قرارداد فروش و توزيع كاميون‌هاى دايملر (بنز) در ايران را امضا كرده است.
 
پوشاک بدتر از خودرو!
 
در بازار پوشاك نيز اوضاع به همين منوال است. در حالي كه نايب رئيس اتحاديه توليد و صادرات نساجي و پوشاك ايران گفته هنوز بسياري از برندهاي خارجي براساس دستورالعمل ساماندهي بازار پوشاك مجوز لازم را دريافت نكرده‌اند و تنها ۱۰برند خارجي مجوز فعاليت دارند اما در جاي جاي شهر‌هاي بزرگ برندهاي اروپايي و امريكايي در صنعت پوشاك و كفش سردر خود را نصب و در حال فروش كالاهاي اصلي (اوريجينال) و غيراصلي (فيك) هستند. اين در حالي است كه قرار نبود برجام حجم واردات كالاهاي لوكس و مصرفي را بالا ببرد.
 
اما نكته جالب‌تر اين است كه سياست‌هاي اتخاذ شده در دولت نيز به جاي استفاده از ارزهاي موجود در كشور و راه‌اندازي كسب و كار‌هاي مولد به سوي تجمل‌گرايي و واردات كالاهاي لوكس گرايش دارد. آنچنان كه در آخرين مجوز سؤال‌برانگيز دولت مجوز واردات خودروهاي لوكس بالاي 2500 سي‌سي را داده و خود را نيز در كسب سود دخيل كرده است به نحوي كه هر چه خودرويي لوكس‌تر و گران‌تر باشد، سهم درآمدي دولت هم بيشتر مي‌شود.
 
هدف توسعه نيست!
 
 يك كارشناس اقتصادي در خصوص باز كردن درهاي كشور به نام توسعه مي‌گويد: منظور از تعامل با جهان كه با هدف پيشرفت و توسعه دنبال مي‌شود، تمركز بر افزايش تقاضا و تعامل در بخش تقاضا دروني و بيروني نيست.
 
وي تأكيد دارد: تعامل استراتژيك عميق‌تر با جهان كه مد نظر رهبري است به منزله وادادگي بازارهاي مصرف نيست.
 
وي با اشاره به تجربيات موفق چين در تعامل با كشورهاي جهان كه به پيشرفت و توسعه منتهي شده، مي‌افزايد: هدف از تعامل با جهان رشد بهره‌وري و تقويت طرف عرضه (توليد) است نه تمركز بر تقاضا.

وي با بيان اينكه در محيط اقتصادي ما به خوبي غربي‌ها به دنبال اهداف خود و عرضه كالاهاي خود هستند، تأكيد مي‌كند رويكرد اصلي در تعامل با دنيا بايد شناخت و يادگيري مستمر از آخرين تجربيات جهاني باشد وگرنه رويه مذكور نوعي بازي با جمع صفر است كه يك طرف با در اختيار قرار دادن بازار خود به چند برند خارجي ضرر مي‌كند و طرف مقابل حداكثر سود را مي‌برد.

وي تأكيد مي‌كند: در بازار پوشاك و خودرو پسابرجام مي‌توان اين منطق «بازي با جمع صفر» را مشاهده كرد زيرا چند برند اروپايي و غربي در حال قبضه كردن بازارهاي داخلي هستند و توليدكنندگان داخلي را در بخش پوشاك به ورشكستگي رسانده و در بخش خودرو، خودروسازان ما را بدل به نمايندگي فروش كرده‌اند.   وي مي‌گويد: با قراردادهايي كه در بازار خودرو شاهد آن هستيم به چند برند خارجي در مقابل برندهاي خارجي ديگر امتياز ويژه مي‌دهيم بي‌آن كه خودروسازان ما در حوزه تكنولوژي و توليد محصولات جديد و نقش‌آفريني بيشتر موفق باشند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
کالابرد_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
استیل رگال_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
ایرانیان-فوتراصلی222
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دکتر قدیمی_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
چوب و هنر _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر