كسي صدای فريادهای زهره را نشنيد
۶۱۱۵۳۸
۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۰
۲۲۷۹۷
روزنامه اعتماد نوشت: زهره را ديروز ظهر به خاك سپردند. مادر در مراسم تشييع، بسته‌هاي نقل را يكي يكي باز مي‌كرد و روي سر مهمان‌ها مي‌ريخت. دستش را جلوي دهانش مي‌گرفت و كل مي‌كشيد و مي‌گفت دخترم عروس شد. زهره قاسمي؛ ٢٧ ساله دانشجوي ترم آخر پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد بود.
روزنامه اعتماد نوشت: زهره را ديروز ظهر به خاك سپردند. مادر در مراسم تشييع، بسته‌هاي نقل را يكي يكي باز مي‌كرد و روي سر مهمان‌ها مي‌ريخت. دستش را جلوي دهانش مي‌گرفت و كل مي‌كشيد و مي‌گفت دخترم عروس شد. زهره قاسمي؛ ٢٧ ساله دانشجوي ترم آخر پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد بود.
 
جمعه شب هم‌خوابگاهي‌هايش پيكر نيمه‌جان او را در حمام خوابگاه پيدا كردند. هواكش كوچكي كه براي رديف ٦ تايي حمام‌هاي داخل خوابگاه نصب كرده بودند از مدت‌ها قبل خراب بود و لوله‌هاي گاز موتورخانه هم مشكل نشت گاز داشت. جمعه شب بود و دختران خوابگاه هر كدام مشغول آماده كردن خودشان براي كلاس‌هاي صبح شنبه بودند. ميان همهمه داخل خوابگاه مونوكسيد كربن ذره ذره از داخل لوله‌ها وارد فضاي حمام شد و نفس‌هاي زهره را به شماره انداخت. تشنج كرد. كسي صداي فريادش را نشنيد تا اينكه ساعت ٩ شب هنگام حضور و غياب دختران خوابگاه، هم‌اتاقي‌هايش متوجه شدند زهره نيست.
 
لباس‌هاي شسته شده‌اش را داخل سطل جلوي در حمام گذاشته بود و خودش بي‌نفس داخل حمام. دخترها او را از داخل حمام بيرون آوردند و با اورژانس تماس گرفتند. يكي از دانشجوهاي ترم آخر از طبقه اول خوابگاه براي دادن تنفس مصنوعي آمد. اما كار از كار گذشته بود. دانشجوي سال آخر پزشكي كه آن شب بالاي سر زهره اقدام‌هاي اوليه را براي بازگشت او به زندگي انجام داد به «اعتماد» گفت: «احياي قلبي و تنفسي را شروع كردم. به خاطر گاز دي اكسيد كربن دچار تشنج شده بود.
 
نبضش نامنظم مي‌زد. ٢٠دقيقه بعد اورژانس آمد تا زهره را با خودش به بيمارستان ببرد. پرستاران اورژانس حتي برانكارد هم نداشتند و او را مقابل چشم دانشجويان گريان و نگران خوابگاه كشان‌كشان از ٤ طبقه ساختمان با پتو پايين بردند. كپسول اكسيژني كه از داخل آمبولانس آوردند هم اكسيژن نداشت. ديگر دير شده بود و زهره فوت كرد. با اين حال او را به بيمارستان منتقل كردند. ساعت ١ بعد از نيمه شب پدر و مادرش از راه رسيدند. مادر زهره دانشجوها را ديد كه با چشم‌هاي گريان در حياط بيمارستان دور هم جمع شده بودند. رفت بالاي سر دخترش و شروع كرد به فرياد زدن» زهره اصفهاني بود. فاصله تهران تا اصفهان ٤ ساعت است و زهره هر پنجشنبه براي ديدن پدر و مادرش به اصفهان مي‌رفت. اما شنبه اين هفته يكي از استادهاي زهره او را به بيمارستاني در شهركرد معرفي كرده بود تا مشغول به كار شود. پدر زهره كارگر كارخانه ساخت ظروف يك‌بار مصرف است و حالا در غم از دست دادن دختري است كه با هزار اميد و آرزو او را به شهركرد فرستاده بود تا به قول خودش «خانم دكتر» شود. حالا هر پنجشنبه پدر و مادر و برادران ١٤ ساله و ٩ ساله زهره همراه با مادر و پدرشان به قبرستان روستاي قلعه بهمن اصفهان مي‌روند و به ياد جمعه‌اي كه پيكر بي‌جان عزيزشان به خانه بازگشت اشك مي‌ريزند.
 
ايست قلبي علت مرگ دانشجوي پزشكي شهركرد!
 
در همان ساعت‌هاي اوليه انتشار خبر، بعضي منابع اعلام كردند كه علت مرگ دانشجوي پزشكي دانشگاه شهر كرد ايست قلبي بوده است. روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد نيز در اطلاعيه‌اي علت فوت او را ايست قلبي اعلام كرد. در اين اطلاعيه آمده بود: «يكي از دانشجويان دختر دچار ايست كامل قلبي، تنفسي شد كه با وجود اقدامات كامل احيا توسط اورژانس ١١٥ و نيز انتقال بيمار به بيمارستان آيت‌الله كاشاني متاسفانه نتيجه احيا موفقيت‌آميز نبوده و ايشان فوت كردند.
 
مراتب از همان دقايق اوليه به اطلاع مسوولان دانشگاه رسانده‌شد و رياست دانشگاه به همراه تعدادي از معاونان و مسوول حراست و بازرسي دانشگاه در بيمارستان و همچنين در محل وقوع حادثه حضور يافتند و از نزديك در جريان چگونگي وقوع حادثه قرار گرفته و اعلام همدردي با دانشجويان نمودند و تاكيد موكد به بررسي كليه ابعاد حادثه تا مشخص شدن نتيجه قطعي داشتند. بديهي است بعد از قطعي شدن و اعلام علت مساله از طرف مراجع ذي‌صلاح از طريق روابط عمومي دانشگاه اطلاع‌رساني خواهد شد.» برخي منابع هم خبر از خودكشي او مي‌دادند. اما انتشار اين خبرها با واكنش شديد دانشجويان اين خوابگاه مواجه شد. دانشجوها همان شب با موبايل‌هاي روشن مقابل اتاق مديريت دانشگاه رفتند تا اعتراض‌هاي‌شان را نسبت به اعلام اين خبر نادرست اعلام كنند.
 
يكي از دانشجويان اين دانشگاه درباره دلايل اعتراض آن شب مي‌گويد: «هيچ امكانات درماني داخل خوابگاه ما كه تا شهر فاصله ٢٠ دقيقه‌اي دارد نيست. اين اتفاق به علت نشت گاز در لوله‌هاي حمام اتفاق افتاده بود و هواكش‌هاي داخل حمام هم خراب بود. به خاطر همين جريان گاز داخل حمام جمع شده بود.» يكي ديگر از دختران خوابگاه كه آن شب شاهد فوت زهره بود، مي‌گويد: «يكي از دخترها قبل از زهره به حمام خوابگاه رفته بود و بيرون آمد. او دچار سرگيجه و خواب‌آلودگي شده بود. دانشجويان با اورژانس تماس گرفتند و به صورت تلفني با انجام اقدامات لازم او را به حالت طبيعي برگرداندند.
 
بچه‌ها به سرپرست خوابگاه گفتند كه داخل مجموعه بوي گاز مي‌آيد و سرپرست گفت موضوع را پيگيري مي‌كند. آن شب هيچ كدام از دانشجوها نمي‌دانست كه زهره داخل حمام است. چون صداي آب و شست‌وشو نمي‌آمد. حالا كه دو شب از مرگ او مي‌گذرد گاز موتورخانه را قطع كرده‌اند و حتي آب گرم هم در خوابگاه نداريم. وسايل گرمايشي هم همه خاموش است، چون گاز نداريم. البته بچه‌ها از ترس‌شان پنجره‌ها را باز كرده‌اند تا اگر گاز از جايي نشت كند از پنجره‌ها بيرون برود. خوابگاه ما دو سال ساخت و ٤ طبقه دارد. سيستم برق‌كشي ساختمان خوابگاه روزهاي اول مشكل داشت. طوري كه شيرهاي آب هم جرقه برق مي‌زد.»
 
سرانجام صبح ديروز سرپرست معاونت آموزشي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد مسموميت با گاز مونوكسيد كربن را علت فوت دانشجوي پزشكي شهركرد اعلام كرد. فريده دارابي گفت: «پس از طي مراحل پزشكي قانوني مراسم تشييع خاكسپاري مرحومه زهره قاسمي با حضور رياست و معاونين و مسوولان دانشگاه و خانواده و دوستان آن مرحومه برگزار شد. با توجه به اعلام اوليه پزشكي قانوني مبني بر مسموميت گاز مونوكسيد كربن به عنوان علت فوت متوفي، سرپرست دانشگاه دستور بررسي در ارتباط با علت و چگونگي وقوع اين حادثه را داد.» خالدي‌‎فر، رييس دانشگاه علوم پزشكي شهركرد نيز از برخورد قاطع و قانوني با كليه مقصران و خاطيان اين حادثه كه منجر به اين ضايعه دلخراش شده خبر داد.
 
وي افزود: «تلاش مي‌شود با انجام اقدامات فوري و همچنين برنامه‌ريزي صحيح و اصولي دراز مدت از تكرار چنين حوادث غم‌انگيز جبران‌ناپذير جلوگيري به عمل آيد.» سرپرست معاونت آموزشي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد در پايان از اتخاذ تصميمات لازم در خصوص مديريت اين حادثه و پيشگيري از تكرار مجدد آن در جلسه‌اي با حضور نمايندگان و بازرساني از وزارت بهداشت و مسوولان اين دانشگاه در دفتر رياست دانشگاه خبر داد. همچنين سخنگوي كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي گفت: هياتي از سوي كميسيون بهداشت به بررسي علت فوت دانشجوي شهركردي مي‌پردازد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1396/07/17
خدا به خانوادش صبر بده کاش مسئولان برای کشور وسلامتی مردم خودمون هم هزینه میکردن فقط باید بابت همه چیز افسوس خورد متاسفیم
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1396/07/17
تمام مسئولین مملکت همین طور بی خیال سلامتی ملت هستن .
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1396/07/17
واقعا بسیار تاسف را دارد این کم کاری ها پولش تو حیب کدام از افراد ذی صلاح است با جان بچه های مردم بازی میکنند چون این کشور کارها بر اساس رابطه پبش میره
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1396/07/17
سرزمین نخبه کش.....
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1396/07/17
دیگه فایده ی نداره دنبال مقصر بودن اون موقع که باید درست می بود درستش نکردن حالا دیگه فایده ی نداره ،دختر مردم پر پر شد ،خدا به پدر ومادرش صبر بده روحش شاد.
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1396/07/17
،،،،کپسول اکسیژن اورژانس،اکسیژن نداشت،،،بهتره همگی بریم بمیریم
پاسخ ها
نیما
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
بقرآن بینهایت لایک داره نظرتون آقا یا خانم پناهی. اشک تو چشمام جمع شد... خدا رحمتش کنه
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1396/07/17
... وزیر بهداشت دولت تدبیر و امید!!!! حالم از این دو کلمه بهم خورده. هرماه چند صد میلیارد میریزن تو شکم طرح تحول سلامت و این وضع خوابگاه هاشونه
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1396/07/17
اورژانس برانکارد نداشت!!! کپسول اکسيژن نداشت!!!! خدايا ........مقصر کيه ماها يا کسايى ک پول اين مملکت رو اختلاس ميکنن .....منم ى مادرم توى اين اب و خاک بچه مو دنيا اوردم سعى کردم جورى تربيتش کنم ک بدرد جامعه در حد توانش باشه اون مادر هم دخترش رو با هزار اميد دانشگاه فرستاده ک دردى رو دوا کنه حالا جسد دخترش رو تحويلش دادن.....
خدايا حالشو ن من ن هيچ مادر ديگه اى نميتونه جز خودت بفهمه .....
United Kingdom
13:14 - 1396/07/17
چند روز پیش همسرم تنگی نفس گرفته بود و ۹شب بود که به من زنگ زد و به سختی به من گفت نمیتواند نفس بکشد باعجله به خانه امدم دیدم از بسیار بیحال است و با لبهای کبود به سختی نفس میکشد به اورژانس زنگ زدم اپراتور اورژانس هی به من میگفت گوشی رو بده با اون صحبت کنم من میگفتم نمیتونه اون دوباره در خواست خودشوتکرار میکرد اخرش داد زدم گفتم داره میمیره نمیتونه با شما صحبت کنه اپراتور به من گفت با داد زدن من برات کاری نمیکنم و گوشی رو گذاشت من همسرم رو با تاکسی تلفنی به بیمارستان بردم و در راه نگاه کردم ایستگاه اورژانس منطقه ما یه امبولانس جلوش بودو در سکوت کامل بودمن با تاکسی به بیمارستان رفتم واون اپراتور انگار قصد داشت با دشمنش بجنگه مسولان اورژانس جدا جای تاسف داره قبل از این که این روانی ها رو پای تلفن بنشونید یه نگاهی هم به وضع روحی این دیونه ها بندازید
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1396/07/17
ای وای برای مملکت ما،،،جون مردم براشون ارزش نداره،،،
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1396/07/17
خانوم دکتر هم باید حال خودشو متوجه میشد این اتفاق یهویی نمیافته ، بتدریج آدم رو از پا در میاره
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1396/07/17
بفکر مردم نیستن حضرات. جون مردم پرپر شد رفت
Iran, Islamic Republic of
22:23 - 1396/07/17
اینایی که تو اورژانس هستن هیچی بلد نیستن،،هیچی حالیشون نیست ،،،هیچ تجهیزاتی هم ندارن،،،
Iran, Islamic Republic of
22:39 - 1396/07/17
هیچکس از خدمات رسانی اورژانس در کشور راضی نیست که مدیران اورژانس میخوان به تین وضع رسیدگی کنند خدا میدونه من خودم یه روز در شهرکرد دیدم دوتا موتوار سوار با هم تصادف کردن و همان موقع با اورژانس 115 تماس گرفتیم ولی تا 25دفیقه که من بالای سر آنها بودم هنوز اورژانس نرسیده بود در حالی که فاصله اورژانس تا محل حادثه شاید 5کیلومتر بود
United States
00:42 - 1396/07/18
٤ يا ٥ سال پيش، عينا همين ماجرا واسه يه دانشجوي دختر شهريتاني تو اميركبير، اتفاق افتاد. دانشجوها جمع شدند، رئيس دانشگاه تو اتاقش پنهان شد، دانشجوها در رو شكوندند، به كمي تهديد و بعد اخراج دانشجوها
تا بوده، همين بوده
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1396/07/18
اگر این اتفاق در یکی از کشورهای متمدن دیگر می افتاد چگونه رسانه ملی با اب و تاب پخش می کرد و برای ان اشک تمساح می ریخت و با کشته شدن هر روزه شماری از مردم به دلیل اختلاس بیت المال اب از اب تکان نمی خورد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
لایک
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1396/07/18
مهم مردم بی دفاع سوریه،فلسطین،یمن،عراق و سایر وابستگانن
Iran, Islamic Republic of
16:13 - 1396/07/18
البته به همه اینها باید به سازندگان ساختمان های بی کیفیت هم باید اشاره کرد بساز و بفروش هایی که از کیفیت ساختمان میزنن تا جیبشون بیشتر پولی بشه چجوری یه ساختمون ۴ سال ساخت باید انقدر بی کیفیت و غیر استاندارد باشه خدا لعنتتون کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
ساختمان سازی باید زیر نظر مهندس با تجربه از سمت دولت که احساس مسئولیت دارد با قراداد ساختن استاندارد وایمنی کامل انجام شود در تمام موارد چه سفت کاری چه رو کاری وچه از نظر اب برق گاز حتی سیم های تلفن وغیره نظارت و تعهد کاری داشته باشند نه اینکه دست راستو چپشان را بلد نیستن یا از مصالح استندارد استفاده نمیکنند بعلت سود بردن وبه قیمت جان مردم تمام می شود مقصر دولت است کمی هم وقت برای اینکارـها بگذارند بفکر مردم واینده گان باشند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج