قاچاق بازار موبايل سامان‌ مي‌گيرد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
ریزخور_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
مجتمع فنی تهران_F
۶۲۰۴۱۶
۰۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۹
۱۸۸۳
چند روز بعد از اجرای طرح رجیستری و در شرایطی که برخی گزارش‌ها حکایت از گران شدن گوشی تلفن همراه در بازار دارد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بار دیگر از این طرح دفاع و رجیستری را حرکتی در راستای قاچاق‌زدایی از بازار تلفن همراه تلقی کرد.
روزنامه آرمان- سوسن یحیی‌پور: چند روز بعد از اجرای طرح رجیستری و در شرایطی که برخی گزارش‌ها حکایت از گران شدن گوشی تلفن همراه در بازار دارد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بار دیگر از این طرح دفاع و رجیستری را حرکتی در راستای قاچاق‌زدایی از بازار تلفن همراه تلقی کرد.
 
در همین حال خبر می‌رسد اجرای طرح رجیستری به بروز برخی سوء‌استفاده‌ها انجامیده است و برخی فروشندگان برای جلوگیری از ضرر گوشی‌های موجود در انبارها، گوشی‌های نو را از بسته‌بندی آن خارج و با انداختن سیم‌کارت، گوشی را فعال می‌کنند. طرح رجیستری ابتدا در سال 85 کلید خورد، اما به دلیل وجود برخی مشکلات،‌ این طرح با شکست مواجه شد. تاکنون برخی کشور‌ها چون ترکیه طرح رجیستری را در کشور خود اجرا کرده اند و بعد از رفع مشکلات، موفق به مبارزه با کالای قاچاق شده‌اند.
 
بر اساس آمار منتشر شده،‌ حدود 80 تا 95‌درصد از گوشی‌های تلفن همراه در بازار قاچاق هستند که درنهایت باعث ضایع کردن حقوق مصرف‌کنندگان می‌شوند، چرا که بر اساس اطلاعات منتشر شده،‌ بعضی شرکت‌ها که گوشی وارد ایران می‌کنند، پول در می‌آورند اما خدمات ارائه نمی‌دهند. همچنین برخی گوشی را به صورت قاچاق وارد کشور می‌کنند، اما به استاندارد و سلامت این محصولات توجه نمی‌کنند که در نهایت برای سلامت کاربر خطر ایجاد می‌کند. در همین راستا و برای مبارزه با تلفن‌های همراه قاچاق در بازار،‌ دولت بار دیگر فاز نخست طرح رجیستری با پایش کل شبکه اپراتور‌های موبایل را از 28 مهر آغاز کرد.
 
گوشی‌های قاچاق قبل از رجیستری، مجاز هستند
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نگرانی مردم از قاچاق تلقی‌شدن گوشی‌هایشان، توضیح داد: مردم نباید نگران گوشی‌هایی که هم اکنون از آن استفاده می‌کنند، باشند زیرا گوشی‌هایی که پیش از این به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند مجاز تلقی می‌شوند تا مردم دچار مشکل نشوند. موضوع این طرح گوش‌های قاچاق بعد از زمان اجرای طرح است. محمدجواد‌آذری‌جهرمی درباره توصیه برای نخریدن گوشی پس از رجیستری، اظهار کرد: در تلاش هستیم افزایش قیمت موبایل با اجرای رجیستری برای کاربر تاثیری نداشته باشد.
 
افزایش قیمت موبایل بدون هیچ‌دلیلی یک دزدی محسوب می‌شود و این هشدار موجب مهار بازار شد. او با بیان اینکه سناریوهای زیادی برای اجرای طرح رجیستری در نظر گرفته‌ایم که هماهنگی بین‌دستگاهی نکته بسیار مهم در اجرای درست این طرح است، گفت: باید در گمرک، تجهیزات وارد شده را به دقت چک کنیم و ببینیم از کجا وارد می‌شوند و اپراتورها هم با توجه به ظرفیت‌های خود باید این فضا را پایش کنند تا به این ترتیب تنها به گوشی‌هایی خدمات دهیم که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند.
 
وزیر ارتباطات با اشاره به افزایش قیمت موبایل در روزهای اخیر، گفت: فاز پایش طرح رجیستری موبایل آغاز شده، اما هنوز این طرح اجرا نشده است. ارزش واردات موبایل به ایران هزینه بسیار زیادی است و بخش بزرگی از این بازار به بخش غیررسمی یا همان قاچاق مربوط است. روز اول اجرای رجیستری شاهد کلاهبرداری‌هایی بودیم که باعث شد قیمت‌ها به‌صورت کاذب و حبابی ناشی از سود شبکه‌های منفعت‌طلب افزایش پیدا کند. البته نمی‌توان گفت با اجرای رجیستری موبایل هیچ‌افزایش قیمتی نداریم اما در تلاش هستیم این افزایش قیمت برای کاربر تاثیری نداشته باشد.
 
سوء‌استفاده از طرح رجیستری
 
در حالی که تنها چند روز از آغاز طرح رجیستری تلفن همراه گذشته است،‌ زمینه برخی از سودجویی‌ها همچون جابه‌جایی گوشی‌های نو با کارکرده، تغییر لوازم جانبی آن با نمونه‌های فرعی و حتی دست دوم را فراهم کرده که این امر در نهایت حقوق مصرف‌کننده را ضایع می‌کند. یکی از مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره، گفت: گوشی‌های تلفن همراهی که قبل از اجرای طرح رجیستری و به هر طریقی (مجاز یا غیرمجاز) به کشور وارد و فروخته شده، خریداران آنها هیچ‌گناهی مرتکب نشده‌اند؛ بنابراین برنامه‌ریزی‌ها مبنی بر این است که این گوشی‌ها دست مردم بوده و پیش از اجرای این طرح فعال شده‌اند لذا هیچ‌تعرضی به آنها نمی‌شود و مردم بتوانند بدون مشکل از دستگاه‌های خود استفاده کنند.
 
او افزود: اما اینکه گفته می‌شود «برخی از مغازه‌داران تلفن‌های همراه موجود در مغازه‌های خود را پیش از آغاز این طرح فعال کرده‌اند و با قرار دادن سیم‌کارت در آنها اولین تماس را برای اینکه در طرح رجیستری به مشکلی برنخورند برقرار کرده‌اند»، به دلیل این است که بالاخره این طرح باید از یک نقطه‌ای شروع می‌شد و اگر چنین کاری انجام نمی‌دادند زیان سنگینی مرتکب می‌شدند. اما فروشندگان باید به مردم اطلاع دهند که این تلفن‌های همراه یک بار باز و تماسی به این هدف با آنها برقرار شده است.
 
هیچ فروشنده‌ای تخلف نکرده
 
همچنین نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران گفت: هیچ‌فروشنده‌ای تخلف نکرده و بی‌انصافی است که بخواهیم همه فروشندگان را در این زمینه زیر سوال ببریم. اما اجرای طرح رجیستری تلفن‌های همراه طرحی ملی و به نفع مردم و منافع ملی بوده که مورد حمایت همه از جمله بخش خصوصی است، چراکه قبل از آن سودهای هنگفتی توسط واردکنندگان غیرمجاز و قاچاقچیان این کالا کسب می‌شد.
 
به گفته ابراهیم درستی،‌ این طرح به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که با شیب ملایم اجرا شود و ابتدا از برندهای مطرحی که غالبا با قاچاق به کشور وارد می‌شدند، آغاز شود، سپس برندهای دیگر مشمول این طرح می‌شوند تا پس از گذشت حدود یک ماه همه برندها را شامل شود. او اعلام کرد که انجمن واردکنندگان تلفن همراه نیز متعهد شده که در صورت اجرای این طرح نیاز بازار را از طریق واردات رسمی تامین کند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
فنی آتل_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
دارو سازی عبیدی - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر