تاثیرات شگفت انگیز موسیقی بر روح و روان
۶۲۲۰۵۴
۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۸
۱۰۴۳۴۹
گوش دادن به موسیقی می‌تواند سرگرم کننده باشد، اما آیا ممکن است شما را سالم‌تر کند؟ موسیقی می‌تواند منبعی از لذت و خوشنودی باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد فواید روانشناسی دیگری نیز دارد.
برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: گوش دادن به موسیقی می‌تواند سرگرم کننده باشد، اما آیا ممکن است شما را سالم‌تر کند؟ موسیقی می‌تواند منبعی از لذت و خوشنودی باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد فواید روانشناسی دیگری نیز دارد. این باور که موسیقی می‌تواند روی افکار، احساسات و رفتارهای شما اثر بگذارد، چندان عجیب نیست.
 
اگر تجربه‌ی این را داشته باشید که با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان احساس انرژی و انگیزه کنید یا با شنیدن یک قطعه‌ی احساس برانگیز اشک‌های‌تان جاری شود، پس به خوبی می‌توانید قدرت تاثیر موسیقی بر خلق و خو و روحیه را درک کنید.
 
اما تاثیرات روانشناسانه‌ی موسیقی می‌تواند خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید، قدرتمند و گسترده باشد. موسیقی درمانی، مداخله‌ی درمانی است که گاهی برای بهبود سلامت روحی، کمک به بیمار در غلبه بر استرس و افزایش سلامت عمومی به کار می‌رود. حتی برخی از افراد عقیده دارند ذائقه‌ی موسیقایی شما می‌تواند ارائه دهنده‌ی نگرشی در مورد جنبه‌های گوناگون شخصیتی شما باشد.
 
موسیقی می‌تواند ذهن را آرام کرده، به بدن انرژی بدهد و حتی به مدیریت بهتر درد کمک کند. اما سایر فواید بالقوه‌ی گوش دادن به موسیقی چیست؟

۱. بهبود عملکرد ادراک و شناخت

تحقیقات نشان می‌دهد پخش موسیقی به عنوان زمینه، هنگامی که فرد در حال انجام فعالیت دیگری است و روی آن تمرکز کرده می‌تواند عملکرد او را در کارهایی که نیاز به درک و شناحت دارد بالا ببرد. مطالعه‌ای دریافت موسیقی با ریتم تند منجر به افزایش سرعت در کار و پردازش شده و موسیقی با ریتم تند و ریتم ملایم هم می‌تواند حافظه را تقویت کند.

بهتر است این بار اگر قصد انجام کاری را داشتید، موسیقی زمینه پخش کنید تا عملکرد ذهنی‌تان بهتر شود. البته توصیه می‌کنیم سراغ تِرک‌های بدون کلام بروید تا تمرکزتان با شعر و کلام بهم نریزد.
 
 تاثیرات شگفت انگیز موسیقی بر روح و روان

۲. کاهش استرس

سالهای سال است که گفته می‌شود موسیقی می‌تواند به کاهش و مدیریت استرس کمک کند. گوش دادن به موسیقی ملایم و آرامشبخش می‌تواند روشی موثر در غلبه بر استرس باشد و این چیزی است که علم هم آن را ثابت کرده. در مطالعه‌ای که در سال 2013 انجام شد، افراد شرکت کننده قبل از اینکه در معرض استرس قرار بگیرند، در یکی از شرایط مشخص شده بودند و سپس از آنها تست استرس روانی اجتماعی گرفته شد. برخی از افراد به یک موسیقی ریلکس کننده گوش داده بودند، برخی دیگر به صدای امواج کوچک آب و بقیه نیز هیچ محرک شنوایی دریافت نکرده بودند. نتایج نشان داد گوش دادن به موسیقی روی واکنش انسان به استرس، مخصوصا روی سیستم عصبی خودکار تاثیر دارد. افرادی که به موسیقی آرامشبخش گوش داده بودند، بعد از قرار گرفتن در معرض استرس، سریع‌تر توانسته بودند شرایط روحی خود را بازیابی کنند.

۳. کاهش اشتها

یکی از شگفت انگیزترین اثرات روانی موسیقی این است که می‌تواند ابزاری مفید در کاهش وزن باشد. اگر سعی دارید از وزن خود کم کنید، گوش دادن به موسیقی و همزمان کم کردن نور محیط می‌تواند به شما در رسیدن به هدف‌تان کمک کند. طبق مطالعات انجام شده، افرادی که در رستوران‌هایی با نور سبک که در آنجا موسیقی لایت پخش می‌شود غذا می‌خوردند نسبت به آنهایی که در سایر رستوران‌ها غذا می‌خوردند، 18 درصد غذای کمتری خورده بودند، چرا؟ محققان دریافتند موسیقی و نور کمک می‌کند شرایط آرام‌تری ایجاد شود، در نتیجه افراد بیشتر احساس آرامش و راحتی کرده و آرام‌تر غذا می‌خورند و در نتیجه نسبت به زمان سیری خود آگاه‌ترند.

شما هم سعی کنید در خانه هنگام غذا خوردن یک موسیقی ملایم پخش کنید و با ایجاد فضایی آرامشبخش، آهسته‌تر و آگاهانه‌تر غذا میل کنید.
 
 تاثیرات شگفت انگیز موسیقی بر روح و روان

۴. تقویت حافظه

خیلی از دانش آموزان و دانشجویان عادت دارند هنگام مطالعه به موسیقی گوش بدهند، اما آیا واقعا کار خوبی است؟ بعضی از افراد احساس می‌کنند گوش دادن به موسیقی دلخواه‌شان هنگام مطالعه، به حافظه‌شان کمک می‌کند، در حالیکه عده‌ای دیگر صرفا به دلیل خوشایندتر کردن فضای مطالعه به موسیقی گوش می‌دهند و حتی عده‌ای هم موسیقی هنگام مطالعه را حواس پرت کن می‌دانند. تحقیقات نشان می‌دهد این کار می‌تواند مفید باشد اما بستگی به عوامل گوناگونی دارد که شامل نوع موزیک، لذت بردن شنونده از آن موسیقی و حتی میزان اطلاعات و آموخته‌های شنونده از موسیقی دارد.

مطالعه‌‌ای نیز نشان داد افرادی که در حال فراگیری زبان جدیدی بودند، وقتی کلمات و عبارات جدید را به صورت آواز و با ریتم تمرین می‌کردند، بهتر از زمانی که به صورت عادی آنها را می‌خواندند، این کلمات را فراگرفته بودند. بنابراین هر چند ممکن است موسیقی روی حافظه اثر بگذارد اما نتایج بسته به فرد ممکن است متفاوت باشد. اگر شما جزو افرادی هستید که موسیقی حواس‌تان را پرت می‌کند شاید بهتر باشد در سکوت مطالعه کنید یا تِرک‌هایی خنثی به عنوان زمینه پخش کنید.

5. کمک به مدیریت درد

پژوهش‌ها نشان داده که موسیقی می‌تواند در مدیریت درد مفید باشد. مطالعه‌ای که روی بیماران فیبرومیالژیا انجام شد دریافت آنهایی که تنها به مدت یک ساعت به موسیقی گوش داده بودند، کاهش قابل توجهی در دردهای خود داشتند. در مطالعه‌ای بیماران فیبرومیالژیا به دو گروه تقسیم شدند؛ گروهی که روزی یک بار و به مدت چهار هفته به موسیقی گوش می‌داد و گروهی که تحت هیچ موسیقی درمانی نبود. در پایان چهار هفته، آنهایی که هر روز به موسیقی گوش داده بودند، احساس درد و افسردگی‌شان کاهش چشمگیری داشت. این نتایج نشان می‌دهد که موسیقی درمانی می‌تواند ابزاری مهم در درمان دردهای مزمن باشد.
 
 تاثیرات شگفت انگیز موسیقی بر روح و روان

مروری در سال 2015 نشان داد بیمارانی که قبل، حین و بعد از عمل جراحی به موسیقی گوش داده بودند، نسبت به آنهایی که به موسیقی گوش نداده بودند، درد و اضطراب کمتری تجربه کرده بودند. گوش دادن به موزیک در هر شرایطی از درد موثر است، اما به گفته‌ی محققان، گوش دادن به موسیقی قبل از عمل جراحی، نتایج بهتری دارد. این مرور، اطلاعات جمع آوری شده از بیش از 7000 بیمار را بررسی کرد و دریافت آنهایی که به موسیقی گوش داده بودند، داروی کمتری برای تسکین درد خود مصرف کرده بودند. در شرایطی که بیمار این اجازه را داشت خودش موسیقی مورد علاقه‌اش را انتخاب کند، حتی نتایج بهتری ثبت شد.

۶. کمک به خواب بهتر

بیخوابی یا اینسومنیا، یک مشکل جدی است که افراد در تمام گروه‌های سنی را درگیر می‌کند. رویکردهای زیادی برای درمان این مشکل و سایر اختلالات رایج خواب وجود دارد، که در این میان گوش دادن به موسیقی کلاسیک آرامشبخش می‌تواند روشی بی‌خطر، موثر و دردسترس باشد.

در مطالعه‌ای که روی دانشجویان انجام شد، افراد به سه گروه تقسیم شدند؛ گروهی به موسیقی کلاسیک و گروهی به کتاب صوتی گوش دادند و گروهی نیز به هیچ چیزی گوش ندادند. به مدت سه هفته، یک گروه به مدت 45 دقیقه به موزیک کلاسیک آرامشبخش گوش داد و گروهی دیگر در زمان خواب به کتاب صوتی گوش داد.

محققان کیفیت خواب این گروه‌ها را قبل و بعد از مداخلات ارزیابی کردند و دریافتند آنهایی که به موسیقی گوش داده بودند، کیفیت خواب‌شان به میزان قابل توجهی بهتر از کسانی بود که به کتاب صوتی گوش داده بودند یا به هیچ چیزی گوش نداده بودند. از آنجایی که موسیقی یک درمان موثر برای مشکلات خواب است، می‌تواند یک روش آسان و بی‌ضرر برای درمان بیخوابی باشد.

۷. افزایش انگیزه

اینکه ورزش کردن با گوش دادن به موسیقی برای‌تان راحت‌تر می‌شود یک دلیل خوب دارد؛ محققان دریافته‌اند گوش دادن به موسیقی با ریتم تند به افراد انگیزه می‌دهد تا سخت‌تر کار کنند. مطالعه‌ای تاثیر موسیقی روی 12 فرد سالم را که روی دوچرخه‌ی ثابت رکاب می‌زدند مورد بررسی قرار داد. در این آزمایش، در سه شرایط مختلف افراد به موسیقی‌هایی با ریتم‌های گوناگون گوش دادند و عملکردشان ارزیابی شد. موسیقی در یک شرایط، ریتم نرمال داشت، در شرایط دیگر ریتم 10 درصد افزایش و در شرایطی دیگر نیز ریتم 10 درصد کاهش داشت.

تغییر ریتم موسیقی چه تاثیری روی فاکتورهایی چون مسافت رکاب زده شده، ضربان قلب و لذت بردن از موسیقی داشت؟ محققان دریافتند موسیقی با ریتم‌های تندتر موجب افزایش عملکرد در مسافت رکاب زده شده، سرعت رکاب زدن و قدرت تلاش شده بود. اما کاهش ریتم موسیقی منجر به کاهش تمام این عوامل شده بود. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر واقعا دوست دارید پایبند برنامه‌‌ی ورزشی‌تان بمانید، بهتر است لیستی از موسیقی‌هایی با ریتم تند آماده کنید تا هم انگیزه‌تان بیشتر شود و هم لذت بیشتری از ورزش کردن ببرید و عملکرد بهتری داشته باشید.
 
 تاثیرات شگفت انگیز موسیقی بر روح و روان

۸. بهبود خلق و خو

یکی دیگر از فواید روانی موسیقی این است که شما را شادتر می‌کند. در یک بررسی که در مورد دلایل گوش دادن افراد به موسیقی صورت گرفت محققان دریافتند موسیقی پخش شده، نقش مهمی در بهبود خلق و خو دارد. موسیقی به افراد کمک کرده بود بهتر بتوانند به خلق بهتری دست پیدا کرده و خودآگاهی بیشتری پیدا کنند.

مطالعه‌ی دیگری دریافت گوش دادن آگاهانه و انتخابی به موسیقی مثبت می‌تواند در عرض دو هفته، اثرش را به خوبی نشان بدهد. از افراد خواسته شد سعی کنند به مدت دو هفته هر روزحس و حال خود را با گوش دادن به موسیقی مثبت تقویت کنند. وقتی بعدا از آنها خواسته شد میزان احساس شادی‌شان را توصیف کنند، گزارش کردند که بعد از دو هفته احساس شادتر بودن می‌کردند.

۹. کاهش علائم افسردگی

پژوهشگران دریافتند موسیقی درمانی می‌تواند روشی موثر و بی‌ضرر برای انواع اختلالات مانند افسردگی باشد. مطالعه‌ای نشان داد موسیقی درمانی علاوه بر کاهش افسرگی و اضطراب در بیماران دچار بیماری‌های نورولوژیکی مانند زوال عقل، سکته‌ی مغزی و پارکینسون، هیچ عارضه‌ی جانبی به جا نگذاشته بود، یعنی این روش درمانی، بسیار بی‌ضرر و کم ریسک است.

مطالعه‌ی دیگر هم نشان داده که نوع موسیقی نیز مهم است. محققان دریافتند موسیقی کلاسیک و آرامشبخش، بیشترین تاثیر را از جهت تقویت خلق و خو دارد، در حالیکه نوع هوی متال و تکنو، بی‌اثر و حتی مضر است.
 
 تاثیرات شگفت انگیز موسیقی بر روح و روان

۱۰. افزایش استقامت ورزشی

یک تاثیر روانی مهم دیگر موسیقی، توانایی‌اش در افزایش عملکرد ورزشی است. معمولا در گام‌های افراد هنگام راه رفتن و دویدن، ریتمی وجود دارد، دانشمندان کشف کرده‌اند که افزودن یک ریتم کوبشی قوی و تند می‌تواند افراد را تشویق کند تا سرعت خود را بالا ببرند. دوندگان با گوش دادن به موزیک نه تنها می‌توانند سریع‌تر بدوند بلکه احساس انگیزه‌ی بیشتری برای ادامه دادن و رسیدن به استقامتی بیشتر خواهند کرد.

ریتم ایده آل برای تمرین، چیزی بین 125 و 140 ضربه در دقیقه است. تحقیقات نشان داده هماهنگ کردن حرکات بدن با ریتم موسیقی می‌تواند منجر به بهتر شدن عملکرد و افزایش تحمل و استقامت شود و این تاثیرات، در مورد تمرینات با شدت پایین تا متوسط، بیشتر به چشم می‌خورد. به عبارتی دیگر، یک فرد معمولی با گوش دادن به موسیقی، بیشتر از یک ورزشکار حرفه‌ای می‌تواند از فواید موسیقی بهره مند شود.

به گفته‌ی محققان، موسیقی می‌تواند برانگیختگی هیجانی و فیزیولوژیکی بیشتری نسبت به محرک‌های دارویی یا مخدر ایجاد کند. حتی گوش دادن به موسیقی قبل از رفتن به باشگاه نیز می‌تواند مانند یک محرک عمل کند. واقعا چگونه موسیقی می‌تواند عملکرد ورزشی را بهتر کند؟ گوش دادن به موسیقی هنگام تمرین و فعالیت، درک و دریافت فرد از تقلا و خستگی را کم می‌کند، در نتیجه فرد سخت‌تر کار می‌کند اما به نظرش نمی‌رسد که در حال تلاش بیشتری است، زیرا توجه او به موسیقی است و احتمال اینکه متوجه علائم تلاش و خستگی مانند تندتر شدن تنفس، عرق ریختن و سوزش عضلات شود خیلی کمتر خواهد شد.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 45
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1396/08/08
روح انسان با صور اسرافیل وارد جسم شد و روح و جسم همیشه به موسیقی واکنش نشان می دهند
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
واکنش نشان دادن روح و جسم انسان به موسیقی دلیل بر مفید بودن موسیقی نیست. موسیقی همانند مواد مخدر با تخدیر اعصاب به انسان این آثاری را که گفته شده بر جای می گذارد. آیا واکنش نشان دادن انسان به ماد مخدر دلیل بر مفید بودن این مواد است؟
Iran, Islamic Republic of
21:41 - 1396/11/06
گوش کردن به موسیقی انسان را از یاد خدا غافل میکند
و روح را الوده میکند
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
دقیقا درست است. در سوره لقمان آیه 6 که در مورد غناء و موسیقی است خداوند غناء و موسیقی را مایۀ اضلال عن سبیل الله می داند.
Germany
23:37 - 1397/03/04
السلام علیکم. موسیقی شاد و غمگین فرقی نمیکند روح انسان با موسیقی خسته و لذت و خوشی انسان همه چیز ازدست میدهد وقتی روح انسان خسته باشه جسم فکر همه چیز خسته هست مثل خوانندگان معروف مشهور اروپا که دست به خودکشی میزنند و گفتن دلیلش اینه که ما روح مون از هیچ چیز لذت نمیبره خسته هست،، هوشیار باشید دانشمندان ها این و متوجه شدن که سجده کردن و حرکات نماز ازقبیل سجده رکوع به سلامتی انسان و تاثیر خوشایندی دارد... پس کاری نکنید جز پشیمانی فایده ای نداشته باشه نه به خودتان نه به روح و جسم لذت و فقط در قرآن کریم پیدا میکنید ☝⚘
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
احسنت به شما . با اینکه در کشور آلمان هستید و فضای فکری آنجا از تعالیم اسلام دور است ولی شما توانستید واقعیت موسیقی را درک کنید. ولی بعضی از مردم داخل ایران هنوز به این واقعیت دست نیافته اند و
هنوز فریب تبلیغات دروغین و تحقیقات سفارشی را می خورند.
Germany
23:42 - 1397/03/04
السلام علیکم. روح انسان با موسیقی میمیره و روح که از بین برود جسم همیشه به عذاب هست از هیچ چیز لذت نمیبره. پس هوشیار باشید
پاسخ ها
دنیا
United Arab Emirates
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
چجور روح میمیره ولی جسم زنده می مونه؟
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
جواب دنیا
همانطور که فرد کافر از نظر قرآن مرده متحرک است. اصل انسان به روح اوست نه جسم.
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
موسیقی داریم تا موسیقی
Netherlands
23:10 - 1397/05/04
چرت نگین بابا موسیقی روح رو سیقل میده و صافش میکنه
احسان خواجه ‌..محمد علیزاده ‌ ..ابراهیم زاده و ...
ممنونم ازشون و خدای اونها
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
اشتباه شما این است که فکر می کنید تخدیر اعصاب و حالت خماری که موسیقی به انسان می دهد، همان صیقل روح است. روح انسان چون از جانب خداوند است فقط با ذکر و یاد او صیقل و صفا می گیرد. خداوند همه ما را به راه راست هدایت فرماید و علم شما را دربارۀ واقعیت موسیقی افزون فرماید.
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1397/06/29
آقایونی که میگین موسیقی باعث انحراف انسان میشه...
باید بگم من تا به حال بالغ بر هزاران موسیقی گوش دادم ولی از وقتی به سن تکلیف رسیدم یادم نمیاد که نمازم رو ترک کرده باشم.
موسیقی غذای روح هست
همه چیز هایی هم که در قرآن هست از خدا نیست و در طول تاریخ بعضی قسمت هاش دست کاری شده توی قرآن کلمه ای هست تحت عنوان غلمان
یعنی زنان زیبا....
اون هم نه یکی بلکه چندتاااا
اگه تو اون دنیا یه همچین چیزی آزاده چرا تو این دنیا نیست؟؟؟؟
بدون فکر چیزی نگین
انسان بودن جزاش بهشت ابدیست
طبق حرف های شما یعنی کسی مثل ادیسون که از قرن ها پیش همه دارن از اختراعش استفاده میکنن الان جهنمه!!!!؟؟؟
دو صد گفته چون نیم کردار نیست...
ممنون
United States
21:59 - 1397/07/24
خواهشا اینقدر راجع به هر موضوعی کوته فکرانه نظر ندهید من به شخصه به موسیقی کلاسیک بسیار گوش میدم و خودم نوازنده ی پیانو هستم و هر وقت وقتم رو با موسیقی میگذرونم بیشتر از هر زمان دیگری احساس نزدیکی با خدا میکنم و به اعمال دین نیز عمل میکنم و نماز و روزه ام هم سرجای خودش است لطفا در مورد هر مسئله ای بی فکر پاسخ ندهید و با دلیل و منطق و دلایل علمی نظرتون رو بیان کنید درست است که بعضی از انواع موسیقی برای فکر و ذهن مناسب نیست اما تاثیرات مثبت بسیاری از انواع موسیقی غیر قابل انکاره.با تشکر
Iran, Islamic Republic of
00:02 - 1397/08/15
تفت ندین بابا موسیقی تک تک سلول های بدن را به جنب و جوش وامیدارد وانسان را از اشفتگی ذهن دور نگه میدارد
Iran, Islamic Republic of
18:25 - 1397/08/15
اه چه چیزا میگن بعضی ها به واقعیت بنگر ای دوست
Iran, Islamic Republic of
18:25 - 1397/08/15
اه چه چیزا میگن بعضی ها به واقعیت بنگر ای دوست
Iran, Islamic Republic of
19:58 - 1397/09/09
خیلی خوب نیست ولی چیزای خوبی هم داشت
Iran, Islamic Republic of
19:58 - 1397/09/09
خیلی خوب نیست ولی چیزای خوبی هم داشت
United Kingdom
18:09 - 1397/09/25
موسیقی توی هر شرایطی میتونه به من انگیزه بده و ارومم کنه،کسایی که میگین موسیقی باعث دوری از خدا و ... میشه:درمورد من کاملا برعکسه!هرروز خدا رو شکر میکنم که باعث شد بتونم اهنگای امید نعمتی و گروه پالت رو گوش بدم!!همیشه وقتی اهنگ گوش میکنم و گیتار یا پیانو میزنم بیشتر خدا رو شکر میکنم.من خیلی بخاطر موسیقی به خدا نزدیک تر شدم.لطفا همه چیزو به هم ربط ندین!
Germany
22:41 - 1397/10/08
چه کسی میگه موسقی بده اگه بده چرا اساتید معروف موسیقی با خدا و از عرفا حساب می شن.
Germany
22:41 - 1397/10/08
چه کسی میگه موسقی بده اگه بده چرا اساتید معروف موسیقی با خدا و از عرفا حساب می شن.
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1397/10/13
نمی دونم چرا بعضی ها همش دین رو با همه چیز قاطی می کنن این یک موضوع و بررسی علمی بود زود با قران و ....قاطی کردن واقعا حالم بد شد . به نظر من موسیقی یکی از نعمت های خداوند برای انسان است
Singapore
22:00 - 1398/01/20
سلام به همگی موسیقی هم فواید خودش را دارد و هم ضرر های خودش اما این مطالب های بالا که مشاهده کردم کثر موارد ها صحیح بود موفق باشید
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1398/03/02
سلام
ضرراش بیشتره من خودم قبلا عاشق موسیقی بودم
هم اعصابم زودبهم میریخت.سردردای بدی میگرفتم هم این که موسیقی رپ باعث میشه تحریک شی
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1398/03/23
سلام.من هر روز میرم باشگاه و سخت ترین تمرینا رو فقط و فقط میتونم با موسیقی انجام بدم..و حالمو خیلی خوب میکنه...نمیدونم چجوری بعضی جاها نوشتن که غیرت آدم کم میکنه...من تقریبا پنج ساله دارم با همین آهنگایی که کلی انرژی میده بهم میرم تمرین و همچین چیزی رو تا حالا احساس نکردم واقعا...بلکه برعکس احساس میکنم خیلیم ارادم واسه خیلی کارا زیاد شده و انجامشون دادم...فکر میکنم تعریف دوستان از موسیقی غنا اشتباه باشه درکل..وگرنه اسلام با موسیقی مشکل نداره
پاسخ ها
کریمی محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
پس شما بزرگوار هنوز متوجه نشدید حال خوب ینی چی
حال خوب حالیه که از درون باشه
اصلا همینکه انسان میره سراغ موسیقی که خالش خوب بشه
ینی حالش خوب نیست
و دنبال راهی میگرده تا حالشو خوب کنه
Iran, Islamic Republic of
22:54 - 1398/04/23
تتلو وساسی گوش کنید حالشو ببرید
Iran, Islamic Republic of
00:15 - 1398/05/29
موسیقی بر گیاهان و حیوانات تاثیر دارد چه رسد به ادمی با موسیقی میتوان دستانی بارانی داشته باشی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
پاسخ ها
یک با تجربه موسیقی
Georgia
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
دوست عزیز کسانی که میگن موسیقی خوبه هنوز اول موسیقی هستند تازه اثار مخرب موسیقی روی اعصابشون معلوم میشه به نظر میرسه اعصاب قویتری نسبت به افراد دیگه دارند ولی هر درخت بزرگی یه روزی میفته
موسیقی حرام است چون کم کم مقدارش زیاد میشه وقتی زیاد شد طرف کم کم نابود میشه اصلا خودش هم نمی دونه مشکلش چیه
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/16
موسیقی بخشی از وجود هر انسانه . از زمان تولد همراه تا مرگ لطفا همه چیزو قاطی نکنید اینجا یه بحث علمی بود نه دینی
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1398/12/24
هرکسی بایک چیز ارام میشه یکی باموسیقی و رقص و فیلم و یک با عبادات معنوی
Iran, Islamic Republic of
00:10 - 1399/01/25
صلواااات
جمع کنید این بحث ها رو
Iran, Islamic Republic of
00:14 - 1399/01/25
موسیقی ایه های خداست.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج