جلوگیری از پیر شدن غیرممکن است!
۶۲۵۶۳۱
۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
۴۲۷۶
جلوگیری از پیر شدن و مقابله با مرگ تلاشی است که به روش‌ها و شکل‌های گوناگون صورت می‌گیرند، اما تحقیقی جدید از بیهوده بودن این تلاش برای مقابله با پیری خبر می‌دهد.
وب سایت گجت نیوز - کیا علیپور: جلوگیری از پیر شدن و مقابله با مرگ تلاشی است که به روش‌ها و شکل‌های گوناگون صورت می‌گیرند، اما تحقیقی جدید از بیهوده بودن این تلاش برای مقابله با پیری خبر می‌دهد.
 
 بر اساس یک تحقیق جدید، جلوگیری از پیر شدن و مقابله با مرگ غیرممکن است!

با اینکه افزایش سن یکی از طبیعی‌ترین بخش‌های زندگی انسان است، بشر همچنان در تلاش بوده تا به کمک درمان‌های پوستی، رژیمی و مصرف داروهای مختلف پیری را به تعویق بیاندازد. با این حال عده‌ای از دانشمندان به این عقیده رسیده‌اند که جلوگیری از پیر شدن غیرممکن است و از نظر ریاضی، امکان مقابله با این اتفاق طبیعی وجود ندارد.

به طور دقیق‌تر، استدلالی که به تازگی توسط گروهی به رهبری جوانا میسل (Joanna Masel) دانشمند زیست شناسی تکاملی از دانشگاه آریزونا مطرح شده است، به طرز عملکرد سلول‌های مجزا در بدن و هماهنگی این سلول‌ها با یکدیگر مرتبط می‌شود. با افزایش سن، هرکدام واحدها ساختاری بافت‌ها یا در انجام وظایف خود کند می‌شدند و دیگر کارکردی ندارند و یا به اصطلاح عامیانه، سرطانی می‌شدند؛ برای مثال سفید شدن موهای بدن پس از رسیدن به سنی خاص، ناشی از توقف ساخت رنگ‌دانه در سلول‌های موی فرد است.

در مقاله میسل که چند روز گذشته در ژورنال "Proceedings of the National Academy of Sciences” به چاپ رسید، گزارش شده که برای رسیدن به این نتایج در مورد جلوگیری از پیر شدن، مدلی ریاضی برای رقابت بین سلولی در بدن طراحی و بررسی شده است. بر اساس نظریه انتخاب طبیعی یا همان بقای اصلح‌ترین، با حذف کردن سلول‌های کند شده از مابقی واحدهای، می‌توان از فرآیند پیری جلوگیری کرد.

این در حالی است که با حذف سلول‌های کند شده، فضای بیشتری در اختیار سلول‌های سرطانی قرار می‌گیرد و به این ترتیب، رشد آن‌ها بیشتر می‌شود. اگر اقدامی عکس این پروسه را انجام دهیم و واحدهای سرطانی را از مابقی سلول‌ها جدا کرده و حذف کنیم، به مرور زمان تمامی بدن شامل سلول‌های رو به زوال شده و فرد پس از مدتی جان خود را از دست می‌دهد.

 بر اساس یک تحقیق جدید، جلوگیری از پیر شدن و مقابله با مرگ غیرممکن است!

پل نلسون (Paul Nelson) دانشمند دیگری از تیم تحقیقاتی میسل می‌گوید که با افزایش سن، بیشتر سلول‌های بدن از کار افتاده و دیگر رشد نمی‌کنند و مابقی واحدها هم به صورت غیرقابل کنترلی رشد می‌کنند؛ حال اگر سیستمی مابین دو حالت ذکرشده اعمال شود، یعنی بدن از سلول‌های رو به زوال خلاص شده و رشد بخش سرطانی بدن را هم کنترل کند، ارگانیسم‌های چند سلولی همچنان به پیر شدن ادامه می‌دهند، چون در حالتی که سلول‌های برای دستیابی به منابع در بدن با یکدیگر رقابت می‌کنند، واحدهای ساختاری آلوده به سرطان پیروز شده و قبل از مابقی سلول‌ها از منابع تغذیه می‌کنند.

میسل در ادامه مقاله می‌گوید که کند کردن روند افزایش سن عملی است اما امکان جلوگیری از پیر شدن وجود ندارد؛ به عبارت دیگر در هر یک از حالت‌های بررسی‌شده با برطرف کردن یک مشکل، چالش دیگری به وجود می‌آید. دلیل بنیادی این پدیده هم به اصل افزایش آنتروپی و قانونی که جلوگیری از افزایش بی‌نظمی در جهان را غیرممکن می‌داند،‌ مرتبط است. میسل در پایان ادعا می‌کند که پیر شدن حقیقتیست که باید با آن کنار بیاییم.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Germany
12:45 - 1396/08/13
در زمان قديم تَر طول عمر انسان به چند صد سال بلكه به هزار سال بالاتر ميرسيد،،،،منبع پيري در شرايط نرمال ويروسي است كه در روده بزرگ انسان رشد ميكند،،،،،بلكه حوادث و پيشامدها و شرايط ناكوار و خود شخص هم ميتواند در طول عمر تأثير گذار باشد،،،،، ولي دليل أصلي طول عمر و پيدايش كم زياد شدن إنسانها و جامعه چيز ديگري است ،،،،
پاسخ ها
رضاخان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۳
ممکن است بفرمایید کی هزار سال عمر کرده
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1396/08/13
هیچ چیز غیر ممکن نیست شاید نتوانیم از پیری جلوگیری کنیم ولی میتوانم پیری را به تعویق بیندازیم
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1396/08/13
پیری هم یه روز کشف میشه
انسان اینقدر پیشرفت می کنه که مرگ دیگه وجود نداره صد سال پیش اگر می گفتید یه وسیله درست میشه که می تونی باهاش با ینفر اون طرف دنیا حرف بزنی و ببینیش کسی باور نمی کرد یه زمان می رسه که پیری و مرگ وجود نداره
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1396/08/13
یه جایی تو امریکا هسته صحرای نوادا...یه چیزهایی دارن به وجود میارن و کشف میکنن که هرگز حتی دوست امریکا اسراعیل و انگلیس نمیتونن کنجکاوی کنن..به این زودی رو نمیشن این تکنولوژی ها که بعدا به موقع استفاده کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۳
بعد شما از کجا میدونی؟ :)
Iran, Islamic Republic of
19:48 - 1396/08/13
و من نعمره ننکسه فی الخلق افلا یعقلون؟ (سوره ی یس)
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1396/12/08
حضرت آدم ۱۰۴۰سال.حابیل هیچ.۱۵۰تای دخترپسرحوا۱۰۰۰تا۹۰۰سال عمرکردن.هر۱۰۰سال عمرکوتاه میشه.درضمن انسان هرچقدرپیشرفت کنه مرگ وجود داره.نگومرگی (اصلان)نیست.قانون خداوندکسی نمیتونه عوض کنه چون قدرت مطلق.حتافرشته هامرگ داره حتا خودازراعیل.علم خودخداوندبوجودآورده چون بشربهش نیازداره ضعیف.علم انسان خلق نمیکنه خدابوجودآوردانسان پیداش میکنه.
Iran, Islamic Republic of
22:09 - 1396/12/08
پیشرفت انسان ازتفسیرقرآن بوجودآمداگه نبود.علمی نبود
Iran, Islamic Republic of
22:12 - 1396/12/08
دانشمندان فکرمیکنندسازکاردنیارومیدونند.ولی هیچی نیستتند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج