بهترین درمان‌ها برای سندرم پای بیقرار
۶۲۵۷۳۲
۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹
۷۰۲۴۸ 
سندرم پای بیقرار که به آن بیماری ویلیس اکبوم هم می‌گویند، بیماری است که موجب احساس ناراحتی، به ویژه در پا‌ها می‌شود. این احساس به صورت مورمور شدن، درد و سوزش توضیح داده شده و تمایل آشفته کننده‌ای برای حرکت دادن عضو تحت تاثیر ایجاد می‌کند.
برترین ها - ترجمه از هدی بانکی:
 
سندرم پای بیقرار چیست؟

سندرم پای بیقرار که به آن بیماری ویلیس اکبوم هم می‌گویند، بیماری است که موجب احساس ناراحتی، به ویژه در پاها می‌شود. این احساس به صورت مورمور شدن، درد و سوزش توضیح داده شده و تمایل آشفته کننده‌ای برای حرکت دادن عضو تحت تاثیر ایجاد می‌کند.
 
سندرم پای بیقرار معمولا زمانی روی می‌دهد که فرد نشسته، در حال استراحت و یا خوابیده است و اغلب هم شب‌ها بوجود می‌آید. حرکاتی که توسط سندرم پای بیقرار ایجاد می‌شوند، اختلال حرکتی تناوبی اندام (PLMS) نامیده می‌شوند که باعث می‌شود این بیماری، مشکلات جدی برای خواب ایجاد کند. برخی از افراد دچار سندرم پای بیقرار اولیه هستند که هیچ علت شناخته شده‌ای ندارد. عده‌ای نیز دچار سندرم پای بیقرار ثانویه هستند که به طور خاص با مشکلات عصبی، بارداری، کمبود آهن و یا نارسایی مزمن کلیوی در ارتباط است.

برای بیشتر افراد دچار سندرم پای بیقرار، علائم این بیماری خفیف هستند. اما اگر علائم شما متوسط تا شدید هستند، این بیماری می‌تواند تاثیر بزرگی بر زندگی شما بگذارد؛ می‌تواند مانع خواب کافی شما بشود و در نتیجه مشکلاتی برای تمرکز و تفکر و فعالیت‌های اجتماعی در طول روز ایجاد کند.

سندرم پای بیقرار می‌تواند منجر به افسردگی و اضطراب نیز بشود و هر چه طولانی مدت‌تر مبتلا به این بیماری باشید ممکن است بدتر هم بشود. حتی می‌تواند سایر قسمت‌های بدن‌تان را هم دچار کند، مثلا دست‌ها. به دلیل تاثیراتی که سندرم پای بیقرار بر زندگی دارد، درمان اهمیت زیادی پیدا می‌کند. متدهای درمانی، متنوع هستند چون ریشه‌ی اصلی این بیماری دقیقا شناخته شده نیست. مثلا به گفته‌ی بعضی از محققان، سندرم پای بیقرار به دلیل مشکلاتی در دوپامین مغز ایجاد می‌شود، در حالیکه عده‌ای دیگر معتقدند به جریان خون ضعیف مرتبط است.
 
در این مطلب به بهترن درمان‌های ممکن برای سندرم پای بیقرار اشاره می‌کنیم. برخی از این درمان‌ها را خودتان هم می‌توانید به کار ببرید. در مورد سایر روش‌ها نیز با پزشک خود مشورت کنید چون او می‌تواند برنامه‌ی درمانی برای شما در نظر بگیرد تا به تسکین علائم‌تان کمک کند.
 
بهترین درمان‌ها برای سندرم پای بیقرار

۱. پیدا کردن علل بالقوه

اولین قدم برای درمان، پیدا کردن علت بروز آن است. هر چند سندرم پای بیقرار می‌تواند به چیزهایی مربوط باشد که تحت کنترل شما نیست، مانند ژنتیک یا بارداری، اما سایر علت‌های ممکن را می‌توانید کنترل کنید. این عوامل می‌توانند عادت‌های روزمره، داروهایی که مصرف می‌کنید، بیماری‌ خاصی که دارید و یا سایر محرک‌ها باشند.

عادت‌ها

مصرف کافئین، الکل و تنباکو می‌تواند علائم سندرم پای بیقرار را تشدید کند. بنابراین محدود کردن مصرف این مواد می‌تواند هم می‌تواند این علائم را تخفیف بدهد.

داروها

یک سری از داروهای خاص می‌توانند علائم سندرم پای بیقرار را تشدید کنند، مثلا: آنتی هیستامین‌های قدیمی‌تر مانند دیفن هیدارمین، داروهای ضد تهوع مانند متوکلوپرامید یا پروکلرپرازین، داروهای ضد روانپریشی مانندهالوپریدول یا اولانزاپین، لیتیوم، بازدارنده‌‌های بازجذب سروتونین مانند فلوکستین، سرترالین یا اس سيتالوپرام، ترامادول و لووتیروکسین.

حتما پزشک خود را در جریان تمام داروهایی که مصرف می‌کنید قرار دهید، چه تجویزی و چه داروی روی پیشخوان داروخانه‌ها. از پزشک‌تان سوال کنید آیا ممکن است این داروها علائم سندرم پای بیقرار را بدتر کنند، مخصوصا اگر داروهای ذکر شده در لیست بالا را مصرف می‌کنید.

بیماری‌ها

یک سری از بیماری‌ها می‌توانند با سندرم پای بیقرار ارتباط داشته باشند. بیماری مرحله‌ی نهایی کلیه یا ESRD و آسیب عصبی ناشی از دیابت نمونه‌های متداولی از این ارتباط هستند. کمبود آهن نیز ارتباط قوی با سندرم پای بیقرار دارد. شما باید در مورد سوابق بیماری‌تان با پزشک صحبت کنید، مخصوصا اگر هر کدام از بیماری‌های گفته شده را دارید.

سایر علت‌ها

برخی از افراد اینطور اعلام می‌کنند که خوردن شیرینی‌های زیاد یا پوشیدن لباس‌های تنگ باعث بروز علائم‌شان می‌شود. هر چند تحقیقات زیادی در مورد این عوامل صورت نگرفته، اما شما می‌توانید با روش آزمون و خطا، تاثیرات این عوامل را روی علائم بیماری خود بسنجید.

2. عادات خواب درستی در پیش بگیرید

داشتن عادات خوب مربوط به خواب توصیه‌ای است که به همه‌ی افراد می‌شود، اما مخصوصا برای آنهایی که مشکلات خواب چون سندرم پای بیقرار دارند، مفیدتر است. ممکن است بهتر خوابیدن، علائم این بیماری را برطرف نکند اما مطمئنا به شما کمک می‌کند تا کمبود خواب ناشی از این بیماری را خنثی کنید. نکات زیر را دنبال کنید تا خوابی راحت‌تر و با کیفیت‌تر داشته باشید.

. هر روز سر ساعت مشخصی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید.

. محیط خواب خود را خنک، ساکت و تاریک نگه دارید.

.حواس پرت‌کن‌هایی چون تلویزیون و تلفن را در زمان خواب به حداقل برسانید.

. دو تا سه ساعت قبل از خواب از اسکرین‌های الکترونیک اجتناب کنید. نور آبی تابیده شده از این اسکرین‌ها می‌تواند ریتم ساعت درونی‌تان را بهم بزند.
 
بهترین درمان‌ها برای سندرم پای بیقرار

3. کمبود آهن

کمبود آهن می‌تواند یکی از علت‌های اصلی سندرم پای بیقرار باشد. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که مصرف مکمل آهن می‌تواند به تسکین علائم این بیماری کمک کند. یک آزمایش خون ساده می‌تواند کمبود آهن را نشان دهد، بنابراین اگر فکر می‌کنید این می‌تواند مشکل شما باشد با پزشک‌تان صحبت کنید. اگر جواب آزمایش شما برای کمبود آهن، مثبت بود پزشک‌تان ممکن است توصیه کند مکمل آهن بخورید.
 
در برخی موارد ممکن است به داروی تزریقی نیاز باشد. ضمنا کمبود ویتامین D نیز می‌تواند منجر به سندرم پای بیقرار بشود. تحقیقی در سال 2009 نشان داد مکمل ویتامین D توانسته بود علائم این بیماری را در افرادی که کمبود ویتامین D داشتند تخفیف بدهد. افرادی که تحت همودیالیز هستند می‌توانند با مصرف مکمل‌های ویتامین C و E علائم سندرم پای بیقرار را کاهش  بدهند.

4. ورزش کنید

ورزش کردن هم می‌تواند علائم سندرم پای بیقرار را تسکین بدهد. موسسه‌ی ملی سلامت می‌گوید، ورزش معتدل می‌تواند برای سندرم پای بیقرار که در شرایط خفیف است مفید باشد. مطالعه‌ای که در سال 2006 روی 23 فرد مبتلا به این بیماری انجام شد دریافت ورزش هوازی و تمرینات مقاومتی پایین تنه که به مدت 12 هفته و سه بار در هفته انجام شده بودند، به میزان قابل توجهی علائم این بیماری را تخفیف دادند. سایر مطالعات نیز نشان داده ورزش کردن برای سندرم پای بیقرار بسیار مفید است. توصیه‌ای که موسسه‌ی سندرم پای بیقرار به این بیماران می‌کند این است که، در حد اعتدال ورزش کنند و به مرحله‌‌ی درد و ناراحتی نرسند چون ورزش شدید می‌تواند علائم این بیماری را تشدید کند.

5. یوگا و حرکات کششی انجام دهید

یوگا و حرکات کششی مانند سایر ورزش‌ها برای مبتلایان به سندرم پای بیقرار مفید است. مطالعه‌ای 8 هفته‌ای که در سال 2013 روی ده زن انجام شد دریافت یوگا به کاهش علائم این بیماری کمک می‌کند. ضمنا یوگا به این بیماران کمک کرده بود روحیه‌ی بهتری پیدا کرده و از استرس‌شان کم شود که در نتیجه برای افزایش کیفیت خواب‌شان سودمند است. مطالعه‌ای در سال 2012 نیز نشان داد یوگا موجب بهبود خواب در 20 زن مبتلا به این بیماری شده بود.
 
مطالعه‌ی دیگری نیز نشان داد انجام حرکات کششی، فواید چشمگیری برای تسکین علائم این بیماری در میان افراد تحت همودیالیز داشته است. هنوز برای پژوهشگران کاملا مشخص نیست که چرا یوگا و حرکات کششی تا این حد برای این بیماران مفید است و نیاز به تحقیقات بیشتری است. اما با توجه به نتایجی که تا کنون به دست آمده، بهتر است به روتین ورزشی روزانه‌تان، مقداری تمرینات ساق پا و کشش بالای پا را اضافه کنید.

6. ماساژ بگیرید

ماساژ دادن عضلات پا می‌تواند علائم سندرم پای بیقرار را کاهش بدهد. بسیاری از سازمان‌های سلامت و مراقبت مانند موسسه‌ی ملی سلامت و موسسه‌ی ملی خواب توصیه کرده‌اند ماساژ می‌تواند درمانی خانگی برای این بیماری باشد.در تحقیقی در سال 2007، یک زن 35 ساله که دو بار در هفته و به مدت 3 هفته، 45 دقیقه ماساژ دریافت می‌کرد، طی این دوره علائم بیماری‌اش تخفیف پیدا کرده بود.
 
ماساژی که او گرفته بود شامل طیفی از تکنیک‌ها مانند ماساژ سوئدی و فشار مستقیم به عضلات پا بود. علائم او بعد از دو دوره ماساژ تسکین یافته و تا دو هفته بعد از پایان دوره‌ی ماساژ برنگشته بود. سرپرست این تحقیق توضیح می‌دهد که افزایش ترشح دوپامین ناشی از ماساژ می‌تواند دلیل این نتیجه باشد. همچنین معلوم شده که ماساژ باعث بهبود جریان خون می‌شود، پس این هم می‌تواند دلیلی برای تاثیر ماساژ بر این بیماری باشد.
 
بهترین درمان‌ها برای سندرم پای بیقرار

7. جوراب پای بیقرار (restiffic)

جوراب پای بیقرار جوراب‌هایی ضخیم و ساق بلند هستند که می‌توانند به کاهش علائم این بیماری کمک کنند. این جوراب‌ها که restiffic نامیده می‌شوندِ به نقاط خاصی از پایین پاهای‌تان فشار وارد کرده و این فشار، پیام‌هایی به مغز ارسال می‌کند که جواب‌شان، فرمان آرام شدن به عضلات تحت تاثیر است. مطالعه‌ای در سال 2013 نشان داد آنهایی که به مدت 8 هفته از این جوراب‌ها استفاده کرده بودند، بهبودهای چشمگیری در علائم خود داشتند و کیفیت خواب‌شان بهتر شده بود. این نوع جوراب‌ها فقط با تجویز پزشک فروخته می‌شوند.

8. پد ویبره

پد ویبره که به آن Relaxis pad می‌گویند ممکن است علائم بیماری‌تان را تسکین ندهد اما به خواب بهترتان کمک می‌کند. شما می‌توانید هنگام خواب یا استراحت از این ابزار استفاده کنید. پد را زیر ناحیه‌ی مورد نظر، مثلا پای‌تان، می‌گذارید و به میزان دلخواه شدت ویبره‌اش را تنظیم می‌کنید. این پد به مدت 30 دقیقه می‌لرزد و سپس خودش خاموش می‌شود. ایده‌ی پشت این وسیله این است که ویبره‌های آن با تحریک‌های عصبی مبارزه می‌کنند.
انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:3
Canada
16:38 - 1396/08/15
در بحث روانشناسی یک سندرم دل بی قرار هم وجود دارد که موجب یادآوری قول و قرار ، چشم انتظاری و در نهایت فکر فرار از سرزمینی که بیمار در آن یادگار دارد می شود.
پاسخ ها
حسين ع
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
یکی از آشنایان مبتلا بود دکتر بهش قرص فنوباربیتال داد خوب شد مث معجزه
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1396/08/15
من بیشتر زمانی این حالت برام پیش میاد که اختلال خواب دارم یا کم خوابیدم یا خیلی زیاد و یا بعضی از داروها مثل کولداستاپ رو مصرف کردم پیش میاد
متاسفانه الان بعضا کتف و دستم هم درگیر میشه
یکی از روشهای موثر برای درمانش فرو بردن پاها تا بالای زانو در آب سرد هست ، دوش آب سرد هم خوبه
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1396/08/18
من این مشکلو دارم خیلی هم آزار دهنده س،بیشتر شبها موقع خواب پاهام میپرن..خیلی هم به پزشک مراجعه کردم ولی ب غیر از قرصای آهن و ویتامین هیچ درمان خاصی نداره
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1396/12/23
اینجانب شاید به طور ارثی این بیقراری را به شدت داشتم، اما بعد از چند بار حجامت ( عام و ساقین ) خوب ِخوب شدم
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1397/03/05
من این مشکل رو دارم با پوشیدن یک ساق پای گرم یا انداختن یک پتو روی پا حتی در تابستان به طور باور نکردنی مشکلم حل میشه
Iran, Islamic Republic of
21:51 - 1397/05/13
بروموکریپتین عوارض گوارشیش وحشتناکه.پیرامیپکسول و پرگابالین خوردم.یوگا و ماساژ و کمپرس گرم و هرچیزی که فکر کنین رو توی ده سال امتحان کردم.با خوردن بروموکریپتین پرش عضلات و بیقراری قطع شد ولی شش کیلو بخاطر مشکلات معده کم کردم.متاسفانه چون از متادون و ترامادول استفاده سو میشه تجویز نمیشه.ولی درمان عالیه
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1397/06/14
سلام منم مدت ۶ سال با این درد دست و پنجه نرم میکنم پرامی پکسول و پرگالین هم مصرف میکنم ولی متاسفانه درد امانم را بریده الان دکتر برام متادون تجویز کرده بنظر شما مصرف کنم به متادون وابسته نمیشم .
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1397/06/21
من با دستور پزشک مغز و اعصاب. قرص لودوپا و سرتلارین مصرف کردن ولی در کنار این دارو بطور خودسرانه متادون با دوز حداکثر 10 میلی گرم را استفاده کردم و بسیار عالی بود به حدی که کلا علائم بیماریم کم شد و حتی داروهای پزشک را هم قطع کردم ولی وابستگی پیدا کردم که در حال حاضر متادون هم قطع کردم و درد های خیلی بدتر به سراقم اومده
پاسخ ها
سپید
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
لودوپا دارویی است که برای پارکینسون تجویز می شود و اصلا نباید ترک شود. حتما با پزشکتون مشورت کنید
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1397/07/08
سلام
منم دو ساله این بیماری رو دارم امروز دکتر اسم بیماری رو بهم گفت.خیلی زجرآوره.دوس داری پاتو قطع کنی خدای ناکرده...وحشتناکه.فک کنم مال من ارثیه.مامانم اینجوریه.تازه میفهمم چه دردی تحمل میکنه!
من آب سرد میریزم روش خوابم میبره.تابستون اینجوریم
Iran, Islamic Republic of
02:21 - 1397/08/03
من هم چندین ساله درگیرش هستم که 6 ماهی هست خیلی شدید شده
همه راهها و قرصهایی مثل پرامی پکسول رو هم استفاده کردم ولی جواب نداد
الان 1 ماهه خوب شدم مثل یه معجزه
خیلی راحته درمانش ولی حیف که کسی نیست بگه به آدم
ولی وظیفه خودم دونستم بیام بگم کسانی که مثل تا 1 ماه قبل من دارند زجر می کشند راحت شوند، درمانش اینه:
یه پزشک طب سنتی به من گفت
ترکیب روغن سیاه دانه و روغن زیتون (گیاه دارویی ها دارند) رو به مدت 1 ماه هر شب به پاهاتون بمالید
چون این مشکل اصلش به علت سردی پاهاست و با این محلول مشکل حل میشه
والا برای من که بعد از 3 شب خوب شد و هنوز هم هر شب استفاده می کنم ازش
پاسخ ها
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
ممنون اگ واقعا جواب بده خدا خیرتون بده
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1397/08/16
تریاک خوب میکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
داداش خدا خیرت بده . اشغر اون بشاط رو بردار بیار
اشغری
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
اومدم داداش
Iran, Islamic Republic of
04:01 - 1397/08/21
با سندرم پای بی قرار میشه معافیت پزشکی گرفت؟
Iran, Islamic Republic of
01:18 - 1397/08/23
درد واقعااااا وحشتناکیه من که همه راه هارو انجام دادم فایده نداره دیگه از خوب شدنم ناامید شدم
Iran, Islamic Republic of
06:47 - 1397/08/28
سلام به همه من ۳۷ سالمه از سن ده سالگی ازین عارضه رنج میبرم
مخصوصا وقتی که موقع خواب جام راحت نباشه و یا روانداز نداشته باشم دیونه میشم
تنها چیزی که یکم آروم میکنه پامو اسپری آب سرد هست و یا چند قدم راه برم و آب سرد روی پام بریزیم
ولی درمان قطعی نشدم متاسفانه.....
علت ارثی هست
اگه کسی درمان شده راهنمایی کنه
ممنون
Iran, Islamic Republic of
01:06 - 1397/09/12
منم از 12سالگی این مشکل رو دارم با پرامی پکسول کمی بهترمیشم ولی فقط واسه چند ساعت ،حتما هم شبا باید پتوی مسافرتی بذارم تا خوابم ببره اگه سنگین باشه تا صبح بیدارم
Finland
05:31 - 1397/09/13
سلام به همه ی دوستان
من هم ۳ سال است ک همچین مشکلی را دارم
در ایران هیچکدوم از روش ها بر روی بدنم جواب نداد و دردم رو کاهش نداد
در فنلاند به پزشک مراجعه کردم
ایشان فرمودن ک روزی یک قرص منیزیم استفاده کنم
به طور کامل مشکلم برطرف شد
اما هنوز دوره درمانم ت نشده
ک بخوام به صورت قطعی نظر بدم
هنوز آزمایشات کلی رو ندادم
تا درمان قطعی بشم
حتما شما رو هم در جریان قرار میدم
با تشکر از همه
پاسخ ها
سمیه
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
من یه مدت استفاده کردم البته قرص جوشان منیزم چند جا پرسیدم میگن منیزیم خالی نداریم کلسیم منیزیم اگه هرشب استفاده کنیم اسیب نمیزنه تو رو خدا اگه جواب گرفتین به ماهم بگین من بیست سال این درد دارم خیلی راه ها رفتم در حال حاضر هم گاباپنتین مصرف میکنم
Iran, Islamic Republic of
02:54 - 1397/09/20
دوستان عزیز، علت عمده این مشکل از سردی بدن و پاها ست!
برای درمان به یک متخصص خوب طب سنتی یا اسلامی مراجعه کنید.
استفاده از ترکیب روغن زیتون و سیاهدانه روی پاها و ماساژ دادنش و مصرف خوراکی های سالم و گرم مزاج خیلی مفیده!
ویتامین های بدن هم باید به اندازه باشه! پس اگه کمبود ویتامین دارید، باید تامینش کنید.
مصرف نمک دریا بجای نمک های ید دار تصفیه شده هم توصیه میشه.
Iran, Islamic Republic of
23:20 - 1397/09/20
۱۵ سال درگیرش بوذم و داغون قرص رستین معجزه کرد نصف قرص از دوز ۱۸ تازه الان هر از گاهی میخورم اول میخوابم اگه دیدم اذیت میشم قرصم کنارمه میخورم
Iran, Islamic Republic of
03:14 - 1397/09/21
سلام
من یک هفته هستش که متوجه شدم همچین مشکلی دارم
تروخدا هر کی میتونه راهنمایی کنه که حداقل بفهمم ایا منم دچار سندرم پای بیقرار شدم یا نه ...

وقتی سرپا هستم مشکلی ندارم خوبم
روی صندلی که میشینم دقیقا از لحظه ای که خم میشم برای نشستن روی صندلی ، از زانو به پایین حس بدی بهم دست میده انگار از زانو به پایین رو ندارم یه جوری میشم
و
وقتی هم دراز میکشم دقیقا همین اتفاق میفته

ادامه در پست بعدی ...
Iran, Islamic Republic of
03:15 - 1397/09/21
ادامه پست قبل


از زانو به پایین یه لحظه فکر میکنم چیزی وجود نداره و باید حتما پامو تکون بدم تا اروم بشم
درد عضلانی ندارم
مومور میشه کف پام
گاهی هم دست راستم ، ( دو انگشت اخر ) مومور و یا بی حس ... میشه

لطفا ازتون خواهش میکنم منو راهنمایی کنید، ایا این همون علائم سندرم پای بیقرار هستش ؟؟؟
کم خونی هم دارم کلا بدنم ضعیفه احتمال خیلی زیاد مشکل کمبود ویتامین هم دارم
ایدی تلگرام : momo_rs
ایمیل : peraleader@gmail.com
Iran, Islamic Republic of
01:33 - 1397/10/08
با سلام من خودم بیست ساله که این مشکل رو دارم طبق گفته بعضی از دوستان خوردن خوراکیهای که طبع سرد دارد مثل لبنیات وسالاد وغیره این درد وشدت میده اگر خوارکی طبع گرم بخورین بهتر میشین یا از روغن گرم استفاده کنید من خیلی روش استفاده کردم ودکتر رفتم ولی در حال حاضر خوردن گاباپنتین رو من جواب میده ولی زیاد دوست ندارم بخورم چون داروی شیمیایی عوارض خودشو داره
Iran, Islamic Republic of
23:49 - 1397/10/12
سلام..منم درگیر این سندرم پای بیقرارم..با خوردن قلنجان دم شده خداروشکر بهترم این قلنج مثل ی چوبه بکوبید ودرچای یا تنها نصف قاشق چای خوری دم کنین انشاله خیلی بهتر میشید..البته طبع قلنجان گرمه...
Iran, Islamic Republic of
23:49 - 1397/10/12
سلام..منم درگیر این سندرم پای بیقرارم..با خوردن قلنجان دم شده خداروشکر بهترم این قلنج مثل ی چوبه بکوبید ودرچای یا تنها نصف قاشق چای خوری دم کنین انشاله خیلی بهتر میشید..البته طبع قلنجان گرمه...
Iran, Islamic Republic of
00:57 - 1397/11/12
با سلام منم الان یه مدت هست داره اذیتم میکنه من رفتم دکتر گف مینسک هر دو زانوم مشکل داره عمل کردم یه مدت خوب شدم ولی دوباره شروع شده موقع خواب پاهام خودش میپرن درد زانو دارم نمیدونم واقعا چکار باید بکنم با این بیماری الان دیگه شب هام خواب نمیرم
United Arab Emirates
18:15 - 1397/11/25
سلام دوستان بهترین داروئی که واقعا تاثیر گذاره قرص پرامی پکسولا هست البته اولش از مقدار خیلی کم شروع کنین به خوردن واقعا معجزه میکنه
Iran, Islamic Republic of
01:59 - 1397/12/07
جان مادرتون یه راه حل اساسی به من بگید
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1397/12/25
من کلا شبا اینطوریم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج