گاف جانسون درباره یک محکوم امنیتی در ایران
۶۲۷۲۱۰
۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۹
۴۶۲۲ 
گاف وزیر خارجه انگلیس درباره یک تبعه این کشور که به جرائم امنیتی در ایران محکوم شده باعث شد رسانه‌های انگلیس او را برای تصحیح «اشتباه» خود تحت فشار قرار دهند.
خبرگزاری فارس: اظهارات بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس درباره «نازنین زاغری»، شهروند انگلیسی که در ایران به جرائم امنیتی محکوم شده جنجال‌آفرین شد.

«نازنین زاغری راتکلیف»، شهروند ایرانی-انگلیسی که به عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد، فرودین‌ماه سال 1395 در تهران دستگیر شد.

سپاه ثارالله کرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت های مختلفی درراستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.» پرونده زاغری سپس مورد بررسی قرار گرفت و وی در دادگاه انقلاب به 5 سال حبس محکوم شد.

با آنکه رسانه‌های انگلیس در ماه‌های گذشته مدعی شده‌اند زاغری در جریان سفر برای بازدید خانوادگی در تهران بازداشت شده، جانسون چهارشنبه هفته گذشته در یک جلسه استماع در کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس گفت که او مشغول آموزش روزنامه‌نگاران در تهران بوده است.

وی گفت: «وقتی بررسی می‌کنم ببینم نازنین زاغری راتکلیف در حال انجام چه کاری بوده می‌بینم که او، آنطور که من می‌فهمم فقط در حال آموزش روزنامه‌نگاری بوده است.»

این اظهارات جانسون با واکنش‌های مختلفی همراه شد و بسیاری از رسانه‌ها از وی خواسته‌اند «اشتباه جدی» خود را تصحیح کند.

مدیر عامل بنیاد تامسون رویترز در بیانیه‌ای روز دوشنبه نوشت: «من یکبار دیگر از بوریس جانسون فوراً اشتباه خودش در کمیته امور خارجی پارلمان را تصحیح کند.»

او همچنین مدعی شده که زاغری برای تعطیلات و دیدار با خانواده به ایران سفر کرده است.

سایر رسانه‌های انگلیس از جمله گاردین، تایم، تلگراف و ایندیپندنت هم در گزارش‌هایی از وزیر خارجه انگلیس خواسته‌اند این «اشتباه» را تصحیح کند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج